Icanologia

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Icanologia

Mesajde OvidiuBufnila » Mie Sep 27, 2006 8:14 am

Icanologia este o stiinta inexistenta dar haioasa. Ea vorbeste despre Semne, Sens, Imagini. SSI-urile sunt interesante si insurgente. ICAN este un set de instructioni prin care ajungem sa descoperim trenduri ale Imaginilor Publice. ICAN e un joc. Ar putea fi posibil ca sa nu existe asa ceva. Nu suntem siguri. Fiecare dintre noi isi poate construi ICAN-ul. Primele trei decodificari:

Imaginea Care Are Nume
Imaginea Care Are Noima
Imaginea Care Are Numar


Sigur ca totul trebuie sa fie un joc pervers, haios si inteligent. ICAN ne ajuta sa descoperim erorile, defectele, manipularile, desfasurarile si asa mai departe din ceea ce numir Realitate. ICAN este un complex informational cu solide legaturi in toate stiintele inclusiv stiintele de frontiera. Icanologia, ca Joc, este accesibila oricui de pe lumea asta. Este manifestarea absoluta a Libertatii de Gandire intr-o lume Manipulabila si Manipulatorie.

Oricine poate redefini ICAN, poate inventa noi proceduri, poate gasi alte sensuri. ICAN nu este a cuiva anume, nu e in proprietatea nimanui. Din cand in cand, Maestrii Secretului din toate timpurile scot la iveala cate o joaca informationala spre deliciul tuturor celor care au curaj sa gandeasca ALTFEL.

Pentru inceput putem discuta despre Gigi Becali pentru ca este pe val. Pe val mai sunt si altii de la Bush, Putin, Madonna, gunoierul Sica, camataru Gore, mistupina Verginica, dom comisar sef de la Sectie, VIP-uri de rangu unu, bonjuristi cu lovele grase care arestuiesc liceence in patu lor cu baldachin tzopesc, tzoape de toate felurile care au ajuns prezentatoare de televiziune sau tot felul de cantarete cu balcoane mishto trimise de serviciilesecrete de aiurea sa inlocuiasca legumele cantarete care in anii cincizeci, saizeci tineau retele de spioni da mucava pe Cheiurile Dambovitei.

Asta e tigrilor.
Ne sucim sa ne-nvartim.

Enjoy!
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Mie Sep 27, 2006 5:26 pm

OvidiuBufnila scrie: gunoierul Sica
sica, tu eshti gunoier? ~p~p~p
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Sică » Mie Sep 27, 2006 5:31 pm

voi incerca sa cred ca nu s-a referit la mine si ca cunoaste pe vreo-unu care lucreaza ca gunoier si ironic il cheama si sica, dar daca nu este asa e de rau :D

sica, tu eshti gunoier?

nup, sunt student :D

momentan nu am nimic cu omul, dar stie cineva la ce naiba se refera in thread-ul acesta? :nesigur:
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde OvidiuBufnila » Mie Sep 27, 2006 8:21 pm

Shaki scrie:sica, tu eshti gunoier? ~p~p~p


Fitiiiiil! Asate e un fitiiiil, Shaaaakiiii!
Sanks!
~p
Ov
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde wednesday » Mie Sep 27, 2006 8:55 pm

say whaaa? :blink:
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Sică » Mie Sep 27, 2006 9:29 pm

am si eu o intrebare:
dupa 40 si ceva de ani incepi sa devii senil?
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde marian jan » Mie Sep 27, 2006 10:03 pm

:@) se poate si asa,dar tu ai fost mult mai rapid.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Sică » Mie Sep 27, 2006 10:15 pm

oi fi eu un nebun inofensiv, dar la mine mai intelege lumea ce spun :D
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Sep 27, 2006 11:19 pm

la mine mai intelege lumea ce spun

nu m-as baza prea mult pe asta... :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Necko » Joi Sep 28, 2006 12:31 am

sica, ai dreptate !

io m-am senilizat rau de tot. uit cu cine vorbesc si mai ales de ce. cine spuneai ca esti?

cit despre domnu buvnila, io zic ca nu merita efortul.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde OvidiuBufnila » Joi Sep 28, 2006 7:34 pm

Sică scrie:am si eu o intrebare:
dupa 40 si ceva de ani incepi sa devii senil?


Economia cu geometrie variabilă va fi cheia de boltă aşa cum trocul electronic va deveni fundamentala intr-o lume care, dacă nu-şi va atribui o misiune atotcuprinzătoare, chiar iluzorie, va sucomba in zeci şi sute de stări războinice cu profit substanţial pe termen scurt. Economiile războinice vor sfaşia statele, armatele, astăzi deconstruite, revenind in forţă la putere. Complexităţile, guvernate de minţi strălucitoare sau năucite, vor folosi elanul războinic minoritar in dauna metropolei care, din punct de vedere economic, va fi susţinută de periferii. Războiul economic se va duce intre periferii fie că vor fi ele asiatice, europene sau mexicane. Metropola se va sfarşi in confruntări ideologice in timp ce trocul virtual o va distruge corupandu-i armata de funcţionari şi virtualizand utopiile economice care au guvernat lumea in dauna ei, prin lagăr şi apocalipsă, prin propagandă şi lipsire de artefact sau prin preaplinul artefactului ca sens ultim al existenţei. Masele largi vor fi seduse şi se vor arunca orbeşte in valtoarea consumului deconstruind artefactul şi lipsindu-l astfel de sens. Senilitatea e intotdeauna a intrebatorului gomos, pierdut in programle autoexecutabile care il prind in ghearele lor pregatindu-l pentru senilizare fara vrerea lui si impotriva vointei sale iluzorii. ~p
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Sep 28, 2006 8:15 pm

ovidiu, doo probleme:
1/ ai fost candva banat pe viata, ai intrat acu cu clone, deci normal ar trebui sa fii banat pe ip. suntem toleranti, deci trecem cu vederea. esti liber la postare si sper ca sa apreciezi gestu
2/ subiectu deschis de tine si mai ales ultimul post, trec peste limita de bun simt al aberatiilor si caterincilor. intelegem si apreciem dexteritatea cu care jonglezi cu cuvintele, pe care io personal, am apreciat-o candva si la adrian paunescu, insa , depiland putin stratul de infatuare, ramai ca si paunescu...chel si fara substanta(obiectu muncii)

in consecinta, permite-mi sa inchid acest subiect si te invit pe forumu de literatura unde sper sa ne oferi mult mai multa consistenta

multumesc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm


Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori