O placa de sunet.

Totul despre tehnologia sunetului

O placa de sunet.

Mesajde DjCre8or » Vin Ian 23, 2004 10:41 pm

fratzilor. AJUTOR. Care zicetzi ca va pricepetzi mai bine datzi-mi si mie un sfat. Vreau sa renuntz la placa mea de sunet Creativ Live in favoarea uneia mai profesionale. Ma batea un gand sa-mi iau un Audigi cu modul frontal crezand ca daca e asa de scumpa o fi si buna, dar multumesc lui Dumnezeu ca n-am luat-o. Am auzit pareri si pareri si nu stiu ce sa mai cred. spunetzimi ce draq placa de sunet sa-mi iau. Vreau ceva nici prea prea, ca nu am 400 de para sa dau pe o placa. Vreau doar una buna pt niste inregistrari demo. Si inafara de ploaca mai vreau sa bag si ceva bani in niste monitoare. De care, de unde si la ce pret? Va rog eu sa ma ajute careva:) V-am salutat.
DjCre8or
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 21, 2003 11:53 pm
Localitate: Bucuresti

O placa de sunet.

Mesajde soulviasound » Sâm Ian 24, 2004 12:14 am

Initial trimis de DjCre8or
fratzilor. AJUTOR. Care zicetzi ca va pricepetzi mai bine datzi-mi si mie un sfat. Vreau sa renuntz la placa mea de sunet Creativ Live in favoarea uneia mai profesionale. Ma batea un gand sa-mi iau un Audigi cu modul frontal crezand ca daca e asa de scumpa o fi si buna, dar multumesc lui Dumnezeu ca n-am luat-o. Am auzit pareri si pareri si nu stiu ce sa mai cred. spunetzimi ce draq placa de sunet sa-mi iau. Vreau ceva nici prea prea, ca nu am 400 de para sa dau pe o placa. Vreau doar una buna pt niste inregistrari demo. Si inafara de ploaca mai vreau sa bag si ceva bani in niste monitoare. De care, de unde si la ce pret? Va rog eu sa ma ajute careva:) V-am salutat.


Dupa cum vezi multi aleg m-audio. Si pentru cei care mai cauta placi de sunet am o vorba: renuntati dreaq sa mai cautati profesionalism in creative. Nu este vorba numai de dinamica ci este vorba de!!! ASIO si ASIO2!!! treaba pe care creative nu o suporta chiar daca scriu ei asta (au mai scris ca placa lor merge in 24 bit dar cam orice placa face playback in 24 bit doar ca se aude un ecou naspa) si astia care lucreaza cu sx inteleg de ce au nevoie de ASIO. Trage tu o voce sau o chitara in sx cu creative si daca merge in timp real cu ceva plug-in uri puse pe ins ma-s mira cam tare indiferent de puterea procesorului. Eu iti recomand m-audio audiophile si am si un argument sa-ti zic ca placa merita. Iesire este calibrata la +4 dbU ca pct de 0 VU si daca iti mai iei niste monitoare vei putea judeca mult mai bine totul. Pretul este de aprox 200 si ceva de para asa ca nu depaseste cu mult jafu de creative. Eu nu zic ca nu faci treaba cu creative (exemplu dadius el zic eu a gasit dupa ureche cum se comporta placa in dinamica in functie de frecventa si s-a obisnuit cu ea) dar eu raman la parerea mea ca nu merge totul dupa ureche. Evident urechea judeca cel mai bine taria si raspunsul in frecventa dar tu nu poti face o treba care sa sune bine numai pe sistemul tau. Gandeste ca toate aparatele digitale au un D/A converter care intra in OVER cand trece de bit-ul 16 (in cazul CD) ori tu trebuie sa ai niste convertoare foarte bune pe placa ta de sunet ca sa-ti folosesti urechea la valoarea ei. Oricum eu raman la audiophile nu numai pt convertoare ci pentru cum este conceputa. In privinta mastering-ului o bate la conceptie pe delta 1010.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde stormking » Sâm Ian 24, 2004 6:56 pm

Unde se gaseste in Bucuresti o astfel de placa de sunet (m-audio audiophile)? Am cautat la flamingo, ultrapro si nici nu au auzit de ea.
stormking
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Ian 23, 2004 5:13 pm
Localitate: Bucuresti

http://www.avaudiosys.ro

Mesajde DjCre8or » Sâm Ian 24, 2004 6:58 pm

Initial trimis de stormking
Unde se gaseste in Bucuresti o astfel de placa de sunet (m-audio audiophile)? Am cautat la flamingo, ultrapro si nici nu au auzit de ea.


Asta e singura firma la care am gasit asa ceva, deci cred ca pt ca e singura are preturile cam piperate:) Daca gasitzi preturi mai mici sa-mi spunetzi si mie. PLSSSSSSSSSSSSSSSSS:)
DjCre8or
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 21, 2003 11:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: http://www.avaudiosys.ro

Mesajde Nimeni Graphics » Sâm Ian 24, 2004 8:17 pm

Initial trimis de DjCre8or


Asta e singura firma la care am gasit asa ceva, deci cred ca pt ca e singura are preturile cam piperate:) Daca gasitzi preturi mai mici sa-mi spunetzi si mie. PLSSSSSSSSSSSSSSSSS:)


La ei gasesti cele mai mici preturi din romania la produsele m-audio ... sunt exclusivi pentru romania ... restul le iau din afara
Nimeni Graphics
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:21 am
Localitate: Bucuresti

Re: Re: http://www.avaudiosys.ro

Mesajde Nimeni Graphics » Sâm Ian 24, 2004 8:19 pm

Initial trimis de Nimeni Graphics


La ei gasesti cele mai mici preturi din romania la produsele m-audio ... sunt exclusivi pentru romania ... restul le iau din afara


nu ai garantie pe produs si de multe oripreturile sunt mai mari...
Daca iei si monitoare de la ei poate iti da discount ...Iti recomand eventurile (asta e firma)
Nimeni Graphics
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:21 am
Localitate: Bucuresti

SBLive! stie ASIO!!!

Mesajde cearny » Dum Ian 25, 2004 12:26 am

Ba stiu ASIO... uote-aici: http://kxproject.lugosoft.com/
cearny
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 11:57 pm
Localitate: Romania

Re: SBLive! stie ASIO!!!

Mesajde soulviasound » Dum Ian 25, 2004 11:56 am

Initial trimis de cearny
Ba stiu ASIO... uote-aici: http://kxproject.lugosoft.com/


Tu incearca pe pielea ta si cand o sa ai latenta 0 cu creative...
Sunt sigur ca nu ai pus mana pe o placa profesionala si de aceea ii mai susti pe cei de la creative. Ei spun multe dar se scarpina la ureche pe dupa cap. Daca e asa cum zici de ce mai alege lumea sa dea bani pe placi profesionale daca ei zic ca in 24 de bit merege( numai dinamica care o zic ei ca o are 96 dB ar trebui sa dea de gandit ca nu are cum sa mearga in 24 bit la o asa dinamica mica, ar trebuia sa fie cel putin peste 100 dB) de suportat suporta ASIO oare sunt prosti ei de dau banii aiurea.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde terapie » Lun Ian 26, 2004 7:51 pm

Mama.. de mult n-am mai scris nimic p-aci.. n-am mai avut timp mai deloc..

ok.. la subiect...
eu am audigy platinum (prima, nu audigy 2)... shi, in Windows ME aveam o latentza extraordinara in Cubase... nu puteam sa o reduc nicicum.. cu toate ca scrie in specificatziile placii ca are latentza scazuta pana la 2 ms... bullshit..

acum.. am pus XP, tocmai ca s aincerc shi eu Cubase SX... am updatat driverul placii cu update-ul de XP, de pe site de la Creative shi am latentza in SX de 5 ms... ce-i drept.. n-am facut teste inca, sa incerc sa incarc nishte canale shi sa bag shi ceva efecte...

dar e clar.. pentru productie calitativa de muzica, CREATIVE NU FAC NIMIC...flacaii se invart la pretzuri mari in zona consumer a pietzii... shi itzi fura privirea cu specificatzii..

Cetitzi (cei care ssustzinetzi Audigy) specificatziile de la Luna II, by Creamware shi mai ales de la Hammerfall DSP9632, by RME.... doar ca Luna nu o aduce nici o firma, doar cei care mai aduc produse din cataloage din Germania.. RME aduce Audio Sys.. sa vedetzi acolo...

dai un ban, dar shtii de ce..

apropos... Delta 1010LE, nu se comporta bine la mastering????!!
terapie
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mar 05, 2003 2:06 pm
Localitate: Romania / Bucuresti

Mesajde Crystal Sound » Sâm Ian 31, 2004 12:15 pm

Eram hotarat sa-mi cumpar o placa Delta 1010LT dar dupa ce am vazut specificatiile placii RME Hammerfall HDSP 9632 m-am razgandit doar pretul e acelasi. Uitati-va s voi la http://www.rme-audio.com/english/hdsp/hdsp9632.htm
Crystal Sound
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Ian 04, 2004 7:27 pm

Mesajde dadius » Sâm Ian 31, 2004 8:16 pm

iti vand eu un Creamware Luna II EX http://www.creamware.com la 600E negociabil.

Si e profi.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Sâm Ian 31, 2004 8:20 pm

http://www.creamware.de/en/products/sfp/luna/highlights.asp

uite si un link direct citeste pe acolo sa vezi cum e.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde DjCre8or » Mar Feb 10, 2004 12:44 pm

da fratzilor. Asa e. M-am lamurit si eu cu Creativ. Si cand ma gfandesc ca eram cat pe ce sa bag 12 mil intr-o placa de-a lor:) Am citit si eu despre RME dar frate unde sa ma duc sa fac bani aia cu ciocanu? :) Poate am sa pun si eu mana pe una cat de curand sa speram. Si dupa aia mai vb. Hai ca eu v-am.
DjCre8or
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 21, 2003 11:53 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori