oamenii pe categorii

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Mesajde JaJa Beens » Joi Mai 05, 2005 11:20 pm

omu cu cantarul: intamplator se mai cantaresc unii altii. nu se poate trai, dar se mai poate pune un ban la tescherea
oamenii paianjeni: se cheama alpinism utilitar. din asta chiar se poate trai
cosarii: chiar se mai curata cate un horn. mai des se curata circuitele de aer din case (mai ales cele vechi)
Gone 4 good
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Mai 05, 2005 11:42 pm

Nemultumire generala, numa' oameni naspa ati pomenit (exceptie Solaris - n-are nimic cu nimeni)
As vrea sa pomeniti si niscai oameni de treaba, chiar oameni banali, care sa nu fie caracterizati de asemenea questii obositoare. Grupuri vesele de pustani, cu ochi limpezi si priviri nepervertite, pustoaice fara fite, cu fete prietenoase, vreun cuplu de pensionari ce se privesc cu dragoste (am vazut de mai multe ori, si m-am mirat ca au supravietuit 40-50 de ani impreuna, fara sa se acreasca, fara sa se plictiseasca unul de celalalt), oameni normali. Nu-mi place (?) sa mai observ stresatii cotidieni, ori cersetori/manelisti/mitocani. Oameni de toate varstele si conditiile sociale, amabili si reconfortanti. Stiu, nu-s foarte multi, dar exista si e pacat sa nu-i vedem (am vazut un film - nu conteaza detaliile - un biet portar voia sa imprumute ceva banuti ca sa achite o datorie. Nu reuseste, vin trimisii creditorului sa incaseze, el le spune - destul de preocupat - ca n-are pe moment, sa revina a doua zi. Ma asteptam sa-l ia la trantit si palmuit ori macar sa-l ameninte grozav - dupa cum m-au obisnuit filmele contemporane; nici vorba, tipii, care nu erau fiorosi, au zambit amabili si-au zis "OK, revenim maine, nu-i nici o problema !". M-a bucurat aceasta faza si m-a binedispus pentru tot restul serii respective).
Sunt de acord cu voi ca nu putem sa ne prefacem ca nu exista cei multi si antipatici, exista si deranjeaza, dar sa nu uitam ca mai sunt si oameni ... blanzi. Putem vorbi si despre ei?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Mai 06, 2005 12:06 am

si noi suntem antipatici la randul nostru.

ma rog, dintre aia blanzi, se numara o colega de a mea:
mereu chiuie de fericire, mereu alearga, mereu de binete, mereu zambeste cu ochii ei mari albastri, mereu face glume... e resursa mea de energie.

vuai, ce frumos am scris. ptiu, sa nu-mi fie cu deochi :D
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Mai 06, 2005 7:44 am

As vrea sa pomeniti si niscai oameni de treaba, chiar oameni banali, care sa nu fie caracterizati de asemenea questii obositoare.


gigi becali, modest, erudit si cu mult bun simt
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Mai 06, 2005 7:46 am

Eu vorbeam de oameni, de ce schimbi subiectul?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde vali » Vin Mai 06, 2005 8:24 am

baiatul de cartier
a chiulit la liceu si acuma e hamal sau lucreaza la pizzerie. e obosit dimineata si merge la munca cu un prieten cu care se intrece in a se plange ca munca e grea, ca salariul e mic si, desigur, ca e obosit. in weekend se duce in discoteca unde sparge toti banii, cumparandu-si bauturi scumpe si dupa aia plange ca nu trebuia sa se arunce asa. nu face cinste dar asteapta de la altii sa il cinsteasca. umbla cu o fetita de cartier pe care o barfeste de fata cu prietenii si e mielusel cand e ea in preajma.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Salma » Vin Mai 06, 2005 8:58 am

Rockerul depasit

Bate spre 30 de ani, uneori ii depaseste (in cazurile patologice) si se comporta ca la 18. Are mari probleme cu imaginea de sine si cu increderea in propria persoana, asa ca persista in teribilismul infantil de genul "nu ma intereseaza ce cred ceilalti". Nu realizeaza diferenta dintre interesant si penibil. Poarta plete valvoi si tricoul aferent indiferent de situatie, amagindu-se cu ideea ca e "un adevarat". Nu e in stare sa faca nici o branza in viata, asa ca singurul statut cu care se poate lauda este cel de "rocker".Tzopaie pe langa trupetzi, dandu-se apoi mare la prieteni ca e tovaras bun cu cutarica, cu care a baut de-a cazut sub masa. Bea de cade sub masa :) Sustine ca nu-l intereseaza parerea lumii ignorante, dar plange deseori cu nasu-n perna. E reprezentat de ambele sexe.

PS. Nu cred ca mai e nevoie sa specific ca acest post NU este despre SOD, pentru ca mai exista si categoria "Rocker batran adevarat".
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Vin Mai 06, 2005 9:05 am

kant emir, intentia ta e laudabila, e bine sa ne mai uitam si dupa lucruri bune, nu numai dupa cele rele, dar:
1. Aici se vorbeste despre tipologii umane, iar cele care ies cel mai usor in evidenta si deci sunt cel mai usor de descris sunt cele negative. Oamenii de calitate, cu bun simt, trec mai adesea neobservati.
2. Suntem la Kterinca si Aberatii, hai sa facem caterinca de aia naspa, nu de aia buni.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Mai 06, 2005 10:02 am

directoarea tip gandac
mica, indesata, etern nesatisfacuta, intr-o permanenta contradictie cu pantalonii cu turu prea lasat, cu talia prea joasa, cu bluzitele prea mulate, cu fetele prea frumoase si cu baietii cu prea mult succes la fetele barbie.
are ochi mici, rai, vopsita-i blonda, urmareste mereu Juana-virgina insarcinata, iar copiii, din prea multa dragoste, ii lasa la usa cabinetului poeme de dragoste legate de toate neamurile ei + diverse organe genitale.
altfel, e chiar simpatica.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde vali » Vin Mai 06, 2005 10:15 am

Salma scrie:Rockerul depasit

Bate spre 30 de ani, uneori ii depaseste (in cazurile patologice) si se comporta ca la 18. Are mari probleme cu imaginea de sine si cu increderea in propria persoana, asa ca persista in teribilismul infantil de genul "nu ma intereseaza ce cred ceilalti". Nu realizeaza diferenta dintre interesant si penibil. Poarta plete valvoi si tricoul aferent indiferent de situatie, amagindu-se cu ideea ca e "un adevarat". Nu e in stare sa faca nici o branza in viata, asa ca singurul statut cu care se poate lauda este cel de "rocker".Tzopaie pe langa trupetzi, dandu-se apoi mare la prieteni ca e tovaras bun cu cutarica, cu care a baut de-a cazut sub masa. Bea de cade sub masa :) Sustine ca nu-l intereseaza parerea lumii ignorante, dar plange deseori cu nasu-n perna. E reprezentat de ambele sexe.

PS. Nu cred ca mai e nevoie sa specific ca acest post NU este despre SOD, pentru ca mai exista si categoria "Rocker batran adevarat".


bre, ma bucur ca ti-am putut fi model la ceva :D
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Fabian » Vin Mai 06, 2005 12:52 pm

Tinara de birou
Daca n-o ai deja colega la birou o vezi totusi zilnic la alte birouri pe unde ai de-a face- oficii bancare, firme, etc. Are pina-n 30 de ani si facultate, sau face mari eforturi sa para (ambele), unghii extrem de lungi si patratzite la virf cu care-i fac aproape imposibil tastatul la calculatorul sau telefonul ce-i constituie indeletnicirea de baza, pantofi cu toc care-i fac viata un iad dar o ridica in ochii sefului si-o mentin in invidia colegelor si-aprecierea colegilor ca eleganta, sub birou ii descalta si-si maseaza un picior pe celalalt, pastreaza intr-un sertar al biroului un strugure sau un mar care-i constituie masa de prinz, poate fi, dupa fire, tovaras de discutie, caz sau firma angajatoare, amabila, prietenoasa sau acra si poate prezenta orice culoare de par atita vreme cit nu e culoarea ei naturala, lungime standard pina mai jos de urechi. Aproape toate gindurile, discutiile, interesele, precum si timpul liber, sint dedicate aspectului fizic (inclusiv al celorlate, sub forma de birfa) - costumase, gentutze, masti de frumusete, diete, reviste mondene, coafor, decoratii pentru unghii, produse pentru albit dintii etc. Ca limbaj este o adevarata doamna, articuleaza substantivele si n-o auzi „bagindu-siâ€Â
Fabian
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 13, 2005 1:20 pm
Localitate: *

Mesajde kant emir » Vin Mai 06, 2005 3:09 pm

OK, sa va tin hangu': pocaitii cei agasanti, care te opresc pe strada, te ataca atunci cand incerci sa-ti gusti linistea singuratatii pe o banca in parc, iti suna la usa atunci cand ti-e somnul mai dulce. Hainele lor sunt mereu "decente" (barbatii camasa+cravata+sacou+pantalon de stofa+pantofi, toate cu aspect ...plicticos; femeile cu fuste lungi si oarece batic peste parul de asemenea lung - arata si se comporta ca niste tarancute). Zambesc intr-una, te imbie cu brosuri lamuritoare, incearca sa te atraga in discutii "mestesugite" (care seamana cu orice procedura standardizata, pasi, variante de atac/aparare, etc). Daca le pui intrebari incomode despre gruparea lor, ori despre interpretarile pe care le dau Bibliei, o dau cotita (au la indemana oricand citate cu trimiteri exacte), cei mai temperamentali se inrosesc si se abtin din greu (nu trebuie exteriorizate starile/sentimentele negative pe care le provoci, nuu! ).
Mi se pare cinstit sa pomenesc si exceptiile : oameni agreabili, pricep din prima daca le spun ceva gen "scuze, nu va pierdeti timpul, convingerile mele sunt deja formate" si nu insista, zambesc inteligent si cer la randu-le scuzele de rigoare + "o zi buna"; Adaug ca n-am nimic cu credintele si grupurile lor, agasarea vine doar atunci cand ma piseaza inutil si insista prosteste. Mai mult chiar, am un foarte bun prieten care este cat se poate de pocait, si credinta lui nu ma impiedica sa ma bucur ca exista, dupa cum nici "necredinta" mea nu-l impiedica sa ma numere printre prietenii sai.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Vin Mai 06, 2005 3:54 pm

Fata batrana.

Traieste intr-o garsoniera, cel mult apartament cu doua camere, singurul suflet care ii "mai aduce alinare" e soricarul ei batran si bolnav, pe care il cocoloseste si il trateaza regeste. A suferit candva din dragoste si a ajuns la concluzia ca barbatii sunt niste porci, ca toti sunt la fel, si ca un caine e mai credincios. Uraste tot ce tine de zambet, veselie, ras, si se uita chioras la cuplurile de indragostiti care se plimba prin parc. Nu suporta copiii, si, ca si altii mentionati mai sus, face orice sa le strice joaca, doar ca sa aiba ea liniste. O simpatizeaza pe Andreea Marin si pe alte femei care "au razbit in lumea asta a barbatilor", singura ei consolare fiind ca, intr-un fel, toate astea au razbunat-o si pe ea intr-un fel. "Cocheta" si "foarte atenta cu imaginea ei", singurele ei prietene sunt tot fete batrane, cu care se intalneste (destul de rar) la o cafeluta si un fursec si-si lauda coafura, care e de 30 de ani aceeasi. Pe cele mai emancipate le vezi la volanul unui Trabant, mergand cu 20 km la ora si incurcand circulatia.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde 7vies » Lun Mai 09, 2005 5:48 pm

acum vreo 2 ani ii intalneai oriunde, cam din 5 in 5 metri:
pulover roshu, pantofi cu bot patrat, frezati cu gel cu un motz turtit in sus, citind prosport sau libertatea...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

sahistul-din-parc

Mesajde sol » Lun Mai 09, 2005 7:14 pm

E pensionar si are banca sa si curtea sa de parteneri si kibiti. Se stie superior omului-cu-zarul-din-parc, dar dupa cat si-a frecat schemele, bine i-ar parea sa mai vina iar sahul vechi, cu zar - ii sticlesc ochii de cate ori gineste un potential nou invins la curte... post factum ofteaza melancolic, visase mai mare impotriveala, nici sahul-din-parc nu mai e ce era o data.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Lu_Lu » Lun Mai 09, 2005 7:23 pm

vanzatoarele de la magazinul din scara blocului. alea cu inele mari de aur pe fiecare deget, care mananca seminte, au oja sarita de pe unghii, vorbesc ca Vanghelie si asculta manele.
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Mesajde gucitza » Mar Mai 10, 2005 3:04 pm

fata batrana varianta 2:
a ramas singura de cand a murit mama ei...nu a fost casatorita niciodata si cred ca inca mai e virgina...e profesoara de generala, la o scoala mica si nu foarte promitzatoare, in schimb ea are impresia ca este foarte desteapta si poate d-asta nici un barbat nu s-a ridicat la standardele ei...tot ce face e sa mearga la scoala si inapoi si sa treaca si pe la piatza duminca...sta la curte si matura toata ziua frunzele cazute, caci curtea e plina de tot felu de copaci pe care nu a avut cine sa ii taie...are multzi cainii, in jur de 4 sau 5 maidanezi care fac pui din cand in cand si pe care se chinuie groaznic sa ii dea cuiva, fiindu-i mila sa ii arunce pe strazi..nu se ingrijeste, nu s-a vopsit niciodata, se imbraca cu aceleasi haine de ani de zile si vara poarta mereu niste ochelarii de soare de prin 70 luatzi probabil cand a fost la vreo olimpiada cu elevii...
vb singura deseori sau cel mai des cu cainii si se supara foarte tare cand un vecin ii face observatzie in privintza lor: ca i-au stricat zona verde, era sa-i muste musafiru, etc...
nu vine nimeni in vizita la ea dar nici ea nu se duce niciodata, decat la sarbatori cand ii impart vecinii...imparte si ea pt parintzii mortzi dar la biserica nu se duce... ar vrea sa stea de vb cu lumea si atunci cand o baga cineva in seama se intinde la vorba ...nu barfeste, ii place sa vb despre politica, scoala, vreme sau sa comenteze catastrofe, nenorociri...casa a inceput sa se cojasca, merisorii prin curte au crescut asha de mult incat nu mai poate sa ajunga la usa casei pe alee tre sa ocoleasca..vitza de vie a inceput sa se suie in pomi..are corcodusi dar nu ii culege niciodata, de altfel nici visinii,nici alte fructe .are si liliac..dar dc rupi o floare face urat...in fine, are elevizor alb-negru,care nu mai fctioneaza, un radio micutz cu ceas si un frigider pe care il baga in priza din cand in cand...chiar dc nu are ce sa fac nu se culca niciodata inainte de ora 12...spala rufele o data pe sapt: un maieu gaurit, 3 chilotzi d-aia mari si 'ngalbenitzi...si cate un prosop...ahh si are abonament la telefon da nu suna decat de 2 sau 3 ori pe an , pe fratele care sta in alt oras sa-i zica sarb fericite sau la multzi ani! cateodata nu are pe luna nici 3 impulsuri consumate..
are soareci si sobolani in toate magaziile de prin curte si nu mai are animale de casa de multa vreme: a avut o gaina si un cocos de cand traia mama pe care i-a lasat sa moara de batranetze de mila sa nu-i taie...
aceasta fata batrana poate sa nu reprezinte un tip uman pt ca am dat prea multe detalii, dar v-am spus despre ea pt k exista, e vecina mea...
gucitza
Junior Member
 
Mesaje: 91
Membru din: Mie Apr 20, 2005 1:03 pm
Localitate: la munk

Mesajde Lu_Lu » Mar Mai 10, 2005 3:07 pm

am mai gasit o categorie de oameni: cei care "fug" in tari civilizate sipe langa faptul ca vor sa se mai intoarca, nici macar in vizita, rup si orice fel de legatura cu persoanele din tara "mama". in plus, nici nu se mai considera romani. "la noi in canada..."
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Mai 10, 2005 3:42 pm

Chatterul / forumistul de succes

Persoana timida in viata reala (in caz ca are vreuna), pe chat / forum se dezlantuie, aici este in largul sau. Este dezinvolt, spontan, tasteaza cu o viteza uluitoare, evident mai mare decat cea cu care reuseste sa lege corect doua vorbe in grai articulat. Are tot felul de ticuri de tastare, care deja i-au acaparat viata: tz, k in loc de ca, vb in loc de vorbesc, dc in loc de daca etc. Sunt toate sansele ca, daca face un raport pe mail catre seful sau, sa-i scrie in acest stil...
Liniuta de unire (cratima) este in general ignorata, iar rarele cazuri in care e folosita sunt de obicei acelea in care n-are ce cauta (ex: "a-si vrea sati spun"). In vorbirea reala foloseste un fond lexical de maxim 150 de cuvinte, incluzand aici prepozitiile, conjunctiile, interjectiile si pauzele.
S-au semnalat si cazuri de persoane care maimutaresc in scris o vorbire semi-analfabeta, nu pentru ca ar fi astfel, ci din dorinta de a parea mai interesante decat sunt in realitate.
Chatterii opereaza preponderent din Icafeuri sau de acasa, din retele de cartier, iar forumistii de la serviciu.
Cazurile patologice nu traiesc decat pentru chat (dependenta de forum pare a genera forme mai putin grave), restul sunt nevoi fiziologice - respiratie, mancare, somn, serviciu... Aici traiesc, aici comunica, aici se indragostesc, aici se sclerozeaza.
Asa cum pentru altii nenorocirea suprema poate fi o inundatie, un cutremur, un incendiu, pentru acestia dezastrul cel mare este caderea conexiunii de Internet.

Evident, persoanele de fat(z)a se iesclud totalmente ;-)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde dutchess » Mar Oct 06, 2009 5:15 pm

functionara publica - vesnic prea ocupata sa iti dea intreaga informatie de care ai nevoie, prea "prinsa" sa fie amabila cu cei de pe urma carora isi ia banii, toti ceilalti sunt neatenti si nu retin listele de cuvinte care ies cu 100 km/h la cea mai mica intrebare; atitudinea condescendenta face toti banii; de obicei intalnita pe la administratii financiare, plati taxe si impozite sau birouri de informatii
[color=Indigo]"Somnul ratiunii naste monstri"[Francisco Goya][/color]
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Anterior

Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron