Delay intre clapa si Cubase

Totul despre tehnologia sunetului

Delay intre clapa si Cubase

Mesajde puiu » Sâm Mai 28, 2005 8:09 pm

De ce Controlerul meu M audio 49 nu se sincronizeaza cu Cubase ????
Apas clapa si dupa o secunda se aude si sunetul.
Sa fie oare pentru ca este cunectata prin USB ????
De ce la celelalte programe nu face asta(FL4,Cakewalk etc) ????
Avatar utilizator
puiu
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Sep 19, 2004 11:00 pm

Mesajde cuvint2002 » Dum Mai 29, 2005 2:29 pm

nu e neaparat sa fie de la controler... s-ar putea sa fie de la latenta placii de sunet....nu stiu ce placa de sunet ai.
pe de alta parte s-ar putea sa fie de la driverul pe care tu l-ai selectat in cubase...
pace
Avatar utilizator
cuvint2002
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Noi 05, 2003 12:00 am

Driver ????

Mesajde puiu » Mar Mai 31, 2005 6:01 am

Ce fel de driver ??? Nu-mi aduc aminte sa ma fi intrebat CUBASE de vreun dirver. Fi mai Explicit. Placa mea de sunet este un Audigy.

Pace, Pace dar sa stim si noi !!!!
Avatar utilizator
puiu
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Sep 19, 2004 11:00 pm

Nu ma mai aude nimeni fratilor ????

Mesajde puiu » Sâm Iun 04, 2005 12:02 pm

puiu scrie:Ce fel de driver ??? Nu-mi aduc aminte sa ma fi intrebat CUBASE de vreun dirver. Fi mai Explicit. Placa mea de sunet este un Audigy.

Pace, Pace dar sa stim si noi !!!!

Chiar nu mai intereseaza pe nimeni starea mea ???
Sunt disperat !!!!!
Inginerilor cu DAE, unde sunteti cand cineva are nevoie de voi ?????

HLP PLS !!!!!
Avatar utilizator
puiu
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Sep 19, 2004 11:00 pm

Mesajde prosound » Sâm Iun 04, 2005 5:30 pm

puiu scrie:Chiar nu mai intereseaza pe nimeni starea mea ???
Sunt disperat !!!!!
Inginerilor cu DAE, unde sunteti cand cineva are nevoie de voi ?????

HLP PLS !!!!!



Cela mai probabil ai MB Asus. Nu folosi portul midi pe USB, foloseste un cablu MIDI DIN-5 pin si ca atare portul MIDI IN corespunzator placi da sunet si va merge cu siguranta.
Un om nu are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus decat atunci cand trebuie sa se aplece pentru a-l ajuta sa se ridice
prosound
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 18, 2005 8:20 pm
Localitate: sound

Cel mai probabil.....

Mesajde puiu » Sâm Iun 04, 2005 6:02 pm

.... am placa de baza intel cu procesor intel (daca ai auzit de sistemele MagWay) dar o sa incerc sa folosesc cablu MIDI.
Avatar utilizator
puiu
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Sep 19, 2004 11:00 pm

Cel mai probabil.....

Mesajde puiu » Sâm Iun 04, 2005 6:06 pm

.... am placa de baza intel cu procesor intel (daca ai auzit de sistemele MagWay) dar o sa incerc sa folosesc cablu MIDI. Cu toate ca celelalte programe (FL Studio;Reason; stiu eu....Cakewalk functioneaza impecabil.

AAAAAAAAAAAAAAA !!!! Am mai observat ceva.

In CUBASE, se intampla acelasi lucru si cand editez MIDI in piano roll.(Folosind claviatura din stanga-apas tasta asteeeeeept 1 sec. apoi se aude)
Problema e ca la play se sincronizeaza de minune.

Sa fie latenta sau sa nu fie CUBASE-ul setat calumea.

Ma ajuta cineva cu ceva TIPS&TRICKS pentru CUBASE ???????
Avatar utilizator
puiu
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Sep 19, 2004 11:00 pm

Mesajde cdnalsi » Mar Iun 07, 2005 10:09 am

Okay daca ai Audigy te pot ajuta eu.
Just email me at: sebastian [at] cdnalsi.com
sau yahoo messenger: cdnalsi_music

cheers!
Avatar utilizator
cdnalsi
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Iun 06, 2005 11:00 pm

Mesajde ZSound » Lun Iun 20, 2005 10:29 pm

Incearca sa iti instalezi driver ASIO.Latenta este de la driverul multimedia, care nu e recomandat pt. ce vrei tu sa faci.Daca nu ai drivere ASIO ale placii de sunet incearca la http://www.asio4all.com si vezi daca iti merge ala.Unora li s-a blocat compu...altora le-a mers.Hai bafta.
Learn the concepts, not the software.
ZSound
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 12, 2004 12:56 am
Localitate: Romania

Mesajde daci » Mar Apr 11, 2006 2:59 pm

Aveti idee unde gasesc? /... un cablu midi-usb

Am o scula noua si nu se poate lega cu cablul vechi!

mersi,..

daca aveti idee, scrieti-mi pe adresa: daci@romdir.ro
daci
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Apr 11, 2006 2:54 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde daci » Mar Apr 11, 2006 3:01 pm

cablu midi-usb

Aveti idee unde gasesc? /... un cablu midi-usb

Am o scula noua si nu se poate lega cu cablul vechi!

mersi,..

daca aveti idee, scrieti-mi pe adresa: daci@romdir.ro
daci
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Apr 11, 2006 2:54 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde dadius » Mie Apr 12, 2006 12:39 am

Nu cred ca exista un cablu MIDI USB! Cred ca e vorba de un cablu USB normal. Cum sunt cele de la imprimantele Canon de ex. Au am un Keystation 49e si are un cablu USB exact cum am si la imprimanta. Sper ca am fost de ajutor.

Numai bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde DannyMix » Joi Apr 13, 2006 12:37 am

Cred ca se refera la o interfata midi pe usb ... Daca ma insel scuzele mele ... Daca nu ma insel ... Vezi la http://www.avaudiosys.ro si este una cu 1 intrare /1 iesire;
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde apolo22 » Vin Apr 14, 2006 12:45 am

puiu scrie:De ce Controlerul meu M audio 49 nu se sincronizeaza cu Cubase ????
Apas clapa si dupa o secunda se aude si sunetul.
Sa fie oare pentru ca este cunectata prin USB ????
De ce la celelalte programe nu face asta(FL4,Cakewalk etc) ????

SALUT . PTR CA PRIMESTE MESAJUL AFTER TOUCH TRBUIE SA FIE PE UNDEVA SA SETEZI MIDI MESSAGE
apolo22
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 13, 2006 11:32 pm
Localitate: londra

Mesajde REAKTORSTUDIO » Vin Apr 14, 2006 9:32 am

salutare!!
delayul intre clapa shi placa, poate fi de la latentza placii de sunet, cum a zis shi ZSound, dar daca bine stiu shi cu cel mai nou asio driver, Audigy tot o sa aiba o latentza. Este mai mult pt jocuri shi nu petru facut muzica, mai ales in timp real.Eu folosesc un M-audio shi nu e cu mult mai scump ca Audigy 2, eu i-ti sugerez un M-audio, din seriile Delta.Latentza ~0 in Nuendo 3.Normal sunt shi placi peste 5000 eu, dar nu cred c-am ajuns noi pina acolo.Sustin in continuare ideea cu cablul DIN cu conectare directa la placa. IN/OUT
Avatar utilizator
REAKTORSTUDIO
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 11, 2006 11:00 pm

Mesajde h4X0r.y0uL34 » Mie Aug 02, 2006 11:20 am

Uite o idee. Ce versiune de Cubase ai? incearca SX 3 si vezi ca are compensate latence, este sus...si este facut special pentru midi keyboard-uri. Seteaza latentza la valoarea de 5ms maxim si o sa se auda ok. Inca ceva daca nu ai drivere ASIO downloadeaza de aici driver-ul: http://tippach.business.t-online.de/asio4all/ASIO4ALL_2_7_English.exe si o sa poti seta valori mici de pana la 1ms chiar mai putin dar trebuie sa ai placa de sunet care sa poata asa ceva. Oricum 5ms cred ca poate si o placa on board daca nu se aplica efecte VST pe instrument.
h4X0r.y0uL34
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Iul 31, 2006 11:00 pm

Mesajde aditzu » Dum Aug 27, 2006 9:37 pm

daka nu vrei probleme uita de conexiunea usb...leaga controlerul la pc(placa de sunet ) cu un cablu midi normal(mufa DIN/5 pini)..mara majoritatae a controlerelor pe usb au latente destul de mari...chiar prea mari la unele.
poti sa faci o mie si una de setari prin cubase si ....o sa mearga..cel mai bine e sa legi clapa cu cablu midi normal/standard...
ce placa de sunet ai??
aditzu
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2006 9:31 am
Localitate: bucuresti

Mesajde gerbil » Sâm Sep 30, 2006 6:20 pm

[quote="aditzu"]daka nu vrei probleme uita de conexiunea usb...leaga controlerul la pc(placa de sunet ) cu un cablu midi normal(mufa DIN/5 pini)..mara majoritatae a controlerelor pe usb au latente destul de mari...chiar prea mari la unele.
poti sa faci o mie si una de setari prin cubase si ....o sa mearga..cel mai bine e sa legi clapa cu cablu midi normal/standard...
ce placa de sunet ai??[/QUOTE


Salut ! Eu am bagat orga Yamaha PSR 275 prin cablu midi normal cu mufa jostick si tot am o intarziere de o sec in Reason...Deocamdata folosesc o placa onboard Realtek AC97 de pe placa de baza N2PAP LITE NFORCE 2...Se poate face ceva sa mearga normal ca nu pot sa cant nimic cu intarzierea asta...mersi
gerbil
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 27, 2006 7:49 pm
Localitate: Romania

Mesajde aditzu » Dum Oct 01, 2006 5:19 pm

Salut ! Eu am bagat orga Yamaha PSR 275 prin cablu midi normal cu mufa jostick si tot am o intarziere de o sec in Reason...Deocamdata folosesc o placa onboard Realtek AC97 de pe placa de baza N2PAP LITE NFORCE 2...Se poate face ceva sa mearga normal ca nu pot sa cant nimic cu intarzierea asta...mersi[/QUOTE]



:D:D:D...."placa onboard Realtek AC97"...si te astepti sa mearga....ia-ti o placa de sunet mai buna..si o sa mearga..ideal cu ASIO2 ca sa nu mai ai latente asa de mari..dak vrei un m-audio audiophile24/96...adibunea2000@yahoo.com
aditzu
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2006 9:31 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Lun Noi 27, 2006 3:07 am

puiu, in Cubase exista mai multe optiuni pentru driver-ul audio folosit. Ca default este setat pe ASIO Multimedia Driver, ceea ce explica dimensiunea mare a latentei. Comutarea pe ASIO DirectX Full Duplex amelioreaza problema sau, ideal, driver-ul dedicat al placii de sunet, care, de cele mai multe ori, da cel mai bun rezultat.

daci, cabluri MIDI -> USB exista, de obicei arata cam asa:
http://www.m-audio.com/products/en_us/Uno-main.html

gerbil, se poate folosi cu succes si ASIO4ALL daca buzunarul nu permite o investitie intr-o placa de sunet mai rasarita.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron