Muzica sarbeasca

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Muzica sarbeasca

Mesajde Pirtea Sorin » Vin Sep 27, 2002 2:48 pm

Nu stiu daca s-a mai facut un thread pe tema asta, dar am observat ca in general, la noi, muzica sarbeasca nu prea se regaseste printre preferintele ascultatorilor. Voi ce parere aveti despre aceasta muzica? Ma refer atat la cea populara, cat si la cea rock si pop.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde catharsis » Vin Sep 27, 2002 8:32 pm

trebuie sa fie muzica populara sarbeasca prin manele ca oricum se copie la greu...
inafara de bregovic si kusturica nu am mai auzit de sarbi in muzica si nici de formatzii rock sarbesti... dai cateva exemple?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Sâm Sep 28, 2002 6:31 am

nu prea-mi place kusturica desi am avut ocazia sa fiu terorizat de cateva persoane din anturaj carora le place. intr-adevar e un artist, suna profesionist dar chiar nu ma atrage (dar nici nu ma deranjaza).
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Re: Muzica sarbeasca

Mesajde eyewitness » Sâm Sep 28, 2002 10:30 pm

Initial trimis de Pirtea Sorin
Nu stiu daca s-a mai facut un thread pe tema asta, dar am observat ca in general, la noi, muzica sarbeasca nu prea se regaseste printre preferintele ascultatorilor. Voi ce parere aveti despre aceasta muzica? Ma refer atat la cea populara, cat si la cea rock si pop.

pirtica tata tu iar n-ai ce face?
cum draku ai deschis thread pe barfe online cand ai ditamai sectiunea cu muzica straina? in alta ordine de idei daca tot te-ai strofocat sa bagi thread-ul ,macar din bun simt si respect fata de ceilalti useri, TU ca initiator al thread-ului trebuia in primul rand sa spui ce-ti place tie din muzica sarbeasca sa bagi si tu o idee doua,macar asa din bun simt ca asa e civilizat si normal.

si uite ca sa fiu "on topic" mie mi-au placut fredonarile lui milosevici in baie cand se barbierea. le-ai auzit? marfa....
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Sep 29, 2002 10:00 am

Rock-ul sarbesc este marfa.Formatzii rock sarbesti: Bajaga i Instruktori,Riblija Korba,Azra,Bielo Djugme(aici a activat shi Bregovic k chitarist cand era tanar).Astea sunt doar cele care imi plac mie dar mai sunt shi multe altele....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Sep 30, 2002 3:31 pm

Initial trimis de catharsis
dai cateva exemple?


Sigur ca da! Lepa Brena; Dragana Mirkovic; Miroslav Ilic; Zdravko Colic; Tereza Kesovia; Magazin; Marina Zivkovic... sunt multi si multe. Am inteles ca, in 1999, atunci cand sarbii stateau pe podurile din Belgrad ca raspuns la bombardamentele NATO, ca nu exista baiat sau fata sa nu stie sa cante. Aveau loc concerte si recitaluri pe toate podurile. Si se canta numai rock si populara. Si muzica patriotica - nu ca la noi inainte de '89, ci pe ritmuri moderne; insa in versuri cantau despre tara lor - Jugoslavia. Am observat ca noi, cand auzim de muzica patriotica, ne cam rusinam. Nu prea le place trupelor noastre sa cante despre locurile natale, ci dimpotriva, vor sa le uite cat mai repede. Daca mai vrei exemple, mai am; acum le-am dat pe cele mai cunoscute.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SatyR » Joi Oct 10, 2002 6:12 pm

laibach,bregovic,kusturica.....suna marfa.
SatyR
 

Bregovic si Zamfir - cei mai tari muzicieni din Europa!

Mesajde Pirtea Sorin » Vin Oct 11, 2002 5:57 pm

Initial trimis de SatyR
laibach,bregovic,kusturica.....suna marfa.


Ai ascultat 'Irish Songs' al lui Bregovic? Ce parere ai?
Ce parere ai despre prelucrarea lui Bregovic dupa 'Ciocarlia' noastra?

Crezi ca ar fi reusita o combinatie Bregovic-Zamfir? Muzicala, evident...:D
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SatyR » Sâm Oct 12, 2002 11:38 pm

Da am si eu irish songs ,sunt interesante,cat despre ciocarlia .hmmm mi se pare ca mel kalashnikov are un pasaj din ciocarlia parca .sau s-ar putea sa ma insel ,da oricum stiu melodia ,am o gramada de bregovic :)))
N-ar fi rea o colabarare Zamfir-Bregovic:)
SatyR
 

Ba da

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Oct 14, 2002 6:55 am

Initial trimis de SatyR
cat despre ciocarlia .hmmm mi se pare ca mel kalashnikov are un pasaj din ciocarlia parca .sau s-ar putea sa ma insel ,da oricum stiu melodia ,am o gramada de bregovic :)))


Daca ai mult Bregovic, asculta si "Sheva". E o alta versiune a "Kalasnjikov"-ului si o sa-ti dai seama ca este chiar "Ciocarlia" noastra. Mie imi place modul cum o canta. Atat "Sheva", cat si "Kalasnjikov" fac parte din coloana sonora a filmului "Underground" (un film super!).
Pirtea Sorin
 

Boje moi! Ovi su ludi!

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Oct 14, 2002 9:54 am

Stii albumul pe care l-a scos Bregovic in duet cu Khayah? Eu il am, dar l-am tras de pe o colectie cu mp3-uri, asa ca nu-i stiu titlul.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nikotin » Mie Oct 16, 2002 2:40 pm

SI ceca cinta bine...
nikotin
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 14, 2002 7:32 am
Localitate: in fata calculatorului

CECA, BILJANA JEVTIC, MARINA ZIVKOVIC (se citeste cu J)

Mesajde Pirtea Sorin » Mie Oct 16, 2002 4:13 pm

Initial trimis de nikotin
SI ceca cinta bine...


CECA - O SOLISTA ADEVARATA!!! S-ar putea sa ma insel, dar cred ca ea a fost sotia lui Arkan, celebrul comandant militar asasinat la Belgrad in razboiul din Jugoslavia. Repet, s-ar putea sa ma insel.

Pai sa asculti piesa "Dokaz" a tipei... Sa auzi voce si interpretare! Si apoi sa-mi spui ce crezi despre Cristiana Raduta...:D :D
Sau piesa "Zarila sam zar" (citeste j in loc de z, dar asa se scrie).

Solistele iugoslave (nu stiu daca sunt sarboaice sau croate, de-aia le numesc asa) au un ceva special in vocea lor sin in modul de a canta. Sa asculti piesa "Pazi sta radis" (aici se citeste cu z), (traducere pentru dl. Pruteanu: "Ai grija ce faci") cantata de Lepa Brena, iar apoi sa incerci sa i-o dai Cristianei Raduta s-o cante... Nici nu cred ca ar tine-o plamanii; despre voce, no comment... :bleah:
La un moment dat, si anume prin 2000, se impusese pentru o scurta perioada pe la petreceri piesa Jelenei Karleusa, "Vestice vile". Dar, din pacate, n-a tinut mult.
Mi-as fi dorit sa fi fost in Jugoslavia in timpul razboiului si sa dansez pe podurile Belgradului cu tinerii aceia minunati... Si se cantau de toate atunci - de la rock la muzica patriotica. Numai ca muzica lor patriotica nu este asa cum a fost la noi inainte de '89. Ei o canta pe ritmuri moderne si chiar cred in cuvintele pe care le spun. E-he, noi mai avem mult pana sa ajungem in stadiul asta...
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Boje moi! Ovi su ludi!

Mesajde cr3ata » Mar Oct 22, 2002 2:50 pm

salut..poate ca ma bag in seama dar vreau sa-l felicit pe sorin...are dreaptate...muzica sarbeasca e beton...sunt sarboaica de cand ma stiu si asa o sa raman...poate ca multa lume e "luda"dar nu are rost sa ne punem noi sa-i criticam....
sneki
cr3ata
 

Pentru cr3ata - ajuta-ma!

Mesajde Pirtea Sorin » Mie Oct 23, 2002 9:31 am

Initial trimis de cr3ata
salut..poate ca ma bag in seama dar vreau sa-l felicit pe sorin...are dreaptate...muzica sarbeasca e beton...sunt sarboaica de cand ma stiu si asa o sa raman...poate ca multa lume e "luda"dar nu are rost sa ne punem noi sa-i criticam....
sneki


Am o nedumerire - scuza-ma pentru ca o am: chiar esti sarboaica? Ma refer la nationalitate... Pentru ca eu imi doream de mult o colaborare prin e-mail cu cineva. Iar daca esti intr-adevar sarboaica, doresc sa ma lamuresti asupra unui lucru, a unei enigme: de unde pot sa fac rost de un ghid de conversatie romano-sarb (sau romano-sarbo-croat) si de un dictionar sarbo-roman (si invers, eventual)? Astept sa-mi raspunzi cat poti de repede aici sau la adresa mea de e-mail psc@apropo.ro sau sa-mi trimiti un mesaj personal (daca nu te deranjeaza) pe contul meu de la Fan Club. Iti voi trimite si eu un mesaj personal pe contul tau de la Fan Club, deoarece exista unele lucruri pe care vreau sa le comunic si pe care nu vreau sa le vada useri ca eyewitness , de exemplu, sau aphextwinz ; oamenii astia, pe langa faptul ca traiesc intr-o realitate paralela, mai pierd si timpul si posteaza mesaje la misto.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Vin Oct 25, 2002 2:14 pm

Initial trimis de Pirtea Sorin

deoarece exista unele lucruri pe care vreau sa le comunic si pe care nu vreau sa le vada useri ca [B]eyewitness
, de exemplu, sau aphextwinz ; oamenii astia, pe langa faptul ca traiesc intr-o realitate paralela, mai pierd si timpul si posteaza mesaje la misto. [/B]


ce partzica tata n-ai loc de mine sa-ti scrii ineptiile? iti sta in gat realitatea paralela in care traiesc tocma' ca sa evit rebuturi ca tine? stai mai bine in lumea ta si abereaza in continuare nu-ti mai face griji pt altii.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

in legatura cu muzica sarbeasca

Mesajde TheRadu » Lun Oct 28, 2002 9:33 am

de cand am citit discutiile despre muzica sarbeasca am reusit sa trag ceva de pe net si a inceput sa-mi placa. Poate cineva sa-mi recomande niste artisti si eventual niste cantece mai cunoscute (nu gen manele ca de alea am destule, mai degraba pop-rock)?
TheRadu
 

Laba te tâmpeºte...

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Oct 28, 2002 3:19 pm

Initial trimis de eyewitness


ce partzica tata n-ai loc de mine sa-ti scrii ineptiile? iti sta in gat realitatea paralela in care traiesc tocma' ca sa evit rebuturi ca tine? stai mai bine in lumea ta si abereaza in continuare nu-ti mai face griji pt altii.

Bí£i labagiule, m-am sí£turat sí£ tot ví£d cum ií¾i curg balele pe Fan Club. Dací£ n-ai chef sí£ discuí¾i civilizat, du-te-n pizda mí£-tii ºi lasí£-i pe alí¾ii mai culí¾i decat tine sí£ spuní£ ce-au de spus! ;M

Sopra: dací£ crezi cí£ e bine sí£ mí£ banezi pe mine pentru treaba asta, in loc sí£-l banezi forever pe eyewitness, e pí£rerea ta. ªi site-ul tí£u, de asemenea.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mar Oct 29, 2002 9:31 am

partzica iubitule uite cum te bagasi tu mai mult in kkt. se pare ca te simti bine nu? acu' deja esti omu meu....sa-ti fie tarana usoara...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

CECA

Mesajde Unregistered » Mar Oct 29, 2002 3:26 pm

salut...sorine ai dreptate Ceca e cea mai tare..acum 2 ani am fost la ea la concert...a fost beton...si sa vezi acolo spectacol..exact cum ai spus tu...toate genurile de muzica.. deci sarbi sunt adevarati si stiu sa se distreze...si au si cele mai faine obiceiuri(dupa parerea mea)
Unregistered
 

Mesajde MadMax » Mar Oct 29, 2002 4:03 pm

Intr-adevar muzica sarbeasca este foarte apreciata si ascultata in special in zona Banatului....Nu exista chef in complexul studentesc din Timisoara fara Bajaga! :D

Personal imi place foarte mult Goran Bregovic, cat despre artistii enumerati de voi mai sus, din pacate nu am avut ocazia sa ascult...dar in mod sigur ca voi gasi undeva (net, prieteni) piesele sau albumele lor.

Oricum, din ce am ascultat, si ma refer la muzica sarbeasca, am ramas foarte incantat! Se vede(se simte, se aude) ca pun suflet in muzica aia...
Two beers or not two beers, that is the question....
Avatar utilizator
MadMax
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Mar Apr 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dinu » Mar Oct 29, 2002 4:25 pm

Daca tot e vorba de astea sarbestile, poate cineva sa ma puna la curent cu activitatea d-lui Tandarica ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Beeeeeeeee!!!!!!

Mesajde Pirtea Sorin » Mie Oct 30, 2002 3:52 pm

Initial trimis de eyewitness
partzica iubitule uite cum te bagasi tu mai mult in kkt. se pare ca te simti bine nu? acu' deja esti omu meu....sa-ti fie tarana usoara...

Bí£, tu nu vezi cí£ eºti oaia verde (de ciudí£) a subiectului í£stuia? Du-te, bí£ Ã‚Âºi culcí£-te, cí£ n-are rost s-aud cum ií¾i bese í¾ie mintea!
Iar dací£ tot zici cí£ m-am bí£gat in kkt, n-ai vrea sí£ incepi sí£-l mí£nanci, ca sí£ ies din el?
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

CECA

Mesajde Pirtea Sorin » Mie Oct 30, 2002 3:59 pm

Initial trimis de Unregistered
Ceca e cea mai tare..acum 2 ani am fost la ea la concert...a fost beton...si sa vezi acolo spectacol..exact cum ai spus tu...


Pun pariu cí£ n-a fí£cut playback, aºa cum fac artiºtii noºtri atat de lí£udaí¾i pe Fan Club (mí£ refer la non-valori ca 3 SE, Seminal X, Cristiana Rí£duí¾í£ ºi alí¾ii de teapa lor.

Dací£ nu te superi, descrie-mi ºi mie in cateva cuvinte cam cum a fost la concert. Conform vorbei romaneºti: "Mai bine ajungi la spartul targului, decat sí£ n-ajungi deloc; mí£car ai idee de ce-a fost in targ"...
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mie Oct 30, 2002 4:07 pm

of,of,of...partzica,partzica,partzica....
cretinelu lu tata....
inteleg ca esti complexat si ca natura nu fu prea darnica cu tine da oricum daca te incalzeste cu ceva iti garantez ca nu esti unicu si atunci cand chinui bietu ala de neuron sa scoti legendarele partzisme gandeste-te (stiu, e un proces chinuitor pt tine) ca multi te vor intelege si vor fi toleranti si ingaduitori cu tine ...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

despre ceca

Mesajde andreeaceti » Lun Apr 25, 2005 11:58 am

pt sorin .am inteles ca iti place muzica srbeasca si in special ceca.ast raspuns de la tine pe emailul meu andreea_ceti@yahoo.com pt a vb despre muzica srbeasca .
andreeaceti
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:48 am
Localitate: iasi

Pirtea Sorin

Mesajde crni vlah » Joi Iun 22, 2006 3:18 pm

Ai dreptate, CECA a fost sotia lui ARKAN ,inainte o chema Velickovici si muzica sarbeasca e beton totul e sa intelegi cuvintele.Eu am invatat singur sarbeste din cantece,si latinitza si chiliritza,sa scriu si sa citesc. Am fost in YUGOSLAVIJA cand tinerii se inrolau si plecau la razboi,n-am sa uit gara din BEOGRAD niciodata...
crni vlah
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 19, 2006 12:45 pm
Localitate: romania

Mesajde pacha » Vin Iun 23, 2006 10:45 pm

Mortu-i mort si ingropat !
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm


Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori