Ce sunt AKAI-urile

Totul despre tehnologia sunetului

Ce sunt AKAI-urile

Mesajde Shhhh » Mie Feb 02, 2005 11:53 am

Poate mai sunt si altii care nu stiu si ar dori sa afle. Asa ca, daca poate cineva sa-mi explice si mie ce sunt AKAI-urile si care sunt avantajele si dezavantajele folosirii acestora ar fi super.
Mersi.
Shhhh
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 28, 2005 3:34 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde kant emir » Mie Feb 02, 2005 6:27 pm

ce sunt AKAI-urile - la o prima analiza reiese ca vorbesti despre produsele firmei jap AKAI, firma care s-a facut cunoscuta la noi in anii '70 - '80 cu aparatura audio-video de uz "home", adica fara pretentii de "pro". Daca asta este raspunsul la prima parte a intrebarii tale, fii mai explicit pt partea a doua (avantaje / dezavantaje), mai la obiect (te intereseaza un anume produs ori o anume categorie ? name it !)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shhhh » Joi Feb 03, 2005 11:05 am

Scuze ca nu m-am exprimat mai explicit. Eu ma refeream la bancile de sunet in format AKAI si nu la firma japoneza ce produce aparate electronice. Din moment ce am postat la rubrica de Music\Home Recording am presupus ca se subintelege. Multumesc oricum pentru bunavointza dar pe mine ma intereseaza o explicatie mai detaliata a acestor banci de sunet (format, structura, cum se fac, etc) si de aici avantaje si dezavantaje in folosirea lor in comparatie cu sf2 sau alte formate de exemplu.
Shhhh
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 28, 2005 3:34 pm
Localitate: Timisoara

Si eu sunt curios

Mesajde Endo_ro » Joi Feb 03, 2005 12:17 pm

Am auzit si eu de Akai-uri.
Se pare ca sunt niste fisiere in format special si nu mai stiu ce trebuie ca sa le recunoasca si sa le poti folosi.
Am mai auzit ca suna excelent basii in formatul asta.
Poate ne lumineaza cineva ...
Avatar utilizator
Endo_ro
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Akai-urile ...

Mesajde Chupakabra117 » Joi Feb 03, 2005 3:49 pm

Am mai postat mai demult pe acest subiect, dar s-a pierdut post-ul meu cand a fost problema aceea cu forum-ul prin toamna...
Asadar... Discurile in format akai au fost destinate initial pentru samplere (Akai) , dar pot fi utilizate si pe Pc-uri la fel de usor ...
Introduse in unitatea optica, acestea nu vor fi recunoscute ca cd-uri cu date, dar se pot deschide cu Cd-Xtract-ul , program cu care pot fi transformate in formate dintre cele mai variate, de la Wav-uri, pana la Refill-uri pt Reason, etc., etc. De asemenea , pot fi deschise direct din gasda (cubase,etc.) cu samplere precum Kontakt, Halion, Intakt, etc.
Asadar, deplina compatibilitate cu pc-ul....
Acum, despre continutul lor...
Eu folosesc akaiurile pentru drumkit-urile de pe ele...suna exceptional, mai ales folosite direct pe un sampler hardware... Altele au sample-uri pe ele...loop-uri de instrumente sau percutie , pe care, daca le macelaresi un pic, cat sa le personalizezi, suna " bine rau " ... nu mai are sens sa spun ca am recunoscut sample-uri din diverse cd-uri cu akai la cateva din trupele romanesti "de succes", plus pe afara destule cazuri (Missy E. , etc.).
Insa, cele mai multe din discurile cu akai contin tonuri de instrumente... (de la vioara, piane, pana la harpa ...) si tonuri preluate dupa diverse module (Virus, Korg, etc.) ... Sunt preluate nota cu nota , si au si patch-uri de velocity, astfel incat suna foarte bine....
Exemplu : am avut nevoie de un flaut care sa sune bine... am gasit pe Miroslav Vitous - Solo instrumente niste tonuri foarte curate si prezente... am incarcat patch-ul respectiv in Halion, am conectat clapa midi (desi cateodata, acasa, sau cand ma grabesc, le desenez cu mouse-ul direct in editorul midi din Cubase - amatorii de Corel Draw stiu de ce ...:)) ) ... am invocat inspiratia si ...a iesit foarte balansat, si chiar imi place ca , fiind preluate dupa instrumente naturale, suna foarte natural... dupa aceea am mai tras , pentru culoare, alte chestii , mai " pe dedesubt",... si ...astept un triton mai incolo, cu care sa mai ma joc , dar deja suna foarte bine...
Asadar, ... va recomand cu caldura sa lucrati cu akaiuri... cei care au avut ocazia ma vor aproba, cu siguranta...
Pe un astfel de disc incap o gramada de tonuri, samples, etc... si... dc aveti rabdare sa cautati, cu siguranta veti fi multumiti de rezultat.... dc nu ati lucrat pana acum cu asa ceva, pregatiti-va sa fiti placut surprinsi si ... poate ca o sa inlocuiti multe din vst-urile pe care le folositi ... Desi cele mai noi aparitii in domeniu deja ... suna !!!
Eu am vreo 250 de discuri cu akai-uri... dar , cum sunt un colectionar de banci de sunete, astept doritorii de schimburi cu un mail la Atlantis_4ever@yahoo.com sau 0726.35.37.10, ca sa ne vedem direct la studio, pt cei din Bucuresti, la un pahar de vorba si doua de experienta, macar, daca nu de akai-uri ...
Atasez lista mea cu akai-uri, si astept listele voastre , la adresa de mail mai sus mentionata ...
Numai bine!
Alex
Ps ... Damn, face figuri netul si nu pot sa atasez nimic.. oricum , lista mea mai e atasata prin alte topicuri...
Chupakabra117
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Noi 22, 2004 2:08 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ionutzzzzz » Dum Oct 22, 2006 7:02 pm

salut chupakabra ...intrebare:dar cum incarci o clapa ( de exemplu un korg triton ) cu niste tonuri format akai ..din cate am vazut la datele tehnice apare ceva de genu` akai s3000/s1000 wav ..etc...am un prieten si ar vrea sa isi adaoge niste tonuri de orchestre simfonice ! o zi buna tuturor ..! astept raspuns ;))
ionutzzzzz
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iul 28, 2006 8:06 pm
Localitate: iasi

Mesajde Catalin Truta » Lun Noi 27, 2006 2:51 am

Afirmatia cum ca akai-urile suna extraordinar este ca si cum ai spune ca cd-urile suna extraordinar, neluand in seama faptul ca pe cd-uri pot fi publicate si lucruri de mana a saptea.

Endo, nu stiu cine ti-a zis ca "basii" suna bine pe discurile akai. A spune generic asa ceva arata o anumita lipsa. Poate se referea la un disc, la o colectie anume, nu generic.

In ziua de azi insa ele tind sa fie depasite, cu mici exceptii poate. Odata cu formatul GIGA s-a cam trecut de faza Akai. Noile sampler-e virtuale fac disk streaming ceea ce le permite citirea unor fisiere foarte mari in comparatie cu samplerele akai "clasice". Acum foarte multe librarii vin in formate kontakt sau exs, iar cele foarte noi vin cu interfata dedicata, sub forma unui plugin. Exista si astfel de librarii in 24 biti, ceea ce inseamna un salt calitativ net fata de librariile in discutie. Sigur ca sint si aici colectii si colectii de sunete, insa in ziua de azi rar mai vad scoaterea din sertar a vreunui disc akai.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron