Panasonic GD87 (HELP)

Totul despre telefonia mobila, noutati, pareri si sfaturi

Panasonic GD87 (HELP)

Mesajde adi_p » Lun Sep 29, 2003 3:12 pm

Salut !

Am un Panasonic GD87 si nu gasesc incarcator original pemtru el.
Am un incarcator de asta chinezesc cu mufa pentru el si un incarcator original Panasonic dar nu de GD87 (nu se potriveste mufa). Intrebarea e daca pot folosi incarcatorul original cu mufa cealalta daca incarcatorul scoate 9.2V si 440mAh iar pe bateria telefonului scrie 3.7V si 720mAh.

Va rog raspundeti numai daca sunteti in cunostinta de cauza ca nu vreau sa stric telefonul.

Thanks !
adi_p
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 29, 2003 3:04 pm
Localitate: Romania-Bacau

Re: Panasonic GD87 (HELP)

Mesajde Eduard Bratu » Vin Oct 10, 2003 11:39 pm

Initial trimis de adi_p
Salut !

Am un Panasonic GD87 si nu gasesc incarcator original pemtru el.
Am un incarcator de asta chinezesc cu mufa pentru el si un incarcator original Panasonic dar nu de GD87 (nu se potriveste mufa). Intrebarea e daca pot folosi incarcatorul original cu mufa cealalta daca incarcatorul scoate 9.2V si 440mAh iar pe bateria telefonului scrie 3.7V si 720mAh.

Va rog raspundeti numai daca sunteti in cunostinta de cauza ca nu vreau sa stric telefonul.

Thanks !


Il poti folosi.
Hai sa iti zic si de ce. :)
Orice telefon are un stabilizator intern de tensiune si curent pt. incarcarea acumulatorului.
Daca tensiunea acumulatorului este 3,7V ai nevoie de 3,7V + 2,5V suplimentar pt. ca stabilizatorul de tensiune sa lucreze. (adica in cazul tau de 6,2V minim) practic poti sa ai si o tensiune mai mare dar aceasta se va dizipa sub forma de caldura daca depaseste cam 11V nu iti explic si de ce acum.
Curentul nominal al acumulatorului tau (720mili amperi/ora) este curentul maxim pe care il poate debita acumulatorul.
Practic in telefon nu ai nevoie decat de 10% din acest curent adica 72mA ca sa incarce acumulatorul, restul (poate cam 150mA) o sa "soarba" circuitele auxiliare (procesor, memorie, display, etc) deci sunt suficienti cei 440mA pe care ii debiteaza incarcatorul tau.
Asa ca ia si pune ca merge. (eu lucrez la service de asa ceva si stiu ce zic :)
Eduard Bratu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Vin Oct 10, 2003 10:04 pm
Localitate: Cernavoda

tot cu Panasonic GD87

Mesajde vladk2k@msn.com » Mar Aug 10, 2004 3:01 pm

Am un panasonic GD87 pe care mi l-a dat o cunostinta, cumparat din germania (e pe vodafone), cu o singura problema... are clapeta rupta - inclusiv foliile de date

carcasa nu ar fi o problema, dar nu gasesc folia....

Daca stiti pe unde s-ar putea gasi, dati-mi si mie un e-mail la vladk2k@msn.com
vladk2k@msn.com
 

carcasa panasonic gd87

Mesajde tibi_sb » Sâm Mai 27, 2006 8:55 am

salut am si eu o problema.am un telefon panasonic gd87 dar nu gasesc nicaieri sa imi cumpar carcasa la el.ma gandeam ca poate ma ajutati coi cu niste siteuri sa pot cumpara online.daca ma puteti ajuta astept rasp pe mail tibi2006_sb@yahoo.com
va multumesc
tibi_sb
 


Înapoi la GSM Land

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator