Ce telefon mobil avetzi ?

Totul despre telefonia mobila, noutati, pareri si sfaturi

Ce telefon mobil avetzi ?

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 03, 2002 10:41 am

...suntetzi multumit de el ?

Primul meu mobil a fost un Motorola d368. M-a tinut cam 1 an . Asta se intampla prin 1999 . Al doilea meu mobil a fost un Alcatel One Touch Easy db. Asta m-a tinut 2 ani..si inca mai merge si acum . Super telefon . Tinea bateria o gramada .
In prezent am un Motorola T192 Talkabout . Nu tine f. mult bateria la el ,dar imi place ca e micutz si finutz. Plus ca ador telefoanele Motorola .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde as xxl » Joi Oct 03, 2002 11:05 am

primu' tel: Philips twist - m-a tzinut 3 ani si il mai am si acum, dar i-a murit acumulatorul (mai tzine doar 30 ore in stand by)
apoi: Sagem 910, Alcatel One Touch Easy +, Nokia 5110, Bosch nustu ce model (d-ala cu clapeta, mic) si cred ca au mai fost si altele.
In prezent Ericsson A2628: 6 zile stand-by, are TETRIS si WAP(care oricum mi se pare o mare porcarie)
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Hera » Joi Oct 03, 2002 11:27 am

am un nokia 7110 ,din decembrie anu' trecut,imi place ca are menu dezvoltat (are wap, pot tirmite sms ca fax,mail,etc, si imi place ca are caller groups si multe altele ) .as fi vrut sa aiba si hands free, e singurul lucru care ii lipseshte. stand by vreo 4 zile,dar se reincarca in maxim o ora. aaa, cel mai mult imi place ca daca suna cineva ca sa raspund decat apas pe buton si se deschide clapeta si raspund automat,la fel si cand inchid apelul. sunt f multumita de el. mie imi place :) .
inainte de asta am mai avut un nokia 3310, un alcatel ote db, si un motorola, nu mai stiu ce tip, acum vreo 4 ani.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde Unregistered » Joi Oct 03, 2002 12:16 pm

Yay!!sambata seara am primit cadou primul meu telefon mobil,un Phillips Fisio 121.E micutz si finutz si sunt tare mandra de el.
Bateria e ok,pana acum l-am incarcat o singura data,desi m-am jucat la el in disperare.
In schimb....am cheltuit deja 6 euro in 5 zile...in ritmul asta dau faliment.
Unregistered
 

Mesajde Mirela » Joi Oct 03, 2002 12:30 pm

Imi cer umile scuze!!!
Revendic Phillipsul Fisio 121 de mai sus ca fiind al subsemnatei,Mirela.
Rog a se lua masuri drastice impotriva userului din cale afara de aiurit care a postat fara sa se logheze....adik io ;n
Howgh!
Mirela
 

Mesajde mig29 » Joi Oct 03, 2002 12:34 pm

Am avut un Alcatel One Touch DB de care am fost multzumit ,urmat de un Ericsson T10s apoi un T18(mare telefon a fost asta la vremea lui) shi de un an am un Ericsson R320s care desi e maricel are cam 90g plus wap,jocuri,inregistrare vocala,infrarosu,sincronizare Pc shi multe altele.Pe scurt un telefon complet(poate cel mai bun din lume la vremea lui-vara lui 2000) shi acum imi doresc un R520 care are shi GPRS shi Bluetooth.
mig29
 

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 03, 2002 12:35 pm

Ha,ha,ha...ce varza e Mirela ! :p
A doua oara a postat tot ca guest...doar ca si-a luat nume ! :D

Povesteste mai multe despre mobilul tau ! Eu nu am auzit de el ! Are ecran grafic ? Te descurci lesne in meniuri ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Oct 03, 2002 12:35 pm

Shi eu revendic postul de mai sus....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Oct 03, 2002 12:42 pm

Hahaha...Bravo,Migule!faptul ca nu sunt singura varza de pe aici ma consoleaza oarecum....:p

Moshule,are ecran grafic,Wap si modem de hands-free(dar nu vreau eu)
E foarte usor de accesat...desi de un singur lucru nu m-am lamurit...cum sa ii schimb limba.
nu stiu cum sa ti-l descriu ca sa-ti faci o idee cum arata.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde sly » Joi Oct 03, 2002 1:54 pm

primul meu telefon mobil a fost un siemens dar nu mai stiu exact ce model . pe urma am avut un alcatel one touch shi momentan am un alcatel 311 care merge destul de bine shi imi place ca e micutz!
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Joi Oct 03, 2002 11:42 pm

Primul telefon a fost Alcatel One Touch Pocket. Super telefon, m-a tinut 2 ani (mai merge si acum), baterie cu litiu, vibratie, ecran grafic cu 5 linii si WAP - dealtfel e primul telefon cu WAP lansat pe piata. Acum am Alcatel One Touch 701, am ramas fidel firmei. Sunt multumit si de asta, are ecran grafic cu max. 8 linii, baterie litiu-polimer (tine 6 zile), puls o memorie imensa. Sigura lui problema e ca se inchide uneori din cauza ca bateria nu face bine contact.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Superba Oana » Vin Oct 04, 2002 12:24 am

k
am avut un T-10, apoi un philips savvy , apoi un T-18, un siemens c-30, un a-35, apoi un 3310, un T-20 , un startac , un 8210 (doar pt cateva zile.....), un sl-10
acum un alcatel 311 .este bun doar ca are culoarea display-ului portocalie si vreau s-o schimb in albastra sau alba(ca de neon)
If I could rearange the alphabet, I'd put U and I together
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

pei....

Mesajde marian jan » Vin Oct 04, 2002 11:50 am

am avut asa:alcatel db,ericsson 1018,T10,panasonic GD90,sagem 922(cu care am dat de pereti),simens C25 si am acum motorola startac.preferatul meu.nu tine bateria prea mult,dar imi place.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Re: pei....

Mesajde satori » Vin Oct 04, 2002 12:54 pm

am avut nokia 1611 (ce vremuri.... si era cel mai mic pe atunci): super telefon pentru vremea lui, foarte solid.
nokia 3110: forma unica.. era cel mai mic la vremea lui dar statea foarte prost la radiatii... dupa 1/2 ora de vorbit iti lua ureche foc
nokia 5110: toata lumea il stie, majoritatea l-au avut.
nokia 3210: foarte bun si placut, desi altii au avut probleme cu el eu nu am avut
si apoi siemens m35i care este un superbestial telefon. este ieftin, mic, protejat la praf, apa si shock, wap, jocuri, memorie mare, vibratii.... tot ce vrea sufletul tau... numai ca nu stie sa se intoarca acasa cand il pierd si cand mi-l fura.
satori
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 29, 2001 7:11 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde baixinho© » Vin Oct 04, 2002 11:31 pm

Ericsson A2628s. Dar primul telefon pe care l-am avut a fost un motorola cred ca din 1900 toamna. Era d-ala cu antena si cam cat o caramida. Intamplare: am fost mai demult in Poiana Brasov, ca acolo erau cantonate fetele din lotul national de volei. Trebuia sa dau la ziar ceva si, evident, am dat bip ca sa fiu sunat. S-a intamplat minunea (ma sunau rar de tot, si numai cand mi se spunea: "Misca in redactie imediat"), si am transmis. Fara antena ridicata aveam cinci linii, deci ma auzeam cu cel din redactie de parca ar fi fost langa mine. In timp ce vorbeam a iesit un nene francez din Hotel Sport ca sa vorbeasca, pentru ca in incinta nu avea retea. S-a chinuit ce s-a chinuit pana cand intr-un final mi-a cerut mie telefonul sa sune in Franta. I-am explicat ca de la harbul meu nu poate sa aiba asemenea pretentii si pana nu s-a convins nu a cedat. A fost satisfactia suprema ca un aparat cu care puteam sa comit o crima era mai competitiv decat o chestie mica mica dupa care si acum tanjesc.
PS: Un amic de-al unui amic de-al meu avea un telefon care il tinea bateria doua saptamani fara sa-l opreasca. Ulterior am aflat ca respectivul facuse rost de respectiva scula printr-o pila, iar telefoanele cu pricina au fost folosite de armata franceza in Razboiul din Golf.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

so...

Mesajde Just #1 » Mie Oct 09, 2002 7:01 pm

Pe vremuri am avut T 10s....mobil bun la vremea lui.............apoi am avut Nokia 3310....bun dar prea avea toata lumea deci mi-am luat de vreo 4 luni Motorola V66 (micutz-destept :)
IF LIFE IS A LESSON...THEN I AM THE TEACHER!!!
Just #1
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iun 24, 2002 11:04 pm
Localitate: TM

Mesajde MarianCristian » Sâm Oct 12, 2002 4:33 pm

Hmm ... bun subiect. Am un T68i si dupa parerea mea e tot ce si-ar dori cineva de la un telefon mobil. Ecran color, sunete polifonice, mic, destept, WAP, si cand ma suna vreun prieten in loc de nume imi apare poza lui ....
P.S. in schimb nu se prea merita camera video, e cam scumpa in raport cu ce stie sa faca
MarianCristian
 

R320s

Mesajde Pirtea Sorin » Joi Oct 24, 2002 9:25 am

Folosesc un Ericsson R320s si in noiembrie va implini un an. Sunt foarte multumit de el. Inainte am avut un Alcatel One Touch Pocket; singurul lucru care nu mi-a placut la el a fost timpul de convorbire - maxim 2,5 ore.
Pe viitor imi doresc un Ericsson R380s.
Telefonul meu de suflet este Handspring Treo 270, cu ecran color (65000 culori) si sistem de operare Palm OS. E singurul telefon pentru care se gasesc pe net cele mai multe aplicatii: peste 10.000.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde K-gula » Joi Oct 24, 2002 12:44 pm

in `99 aveam un motorola d470. am fost foarte multumit de el pana ia murit bateria. inca este in stare buna de functionare, insa nu imi mai place. acum am 3 tel. nokia 6110, 3210 (multumita domnului aliosha) si un 7110. nu mi-as cumpara nimic altceva in afara de nokia si motorola. sunt cele mai bune firme. testate pe propria piele.


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Joi Oct 24, 2002 5:54 pm

v-am spus?mi-au furat mobilu'!'tu-i in gat!frumusete de startac 85!azi mi-am recuperat cartela de la centrul connex,iar sambata iau simensu C25 a lu' mama.pana imi iau alt startac.:D
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

bau

Mesajde PreferatA » Vin Oct 25, 2002 11:47 am

ericsson T29 i hate nokia .. ericsson rulZ:))
visul meu : sa imi iau ultimu tip de sony-ericsson :)

are careva ?:)
While money can't buy love, It can buy a damn good imitation...
Avatar utilizator
PreferatA
Junior Member
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Ian 27, 2002 12:00 am

bau

Mesajde PreferatA » Vin Oct 25, 2002 11:50 am

popalin itzi dau eu startac la secondhand 1mil jumate :)
deal ?
While money can't buy love, It can buy a damn good imitation...
Avatar utilizator
PreferatA
Junior Member
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Ian 27, 2002 12:00 am

Nuuuuuuu

Mesajde popalin » Vin Oct 25, 2002 1:14 pm

nu,eu il iau nou cu 1 milion.....dar pentru tine fac o exceptie ;)
popalin
 

Re: bau

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Oct 28, 2002 3:14 pm

Initial trimis de PreferatA
ericsson T29 i hate nokia .. ericsson rulZ:))
visul meu : sa imi iau ultimu tip de sony-ericsson :)

are careva ?:)


Eu ií¾i pot da o idee: viziteazí£ http://www.rol.ro. Du-te la secí¾iunea "Bursa" ºi cautí£ acolo, cí£ se gí£sesc de toate. ªtiu cí£ ultimul model este T68i, cu ecran color; mie nu prea-mi place, deoarece ecranul (ºi telefonul in sine) este mult prea mic. Nu-mi plac telefoanele foarte mici, dar nici cí£rí£mizi de genul Alcatel One Touch Com, Nokia 9110 etc.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Gioro_T » Mar Oct 29, 2002 5:10 am

Eu folosesc ca telefon serios, in timpul saptamanii (serios adica cu receptie buna) un Ericsson R520, in in weekend un T68 ...

Receptia lu' T68 ste o porcarie !

Trancanu
Gioro_T
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mie Aug 07, 2002 3:34 pm
Localitate: The T-dot

O MARE DILEMA

Mesajde PreferatA » Mar Oct 29, 2002 10:10 am

am si eu o intrebare ? kum pot sa conectez un ericsson la un pc ka sa pot sta pe net ... exista fir special ? sau numai cei de la ZAPP au ?
While money can't buy love, It can buy a damn good imitation...
Avatar utilizator
PreferatA
Junior Member
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Ian 27, 2002 12:00 am

Mesajde marian jan » Mar Oct 29, 2002 11:32 am

noul telefon este nokia 6110.cica tine bateria 5 zile.pana acum sunt foarte excitat ca mi l-am luat(il am de aseara).avand in vedere ca telefonul visurilor mele e 6310(ce faci,SOD?),am inceput cu nepotul sau.:D
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

O CAM SCUMPÃ DILEMÃ

Mesajde Pirtea Sorin » Mie Oct 30, 2002 3:41 pm

Initial trimis de PreferatA
am si eu o intrebare ? kum pot sa conectez un ericsson la un pc ka sa pot sta pe net ... exista fir special ? sau numai cei de la ZAPP au ?


preferatA mea, iatí£ rí£spunsul unui posesor de R320s, adicí£ eu: odatí£ cu telefonul mi-a fost livrat un CD cu un soft de comunicare a telefonului cu PC-ul. Numai cí£, aºa cum se intamplí£ in Romania, nu mi s-a dat ºi un cablu de conectare la PC. Dací£ vei vizita dealerul CONNEX din magazinul Unirea, de la parter (intri pe partea cu magazinul La Fourmi) ºi vei cere detalii despre R380s, vei vedea cum aratí£ acel cablu de comunicare, care se potriveºte ºi la R320s. Nu ºtiu ce model de Ericsson ai, dar in cazul lui R320s al meu se pare cí£ s-ar putea comanda, la GlobalNET, un cablu din í£sta. Treaba e cí£, atunci cand am auzit cí£ un astfel de cablu ar costa intre 100-150 dolari, am lí£sat-o baltí£. Nu cred cí£ merití£, totuºi. Plus cí£ orice conexiune dial-up este mai lentí£ decat orice altí£ conexiune. Eu nici in reclama de la Zapp nu prea cred... ªtii cum e regula capitalismului: reclama se face numai noilor oferte sau produselor care nu se vand. In cazul Zapp, oferta cu "Internet de paní£ la 15 ori mai rapid" este destul de veche.

In concluzie:
1) nu ºtiu ce model ai;
2) cablu de date pentru Ericsson nu prea am ví£zut la noi; cel mai sigur il obí¾ii prin comandí£, sau prin cumpí£rarea modelului R380s (l-aº cumpí£ra-n clipa asta, dac-aº avea 8 milioane);
3) merití£ sí£ te complici cu o conexiune dial-up mobilí£, in loc sí£-í¾i iei un modem?
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

bau

Mesajde PreferatA » Vin Noi 01, 2002 11:20 am

pai akolo unde o sa ma mut eu nu o sa am telefon fix ... iar retzea nici atata .. iar ca sa dau 400 de dolari pe modem radio +antena mi se pare prea skump .. plus linia 25 de dolari pe luna .. si de aceea ash fi preferat varianta ku mobilul .. mersi pentru raspuns .. o sa vad kum o sa rezolv pana la urma . orikum sa stau fara internet mi se pare ka si kum te-ai rupe de realitate ...
While money can't buy love, It can buy a damn good imitation...
Avatar utilizator
PreferatA
Junior Member
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Ian 27, 2002 12:00 am

Bau, bau

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Noi 04, 2002 10:13 am

Originally posted by PreferatA
pai akolo unde o sa ma mut eu nu o sa am telefon fix ... iar retzea nici atata .. iar ca sa dau 400 de dolari pe modem radio +antena mi se pare prea skump .. plus linia 25 de dolari pe luna .. si de aceea ash fi preferat varianta ku mobilul .. mersi pentru raspuns .. o sa vad kum o sa rezolv pana la urma . orikum sa stau fara internet mi se pare ka si kum te-ai rupe de realitate ...


Sunt perfect de acord cu tine. Cu toate astea, nu imi permit (si n-am interes) sa investesc 12 milioane intr-un calculator numai de dragul accesului la Internet. Deocamdata accesez Internet-ul de la serviciu. Cand nu s-o mai putea, voi merge la iCafe. Iar daca va fi scump si acolo, ma voi resemna. C'est la vie...
Inca o treaba: spui ca acolo unde o sa te muti nu o sa ai retea. Atunci cum vei folosi mobilul ca modem, daca nu ai semnal?
Iti reamintesc ca legatura dial-up mobila este mai scumpa decat cea fixa (RomTelecom) si instabila.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la GSM Land

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron