Vocalul !!! Cum se prelucreaza?

Totul despre tehnologia sunetului

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 4:12 am

geo.s scrie:Sal. De ce crezi tu ca -6 este standard


Nu este si nici nu am afirmat asa ceva. Dupa cum ai mentionat si tu acestea sunt doar repere. Te ajuti cu ochii ( cine are doi, cine nu:cu ochiul) insa decizia o iei in functie de ce-ti receptioneaza scoica.
Nu exista standard,
poate doar restrictii.
cand le-ai incalcat
suna de rahat.
Depinde de situatie si unde vrei sa ajungi.

Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 4:20 am

geo.s scrie:Taria nu este data de PPM si nici de VU (RMS-root mean square) dar este mai aproape de VU.


Da.Cam asa ceva.
Este mai mult sau mai putin aproape de VU, in functie de cat de bogate sunt cunostintele de psihoacustica ale celui ce lucreaza.

Gresesc? Corecteaza-ma!

Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 4:33 am

geo.s scrie:De ce crezi tu ca se folosesc tuburi pentru preamplificare mic.


Au un sound caracteristic cald, placut urechii umane ( din nou psihoacustica).
Genereaza in banda superioara de dinamica, distorsiuni de ordinul..?..(hai ghiceste!) si intra -fata de tranzistor- mai devreme si mai lin in saturare.
Deci: din nou compresie, chiar daca tie nu-ti pica bine.
Tuburile comprima draga Geo.

Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 4:46 am

geo.s scrie:nu uita compresia nu urca dinamica scade dinamica, expander-u face treaba asta


Da.Exact. =D
Crede-ma ca sunt satul de cate ori am vazut scris asa ceva. Un astfel de text intalnesc in manualul tehnic, de cate ori i-mi cumpar un procesor nou.

Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 5:16 am

geo.s scrie: tuburi pentru preamplificare mic. Astea intra in clipping la o tensiune de peste 500 Volti. De aici obtii dinamica nu din compresie.


Te contrazic.
Ti-am povestit mai sus ca lampa comprima.
Cum poti afirma ca de aici obti dinamica? Tu i-mi aduceai aminte ca compresia reduce banda de dinamica. Poate vrei sa spui ca obti un sound mai placut si mai inteligibil in mix ( si daca te gandesti bine realizezi si dece este asa)

In privinta celor 500V pot spune doar: valeuuuuuu... maiculita ce bombastic suna...500V.
Si totusi banda de dinamica care ti-o ofera un canal de mixer bun (Exemplu: SSL, care nu are tuburi in preamplificare) este cel putin la fel, daca nu mai mare.

Eu raman la concluzia ca preampurile pe tuburi sunt iubite pentru simplul fapt ca ne ofera sunetul cald, placut si compresia caracteristica tuburilor si nu pentru banda de dinamica

Sa nu intelegi de aici ca nu prefer tuburile. Din contra.

Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 5:26 am

geo.s scrie:Iar la enhancer chiar nu te-nteleg de ce tii neaparat sa aplici, oricum in mastering se inverseaza curba.


Nu trbuie uitat faptul ca la mastering prelucrezi un semnal de tip suma, nu numai vocea separata. Astfel intervin si alti factori care decid rezultatul final.
Nu crede ca in urma compresiei, enhancerul este in orice caz inutil.

Pe curand.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde bad bad Annie » Lun Mar 22, 2004 12:27 pm

Michele, ai incalcat numai azi (si in numai 3 ore) de 12 ori regula privind posturile consecutive. Ca sa nu mai vorbesc de cea cu citarea postului anterior, pe care ai intins-o pina la a-ti cita propriile posturi. Risti sa fii sanctionat. Te rog, respecta regulile forumului si spune tot ce ai de spus intr-un singur mesaj.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Uita tot mai bine

Mesajde geo.s » Lun Mar 22, 2004 3:57 pm

Ma Michele tu nu ai inteles o iota din ce am zis eu. Tot ce ai facut tu acum e sa reproduci mecanic ce te-au invatat acolo dar tu nu ai experienta sa intelegi adevaratul sens a ceea ce ti-am zis. Pentru mine e tot una ca ai inteles sau nu. Pentru mine conta sa intelegi dar sunt un copilas mai prostut de felul meu si nu conosc atatea in lumea asta. Oricum cand ai sa intelegi adevaratul sens o sa revii la post-u care l-am pus si-l vei citi cu siguranta cu alti ochi. Pana atunci numai bine.
geo.s
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 19, 2004 2:10 pm
Localitate: xxxxxxx

Mesajde Michele » Lun Mar 22, 2004 4:05 pm

bad bad Annie scrie:Michele, ai incalcat numai azi (si in numai 3 ore) de 12 ori regula privind posturile consecutive. Ca sa nu mai vorbesc de cea cu citarea postului anterior, pe care ai intins-o pina la a-ti cita propriile posturi. Risti sa fii sanctionat. Te rog, respecta regulile forumului si spune tot ce ai de spus intr-un singur mesaj.


Ciao Annie

Inca o data scuze si promit ca nu se va mai intampla.
Nu am experienta pe forumuri si te rog da-mi cateva indicatii cu privire la modalitatea de a posta mai multe din citatele anterioare intr-un singur mesaj.
Altfel trebuie sa astept o luna pana voi raspunde la toate intrebarile pe care le-a pus Geo.
Cat despre a ma cita pe mine insumi, vroiam doar sa duc mai departe ideea pe care am intrerupt-o din lipsa de timp

Cer iertare si promit ca nu mai fac. :no:
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde dadius » Lun Mar 22, 2004 4:24 pm

Inca sunt aici.Nu am nici o treaba cu capsunile.<Si nici nu am avut.Va pup.Discutati mai departe.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Michele » Mar Mar 23, 2004 5:13 am

postat de Geo: Uita tot mai bine
------------------------------------------------------------------------
Ma Michele tu nu ai inteles o iota din ce am zis eu. Tot ce ai facut tu acum e sa reproduci mecanic ce te-au invatat acolo dar tu nu ai experienta sa intelegi adevaratul sens a ceea ce ti-am zis. Pentru mine e tot una ca ai inteles sau nu. Pentru mine conta sa intelegi dar sunt un copilas mai prostut de felul meu si nu conosc atatea in lumea asta. Oricum cand ai sa intelegi adevaratul sens o sa revii la post-u care l-am pus si-l vei citi cu siguranta cu alti ochi. Pana atunci numai bine.


ciao Geo.
Scuza-ma dar nu vreau sa cred ca te retragi din discutie in felul acesta. Erai atata de inflacarat in a afirma ca eu nu fac altceva decat sa repet ceea ce mi-au spus aia la institutia aceea, iar acum incerci sa te dai in spate fara sa vi cu argumente! Hai ! Sustineti afirmatile! Vino cu argumente!
Nu suna un citat de-al tau (adresat subsemnatului) cam asa?:"Nu iti indrepta arma incarcata daca nu esti sigur ca vrei sa o folosesti!" Frumos spus!
Eu nu am indreptat arma catre nici o persoana din forum, isa tu da. Catre mine. Si ai si tras. Din pacate pe langa si acum daca m-ai provocat, trag si eu la foc automat.
Participa te rog mai departe la discutie! Sau vrei sa dovedesti participantilor de pe forum ca cel cu capul pe umeri cedeaza? Poti sa o faci insa pentru a obtine efectul dorit, demonstreaza, explica fenomenul din punct de vedere electroacustic, nu prin expresii de genul: "tu nu ai inteles o iota" sau "Tot ce ai facut tu acum e sa reproduci mecanic ce te-au invatat acolo"
Aproape ca regret faptul ca am scris pe pagina aceea din forum numele acelei institutii.
Se pare ca-mi aduce numai dusmani pe acest forum.

Ti-am trimis un mesaj privat pe care te rog sa-l citesti. Daca "adevaratul sens" pe care eu (dupa cum susti tu ) nu l-am inteles, nu vrei sa-l postezi pe forum, trimite-l te rog pe mesaje private.

Astept.
Pe curand.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Am fost eu mai gainar

Mesajde geo.s » Joi Mar 25, 2004 9:49 am

Michele scrie:ciao Geo.
Scuza-ma dar nu vreau sa cred ca te retragi din discutie in felul acesta. Erai atata de inflacarat in a afirma ca eu nu fac altceva decat sa repet ceea ce mi-au spus aia la institutia aceea, iar acum incerci sa te dai in spate fara sa vi cu argumente! Hai ! Sustineti afirmatile! Vino cu argumente!
Nu suna un citat de-al tau (adresat subsemnatului) cam asa?:"Nu iti indrepta arma incarcata daca nu esti sigur ca vrei sa o folosesti!" Frumos spus!
Eu nu am indreptat arma catre nici o persoana din forum, isa tu da. Catre mine. Si ai si tras. Din pacate pe langa si acum daca m-ai provocat, trag si eu la foc automat.
Participa te rog mai departe la discutie! Sau vrei sa dovedesti participantilor de pe forum ca cel cu capul pe umeri cedeaza? Poti sa o faci insa pentru a obtine efectul dorit, demonstreaza, explica fenomenul din punct de vedere electroacustic, nu prin expresii de genul: "tu nu ai inteles o iota" sau "Tot ce ai facut tu acum e sa reproduci mecanic ce te-au invatat acolo"
Aproape ca regret faptul ca am scris pe pagina aceea din forum numele acelei institutii.
Se pare ca-mi aduce numai dusmani pe acest forum.

Ti-am trimis un mesaj privat pe care te rog sa-l citesti. Daca "adevaratul sens" pe care eu (dupa cum susti tu ) nu l-am inteles, nu vrei sa-l postezi pe forum, trimite-l te rog pe mesaje private.

Astept.
Pe curand.
Michele


Sorry Michele de faza asta, am fost eu incuiat in afirmatii si tot odata deloc original.
Mai vb.
Sal
geo.s
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 19, 2004 2:10 pm
Localitate: xxxxxxx

Mesajde Michele » Vin Mar 26, 2004 5:50 pm

Geo:
Sorry Michele de faza asta, am fost eu incuiat in afirmatii si tot odata deloc original.
Mai vb.
Sal



Tot respectul din partea mea Geo.
Pe curand.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Ionut-MASTERMIX » Sâm Mar 27, 2004 1:52 pm

bad bad Annie, sunt de acord cu ceea ce ai scris referitor la inregistrarile mono,iar capcana pe care ai mentionat-o este des intalnita,iar dupa ce ai "picat" in ea realizezi ca ceva nu e bine,dar la prima vedere nu-ti dai seama ce se intampla si unde ai gresit.
Pentru PIZZI : omule,nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine,dar sincer iti spun ca raspunsurile tale si modul in care tratezi subiectele (in general),"suna" ca venind din partea unei persoane care asculta muzica si nu a unui "om de studio" care "face" muzica.
Ionut-MASTERMIX
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 15, 2004 2:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan3 » Mar Iun 08, 2004 4:38 pm

Buna sunt f. nou pe acest forum si am facut o copie a regulilor si le voi citi cu atentie, pt. ca am vazut ca unii pun mare pret pe asta (Bad bad Annie )
Numele meu este Bogdan si as vrea cateva sfaturi pentru ca eu unul vreau f. mult sa devin sunetist.
Exista cartii sau cam asa ceva?
Ma gandeam daca nu sunt prea insistent poate as putea sa asist si eu la un concert sustinut de voi ca "baiat de mingii".
bogdan3
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 08, 2004 4:06 pm
Localitate: bucuresti

http://www.nimeni.as.ro

Mesajde Nimeni Graphics » Mar Iun 08, 2004 5:16 pm

Uite aici un site care te va mai ajuta un pic ...

HTTP://WWW.NIMENI.AS.RO

Iadocumentatia de acolo si daca ai intrebari vezi ca exista si un forum ...
" It's all about Pc Music "
www.nimeni.as.ro
Nimeni Graphics
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:21 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde eddonstudio » Joi Iun 17, 2004 9:10 am

Salut
Nu doresc decit sa aduc o mica corectura
Daca vrei sa inregistrezi o voce stereo trebuie sa folosesti in primul rind 2 microfoane asezate in unghi de 120 grade unul fata de celalalt,altfel orice inregistrare cu un singur microfon e mono chiar daca tu imprimi pe doua piste(respectiv stinga-dreapta).
eddonstudio
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:06 pm
Localitate: Iasi

Vocea...

Mesajde SoundM@n » Lun Iul 12, 2004 1:16 am

Salutare!

La prelucrarea vocii folosesc Waves Trueverb si Waves C4. Parerea mea este ca prea multe plug-inuri deterioreaza sunetul cosiderabil.C4 este compresor multibanda si se poate jongla cu el destul de bine, mai ales ca pe fiecare banda ai attack, release, gain, treshold...dupa o ascultare atenta a track-ului de voce si cu un spectrum meter bun se pot identifica frecventele de "ess" si de "ploud" si prin reglarea atenta a attack-ului si release-ului acestea pot fi atenuate.
Oricum, acestea pot fi atenuate din start cu un "windscreen" bun.NU o sa iasa din prima...nici mie nu mi-a iesit :yD dar odata ce incepi sa "auzi" compresia totul merge bine.De altfel, compresia audio nu este un fenomen sesizabil decat dupa zeci de ore de studiu.Este ca ...acordarea unui instrument, nu iese bine decat dupa cateva saptamani de zdranganeala.:)

Keep mixing!!! :*
SoundM@n
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 09, 2004 1:04 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ionut-MASTERMIX » Sâm Aug 07, 2004 6:37 pm

Salutari tuturor !

Vreau sa mentionez si eu cateva idei legate de inregistrarea vocilor, idei pe care le-am citit si pe care le-am testat personal si voi pleca de la ideea ca exista camera izolata necesara inregistrarii.
In primul rand sistemul de auditie trebuie sa fie cat mai bine pus la punct.Ce folos daca ai un microfon foarte scump si nu ii poti auzi "soundul" cum trebuie! Dupa sistemul de auditie rezolvat, este nevoie de un microfon bun (dupa posibilitati) dar sa fie decent. Foarte mult conteaza sa iti dai seama cu adevarat ce poate respectivul microfon si sa ii exploatezi la maxim calitatile. Niciodata un singur microfon nu se va potrivi la fel de bine pe toate vocile; este greu de crezut (daca gasiti sa-mi spuneti si mie va rog,care este acela).In al treilea rand (dar foarte important !!!) este preamplificatorul de microfon. Eu personal am un TL Audio VP - 5051 (cu lampi) si parerea mea este ca isi merita in totalitate banii. Mai este varianta Avalon care este super.
In plus este nevoie de experienta "alaturi" de aparatele cu care lucrezi.
Dupa toate acestea mai intervin multe, cum ar fi pozitia microfonului si a celui care canta, reguli de compresie, egalizare post si pre compresie, etc. dar cred ca ceea ce am scris este un inceput bun.
Voi mai reveni asupra subiectului.
Toate cele bune tuturor.
Ionut-MASTERMIX
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 15, 2004 2:23 pm
Localitate: Bucuresti

Salutare si La Multi Ani!

Mesajde adiudrea » Sâm Ian 08, 2005 11:01 am

Am vazut ca s-a discutat destul de mult despre procesarea vocalului si s-a trecut chiar la detalii foarte interesante ceea ce ma bucura enorm si cred ca e util pentru toata lumea.Cineva chiar a descris " step by step" etapele pe care le parcurge atunci cand se ocupa de partea vocala,altcineva a venit cu detalii despre cum pui un EQ pe voce(imi cer scuze ca nu dau numele celor ce au contribuit la dezvoltarea acestei teme).Mai slabutza mi s-a parut partea legata de efectele ce se aplica vocalului.Eu unul folosesc numai efecte software,si cred ca cei mai multi dintre noi procedam in acest fel si din lipsa banilor dar si pentru ca acest segment de piatza s-a dezvoltat f.mult.
- Deci,concret cam ce pluginuri folositzi pe voce?
Am vazut ca a incercat ceva cineva mai sus insa se cer mai multe detalii aici.Mie personal,partea legata de Enhancer(de care a amintit cineva la inceput) mi se pare putin confuza.Chiar as avea ceva nevoie de ajutor aici... puginuri,setari...
Deci astept raspunsurile voastre ...
adiudrea
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 03, 2003 2:09 am

Mesajde NIKOSRO » Joi Mar 17, 2005 7:40 pm

Iti Trebuie Pream Separat Man
NIKOSRO
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mar 17, 2005 4:29 pm
Localitate: constanta

Anterior

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori