Presedintzi sunt o gramada, da' cosmonautzi....

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Presedintzi sunt o gramada, da' cosmonautzi....

Mesajde Salma » Mie Feb 22, 2006 10:55 pm

L-am auzit azi la radio pe Dumitru Prunariu si in timp ce il ascultam m-am gandit ce as face daca as avea de ales intre a-i cunoaste personal pe Prunariu sau Basescu. Si mi-am dat seama ca l-as fi ales pe Prunariu. Pentru a fi presedinte e nevoie de viclenie, oportunism, compromisuri, inteligenta rece si calculata iar presedinte poate sa fie teoretic oricine, pe cand cosmonautul este disciplinat, tenace, instruit, cu un psihic de fier si o vointza asemenea. Iar cosmonaut chiar NU poate sa fie oricine. Si-uite d-aia presedintzi sunt o gramada, da cosmonautzi.... Voi pe cine ati alege ?
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Feb 22, 2006 11:12 pm

salma, pui gresit problema, a fi cosmonaut este o meserie, a fi presedinte este o functie temporara. intrebarea ar fi fost corecta daca ai fi intrebat ce ati alege, un cosmonaut sau un marinar?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Feb 23, 2006 12:23 am

daca ai fi intrebat ce ati alege, un cosmonaut sau un marinar?

pen'ce sa-i aleaga bre, la ce slujbe sa-i pue? ca da, ofcors, cosmonautu are sanse sa ajunga prezident, da prezidentu ie (de obicei) deja batran, or macar "matur" - nare iel nicio treaba sa se mai apuce de cosmonautzit
si la intrebarea salmei: nu e relevant, poasa fie un cosmonaut sters vs un prezident carismatic, or vitzavercia - nu profesia/functia ie criteriul; iotz spui drept ca, daca mi s-ar oferi sa am treaba cu freunu (da nu asa, sa es la o bere, ci sa-mi fie macar ... unchi) dintre cei adusi in discutzie, l-as alege pe mariner (despre D Prunariu nu stiu mare lucru, ce fel de person ie iel; papai insa ... s-avem pardon, da ie deliciuos! rade ca tantalaul, ie sbanghiu si chel, da' daca-l apuca pe iel fro tsicneala, nu se lasa pana n-o "centreaza" - ie dinamic si plin de viguare, desi are si niscai defecte)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Joi Feb 23, 2006 1:15 am

are dreptate emiru. pe undeva e paradoxal ca a ajuns presedinte un om ca basescu, si cand spun asta nu ma refer la faptul ca ar fi mai rau sau mai bun decat altii, ci strict la faptul ca e completamente atipic ca imagine, ca personalitate, ca orice pentru functia asta.

bravo lui ca a stiut sa isi gestioneze imaginea si sa profite de conjunctura, iar pe de alta parte.. e trist ca adevarata clasa politica nu e in stare sa "produca" un om politic adevarat.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde nae cinefil » Joi Feb 23, 2006 1:28 am

daimoane, nu de basescu se vorbejte aici bre! ia vezi umpic primu post, ca nu-i ashea departe!

shi ca sa fiu ontopic, sa pot sta la povejti cu un astro/cosmonaut, chit c-ar fi interesant, nu prea mi-ar folosi acilea, pe pamant(shi pana pe marte numi ajunje motorina), pe cand un tetatet cu Preshedintele(cu maju-scula, ca sa nu se confunde cu domnu` Avraam, preshedintele de scara) m-ar ajuta cu una-alta, sa nu raman bou-vagon/sughi-bughi!

deci pragmatismu bate romantismu la popo(naut)!...parerea mea!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Feb 23, 2006 1:49 am

nu vorbeam nici eu neaparat de basescu ci continuam intr-un fel discutia legata de profesie si treaba cu politica. eu ziceam doar ca e ciudat, paradoxal si pacat ca nu e un politician care sa nu faca gafe si sa nu bata campii din cand in cand.
ca sa raspund la intrebarea lu' ochila.. eu as alege un politician. dar momentan nu exista asa ceva (sau aia sunt mai rai decat oricine altcineva)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde kant emir » Joi Feb 23, 2006 2:44 am

...adevarata clasa politica...
- care daimuane, despre ce vorovim noi acilea? or puate te-ai inbatat?
aaa, or ie vorba de tzarile in care ie si cosmonautz? adica mai multz, nu cala albaneji tancurile ("poi nu putem sa eshim cuamandoo...")
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Joi Feb 23, 2006 8:13 am

Io zic ca ratati esenta problemei.

Poi presedinti nici in cel mai al dracu' accident nu moare cate 7 odata (mai sunt tentative, prin filme cu bombe si van damme, da' dejucate intotdeauna cand mai e o secunda).

Presedinti se intampla sa mai moara cate unu' din cand in cand, si-atunci se face un tambalau asa mare, ca al de-i responsabil nu se stie bine nici dupa patrujde ani. Da' de aia 7 cosmonauti de-a murit acu' 2 ani este ca ne-a durut in cur pe toti?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Joi Feb 23, 2006 9:44 am

eyewitness scrie:salma, pui gresit problema, a fi cosmonaut este o meserie, a fi presedinte este o functie temporara. intrebarea ar fi fost corecta daca ai fi intrebat ce ati alege, un cosmonaut sau un marinar?


Bre Aiule, ejti chitzibushar ca de obicei:P Pragmatishtilor ce suntetzi, da ce sa-i faci, a murit romantizmu si visu de luceferi, auzi, sa nu visatzi voi cand eratzi mici sa va datzi cu rachetzica. Lasa ca ma-ntzelege matza mea, care se baga zilnic in mashina de spalat, se uita prin gemuletz si asteapta sa se lanseze. Gagarinu lu' mama :ham:
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde jeorj » Joi Feb 23, 2006 10:41 am

salma, daca ai fi formulat trilema in felu asta: ce ai vrea sa fii, cosmonaut o ora sau presedinte de stat o zi, as alege fara ezitare cosmonaut. in varianta pe care ai ales-o, pot spune ca de presedinte de stat am fost vizitat la mine in birou:D:, fara sa ma impresioneze in mod deosebit:D, da de cosmonaut n-am avut parte inca. deci tot cosmonaut votez macar de curiozitate.
oricum si unu si alalant ajung la niste scoli de specialitate dupe ce au fost alesi in prealabil de comisii speciale. criterile de selectie difera destul de mult. dar oricum abea dupa aceea sunt lansati in spatiu(cosmic sau electoral, dupa caz).
mie nu mi-ar place nici macar prin reducere la absurd sa merg la scoala de presedinti. trebe inghitite prea multe mizerii pentru asta:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Feb 23, 2006 11:21 am

De conoscut,pentru o barfa cu el,l-as alege pe presedinte.Ai mai multe subiecte de discutie.Cosmonautul s-a dat toata viata peste cap in tot felul de conditii ciudate.Plictisitor.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Feb 23, 2006 11:36 am

Bre Aiule, ejti chitzibushar ca de obicei

pardon, carcotash elitist :D

s-a dat toata viata peste cap in tot felul de conditii ciudate

ezat ca mariana de pe centura :D

ce plm, in noojdoi v-a trebuit iliescu ca deh ratziu va statea in gat ca n-a mancat salamu de soia cu voi. acu planjeti-va pe umaru lu prunariu :D

salmo, nu-s carcotash da daca vrei sa faci o comparatie, fie alegi cum am mai spus paralela cozmonaut/marinar fie ambasador in rusia/presedinte si cum cozmonautu tau ie liberal deci in stransa legatura prin cujet si simtiri cu pedijtii, la o sueta cu amandoi vei constata ca nu sunt prea multe puncte de vedere diferite intre iei. ie ca la pocher, "gura bate cartea" :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm


Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori