De ce nu canta live?

Vibreaza daca nu poti sa stai deoparte...

De ce nu canta live?

Mesajde bhuttu » Dum Sep 22, 2002 6:31 pm

Pentru ca azi sunt putin indispus, o sa ridic numai intrebari incomode. Una din ele este si asta din titlu. De ce Kpital nu canta live niciodata?
Eu am o parere a mea despre chestia asta, dar as vrea sa mai aud si altele inainte sa o spun.
Desi vad ca nu prea va inghesuiti sa scrieti pe forumul asta. Ma rog, e la inceput, eu am rabdare... Da' mi-ar parea rau daca s-ar duce dracu'.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Mar Sep 24, 2002 12:43 pm

bhuttule,la sighisoara nu a fost live?mie asa mi s-a parut.de,oi gresi io.
de ce nu canta live?habar n-am.chiar nu gasesc nici o explicatie.:con:
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mar Sep 24, 2002 12:55 pm

Sigur n-a fost live. Nu mai tin minte, o fi incercat Miki niste vocalize, da' Cd-ul oricum a mers.
La toate concertele Kpital la care am fost(si sunt cateva) au facut playback. O singura data, la International Technofest, anu' trecut, pe 27 septembrie in Piata Revolutiei, au avut vocea live(de fapt a avut, ca e vorba doar de Miki). Dar si atunci negativu' mergea,da' era mai mult un fel de back-up voice, s-a simtit clar.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde nitronico » Dum Sep 29, 2002 12:49 pm

Treaba cu "live" este simpla:
CINE ARE INTERES SA SE CANTE LIVE?

Raspunsuri:
Tehnicienii de scena: NU este cu mult mai complicat si periculos;

Producatorii: NU gafele, falseturile sau amatorismul artistilor le pot ruina afacerea:

Artistii: NU este cu mult mai greu, o raguseala este o tragedie, emotii, iar unii sau unele practic nu au cantat in viata lor...

Televiziunea: NU sunetul e mult mai dezordonat, greu de captat, necesita procesare separata iar platourile de TV au acustica ingrozitoare;

Spectatorii: Nu prea - show-ul adica zbenguiala trebuie drastic limitate, nu se poate canta si dansa 30 minute fara a claca ori una ori alta, melodiile vor suna cu totul altfel ca si la TV sau pe albume, iar unii nici nu stie ce e aia deci nu importa;

E mult de scris pe tema asta, numai cine a incercat sa cante ceva pricepe ca de fapt e cam greu...
Despre Michi - eu zic sa o intrebati cumva pe ea - e fata desteapta si amabila, poate sa cante oricum si sper sa aiba ocazia +conditiile adecvate sa o faca in public cat mai curand posibil.
nitronico
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 4:35 pm

Mesajde bhuttu » Dum Sep 29, 2002 7:02 pm

Viziunea mea:
CINE ARE INTERES SA SE CANTE LIVE?

Raspunsuri:
Tehnicienii de scena: da, intr-adevar, ei prefera playbackul ca e mai putina munca pentru ei.

Producatorii: prefera playback doar cand artistii falseaza sau dau dovada de amatorism(si nu cred ca e cazul Kpital). Nu cred ca o gafa in concert a stricat vreodata imaginea vreunei trupe. Nu mai mult ca un playback, oricum.

Artistii: prefera playbackul doar cand nu se simt in stare sa faca live, cand coregrafia e prea complexa ca sa reziste vocea(aici cred ca intra si Kpital) sau cand nu tin la imaginea lor(si astapoate fi adevarat la Kpital. Pentru ca publicul lor e format in majoritate din inculti muzical, ii intereseaza mai mult lookul, hainele, machiajul si alte alea decat prestatia live. E trist si sper sa nu fie adevarat)

Televiziunea: n-ar trebui sa aiba vreun cuvant in asta(si de multe ori nici n-are)

Spectatorii: aici cred ca gresesti mult. Io unul prefer cateva gafe live unui playback perfect.

Cat despre Miki, sunt convins ca poate sa sustina live un concert. Mie mi-ar place sa vad chiar ceva in genul: baietii(Alex si Vlad) la mixere, Miki voce si mai putina miscare, iar Claudia si Oana sa preia partea coregrafica aproape in totalitate(si de ele sunt convins ca poa' sa faca asta foarte bine, chiar mai bine decat o fac acum). Din pacate nu cred c-o sa am ocazia sa vad asa ceva. Stii si tu ce stiu si eu?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Ali_E » Mie Oct 02, 2002 12:44 am

Kpital e o trupa tehno_house.Cum ar putea canta live?Ar putea incerca da' cred ca nu ar iesi mare lucru.
Incolo...ce mai ziceti ?
Ali_E
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Aug 19, 2002 10:32 pm
Localitate: prin zona

Mesajde Hera » Mie Oct 02, 2002 2:13 am

intr-o emisiune tv, miki spunea ca ii este f greu sa cante live, ca ei au coregrafie si bla bla bla. o inteleg,pe de-o parte, daca ar canta live, ar fi de kk coregrafia, pt o coregrafie buna, tre playback. dar, ar merita pt spectatori , sa o lase ,macar odata ,dreaq de coregrafie si sa cante si live :)
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Re: De ce nu canta live?

Mesajde silviu98 » Dum Mar 30, 2003 7:49 pm

pentru ca, sincer, ar suna aiurea. vocea lui miki. iar melodia facuta de baieti cred ca e imposibil de repodus pe scena cu niste clape si sintetizatoare. intr-o melodie de aia sunt ore de munca care, banuiesc, nu e continua. nu e ca o melodia la chitara sau la pian
silviu98
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 30, 2003 7:37 pm
Localitate: romania


Înapoi la Kpital

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron