criterii de evaluare

Totul despre telefonia mobila, noutati, pareri si sfaturi

criterii de evaluare

Mesajde as xxl » Joi Oct 03, 2002 10:33 am

Cum este evident ca telefonele mobile au depasit pentru multi stadiul de a fi niste simple unelte de comunicare, cam care ar fi pentru voi criteriile pe baza carora evaluati calitatea unui telefon ?

Pentru mine conteaza in primul rand sa tzina cat mai mult acumulatorul, iar in al doilea rand sa aiba "joace" - in tren, autobuz si, de ce nu, chiar si la toaleta, e bine sa ai cu ce mai pierde timpul.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 03, 2002 10:38 am

Mie imi place ca telefonul sa fie micutz. Sa nu ma imboldeasca cand il tin in buzunar.
Bineinteles sa tina bateria macar 60-70 de ore in stand by ! Si sa aiba meniul frendly..sa potzi naviga usor prin el !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Oct 03, 2002 12:42 pm

1.Acumulatorul
2.Ce mai are mobilul(de ex ,acum nu mi-as lua un mobil fara GPRS shi Bluetooth.
3.Designul
4.sa nu fie Nokia(nu suport telefoanele mobile Nokia)
5.Sa fie Ericsson sau Siemens:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sly » Joi Oct 03, 2002 1:58 pm

imi primul rand ma intereseaza sa fie cat mai mic deoarece nu vreau sa imi ocupe prea mult loc in buzuar, sa tina acumulatorul cat mai mult shi sa am cat mai multe jocuri ca sa nu ma plictisesc in timpul orelor, pe urma mai conteaza shi meniul sa fie cat mai accesibil.
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Mesajde KickAss » Joi Oct 03, 2002 3:21 pm

sa aiba antena cat mai mica, chiar inexistenta, sa fie Nokia, si sa functioneze!
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Joi Oct 03, 2002 11:26 pm

sa poata retine cat mai multe nr. de telefon,pentru a nu cara portvizitul,sa aiba meniu pricopsit,adica sa ma atentioneze de intalniri,memo,date de nastere,etc,bateria sa tina cel putin 3 zile full option,si sa nu se strice de la alcool varsat pe el!
ei,asta e nokia!
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Vreau si eu sa spun

Mesajde Pirtea Sorin » Vin Oct 25, 2002 11:35 am

Initial trimis de MiG29
sa nu fie Nokia(nu suport telefoanele mobile Nokia)
5.Sa fie Ericsson sau Siemens:D


De acord cu Mig29, cu exceptia firmei Siemens, ale carei telefoane n-am avut inca cinstea de-a le butona, dar am auzit ca-s mai bune decat Alcatel-urile (si nu numai).

Criteriile mele, conform carora un telefon mobil este bun, sunt:
1. Timpul de asteptare - minim 5 zile.
2. Timpul de convorbire - minim 3 ore.
3. O medie cat mai mare intre valorile de la punctele 1 si 2 de mai sus.
4. Tipul bateriei - nu accept bateriile Ni-MH.
5. Telefonul sa nu fie blocat intr-o anumita retea.
6. Telefonul sa fie minim dual-band.
7. Ecranul - minim cu 4 tonuri de gri, maxim color. Neaparat sa fie complet grafic si, cu cat mai mare, cu atat mai bine.
8. Telefonul sa aiba antena exterioara - am inteles ca forteaza mai putin acumulatorul in medii relativ ostile (padure, vale, semnal slab, lifturi, pasaje subterane etc.)
9. Meniul - cat mai prietenos, dar cat mai complex in acelasi timp.
10. Comunicare - minim acces WAP, mediu acces Internet fara download de programe, maxim acces Internet cu download.
11. Sincronizare cu PC-ul - de preferat prin cablu, e mai economic.
12. Jocuri - minim 1.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Daca ar trebui sa-mi iau un mobil (partea I)

Mesajde Pirtea Sorin » Vin Oct 25, 2002 11:45 am

Criteriile pe care le iau in considerare la cumpararea unui telefon mobil sunt:

1. Sa fie nou, original, sigilat.
2. Locul de unde-l cumpar sa fie autorizat si recunoscut pe piata (de ex. Germanos, GlobalNet, reprez. de vanzari etc.)
3. Sa fie dual-band.
4. Bateria sa nu fie Ni-MH - minim Li-ion.
5. Timp de asteptare si de convorbire: 5 zile, respectiv 3 ore. Durata de utilizare a telefonului in conditii normale (vorbit + SMS + butonare + jocuri) sa fie de 3,5-4 zile.
6. Sa nu fie mai vechi de doi ani, ca data de aparitie a modelului sau ca editie a soft-ului.
7. Sa aiba jocuri (minim 1). E bine sa ai ce face cand n-ai ce face, daca tot ai un telefon.
8. Sa nu fie Nokia. (9210 nu-si justifica pretul romanesc).
9. Sa fie si Alcatel, dar numai daca celelalte firme de telefoane dispar din magazine ;) .
10. Sa nu dureze reincarcarea mai mult de 3 ore.
11. Ecranul sa fie neaparat in 4 tonuri de gri (conditie minima), 16 tonuri de gri (cond. medie) sau color (cond. maxim posibila).
12. Volumul soneriei - sa fie reglabil si soneria sa sune cat mai tare.
13. Sa aiba ceas, data si alarma (inclusiv ceas desteptator). Si calendar, unde sa programez intalniri.
14. Sa fie "deschis" (adica sa aiba port infrarosu, WAP, acces Internet etc.)
15. Sa NU aiba carcasa sau fateta interschimbabila (cum sunt cele aberant colorate pentru Ericsson A1018, Nokia 3310 etc.).
16. Sa aiba alertare prin vibratie.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Daca ar trebui sa-mi iau un mobil (partea II)

Mesajde Pirtea Sorin » Vin Oct 25, 2002 11:50 am

Criteriile pe care NU le iau in seama la cumpararea unui telefon sunt:
1. Culoarea (bineinteles, sa nu aiba o culoare penibila, cum ar fi roz, rosu, portocaliu, verde, galben viu, mov si altele de soiul asta).
2. Design-ul (nea Gica Pruteanu, cum traduc termenu-asta?).
3. Forma.
4. Dimensiunile.
5. Aranjamentul tastelor si culoarea acestora (fundal + inscriptii).
6. Masa.
7. Melodiile.
8. Materialul din care e facuta carcasa - nu ma impresioneaza, de ex., Nokia 8850, cel cu carcasa din titan.
9. Limba - nu ma incalzeste cu nimic daca are inglobata limba romana in meniu sau nu; esential e sa aiba engleza.
10. Pozitionarea antenei (stanga sau dreapta - ce conteaza?!).
11. Culoarea luminii ecranului (dar sa nu fie rosie sau mov, cum am vazut la Panasonic GD-93, un alt model ce nu-si justifica pretul romanesc).
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Daca ar trebui sa-mi iau un mobil (partea III)

Mesajde Pirtea Sorin » Vin Oct 25, 2002 12:04 pm

Criterii optionale de care as tine seama la cumpararea unui telefon, daca as avea mai multi bani:
1. Editor de melodii (composer).
2. Tehnologie Bluetooth sau HSCSD.
3. Sincronizare cu PC-ul.
4. Posibilitatea de transmitere/primire a SMS-urilor multimedia (imagine + sunet + text).
5. Camera foto digitala integrata.
6. Camera video atasabila sau integrata (a aparut vreun mobil cu asa ceva? Nu stiu, d-aia intreb).
7. Posibilitatea utilizarii/importului de logo-uri si/sau de screen saver-e.

Eu am un Ericsson R320s si merge foarte bine. Pe viitor mi-as dori un Ericsson R380s sau un R520m. Le consider cele mai bune telefoane de pe piata noastra, din punct de vedere al raportului calitate-pret.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la GSM Land

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron