De ce Taxi n-are fani MULTI

3SE, AndreEA, Andreea Balan, Animal X, Blondy, Candy, O-ZONE, Simplu, Taxi ... tot ce tine de acest gen de muzica

De ce Taxi n-are fani MULTI

Mesajde deca » Dum Ian 12, 2003 4:52 pm

De ce?
Lumea moare dupa ciuciulici de 15-16 ani cu voci care suna ca din galeata si care sunt promovati de diverse home-records in goana nebuna dupa lovele.
NASSOL!
Alte opinii ?
Locuinta mea pe net:
BESTmusicTOP
Be my guest!
Avatar utilizator
deca
Junior Member
 
Mesaje: 138
Membru din: Joi Iul 25, 2002 11:00 pm

Re: De ce Taxi n-are fani MULTI

Mesajde bogdan555 » Lun Ian 13, 2003 3:23 am

Uite chiar acum ascultam The moon.. ce naiba pot sa zic.. in primu rand, ca sa intelegi ce vor saq zica oameni astia de la Taxi prin muzica lor, tre sa ai ceva acolo sus... in al doilea rand, oameni sunt ca oile... daca unui cunoscut/prieten/etc. ii place de o anumita trupa/solist/solista sansele sunt ca si tie o sa iti placa cam acelasi gen de muzica...

si mai e o cauza... promovarea! casele de productie sunt de vina acilea... promoveaza trupe proaste, care scot 20 de melodii pe zii (pt. ca de aici vin banii). asta e...

Si mai e ceva.. e bizonu de roman care se duce la un concert taxi si la unu animal x (de exemplu). bizonu nu realizeaza ca concertu taxi a fost 100% pe bune, iar cei de la animal x nu au facut decat sa mimeze si sa isi miste fizicurile pe scena.

suntem pierduti.... avem o boala incurabila: PROSTIA!

Bogdan.

PS: apropos de The Moon. in comparatie cu celalate melodii de la eurovision 2000, are cea mai buna instrumentatie... si textul e superb.. si totusi a luat locul 17... se pare ca boala de care vorbeam mai sus nu afecteza doar romani :))))))))))
bogdan555
Junior Member
 
Mesaje: 72
Membru din: Lun Feb 11, 2002 10:43 pm
Localitate: Canada

Mesajde Ayrton » Lun Ian 13, 2003 4:36 pm

Ca sa raspund la intrebare, trupa Taxi nu are mai multi fani nu pentru ca nu canta live, ci pentru ca au niste melodii foarte foarte slabe, cu niste versuri foarte foarte penibile.
Si am si eu o intrebare, poate nu toata lumea sufera de vreo boala ca nu-i place Taxi asa cum recunoasteti, ci poate cei carora le place sufera de cate ceva?
No ofense!
Si apropo de Eurovision 2000, ca mi-am adus aminte ce-mi venea sa strig cand ii vedeam pe scena: RUSINE Taxi!!! Sunteti penibili si jenanti!
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde bogdan555 » Lun Ian 13, 2003 10:51 pm

mai tata.. (la ayrtonel ma referteam). AM INTELES!! NU ITI PLACE TAXI! ASTA E! LIFE GOES ON!

si daca tu indraznesti sa zici ca au melodii slabe, te rog sa ma scuzi da una la mana: taxi e format din unii dintre cei mai instrumentisti din muzica romaneasca ( a se vedea spre exemplu, George, chitaristu;, care a fost numit de cei de la hmm.ro unul dintre cei mai buni, daca nu chiar cel mai bun chitarist din romania). a doua la mana: textele taxi sunt pline de subinteles, si exact cum am mai spus-o o mai spun: TRE SA AI MINTE ca sa le intelegi; a treia la mana: cei care alcatuiesc taxi au ceva educatie in muzica, si nu numai. daca tu imi spui mie ca ai ascultat nebunia furtunii sau cineva inaintea ta, si nu ti-a dat fiori sau nu ti s-a ridicat paru' in cap, atunci ori minti ori minti. si te rog inca ceva.. .nu mai face comparatii de genu taxi si andre sau vre-o alta persoana care canta house.

si ca un side-track, sa stii ca cei care canta house la ora actuala in ro, nu poa sa dea o cantare live, adika nu poa sa cante... cu calculatoru' pot sa fac si eu o melodie care suna foarte bine... si cred ca oricine poate.

ba tata, am zis-o da o mai zic! SUNTEM PIERDUTI!
bogdan555
Junior Member
 
Mesaje: 72
Membru din: Lun Feb 11, 2002 10:43 pm
Localitate: Canada

Mesajde Ayrton » Mar Ian 14, 2003 10:02 am

Bine Bogdanel, am inteles! Esti taximetrist (asa li se spune oare fanilor???) pana la moarte!
Si gata, mi-am spus punctul de vedere despre trupa voastra, adio si n-am cuvinte! Ne intalnim pe alt subiect ca pe forumul despre Taxi nu mai intru... Ca apoi si-o iau in cap ca-i baga lumea-n seama.
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Lovealot » Sâm Ian 18, 2003 12:52 am

Observ ca de fiecare data ne punem aceiasi intrebare (mai exista un thread mai jos pe tema asta) si ajungem la aceiasi concluzie...si ma gandesc: Chiar merita sa ne tocim neuronii explicand indivizilor ca ayrton, obisnuit cu house-ul (aici as putea sa-i includ si pe manelisti ca nu e mare diferenta, desi trebuie sa recunosc ca manelele au si versuri spre deosebire de house), ca muzica mai trebuie sa contina si versuri, si eventual chiar versuri de calitate?
O sa inchei cu un citat din Andrei Gheorghe:
"Niciodata sa nu te contrazici cu prostii ca au mintea odihnita!"
Lovealot
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:36 am
Localitate: Bucuresti

Asa-mi vine cateodata

Mesajde DiAnca » Dum Ian 26, 2003 7:38 pm

Romania este tara in care niciodata nimic nu se termina.
Cum ar fii gusturile.. sau...Prostia!
asta e... doar nu o sa stau sa ii analizez pe toti la ce muzica le place.....dar
ma gandesc " daca Taxi nu face muzica atunci cine? Animal X???"
LOL
DiAnca
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 19, 2003 8:15 pm

Mesajde Crystalized » Vin Mai 30, 2003 1:34 pm

Un motiv pt. care Taxi n-au fani multi ar fi varsta.Tineretul este la putere si e cam greu pt. Taxi sa iasa in evidenta.Muzica lor este de calitate,dar sunt preferate zbenguielile formatiilor de fete.
Crystalized
 

Mesajde Storm » Mie Iun 04, 2003 1:35 pm

Pai sa-i punem lui Bortun codite si pampoane.. sa-i prindem moate lui Barbulescu.. si la restu peruci.. sa topie pe scena si sa nu cante nimic. Hmm.. asta ar merge oare?
Sa nu exageram.. acolo sunt mari meseriasi ai muzicii. Nu poti sa obligi pe nimeni sa-i placa TAXi da macar poti sa mergi pe principiul "Ignore them.. meybe they'll go away.
Nu te uita la baiatu' cu basu ca are paru mai lung ca tine/
Muzica , muzica nu de acolo vine/ Vine din suflet de la el, de la mine de la tine- TAXI -Hip-Hop-Rock
Storm
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Dec 29, 2002 2:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde marian jan » Mie Iun 04, 2003 1:39 pm

de ce e ala rau?de ce sa port costum?
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Storm » Mar Iun 24, 2003 12:23 am

Initial trimis de marian jan
de ce e ala rau?de ce sa port costum?



What on earth do you mean witht hat post ? :confused: :con: ;a
Nu te uita la baiatu' cu basu ca are paru mai lung ca tine/
Muzica , muzica nu de acolo vine/ Vine din suflet de la el, de la mine de la tine- TAXI -Hip-Hop-Rock
Storm
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Dec 29, 2002 2:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Floriris » Mie Iul 16, 2003 10:35 pm

Nu pot sa spun ca sunt fan Taxi, dar ii respect, si fac o muzica destul de buna.Am toate albumele lor, nu zic ca sunt extraordinare, dar sunt de calitate.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde Salma » Mie Iul 16, 2003 10:55 pm

Initial trimis de Storm



What on earth do you mean witht hat post ? :confused: :con: ;a


Mai asculta si tu neshte muzica buna si-o sa te prinzi ce-a vrut sa zica. Si nu te uita ca baiatu cu basu are paru mai lung ca tine, muzica nu de-acolo vine ;)
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Matrashita » Mie Iul 16, 2003 11:05 pm

TAXI este o formatie care a avut de-a lungul timpului melodii f bune:Luna,Jumatatea ta,Ea inca ma iubeste,Aici sunt banii dvs sau Nebunia furtunii.
De ce n-au fani multzi?
In primul rand pt ca sunt o trupa de barbatzi si nu de tinerei care clipesc un pic,se imbraca in haine mulate si au o coregrafie penibila.Sunt oameni maturi si cred k versurile lor sunt super...abordeaza diferite aspecte facand haz de necaz,asha cum e romanul....
NU au parte de atata mediatizare ca trupele tinere,nu stau sa zambeasca frumos pt posterele de la reviste sau mai si eu ce...
Si totushi,cine iubeste muzica celor de la TAXI(cu mine in frunte..)o asculta din placere,nu pt ca e la moda chestia asta.
Mai bine putini si buni decat multzi si ..nestiutori! :rolleyes:
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Mie Iul 16, 2003 11:49 pm

why? i`ll tell you why.
pentru ca in ziua de astazi, in romania, casele de discuri sunt ocupate promovand hit`uri de genul dragostea din tei (ozone)... pentru ca oamenii in general se concentreaza enorm asupra aspectului fizic... un look interesant,excentric,sexy prind mult mai bine decat look`ul celor de la Taxi... se pune "ackent" pe falsitate dupa parerea mea... cat de bine dai in reviste si la tv...
au fost cateva melodii a celor de la taxi kre chiar mi`au placut (exemple fiind: ea inca ma iubeste,cineva inaintea ta, si Luna). apreciez cea ce au reusit sa faca ei pana in prezent.... k au reusit sa reziste atata...
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde JOYclub » Mar Oct 07, 2003 4:25 pm

Pentru ca am ramas putini carora "muzic" in sensul adevarat al cuvantului. !!!
JOYclub
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 07, 2003 2:23 pm

Mesajde melinush » Mie Ian 26, 2005 7:16 pm

am gasit din greseala thread-ul asta... cautam versurile de la "de ce" (de pe "politica" :D)
si m-am inregistrat (melina era luat :(( ) pentru ca am fost asa de revoltata din cauza ca nu stiati de unde sunt versurile: "de ce e ala rau?de ce sa port costum?" like NO way!!!!
VAMA VECHE - "DE CE", alt "de ce" ;)

si daca tot am ajuns aici, sa va spun de ce nu-mi mai plac mie taxi la fel de tare ca inainte... sincera sa fiu, "c" m-a dezamagit total, inafara poate de cateva melodii cum ar fi "prea sus", "cantec prea scurt", "de fapt", "o viata mica" si evident "ai inchis marea in ochi"... nu sunt doar cantece de corazon intentionat, doar ca celelalte sunt atat de voit ironice si agresive oarecum incat aproape isi pierd orice urma de umanitate si devin doar niste parodieri gratuite...
oricum, mie taxi imi plac in general si dan teodorescu mi se pare la fel de genial :D, doar ca fanul taxi din mine e mai putin linistit si poate plictisit...
acum, pe bune, dar am fost intr-o tabara in vara si chiar m-am enervat foarte tare pentru ca atunci cand era "sua-ue" pe marele tv k lumea, totii nefericitii ziceau ca ce melodie mai e si asta... asa ca ce pretentii sa mai ai

e o discrepanta prea mare intre melodiile atat de sensibile, care pur si simplu iti invadeaza sufletul (si care au inceput sa se imputineze sensibil pe albume), si celelalte ironice care incep sa fie din ce in ce mai putin cizelate ("oamenii politici" mi s-a parut geniala, in schimb "sua-ue" mi-a lasat doar un gsut amar)

cam atat deocamdata, tocmai am facut rost de "politica" si dupa ce-l ascult, poate intru din nou sa infirm sau sa reconfirm parerea asta :)

ps: chiar dormeam azi, am auzit un inceput de fericire si mi-am zis ca trebuia sa fie taxi pentru ca prea suna frumos... si era "cineva, inaintea ta" (traiasca radio guerilla :D)
melinush
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 26, 2005 6:44 pm
Localitate: aa

Mesajde Vince Carter » Joi Ian 27, 2005 12:30 am

Nu am citit tot, dar pot sa va zic ca il cunosc personal pe George (Patranoiu), mai mult sau mai putin (sta/a stat la mine in bloc). E un baiat super de treaba si tre' sa recunosc ca omu le are la greu cu chitara. Totusi nu inteleg, probabil ca lumea (cel putin la momentul de fatza) e atrasa de un alt gen de muzica. That's all.
Check out my STREETBALL site : http://www.streetballromania.tk
Vince Carter
Junior Member
 
Mesaje: 249
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:21 am
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde nodingat » Joi Ian 27, 2005 3:19 am

respiriă inainte să postezi!
e de bun simţ să citeşti...
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde melinush » Sâm Feb 12, 2005 4:11 pm

............
melinush
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 26, 2005 6:44 pm
Localitate: aa


Înapoi la Pop si Dance romanesc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori