Angajez orchestrator

Totul despre tehnologia sunetului

Mesajde soulviasound » Mar Aug 17, 2004 10:49 am

moldofunker scrie:Ideea era insa alta, pe care nimeni n-a vrut s-o sesizeze. Exista multa frustrare la noi dpdv muzical si toata se revarsa dinspre acei "muzicieni" care au investit mult in scule dar nu pot sa-si justifice investitia prin rezultate.

Apoi arunca cu "sfaturi" spre cel care isi pune intrebarea (dar fara sa stea 10 min sa se gandeasca) daca cu un sblive si un amarat de Duron la 1 gb poate face muzica. Raspunsul este evident DA si exista foarte multe exemple in sensul asta. (normal ca dupa mixaj merg la studio pt masterizare).

Aici am vrut sa bat si se pare ca ori nu s-a inteles ori nu s-a vrut sa se-nteleaga. Dar ma rog, eu sunt putin mai altfel si pt mine o concurenta reala ma face mai bun, nu iluzia pe care mi-o construiesc singur dand in cap celor ce vor sa se ridice.


Da ai drepatate intr-o anumita privinta dar incearca sa vezi si parte plina a paharului. Sunt si oameni care au avut bani (probabil din greu munciti ca sa-si realizeze visul) si care merita respectati. Nu inseamna ca toti care au un echipament mai profesioanal te desconsidera pe tine cu sblive si Duron. Si ca sa fim sinceri, tu daca ai avea ceva bani in plus ai ramane la sblive si Duron. Eu nu zic ca nu se poate, dar daca ai fi putin mai pretentios si mai chitibusar ai observa ca sunt lucruri care se pot face si sunt lucruri pe care nu le poti face nici dac te pui tu in cur si in cap pe o astfel de configuratie. Bine-nteles ca creativitatea nu tine cont de numele marci dar eu sar peste partea cu creatia (dar si aici ai nevoie de ceva... care sa te lase sa dai frau liber imaginatiei) si ma indrept spre acuratetea sunetului. Crezi ca un studio de mastering face magie. Si daca este sa vorbim de creatie masteringul este o creatie, compresorul este o creatie (am auzit piese in care el a dat suflet piesei) si vrei nu vrei sunt echipamente care intr-adevar iti dau voie sa faci ceva, sunt echipamente care nu-ti dau voie, si sunt echipamente care promovarea le aduce in culmea gloriei (exemplu Behringer, Creative) dar nu isi merita bani. Eu zic ca nu are rost sa ne certam pe tema asta pentru ca oameni rau voitori vei gasi mereu si nu doar la noi, incearca sa treci cu vederea acestia oameni si incearca sa-i apreciezi pe aceia de la care (poate) ai ceva de invatat. Da ai dreptate ca poti sa-ti exprimi creativitatea in orice fel si nu doar pe un echipament bun dar daca ti se oferaceva mai bun, tu zici nu mersi raman la sblive+Duron ?

Respect

George
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Mar Aug 17, 2004 11:18 am

moldofunker scrie:
Mi-e greu totusi sa cred ca egzista persoane care au auzit de sculele astea si n-au nici o treaba cu ele.. dar cei la care m-am referit ori fac asta pt ca e "cool", ori inca n-au realizat ca atunci cand vorbim de muzica ori o simti ori esti imbibat de foarte multa teorie si atunci pur si simplu te joci matematic.


Eu zic sa nu-ti fie greu, pentru ca vrei nu vrei exista. Da... observ ca tu ai o frustrare cu aceia care lauda anumite produse, dar tu ca persoana cand vezi un intreg glob ca lauda de exemplu MACKIE ca avand o electronica de invidiat vii si ii contrazici? NU. Normal ca te duci si tu mai departe si zici la fel cu toate ca nu ai auzit cum suna si-ti zici in mintea ta ca trebuie sa fie asa ca doar nu sunt prosti toti. Eu nu zic ca este corecta gandirea asta dar zic ca majoritatea dintre noi asa gandesc. Daca te lasa buzunarul dai o fuga in germania la Frankfurt la cel mai mare targ international al echipamentelor de sunet si lumini si hotarasti cu urechiusesle tale ce merita si ce nu merita. Dar cum pe multi dintre noi nu prea ne lasa trebuie sa-i credem pe cuvant pe cei care au auzit. Vad ca esti tare suparat pe lumea asta dar cine te tine sa dovedesti ca tu POTI sa faci ceva mai bun decat celalat. Toate domenile sunt niste probe la jocuriile olimpice si nu-mi zice ca ajungi acolo doar cu pile si relatii. Totul se poate in lumea asta depinde de cat de multa ambitie ai sa ajungi in varf. In loc sa-ti reversi nervii pe unul si pe altul mai bine revarsatii pe o piesa asemenea (nu copiata) Breath semnata Liam ;)
Respect
George
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde DannyMix » Mar Aug 17, 2004 1:58 pm

[quote="soulviasound"]Sal Danny.
Uite eu consider ca la faza asta cred ca gresesti si ma refer mai ales la cuvantul mixaj. probabil ai zis-o doar la repezeala si nu neaparat procedezi asa. Ca sa faci un mixaj avand drept referinta un material care de-fapt este un master si nu mixaj, este o inducere in eroare. Te cam pacalesti la astfel de faze si nu numai in RMS. Poate tu probabil te-ai invatat si merge dar eu m-am pacalit destul timp cu faza asta. Eee... asta e parerea mea nu trebuie sa fie neaparat asa, dar iti spun ce am observat eu la mine... Sa sti ca n-am vrut sa te atac in nici un fel da oricum am vazut ca nu esti genu care sa se infoaie ]

Salut,
La piesa in cauza ieseam ca auditie direct din tc finalizer (aveam salvare de master ). E una din melodiile facute la kil :). Desi nu e crestineste mixam direct in master din lipsa de timp. Corelatia de sound nu cu Atb ci cu Oops sau cum se numesc am considerat ca nu pot sa o fac din master ci din mixaj asa ca am ales atunci pe moment aceasta metoda, mai ales ca eram presat de timp. In multe cazuri procedez asa, mai ales cand lucrez contracronometru. Imi fac iesirea de auditie pe master a proiectului si fac mixajul avand ca referinta ceva din afara care de data asta iese pe normal. Comparativ, sigur si in 5 minute ca doar facem Shaorma nu Muzica. :) O sa vina ea vremea cand o sa avem timp sa se lucreze in Romania proiectele ca la carte. Faza e ca pentru unii dintre noi o sa fie prea tarziu :( .

Cu respect,
DannyMix
http://www.nimeni.as.ro
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde soulviasound » Mie Aug 18, 2004 3:50 pm

DannyMix scrie: Faza e ca pentru unii dintre noi o sa fie prea tarziu :( .
http://www.nimeni.as.ro

Salut
Ok am inteles ca timpul era cel cu care te bateai si tot odata cu urechiile de tabla a alora care isi dau cu parerea. Eu nu zic ca nu se poate o combinatie de-asta mai ales daca ai fost mult nevoit sa faci astfel de manevre. Probabil si daca faceai o capodopera d.p.d.v. al sound-ului nu erai apreciat (eu iti zic sincer ca nu am facut o piesa unui artist de-asta de duzina care sa-i placa cum suna). Pentru multi un sunet deschis si dimensionat nu suna bine, insa ceva infundat suna bine. Ai dreptate ca treaba cu adevarata calitatea a sond-ului este ceva ce o facem doar pentru noi sau cine stie avem noi urechi de tabla. La quote-ul de mai sus: De ce crezi ca va fii prea tarziu? Mai vb.


Respect
George
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde DannyMix » Joi Aug 19, 2004 1:18 am

:) Pentru ca o sa mai treaca ceva timp si atunci o sa ascultam basul prin aparatul auditiv :)

Cu respect,
DannyMix
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde moldofunker » Mie Sep 01, 2004 7:17 am

[quote="soulviasound"] Eu zic sa nu-ti fie greu, pentru ca vrei nu vrei exista. Da... observ ca tu ai o frustrare cu aceia care lauda anumite produse, dar tu ca persoana cand vezi un intreg glob ca lauda de exemplu MACKIE ca avand o electronica de invidiat vii si ii contrazici? NU. Normal ca te duci si tu mai departe si zici la fel cu toate ca nu ai auzit cum suna si-ti zici in mintea ta ca trebuie sa fie asa ca doar nu sunt prosti toti. Eu nu zic ca este corecta gandirea asta dar zic ca majoritatea dintre noi asa gandesc. Daca te lasa buzunarul dai o fuga in germania la Frankfurt la cel mai mare targ international al echipamentelor de sunet si lumini si hotarasti cu urechiusesle tale ce merita si ce nu merita. Dar cum pe multi dintre noi nu prea ne lasa trebuie sa-i credem pe cuvant pe cei care au auzit. Vad ca esti tare suparat pe lumea asta dar cine te tine sa dovedesti ca tu POTI sa faci ceva mai bun decat celalat. Toate domenile sunt niste probe la jocuriile olimpice si nu-mi zice ca ajungi acolo doar cu pile si relatii. Totul se poate in lumea asta depinde de cat de multa ambitie ai sa ajungi in varf. In loc sa-ti reversi nervii pe unul si pe altul mai bine revarsatii pe o piesa asemenea (nu copiata) Breath semnata Liam ]

Supararea e pe oamenii care taie aripile artistilor care n-au bani. Ce-am vrut sa subliniez e ca se poate in ziua de azi si cu un setup modest. Cel putin pana intri in vizorul unui producator adevarat. In alta ordine de idei si frustrarile mele sunt reale, :D As vrea sa am mai mult timp sa ma ocup de muzica, sper in viitorul apropiat. Pana atunci.. pe forum ;y

ps: Cine stie, poate ca Liam pregateste o surpriza, parca prea e cusuta cu ata alba. Sper sa contrasteze (finally) cu un album solo. Dirtchamber Sessions e cea mai tare combinatie care mi-a fost dat sa ascult.

Toate cele bune.
Dreptatea e de dreapta
Avatar utilizator
moldofunker
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Interesant

Mesajde Endo_ro » Joi Sep 23, 2004 12:11 pm

Eu nu doresc sa fiu angajat pentru ca am un loc de munca, nici nu sunt super profesionist, dar doresc o colaborare pe post de orchestrator. Daca sunteti interesati scrieti-mi la Endo_ro@yahoo.com, mai ales ca in prima faza e vorva de gratuitate. :B
Avatar utilizator
Endo_ro
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator