Etno

3SE, AndreEA, Andreea Balan, Animal X, Blondy, Candy, O-ZONE, Simplu, Taxi ... tot ce tine de acest gen de muzica

Etno

Mesajde catharsis » Mie Sep 18, 2002 12:57 pm

ce parere avetzi despre acest gen muzical care cica vrea sa readuca in actualitate folclorul romanesc?
mie mi se pare ceva pur comercial pentru cu nu este deloc original, sunt doar melodii vechi cosmetizate pentru a corespunde cerintelor pietei si care vrea cumva sa faca concurenta manelelor.
si cel mai aberant lucru pe care l-am vazut: sa faci breakdance pe etno (vezi royal :D)
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Mie Sep 25, 2002 11:41 pm

Etno-Dance - dupa mine unul dintre cele mai penibile genuri de muzica... in sprijinul afirmatiilor vine si o declaratie a uneia din componentele "trupei" Rustic: ceva de genul ca ele nici nu stiau ca urmeaza sa cante asa ceva, da' asta a fost strategia managerului...cu alte cuvinte ele sunt un fel de lautari. Ca sa nu mai vorbim de alte prezente jalnice: Ho-ra (care aud ca s-au despartit, din fericire), Ro-mania etc. Apar astfel de rahaturi ca ciupercile dupa ploaie si motivele sunt destul de evidente: e foarte usor sa "compui" piese (pur si simplu alegi o melodie populara si o mixezi), nu-ti trebuie cine stie ce voce sau orchestratie si strangi bani frumosi cantand pe la nunti si botezuri... ce mai, "prostitutie muzicala".
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Sep 26, 2002 10:58 am

Ro-mania au fost primii (de fapt K1 si Ion), si la momentul ala mi s-a parut o idee buna pentru a aduce folclorul (sub alta forma) in atentia celor mai putin interesati de folclor. Da cu timpul mi-am schimbat parerea (adica cu aparitia a 'jde formatii una mai penibila decit alta).

De fapt a mai fost un album, cred ca inaintea lui Ro-mania, albumul lui DJ Phantom - Edy Schneider, 2 fire 2 paie. Da Phantom cred ca urmarea mai degraba sa arate ce meserie stie el decit 'aducerea in atentia publicului etc...'.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)


Înapoi la Pop si Dance romanesc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori