NOKIA - Pareri, informatii, defecte ...

Totul despre telefonia mobila, noutati, pareri si sfaturi

NOKIA - Pareri, informatii, defecte ...

Mesajde MarianCristian » Mar Apr 01, 2003 3:22 pm

Astept mesajele tuturor impatimitiilor de telefoane Nokia. Pareri, informatii, probleme, daca sunt bune sau nu, daca se merita sa ai un telefon Nokia si recomandarea voastra ...
MarianCristian
 

Mesajde Ayrton » Mar Apr 01, 2003 3:54 pm

Mai frate, vad ca esti foarte interesat de parerea noastra, asa ca sa-ti dau si eu un raspuns: pentru mine nu exista decat telefoane Nokia; restul sucks!

Am avut pana acum 5110, 3210, 3330 si 6510, si pot spune ca sunt supermultumit de Nokia; nu mi s-a stricat niciodata, au cel mai simplu mod de acces la meniuri... sunt marfa!!!

Acum astept sa vina ziua mea, in august, poate ma fericesc cu un 7210 sau 6610 cadou... Doamne-ajuta!
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Ciprian » Mie Mai 14, 2003 10:31 am

Am trecut de la Motorola la Nokia (3510) ?i nu mi-a p?rut r?u de loc. P?rerea mea e ca terminalele Nokia sunt unele dintre cele mai sigure cu o putere buna a semnalului.
Unica ce le ?tirbe?te din imagine este faptul ca acum fiecare g?inar ?i ?colar tot Nokii au :((((
Ciprian
 

Mesajde Ciprian » Mie Mai 14, 2003 10:33 am

Am trecut de la Motorola la Nokia (3510) ?i nu mi-a p?rut rau de loc. Parerea mea e ca terminalele Nokia sunt unele dintre cele mai sigure cu o putere buna a semnalului.
Unica ce le stirbe?te din imagine este faptul ca acum fiecare gainar si scolar tot Nokii au :((((
Ciprian
 

Nokia 8910i - cea mai buna impresie in PC Magazine

Mesajde web2002 » Dum Mai 18, 2003 11:13 am

Salut!

Nokia 8910i a obtinut "Cea mai buna impresie" in urma testelor PC Magazine Romania.

Detalii aici ([url]www.pcmagazine.ro)[/URL]

Have a nice day!

web2002
web2002
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 18, 2003 11:06 am
Localitate: Bucuresti

Nokia 5210

Mesajde Unregistered » Lun Iun 09, 2003 1:18 am

Sautare fratilor, despre Nokia am si eu o parere buna, dar de curand mi-am luat un 5210, si cam incalzeste la convorbiri mai lungi de 10 minute, ce parere aveti despre asta?
Unregistered
 

probleme cu tel mobil

Mesajde alexe23_es » Joi Iul 17, 2003 6:20 pm

salutare !
am si eu un nokia 8210 si mi se intrerupe in timp ce vorbesc sau cand incerc sa dau un telefon ,adica imi pierd semnalul.se poate face ceva sau trebuie sa-mi cumpar alt tel?
alexe23_es
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 17, 2003 6:14 pm
Localitate: spania castellon

despre nokia 6260

Mesajde boss_ » Sâm Ian 15, 2005 6:55 pm

as vrea sa stiu parerea voastra in legatura cu nokia 6260. este un telefon bun ? are defecte , daca da care?
boss_
 

asta este buna..

Mesajde Eduard Bratu » Mar Ian 25, 2005 9:14 am

boss_ scrie:as vrea sa stiu parerea voastra in legatura cu nokia 6260. este un telefon bun ? are defecte , daca da care?



Da si tu vrei pareri de parca telefonul ar fi de 5 ani pe piata si a avut cineva timp sa isi dea seama.
Vezi si tu la nokia pe site si o sa zica aia ca este cel mai are in parcare.
Asa ca tu crede si da sacosa de bani dupa care o sa constati ca 70% din functii nu le folosesti niciodata.
Eduard Bratu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Vin Oct 10, 2003 10:04 pm
Localitate: Cernavoda

Mesajde kant emir » Joi Feb 03, 2005 1:40 am

Dintre telefoanele cunoscute, n-am nici o indoiala, Nokia sunt cele mai de incredere. Si am si o intrebare pt cunoscatori: Nokia 3210 avea acumulator de 2.4 V; Mai cunoasteti voi vreun telefon care sa fct cu asemenea tensiune ? Nu neaparat Nokia, orice telefon. Intreb asta, pt ca la vremea respectiva mi s-a parut interesant, dar n-am mai intalnit. Interesant pt ca tensiunea mai mica inseamna nevoia de rez-ta de izolatie mai mica, condensatori de asemenea cu tens nom mai mica, insa curentul implicit mai mare. Plus caderile de tens pe jonctiuni (care limiteaza tensiunea utila), pe contacte etc.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde gogo_man » Vin Feb 04, 2005 1:11 pm

[quote="kant emir"]Dintre telefoanele cunoscute, n-am nici o indoiala, Nokia sunt cele mai de incredere. Si am si o intrebare pt cunoscatori: Nokia 3210 avea acumulator de 2.4 V]

din cate cunosc eu , nu este alt tel la 2.4V. Cat despre N3210 ,sursa are convertor intern ridicator cc-cc (problema nu m-a interesat in mod deosebit; am citit chestia asta candva ,undeva)
Avatar utilizator
gogo_man
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Feb 09, 2005 8:35 am

Problema la un 7110 (nu-l mai folosesc, l-am dat unui apropiat, insa sunt curios) : am introdus in "agenda-calendar" diverse evenimente (aniversari, intalniri, etc) si nu le mai pot vedea/sterge; totusi, la momentul "potrivit" telefonul suna si afiseaza textul corespunzator respectivului eveniment. De mentionat ca am introdus o mare gramada de date (adrese postale, mail, etc) in memoria sa cea vasta. Are cineva idee despre ce se poate face ? Si mai are un "bug" : la unele SIM-uri pierde semnalul.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde gogo_man » Sâm Feb 12, 2005 2:45 pm

[quote="kant emir"]Problema la un 7110 (nu-l mai folosesc, l-am dat unui apropiat, insa sunt curios) : am introdus in "agenda-calendar" diverse evenimente (aniversari, intalniri, etc) si nu le mai pot vedea/sterge]


1.sunt pe net logomanagere pt 7110 care se lauda ca stiu sa comunice pe IrDa (eventual va trebui sa descarci si un driver IrDa pt a-l utiliza). cu aplicatia respectiva (LogoManager-ul), vei putea probabil sa accesezi contactele si calendarul telefonului. 2. curatza bine suportul pt SIM si SIM-ul, mai ales daca uneori zice INSERT SIM. daca treaba nu ajuta promblema e mai grava.
Avatar utilizator
gogo_man
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Feb 13, 2005 6:17 am

Nu are nici o legatura curatatul cu tot restul; la unele cartele pierde pur si simplu semnalul, fara sa zica "insert SIM". Eu cred ca o rescriere a soft-ului ar rezolva problemele - vreo idee ceva, de unde sa iau softul original (asta e cu meniu in RO, desi nu s-au comercializat niciodata la noi decat ca SH ori REFURBISHED) ?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde gogo_man » Lun Feb 14, 2005 1:45 pm

[quote="kant emir"]Nu are nici o legatura curatatul cu tot restul]

e cazul sa mergi la un service. au sa-l rescrie cu wintesla,prodigy, twister etc deshi treaba cu SIMurile miroase a defect hard. softurile nu ar fi o problema dar in tote cazurile ai nevoie de cablu adecvat si o interfata (uzual totzi ii spun BOX),lucruri pe care tzi le procuri doar daca te apuci de meserie.
Avatar utilizator
gogo_man
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde gogo_man » Lun Feb 14, 2005 1:50 pm

[quote="kant emir"]Nu are nici o legatura curatatul cu tot restul]

au fost comercializate si noi din curtea NOKIA, prin operatorii gsm si o firma autohtona
Avatar utilizator
gogo_man
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Feb 14, 2005 6:28 pm

Nu merg la nici un servis pt ca nu cred ca mai preocupa pe cineva 7110, telefonul isi face treaba chiar si asa, cablu am (n-am interfata ca mi-a fost lene sa-mi fac - cred ca mai am pe undeva schema - nu-s chiar asa departe de meserie). Defectul nu este hard, este soft (vezi partea cu evenimentele), doar cu unele SIM-uri pierde doar semnalul. Daca o sa gasesc pe undeva un soft original, poate ca o sa-mi construiesc si interfata respectiva, asa de chichi. Poate ma poti ajuta cu schema respectiva (ca sa nu ma mai obosec eu s-o caut, ca nu ma mai ocup de vreo doi-trei ani de celulare si nu prea am idee pe unde sa caut) ?

editez in dorul completarii : n-am stiut ca s-au vandut oficial pe la noi, pe vremea cand faceam si eu servisuiala (ei, nu reparam chiar orice si nici rescriere de soft n-am facut) erau chiar raritati
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

lui kant emir

Mesajde gogo_man » Lun Feb 28, 2005 7:12 pm

kant emir scrie:Nu merg la nici un servis pt ca nu cred ca mai preocupa pe cineva 7110, telefonul isi face treaba chiar si asa, cablu am (n-am interfata ca mi-a fost lene sa-mi fac - cred ca mai am pe undeva schema - nu-s chiar asa departe de meserie). Defectul nu este hard, este soft (vezi partea cu evenimentele), doar cu unele SIM-uri pierde doar semnalul. Daca o sa gasesc pe undeva un soft original, poate ca o sa-mi construiesc si interfata respectiva, asa de chichi. Poate ma poti ajuta cu schema respectiva (ca sa nu ma mai obosec eu s-o caut, ca nu ma mai ocup de vreo doi-trei ani de celulare si nu prea am idee pe unde sa caut) ?

editez in dorul completarii : n-am stiut ca s-au vandut oficial pe la noi, pe vremea cand faceam si eu servisuiala (ei, nu reparam chiar orice si nici rescriere de soft n-am facut) erau chiar raritati

scuze pt intarziere , trec la subiect: soft-urile enumerate pot fi descarcate de pe net ,insa problema e ca iti trebuie si interfata care contine 'pic' (arie programabila) protejat la citire care practic executa instructiuni. deci schema interfetei nu te ajuta daca nu ai si ce trebuie inscris in pic si inscriptorul care face treaba asta. in general tot echipamentul se cumpara de-a gata cu 150-250$. daca chiar vrei sa-ti construiesti singur interfata am sa-ti dau niste site-uri de unde poti descarca cele necesare. cat despre cablul pe care il ai : este compatibil si cu modelele 5110,6110,6150 si se foloseste cu 'nokia pc suite' , 'nokia logomanager' si alte asemenea aplicatii ce tin de cosmetica telefonului si nu de programarea lui.
Avatar utilizator
gogo_man
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am


Înapoi la GSM Land

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori