Placa de sunet pentru MIDI - help!

Totul despre tehnologia sunetului

Placa de sunet pentru MIDI - help!

Mesajde ConteleDrakula » Vin Sep 03, 2004 5:00 pm

As avea nevoie de un sfat din partea voastra, a celor mai priceputi : ce placa de sunet imi recomandati care sa redea excelent fisierele MIDI si care, mai ales, sa nu aiba un pret innacesibil muritorilor de rand ... Va multumesc.
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde soulviasound » Dum Sep 05, 2004 3:36 pm

ConteleDrakula scrie:As avea nevoie de un sfat din partea voastra, a celor mai priceputi : ce placa de sunet imi recomandati care sa redea excelent fisierele MIDI si care, mai ales, sa nu aiba un pret innacesibil muritorilor de rand ... Va multumesc.


Salut.

Fisierele MIDI sunt fisiere care contin informatie (notele) care comanda un wavetable (un sampler virtual). Un fisier MIDI trimite urmatoarele informatii acestuia: Note muzicale, intesnsitatea cu care este actionata nota modulatie, pitch, sustain, pan,breath..., nr canalului pe care transmite informatia pentru anumit program dintr-o anumita banka, nr. programului pentru un anumit canal, pe canalul 10 samplerul va primi informatii referitoare la tobe. Wavetable trebuie sa aiba organizata informatia dupa un anumit standard General Midi(GM), Extendet General (XG) si acum parca e standardul GM2 si mai este cel pentru roland GS (standart general). Tu vei putea audia fisierele MIDI la o calitate ridicata cu un sampler virtual in care sa incarci tu sunete-le care iti plac, fara a cumpara neaparat o placa de sunet de calitate singura diferenta dintre o placa buna si una proasta fiind latenta, gama dinamica si distorsiuniile aparute. Citeste cate ceva despre midi si vei putea sa faci un fisier midi sa sune beton. Ca sampler virtual poti folosi Halion 2 ca VSTi in Cubase sau alta platforma VST.
Salut
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde ConteleDrakula » Dum Sep 12, 2004 12:30 am

soulviasound scrie:Salut.

Fisierele MIDI sunt fisiere care contin informatie (notele) care comanda un wavetable (un sampler virtual). Un fisier MIDI trimite urmatoarele informatii acestuia: Note muzicale, intesnsitatea cu care este actionata nota modulatie, pitch, sustain, pan,breath..., nr canalului pe care transmite informatia pentru anumit program dintr-o anumita banka, nr. programului pentru un anumit canal, pe canalul 10 samplerul va primi informatii referitoare la tobe. Wavetable trebuie sa aiba organizata informatia dupa un anumit standard General Midi(GM), Extendet General (XG) si acum parca e standardul GM2 si mai este cel pentru roland GS (standart general). Tu vei putea audia fisierele MIDI la o calitate ridicata cu un sampler virtual in care sa incarci tu sunete-le care iti plac, fara a cumpara neaparat o placa de sunet de calitate singura diferenta dintre o placa buna si una proasta fiind latenta, gama dinamica si distorsiuniile aparute. Citeste cate ceva despre midi si vei putea sa faci un fisier midi sa sune beton. Ca sampler virtual poti folosi Halion 2 ca VSTi in Cubase sau alta platforma VST.
Salut


Probabil ca asa este, dar problema se pune in felul urmator :
1- nu prea am lucrat in programele astea ;
2- sampler-ul virtual Halion nu l-am putut descarca de nicaieri de pe net (culmea), iar de cumparat asemenea softuri...eh, ele m-ar costa mai mult decat 5 placi de sunet ... :yD
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde Crystal Sound » Lun Sep 13, 2004 7:49 am

[quote="ConteleDrakula"]Probabil ca asa este, dar problema se pune in felul urmator :
1- nu prea am lucrat in programele astea ]

Halion 2 il gasesti mai mult ca sigur pe DC++, pe hub-urile cu peste 2000 de useri.
Crystal Sound
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Ian 04, 2004 7:27 pm

M I D I

Mesajde costaan » Joi Dec 09, 2004 8:18 pm

soulviasound scrie:Salut.

Fisierele MIDI sunt fisiere care contin informatie (notele) care comanda un wavetable (un sampler virtual). Un fisier MIDI trimite urmatoarele informatii acestuia: Note muzicale, intesnsitatea cu care este actionata nota modulatie, pitch, sustain, pan,breath..., nr canalului pe care transmite informatia pentru anumit program dintr-o anumita banka, nr. programului pentru un anumit canal, pe canalul 10 samplerul va primi informatii referitoare la tobe. Wavetable trebuie sa aiba organizata informatia dupa un anumit standard General Midi(GM), Extendet General (XG) si acum parca e standardul GM2 si mai este cel pentru roland GS (standart general). Tu vei putea audia fisierele MIDI la o calitate ridicata cu un sampler virtual in care sa incarci tu sunete-le care iti plac, fara a cumpara neaparat o placa de sunet de calitate singura diferenta dintre o placa buna si una proasta fiind latenta, gama dinamica si distorsiuniile aparute. Citeste cate ceva despre midi si vei putea sa faci un fisier midi sa sune beton. Ca sampler virtual poti folosi Halion 2 ca VSTi in Cubase sau alta platforma VST.
Salut


Numai pentru redare, recomand virtual canvas roland, este un soft care-ti reda fisiere .mid excelent. Nu ai cum LUCRA cu el din cauza latentei, pentru asta-ti recomand AWE GOLD, 64, 32, sound blaster live...mai acesibile
Avatar utilizator
costaan
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Dec 09, 2004 12:00 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator