Daca taceai filozof erai!

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Daca taceai filozof erai!

Mesajde SuperContra » Lun Noi 25, 2002 3:01 am

Pe-asta am auzit-o la Adrian Paunescu,dar nu-mi mai amintesc autorul.
<<Dati-mi un punct de sprijin in aer si eu va ridic pamantul>>

Vedeti ce tampenii se pot scoate in lipsa avioanelor!
Voi ce aberatii ati mai auzit?
SuperContra
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Oct 05, 2002 11:00 pm

Daca nu taceai, dobitoc ramaneai.

Mesajde dinu » Lun Noi 25, 2002 4:06 am

Stimabile, citatul e dintr-un oarecari domn arhimede, pe care il studiezi matale dimpreuna cu citat prin clasa a VII-a... daca ajungi acolo. Si este vorba de... n-o sa ghicesti niciodata, parghii !!! Arhimede argumenta matematic principiul parghiei, explicand multiplicarea fortei in raport cu lungimea bratului. La care, zice-se, un auditor mai hatru observa "Pai atunci, de ce nu muti Pamantul ?", la care Arhimede ar fi replicat "Sa mut Pamantul? De ce nu ! Da-mi un punct de sprijin si am sa mut Pamantul". Sigur, se poate argumenta ca nu i-ar ajunge un punct de sprijin.. da' asta e alta discutie. Ce-i important ca de-a latu' timpului expresia s-a metaforizat si impamantenit cu numele "parghia lui Arhimede", si simbolizeaza actiunea cu picoarele infipte bine, cu baza solida. De obicei de un individ la ananghie se spune ca "cauta parghia lui arhimede", adica un punct de sprijin sa se scoata din kkt. Ce ar mai fi de spus... ca "la leva di Arhimede" e amintita in ideologia anumitor societati masonice, care cauta acel punct de sprijin pentru a intoarce pamantu' pe dos si a stabili Noua Ordine... ar mai fi anecdota ca Palan - sau cum l-o fi chemand pe inventatorul palanului - l-ar fi parafrazat pe Arhimede intr-un moment de exaltare, exclamand "Dati-mi un palan si am sa mut Pamantul !!!".

Asa ca... amice...
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Re: Daca taceai filozof erai!

Mesajde Rediviva » Lun Noi 25, 2002 4:59 pm

bah dinu ,rediviva pe care l-ai cunoscut la vama veche in backstage te deranjeaza ,cred ca mai sti de ce sunt suparat pe tine ,insa mai cred in recuperarea ta daca si tu crezi in ea

asa ca daca mai ai ceva serios de discutat cauta-ma sunt dispus sa te calmez (esti cam extremist )
Rediviva
 

Mesajde dinu » Lun Noi 25, 2002 7:15 pm

Sunt cam tulbure de pe vremea aia... nu cumva esti gagiu' cretz din Ploiesti ? Daca nu... pls refresh... In principiu la discutii d-astea serioasele sunt dispus mereu, eventual in jur la o berica. Te invit prin camine pe la noi. In rest... ontopic ceva ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde SuperContra » Sâm Noi 30, 2002 1:55 am

Avion = Punct de sprijin in aer
Poate un avion sa ridice pamantul?:a
SuperContra
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Oct 05, 2002 11:00 pm

Mesajde dinu » Sâm Noi 30, 2002 2:33 am

Initial trimis de SuperContra
Avion = Punct de sprijin in aer


Jeasus !
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Sâm Noi 30, 2002 8:33 pm

Initial trimis de SuperContra
Avion = Punct de sprijin in aer


Asta e vreun concept revolutionar in fizica? Sau in lingvistica? Sau, cel mai probabil, e inca un exemplu de idiotenie crasa?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Noi 30, 2002 8:51 pm

Adica satelitzii artificiali care se invart in jurul Pamantului il tzin pe axa lui de rotatzie in jurul Soarelui,nu?:con:Cand satelitzii ashtia nu existau, Pamantul nu avea aceeashi axa de rotatzie?Eu cred ca da.
Si gravitatzia Pamantului ii tzine pe ei pe axa lor de rotatzie in jurul lui.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Aberatzia #3849 in Re Minor

Mesajde dinu » Sâm Noi 30, 2002 9:21 pm

Sa zicem ca folosim avionu' pentru a decelera miscarea de rotatie. Conform conservarii energiei, dErot=dErev. Deceleratia pamantului are loc prin acceleratia atmosferei (de fapt transformare de impuls in sistem izolat). Therefore, M x dvrot = m x dvatm. Lucrul mecanic al avionului este -L = dErot - dEatm = M x dvrot x vrot - m x dvatm x vatm [pentru variatii mici]. Deci -L = M x dvrot ( vrot - vatm ). Dar vatm~=dvatm deci L=M x dvrot x vrot (1-M/m) . L~= M^2/m x dvrot x vrot = M/m dErot = M/m dErev = M/m x M x omega^2 x dR x 2R.

Deci:

L= M^2/m x omega^2 * dR * 2R

Sa facem calculul pentru dR=1m:
L= 7E30 x 4E-14 x 1 x 3E8 = 8E24 J.
Si presupunand un randament al transferului in avion de 10%:
W=8E25 J.

Luand indicele caloric al benzinei ~40x10^9 J/t, rezulta

2E13 tone

= doua zeci de mii de miliarde de tone de benzina pentru a muta Pamantu' cu 1m.

PS. intrebari existentiale necesita raspunsuri existentiale :p
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Daca taceai, filozof ramaneai

Mesajde genicon » Vin Dec 13, 2002 11:40 pm

Ok... tu ai zis-o... mai bine tac.
Am zis.:D
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde Hera » Dum Dec 15, 2002 6:37 am

genicon, citeste mai bine intrebarea din primul post.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

altceva

Mesajde SuperContra » Dum Mar 19, 2006 2:11 am

ma, exista ala care nu rade si ala care rade putin si ala care raspunde de ce a picat marele :ca nu facea ca mine . nu radea !
adica pachetul de carti e un mesaj cu doi jokeri rasul putzin si mult.mai sunt aia cu decapitarile care nu plageau ca alt mesaj si singurul de-acolo .
e un fel de unii nu vorbesc dar fac fetze ,altii rad sa dea de inteles ca s-au terminat!
e razboi la telefonul fara fir. a zimbii putin e nu-a raspunde ca te omor atat cat rad!
ma pe prima(topicu) nu stiu ,pe a doua n-o cred nicidecum.

e foarte clar daca te uiti la fetzele lor, cand l-au prins ,de ce-de ce faceau atata galagie ? de ce asta, de ce ailalta ? de asta! va raspundeti prin ce faceti. radeti, sariti in sus.
de ce rade asta atat de mult . adica rasul dauneaza grav sanatatii ! implicit lor!

cam asa o intzeleg pe-asta.
SuperContra
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Oct 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 2:42 am

mah, ai loat o paosa de trei ani juma (creca te-ai gandit in vremea asta - sau nu?) sh-AI revenit cu raspunsu ca uo flamura: se vede, flutura, ezista!
da ce cuada canelui ai vrut sa spui? ca daca taceai, ievident ca nu vorbeai (nu scriai, nu postai, linba romana peste bot no plesneai); dar daca taceai... ehehehe, daca taceai






vesca ejt la postu treijpe - se pupa cu locatzia, no?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde SuperContra » Dum Mar 19, 2006 2:46 am

pesemne imi dai dreptate.
SuperContra
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Oct 05, 2002 11:00 pm

Mesajde une helene » Dum Mar 19, 2006 2:51 am

domnule...ai nevoie de ochelari...parerea mea.

apropos...ia-ti timp de gandire...(inca 3 ani?!) si explica-ne si noua postul tau anterior. te rugaaaaaam.
une helene
 

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 3:00 am

imi dai dreptate.

pe scurt, in doo vorbe:
nau uei!
pe lung: shanume de ce, la ce, si cu ce tzam dat io dreptate? naoz ca nu se intelege (sau nah, sa recunosc ca numa io-s neputinciosu: nu inteleg io!) nimic?
pe lat: nu, nu tzam dat nimic, numa umpic de atentzie (nu-i b'ai)
pe veci: tacutu poate fi profitabil! incercatz de van-fruptatz

pe viitor, incercatz si asta:
Daca taceai filozof erai! - gresit (evident!)
Daca taceai filozof ramaneai! - gresit (da' obijnuit, se tolereaza)
Daca taceai filozof pareai! - AIa da!



amu, zi si mie - ie inportant pentru tine treadu asta? ca pare ca da


si iedit: moama, ce rating pentru ora asta:
Acest subiect este vizionat in acest moment de : 7 (5 membri si 2 vizitatori)
kant emir, BLACK_MOON, Sandra, SuperContra, whatever

bravos, mah SuperContra, ejt tare!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde SuperContra » Dum Mar 19, 2006 3:06 am

un nume cu un nume si cu ce-au spus amandoi se face cale ferata si se termina in a rade ca sobolanu afara.
teroristii iti spun numai una, sa nu razi, si-ti fut un pumn in gura ca nu intelegi ca nu poti vorbi de unde te caci ca corbesti ca cacatu. de mai uitate la astia cum zambesc si cat si stii ce spun.
SuperContra
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Oct 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 3:19 am

SuperContra scrie:teroristii iti spun numai una, sa nu razi, si-ti fut un pumn in gura ca nu intelegi ca nu poti vorbi de unde te caci ca corbesti ca cacatu. de mai uitate la astia cum zambesc si cat si stii ce spun.

ce cuada canelui ai vrut sa spui? nu-i problema, e de caterinceala, nu se supara nimeni (adica io nu); numa nu se intelege nica, atata tot


ca daca nu te intelege nimeni (si jtie emiru ce ie aAIa, dadada! ofcors ca pe iel tot il mai descalcejte unu-altu, da' numa asa, de egzenplu), la ce sa mai vorbejt? nu ie pacat de vorbele alea risipite? de tacerea AIa ucisa inutil?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde une helene » Dum Mar 19, 2006 3:22 am

fugi bre de te culca...io ti-am zis sa iei o pauza, poate te ajuta la coerenta...da tu nu si nu.

iaca rezultat.

deci ne esplici?
une helene
 

Mesajde SuperContra » Dum Mar 19, 2006 3:28 am

explicatia dauneaza grav somnului. ce mai doi cu doi se intelege.
SuperContra
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Oct 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 3:59 am

SuperContra scrie:ce mai doi cu doi se intelege.

nejte posibilitatz:
ce maivirgula doi cu doivirgula se intelege.
adica: " ce mai incuace shin colo, doi cu doi, normal! se intelege ca asa, penca alfel nu se mai putea!"

cevirgula mai puncte de suspensie doi cu doisemnu ezclamarii se intelegesemnu ezclamarii adica "ce mare jmequerie mai spui si tu, mai ... "doicudoi-ule"! se intelege asta, normal ca se intelege!"
unde "doi cu doi" ie numele/porecla celui cu care vorbejte contraru (umfel de "juma de buletin", "doi la litru")

ce mai intrebaciosu, semnu "cat?" doi cu doiintrebaciosu se intelegesemnu ezclamarii
adica: "ce spui mah? doi cu doi, chiar doi cu doi? fantastic, se intelege ca ... (ceva acolo, nu jtim noi ce sentzelege pentru iei)!"


adica adicilor: ce face punctoatzia den uom! (ofcors ca neuom, nah!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde SuperContra » Dum Mar 19, 2006 4:37 am

ba !
capacitatorul incapaciteaza nu virgula (-eaza nici dac-o citesti)! ca...
SuperContra
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Oct 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 4:54 am

adica:
capacitatorul (carele iel, capacitateaza - cel putzin uneori, de unde i se traje si porecla, nicku, numelesirenumele), prin puterea cu care a fost iel investit, incapaciteaza (chear asta face, nu ie dubiu! cand, la fel de sinplu ar fi putut sa nu incapaciteze) si nu virguleaza (or virgulejte, or, pursisinplu virgula, tot asa cum unii circula)

hehehe, suptilule! valienteanule-nepamanteanule, team prins!


modificarea (adica editu): ejt bandit!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde SuperContra » Dum Mar 19, 2006 5:07 am

bine ca m-ai prins nezicand . zi pe geam somn bun!
SuperContra
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Oct 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 5:13 am

... nezicand . zi pe geam somn bun!


itz nezic: pe negeam, nesomn nebun!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde SuperContra » Dum Mar 19, 2006 5:18 am

adica le arunci asa, cu 3-4 taste punctuatiale . virgula pauza nu circula,nu punct !da?
si... te-am!
SuperContra
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Oct 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 5:23 am

adica le arunci asa, cu 3-4 taste punctuatiale . virgula pauza nu circula,nu punct ,da ma duc !
nu mai comentez ne-comentabilu, da' cava tot itz mai spui: vezi ca de cand vorbejt cu mua, apruape ca tzai dublat numaru de posturi? AI fugi si culca-te
(numa atata mai zi-mi: ce cuada canelui is alea taste punctuatiale? cum ar fi prezidentiale, pestilentiale, valientiale?)
totusi, culca-te pre tine az!


modificaciunea (dadada, tot ieditu, adaogirea ulteriuara): ejt bandit! bandit bandit bandit! nutz mai modifica posturile (ca shasha ... ie cam tot AIa)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Dum Mar 19, 2006 6:14 am

Lasati-ma sa ghicesc.... Matei?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 6:35 am

aaaaaaa, nu cred! vintzibilu nu era asa de ... marog, avea el un soi de cavalerizm al lui, o nobletze de haiduc urban; shapoi: n-ai vast ca ie din doomiidoi inscris pe fece? si fics pe treadu asta, unde tot iel a facut trebshuara acu trii ani juma!
nu, nu cred ca iei doi ie numa unu (si vintzi vorbea altfel, era mai ... descalcibil, nu crezi?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Dum Mar 19, 2006 6:45 am

nu ma omoram cu cititu' nici la matei, nu ma omor nici la nenea asta. Am dat si eu un ghici la prima vedere, ca semanau la stil...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori