Hadrian The Wonde' Kid On Cnn

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Mesajde SOD » Mie Oct 09, 2002 4:58 pm

Bleah!ce sa zic!cu ce ma incanta ca maine sorinel fermecatoru' scoate album de house si face concurenta la animal x?il voi percepe ca pe un artist care canta house,sau il voi considera toata viata mea un manelist nenorocit?cu ce ma incanta pe mine ca manelele se transforma in rnb sau in ce s-or transforma ele?
cand un artist canta o perioada lunga intr-un anume fel si apoi face trecerea la alt stil,in marea majoritate a cazurilor face rabat.exemplu?imi placeau tectonic de ma cacam pe mine.comandorul hoisan?nu prea.adica nu as da bani pe un album scos acum(asta in cazul in care se gaseste vreun scelerat sa-i produca materialul).
eve,ziceai ca ai ascultat ce era trendy.atunci cam care ar fi criteriul tau de evaluare si cam pe ce dai tu banii,atat timp cat de la slayer asculti fetele alea cu ketchup si nu mai stiu cum?
romanu e prost si incult dpdv muzical. pana in 89 toate iarmaroacele si talciocurile rasunau de azur,geambasu,aseara muierea m-a lasat si in statie la lizeanu,din toate blocurile se auzea un pickup sau un mag obosit cu cc cath si modern talking.unde ascultai muzica mai buna?la vreo petrecere la un coleg mai pricopsit care avea benzi sau viniluri de afara, la disco vox maris sau la costinesti.dar era explicabil,ca eram vai de mama noastra.
acum,cand avem de unde alege muzica,cand putem sa facem baie in muzica de calitate,ce face romanul?asculta de-si omoara timpanele sorinel pustiu si grigoras de la pascani!a cui e vina?pai eu zic ca tot a mass mediei,draga eva,ca in lipsa de editoriale si de materiale traznet,toti ati facut articole si emisiuni despre cum isi face omleta adrian copilu' pitic,despre ce cura de slabire urmeaza minodora.deschizi tvul si ce vezi?teo show!si acolo,costi ionita care ne explica ce si cum e cu muzica asta balcanica!
da ia spuneti-mi voi,v-ati uitat macar o jumatate de ora pe etno tv?macar din curiozitate?nu cred!aveti macar 3 cd-uri cu muzica populara autentica?nu cred!
mare lucru este sa faci diferenta intre ce ascultam si ce cumparam.dar mai mai mare lucru e sa ai o oarece coloana vertebrala.adica,daca acum 2-3 ani ascultam technotronic,ca asa ascultau baietii din gasca,acum ascultam napalm death ca asa asculta colegii de la facultate?
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

ce dreaq de subiect ma? asta e subiect???

Mesajde aelyus » Mie Oct 09, 2002 5:59 pm

ce aveti mai cu ala? Lasati-l dracku' sa-si cante labariile alea si pe CNN, ca pe la noi s-au cam saturat toti de el. Am totusi o mica nelamurire: cum naiba au reusit sa-l filmeze???(in mod normal eu i-as fi prins in obiectiv doar varful nasului). Referitor la ce a spus cineva inainte ca daca cineva ajunge de 2 ori la CNN poate ajunge presedinte...Mai omule, vrei sa zici ca daca tu apari din intamplare la CNN pentru vreo crima, viol, furturi sau alte alea, noi ca suntem romani trebuie sa te votam???


PS: Ooooooooooooooffffffffff viata meaaaaaaaaaaaaa!!! :)
aelyus
 

Re: Hadrian The Wonde' Kid On Cnn

Mesajde ADRIANm » Mie Oct 09, 2002 6:02 pm

O INTREBARE:CINE A AVUT PROASTA INSPIRATIE DE A-L BOTEZA PE AMARATUL ALA CA PE MINE???NU VA E RUSINE?SI MAI E SI NUME DE IMPARAT ROMAN...ALA OM NU ...HADRIAN!
ADRIANm
 

Mesajde Vortex » Joi Oct 10, 2002 10:34 am

Intai sa inchei cu 3 si 4, nu am vorbit despre muzica "lautareasca", arata-mi si mie unde am zis asta. Si ca sa finalizez polemica (dumneata te certi doar fiindca nu ai ce face, nu-i asa?), spun atat: o sa existe intotdeauna subcultura indiferent de numele si forma sub care se va manifesta.
Clar "fetita care l-a luat pe nu in brate"? (cu copywrightul de rigoare)

moda si produsele de impuls sunt vulgare (cum spui dumneata) numai in masura in care recunosti si adevarul celor spuse mai sus. altfel negi subcultura :)

Eve... tu daca ai cumparat o caseta sau ai tras o muzica e musai dupa ce trece "moda" sa o arunci? Si deasemenea trecerea cu atat usurinta de la macarene la slayer ma face sa ma indoiesc putintel de calitatile de fin interpret al celor ascultate.
Adica eu pot asculta pe atomic wonderkidu' ca sa stiu ce sa desfiintez, numai odata si numai strangand din dinti.
Daca DM, Slayer si lautarestile lui aphex reprezinta evident o valoare, a spune ca muzica (,) clasica ne este ceva de "ascultat acasa" impinge multe din catalogarile tale la limita lipsei de gust. E posibil ca tot ceea ce ai ascultat aleator si "la moda" sa fi creat un haos intre urechile tale, muzical vorbind.
Nu o lua ca un atac, e doar parerea mea (care aparent coincide cu a lui SOD si se refera la verticalitatea opiniilor)

SOD, eu m-am uitat pe etno TV si am vazut numai muzica populara, nu manele. sau ce voiai sa spui cu aia?
cat despre persoanele care considera rock-ul un fashion... sa fim noi sanatosi cate cunoastem, mai ales doamne si domnisoare, nu te mai mira de trecerea de la obituary la candy sau checiap, sau macarene... e... fashion
Vortex
 

Mesajde Eve » Joi Oct 10, 2002 10:47 am

SOD, nici unul dintre noi nu a spus acum ca, la un caz particular, cum e Sorinel Fermecatorul sau Pustiul sau cum o fi, e vreun progres. nu are importanta ca ala canta sau nu altceva. vorbeam de curentul general, care a inceput sa isi piarda din putere. in nici un caz nu am spus ca, uite, Sorinel ala s-a transformat peste noapte, hai sa-l admiram de acum incolo, etc.

criteriul meu de evaluare e urechea si cam atat. asta acum. pe vremea cand ascultam slayer, o faceam pentru ca era la moda (am mai spus asta) si pentru ca era chic sa asculti, de vreme ce toti prietenii ascultau. acum nu mai ascult slayer nici macar de dragul amintirilor adolescentine. si nu vad nimic rau in a recunoaste ca imi place melodia fetelor de la los ketchup, cata vreme mie imi incanta urechea si ma distreaza. si o spun acum, pentru ultima oara, pe asa ceva nu dau banii, oricum. in schimb, acasa la mine se gasesc deopotriva Dream Theater, Pearl Jam, PJ Harvey, Jeff Buckley, un vechi best of al Madonnei si Faramita Lambru.

Cat despre vina mass-media...da, sunt de acord cu tine ca e de vina (nu ma pot include in categoria de care vorbesti decat pentru ca am o legitimatie pe care scrie presa; in rest, presa pe care o fac eu nu are nici o legatura cu cea de care vorbeai tu). dar am mai spus, presa, respectiv televiziunea (pentru ca pe ea mi-ai dat-o exemplu) traieste din audienta, care inseamna publicitate, implicit bani. e un cerc vicios, stii bine. daca 80% din populatie asculta manele, atunci, pentru ca esti tv sau radio (deci societate "comerciala") si trebuie sa faci bani, ii dai populatiei manele. si daca populatia vede la tv manele, atunci e multumita. deci, un cerc vicios din care toata lumea primeste ce-si doreste.

Si nu, acum nu ascultam Napalm Death pentru ca asta asculta colegii de facultate. Acum ascultam exact ceea ce ne place noua, pentru ca suntem la varsta la care ne asumam gusturile in materie de muzica.
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Eve » Joi Oct 10, 2002 10:56 am

Vortex, stai linistit, mi-e limpede ca intentia ta nu e sa te certi cu mine. As vrea sa iti raspund, pentru ca mi te-ai adresat, dar mi-e teama ca nu prea inteleg unde ai vrut sa ajungi. De pilda, nu inteleg ce ai vrut sa spui cu :

" Daca DM, Slayer si lautarestile lui aphex reprezinta evident o valoare, a spune ca muzica (,) clasica ne este ceva de "ascultat acasa" impinge multe din catalogarile tale la limita lipsei de gust."

sau cu :

" Si deasemenea trecerea cu atat usurinta de la macarene la slayer ma face sa ma indoiesc putintel de calitatile de fin interpret al celor ascultate."


Fii bun si fa-ma sa inteleg.
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Vortex » Joi Oct 10, 2002 11:33 am

Ca ascultarea amalgamului de produse la moda despre care ai vorbit si ca nu consideri muzica clasica ceva de ascultat acasa => mercantilitate, cum ai spus chiar tu, asculti muzica fiindca-i chic sau fashionable si am vrut sa-mi arat desconsideratia pe care o am pentru acest lucru ( pentru o persoana care schimba slayer pe checiap).

Muzica pentru mine nu e chestie de "moda".(o sa zici chestie de gusturi, whatever)

Atata tot.
Vortex
 

Mesajde SOD » Joi Oct 10, 2002 12:00 pm

Initial trimis de Eve
criteriul meu de evaluare e urechea si cam atat. asta acum. pe vremea cand ascultam slayer, o faceam pentru ca era la moda (am mai spus asta) si pentru ca era chic sa asculti, de vreme ce toti prietenii ascultau. acum nu mai ascult slayer nici macar de dragul amintirilor adolescentine. si nu vad nimic rau in a recunoaste ca imi place melodia fetelor de la los ketchup, cata vreme mie imi incanta urechea si ma distreaza. si o spun acum, pentru ultima oara, pe asa ceva nu dau banii, oricum. in schimb, acasa la mine se gasesc deopotriva Dream Theater, Pearl Jam, PJ Harvey, Jeff Buckley, un vechi best of al Madonnei si Faramita Lambru.

atunci nu mai vorbi despre verticalitate.

Initial trimis de Eve
Cat despre vina mass-media...da, sunt de acord cu tine ca e de vina (nu ma pot include in categoria de care vorbesti decat pentru ca am o legitimatie pe care scrie presa; in rest, presa pe care o fac eu nu are nici o legatura cu cea de care vorbeai tu).

atunci avem doua variante.
varianta 1.lucrezi la ziarul financiar sau la vreo revista d'asta cu modele de mileuri si cum sa aranjam gradina si in cazul asta degeaba ai aruncat la bataie informatia ca esti ziarista.
varianta 2.lucrezi la un cotidian sau ceva,si cu siguranta te incadrezi in categoria ziaristilor de vin ca berbecii la vreo lansare,o inaugurare,o taiere de pamblica,ceva.dar ei vin acolo doar pentru mancare si bautura.ca din 40 de ziaristi prezenti la eveniment,daca scriu 2-3.
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Joi Oct 10, 2002 2:02 pm

adica mie daca imi place shakira in ultima vreme, pe langa 'tampeniile' de rockareli pe care le-ascult, inseamna ca n-am coloana vertebrala in materie de atitudine?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Vortex » Joi Oct 10, 2002 2:10 pm

Initial trimis de tre cool
adica mie daca imi place shakira in ultima vreme, pe langa 'tampeniile' de rockareli pe care le-ascult, inseamna ca n-am coloana vertebrala in materie de atitudine?


Ar fi doua variante...

1. nu ai verticalitate

2. iti place shakira pentru alte insusiri decat cele muzicale (genul de insusiri pe care orice barbat normal le apreciaza)
Vortex
 

Mesajde SOD » Joi Oct 10, 2002 3:00 pm

Initial trimis de tre cool
adica mie daca imi place shakira in ultima vreme, pe langa 'tampeniile' de rockareli pe care le-ascult, inseamna ca n-am coloana vertebrala in materie de atitudine?

daca-ti cumperi shakira,doar asa,de dragul unei piese,da,nu ai verticalitate!daca nu,atentie atunci,cu prezervativ! :D
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Oct 10, 2002 3:14 pm

vartejelule, mi se pare ca vorbeshti singur
adica eu vorbesc de fashion shi de faptul ca doar forma se schimba shi peste cateva posturi tu spui aceleashi lucruri afirmand ca eu ma contrazic cu tine. daca matalutza nu ai memorie de la un post la altul atunci foloseshte cu incredere facilitatea de citare ca nu o sa se supere nimeni.
nu te mai agatza de forma ("nu am spus eu asta" - eshti in gashca cu lutzele? ;) ) , daca nu intzelegi ce vreau sa spun, intreaba-ma shi am sa reformulez.

eve, cum itzi explici ca deshi un segment de populatzie inca mai asculta manele pe la nuntzi, petreceri acasa, in autobuze, nu se mai difuzeaza la televizor sau la radio? este un target neglijabil sau este o cenzura mascata (sa-i spunem ne-explicita ;) ) care submineaza marketingul?

carturare, la unii ce asculta = ce cumpara / achizitzioneaza prin alte mijloace. asta am intrebat shi io la eve, cand am citit impartzeala ei. cu coloana vertebrala e altceva. conteaza cate stiluri asculta sau care-s formatziile alea sau cat de consecvent e in ascultarea lor? unii se plictisesc mai repede. mai degraba, conteaza daca asculta ce-i place lui sau ce le place celor din jur. daca eve asculta asereje pentru ca asha ii place ei, sau tre-cool asculta shakira ca il gadila la un rinichi, thumbs up.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vortex » Joi Oct 10, 2002 3:38 pm

Probabil ca am picat de acord si nu mi-am dat eu seama...

Pai cum sa nu ma mai agat de forma "nu am spus eu asta" cand cu doua randuri mai sus imi zici sa folosesc exact ceea ce am spus? Esti confuz.

itzi sugerez sa nu te mai hazardezi. cand tegumentul gros al timpanului dumitale va reushi sa faca diferentza intre manele, muzica lautareasca, muzica tziganeasca shi muzica populara, te ashtept cu noi impresii pe aceasta tema.


De aici nu se deduce ca eu am amestecat aceste genuri? Eu am facut doar o comparatie si nu am amestecat populara si lautareasca. Daca nu asta ai vrut a spune, atunci ce?
Vortex
 

Mesajde aphextwinz » Joi Oct 10, 2002 3:46 pm

1. ai folosit in comparatzia manelelor toate cele trei (prima oara lautareasca shi tziganeasca, dupa aceea tziganeasca shi populara, dupa care numai tziganeasca) de unde trag concluzia ca cele patru muzici nu sunt clar definite pentru tine
2. intai le-ai considerat distincte, dupa aceea le-ai considerat cu "oarecare radacini", dupa care le-ai balmajit de tot ("care canta tot un fel de ooof viatza mea").
3. ai intzeles acum?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Eve » Joi Oct 10, 2002 4:08 pm

Vortex, eu NU am spus cí£ muzica clasica nu e muzica de ascultat acasa. in afara de asta nu am schimbat slayer pe ketchup. slayer ascultam cand eram adolescenta, pentru ca era la moda. iar ketchup asculta de fantezie, la radio, imi place, dar nu imi cumpar albumul sa dansez in casa. prin urmare, NU e vorba de nici un schimb. cred ca nuantele erau destul de evidente, inca de la inceput.

SOD cand am vorbit despre verticalitate? ce inseamna verticalitate, in general? si ce inseamna verticalitate in acceptiunea ta? asta dincolo de seaca si neargumentata recomandare "atunci nu mai vorbi de verticalitate".

iar daca, din punctul tau de vedere, ziaristii se impart in
1. ziaristi la Ziarul Financiar
2. ziaristi la reviste de mileuri
3. ziaristii care se duc ici-colo doar ca sa manance

atunci imi permit, fara resentimente, sa iti fac si eu o recomandare: nu mai vorbi pe subiectul asta (ziaristi), pentru ca nu esti in cunostinta de cauza sau ai idei preconcepute/fixe. cred totusi ca ai avut intentia sa ma jignesti, declarandu-te sigur ca fac parte din categoria acelora care vin la taiat panglici, ca sa apuce un pateu cu branza. or, nu cred ca era cazul.


aphex, eu ti-am spus parerea mea despre motivul care PROBABIL impiedica difuzarea manelelor. o fi, cum spui, un fel de cenzura, care submineaza marketingul. dar nu de tot, de aia exista emisiuni la care invitati sunt manelistii:)
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Vortex » Joi Oct 10, 2002 4:19 pm

eve:
slayer ascultam cand eram adolescenta, pentru ca era la moda.


exactly my point.

tu spui ca muzica clasica e muzica de ascultat acasa (sper ca am inteles bine)-eu nu am facut altceva decat sa va spun cum impart EU muzica...


Asa am perceput, ca pe un dezacord. In rest nu retrag.

aphex:

3. da, poate am folosit o exprimare ambigua, o sa imi mai incerc odata sansa.

Subcultura dpdv cultural:

azi: manele (si as mai da niste exemple dar o sa sara alta categorie, o lasam asa) - in manele este un amestec de latino, orientala, etc, un conglomerat

in trecut: muzica (asa i se spunea "la bloc") tiganeasca (deci nu ma refer la cea din filmul satra ci la adaptarea ei balcano-romaneasca) - un mixaj dintre muzica indiana atunci la moda (cea din filme, nu ma refer la cea indiana traditionala), de muzica de satra, eventual, ca si la manele, cu versuri de o calitate indoielnica, poate cateodata si ceva popular.

Si am vrut sa arat asemanarea, nu ca gen sau melodie ci ca idee de subcultura muzicala.
Aparent ai spus acelas lucru. Sau nu am inteles eu, sau nu ai inteles tu, sau unul este sigur "fetita care l-a luat pe NU in brate" ;D
Vortex
 

Mesajde Eve » Joi Oct 10, 2002 4:56 pm

Daca scoti afirmatiile din context, da. dar daca am spus ca am ascultat slayer ca era la moda, in adolescenta mea, asta nu inseamna ca si acum ascult doar ce e la moda, pentru ca e la moda. in consecinta, you had no point, fiindca ai stirbit ce am spus eu. Pacat ca, din cele spuse de mine, a reiesit ca muzica inseamna pentru mine doar ceva de genul ketchup. Poate nu ne citim posturile cu atentie...

cat despre muzica clasica, dintr-un post anterior (nu al meu) se intelegea ca doar muzica clasica e de ascultat acasa, chestiune cu care eu nu eram de acord. Si mi-am exprimat dezacordul retragandu-ma in propria-mi impartire a muzicii, fara sa pomenesc vreun stil. Iar impí£rtirea pe care o fac eu nu e neaparat buna pentru toata lumea. Dar, la un moment dat, se cazuse pe panta explicatiilor despre cat de proasta e impartirea mea, desi nu o impusesem nimanui. De aici confuzia, probabil.

In rest, daca nu retragi, there's no harm. Doar ca nu inteleg de ce discutiile astea se transforma intr-un fel de sarit la gatul interlocutorului si acuzatii diverse. Am spus, cred ca suntem la varsta la care ne putem asuma gusturile.
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Joi Oct 10, 2002 5:38 pm

Initial trimis de Eve SOD cand am vorbit despre verticalitate? ce inseamna verticalitate, in general? si ce inseamna verticalitate in acceptiunea ta? asta dincolo de seaca si neargumentata recomandare "atunci nu mai vorbi de verticalitate".

ce inseaman verticalitate?Hmm!esti ziarista si ma intrebi pe mine?iti zic ce inseamna pentru mine verticalitate dpdv muzical,ca despre asta vorbim.cand am auzit prima data de muzica eram mic si evident ca ascultam ce asculta tata.de ce?pentru ca eram fortat sa fac asta,alta optiune neavand la acea vreme.prin anul 88,la niste prieteni am ascultat prima data un vinil cu motorhead.atunci m-am indragostit de rock,sa sa zic asa ,mai pompos.nu pun la socoteala concertele cu holograf,iris si compact,vazute pana la acea data,la care mergeam cu totii,ca vitele.deh,ca intr-un oras de provincie,cand vine circul cu ursul ,merg toti,indiferent daca le place sau nu.oricum ,atunci nu imi transmiteau nimic.ei,dupa momentul "vinil cu motorhead",numai asta am ascultat,indiferent de ce era la moda sau nu.cu timpul am devenit cumparator de muzica.ce cumparam?rock,pentru mine si disco ,tot pentru mine pentru ca o perioada am fost dj si asa imi castigam painea.acu am acasa o stiva de cd-uri,cu muzica de toate natiile.dar te intrebi tu,pe ce sunt dispus eu sa dau 500.000 de lei/cd?rock sau checiap d'ala?vezi tu,deja am ajuns sa spunem povesti.cert este ca am o directie pe care o urmez iata,de 14 ani si nu ma voi abate de la ea.

Initial trimis de Eve iar daca, din punctul tau de vedere, ziaristii se impart in
1. ziaristi la Ziarul Financiar
2. ziaristi la reviste de mileuri
3. ziaristii care se duc ici-colo doar ca sa manance

atunci imi permit, fara resentimente, sa iti fac si eu o recomandare: nu mai vorbi pe subiectul asta (ziaristi), pentru ca nu esti in cunostinta de cauza sau ai idei preconcepute/fixe. cred totusi ca ai avut intentia sa ma jignesti, declarandu-te sigur ca fac parte din categoria acelora care vin la taiat panglici, ca sa apuce un pateu cu branza. or, nu cred ca era cazul.

sub nici o forma nu am vrut sa te jignesc.doar ca am considerat ca ai aruncat pastila cum ca"eu sunt ziarista mai,ce mama dracu va bagati ca nu stiti ce vorbiti"si noi ar fi trebuit sa plecam capul.intamplator,chiar cunosc o droaie de ziaristi,care asta fac,cronici muzicale si halesc la pateuri.acum,eu ce sa fac?sa nu gandesc?tu cam unde te-ai incadra?sau nu esti ziarista?sau lucrezi doar intr-o redactie?
astea sunt intrebari firesti si nu vreau sa mi-o iei in nume de rau.ca daca ar fi cum spui tu,am avea pe piata o droaie de reviste muzicale si ziare si alte materiale,si nu am mai duce dorul dupa Metal Hammer-uri.ca,fara suparare,cu Bravo si Salut nu poti decat sa afli cand a mai fost la mare Animal x,ce operatie si-a mai facut Anda Adam si cam ce masina si-a mai tras Adrian Pustiu problema.
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Joi Oct 10, 2002 5:51 pm

Initial trimis de aphextwinz
carturare, la unii ce asculta = ce cumpara / achizitzioneaza prin alte mijloace. asta am intrebat shi io la eve, cand am citit impartzeala ei. cu coloana vertebrala e altceva. conteaza cate stiluri asculta sau care-s formatziile alea sau cat de consecvent e in ascultarea lor? unii se plictisesc mai repede. mai degraba, conteaza daca asculta ce-i place lui sau ce le place celor din jur. daca eve asculta asereje pentru ca asha ii place ei, sau tre-cool asculta shakira ca il gadila la un rinichi, thumbs up.

carturare,pai ce inseamna "achizitioneaza prin alte mijloace"?adicalea,daca am facut lansare la evrika si fetele alea mi-au dat un cd inseamna ca ma obliga cineva sa-l ascult?baga-mi-as sa-mi bag!am un vraf de cd-uri d'astea cu tipla pe ele!sa-i cada degetele lu' ala de le-o desface vreodata.
asta e o varianta.cealalta e ca asculta ce capata si ei.adica nu au o cultura formata,nu au nici o idee,nimic.asculta ca vitele orice si triaza dupa ureche(daca e de buric, e buna) nu dupa cum i duce capul.daca in fata blocului se asculta manea,asta asculta si omul nostru,fara sa se intrebe daca ii place sau nu,daca il prinde sau nu,daca i se potriveste sau nu.
exact acelasi lucru se intampla si cu vestimentatia.mai vezi pe strada cate unul de 1.60 m ,care are blugi d'aia largii,de zici ca s-a cacat pe el,tociti la calcaie ca-i intra sub adidasi,bluza groasa cu fubu,sapca intoarsa si merge tantos mai nene,de parca e Dr.Dre.da nu se intreaba daca ii sta bine,el se poart asa ca asa sunt baietii in clasa.de cele mai multe ori nici nu stie exact ce muzica asculta.
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Eve » Vin Oct 11, 2002 6:41 am

tu iti inchipui, SOD, ca eu as sta sa ma gandesc de doua ori ce sa aleg intre ceva rock si ketchup, pe care dintre ele sa dau banii? daca da, inseamna ca am scris degeaba, pana acum, la threadul asta, ºi cí£, intr-adevar, am ajuns sa ne spunem doar povesti, care si-au pierdut demult interesul.

iar daca tu ai luat "pastila" cu ziarista personal, imi pare rau. nu trebuia sa plece nimeni capul; se pare ca restul si-au dat seama de asta. oricum, putem inchide linistiti acest subiect, din doua motive: nu are legatura cu muzica si nu ma avant in discutii in care interlocutorii nu isi acorda nici un pic de credit.
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Vin Oct 11, 2002 10:59 am

ce te mai ataci si basici,mama,mama!unde ai facut jurnalistica?la Stefan Gheorghiu?ca se vede clasa.o intorci si o cotimanesti ca nimeni alta.inchidem subiecte?ce,ai ramas fara argumente?da,hai sa inchidem ca esti slaba si nu te tine o discutie de genul asta!
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Vin Oct 11, 2002 2:20 pm

cat despre muzica clasica, dintr-un post anterior (nu al meu) se intelegea ca doar muzica clasica e de ascultat acasa, chestiune cu care eu nu eram de acord


eve, se intzelegea greshit
a) nu exista distinctzia intre muzica cuvant articulat shi nearticulat cand utilizezi alfabetul de 26 de litere al tastaturilor tip us, inainte de a intzelege, merita efortul o mica studiere a contextului
b) pentru cei care citesc in diagonala, in postul urmator a fost facuta o clarificare

carturare, achizitzionarea inseamna shi ca fac download, sau ca trag muzichia de la radio. adica nu neaparat cumpar, nu ce-mi povesteshti tu cu cd-urile in tzipla.
in rest, sa fie cum zici tu, dar tot nu atingi categoria de oameni care asculta ceea ce le place shi ceea ce le place se intampla sa fie destul de variat incat sa te faca pe tine sa te repezi cu etalonu' catre ei
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Vin Oct 11, 2002 6:20 pm

Initial trimis de aphextwinz
in rest, sa fie cum zici tu, dar tot nu atingi categoria de oameni care asculta ceea ce le place shi ceea ce le place se intampla sa fie destul de variat incat sa te faca pe tine sa te repezi cu etalonu' catre ei

bre carturare,nu inteleg bre!zi pe moldoveneste si lasa afexiana pentru cine o stie! :D
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Vortex » Vin Oct 11, 2002 6:38 pm

Initial trimis de Eve
Pacat ca, din cele spuse de mine, a reiesit ca muzica inseamna pentru mine doar ceva de genul ketchup. Poate nu ne citim posturile cu atentie...

Doar ca nu inteleg de ce discutiile astea se transforma intr-un fel de sarit la gatul interlocutorului si acuzatii diverse.



Citim cu mare atentie si nu am spus DOAR, am facut referire la "genul checiap" (ce gen o fi ala) pentru ca l-ai pomenit in context cu alte trupe. Genul e la moda acum = asculti ce e la moda, de ce iti este rusine?

Nu sunt acuzatii ci simple discutii.
Vortex
 

Mesajde Eve » Sâm Oct 12, 2002 12:36 pm

Initial trimis de Vortex



Citim cu mare atentie si nu am spus DOAR, am facut referire la "genul checiap" (ce gen o fi ala) pentru ca l-ai pomenit in context cu alte trupe. Genul e la moda acum = asculti ce e la moda, de ce iti este rusine?

Nu sunt acuzatii ci simple discutii.


Rusine? In nici un caz. De era asta, nu mai pomeneam de ketchup. Dar, undeva pe drum, s-au tras concluzii pripite si ati uitat de ce am pomenit de muzica asta.
I`ll take my chances cause God stopped keeping scores.
Eve
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Iul 28, 2001 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori