muzica de...compus

Totul despre tehnologia sunetului

muzica de...compus

Mesajde vladurash » Sâm Iun 25, 2005 12:37 am

am nevoie mare de un program de compus muzica. voi folosi mausul, e dret, dar asta e.
ce vreau sa aiba programul:
- posibilitatea de a lucra cu portative (corect spus, cu sisteme de portative) la care sa imi aleg, pt fiecare in parte, instrumentul care sa cante compozitia de pe acel portativ
posibilitate de a printa compozitia
introducere de text pt cuvinte
eventual si un sintetizator...
stiu ca exista un astfel de program, l-am avut, dar...nu mai stiu cum ii zice.oricum, era beton.sg problema e ca se adreseaza in principal celor care au notiuni destul de multe legate de teoria muzicii.astept un raspuns pe aceasta tema.
vladurash
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 25, 2005 12:28 am
Localitate: Brasov

Mesajde Michele » Joi Iun 30, 2005 2:13 am

vladurash scrie:am nevoie mare de un program de compus muzica. voi folosi mausul, e dret, dar asta e.
ce vreau sa aiba programul:
- posibilitatea de a lucra cu portative (corect spus, cu sisteme de portative) la care sa imi aleg, pt fiecare in parte, instrumentul care sa cante compozitia de pe acel portativ
posibilitate de a printa compozitia
introducere de text pt cuvinte
eventual si un sintetizator...
stiu ca exista un astfel de program, l-am avut, dar...nu mai stiu cum ii zice.oricum, era beton.sg problema e ca se adreseaza in principal celor care au notiuni destul de multe legate de teoria muzicii.astept un raspuns pe aceasta tema.


Ciao.
Unul care face ceea ce-ti doresti este ''Logic Audio'' de la ''Emagic'' ( Firma a fost cumparata de ''Apple'' si ultima versiune este "Apple Logic pro 7") Din pacate nu mai exista veriune PC. Ultima versiune PC a fost "Emagic Logic audio 5.5'', dupa care s-au scos doar versiuni pentru ''Apple Mac''. Logic audio 4.8 se poate lua de pe net si functioneaza fara probleme cu dongle emulator.
Succes
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde vladurash » Vin Iul 01, 2005 11:17 pm

Michele scrie:Ciao.
Unul care face ceea ce-ti doresti este ''Logic Audio'' de la ''Emagic'' ( Firma a fost cumparata de ''Apple'' si ultima versiune este "Apple Logic pro 7") Din pacate nu mai exista veriune PC. Ultima versiune PC a fost "Emagic Logic audio 5.5'', dupa care s-au scos doar versiuni pentru ''Apple Mac''. Logic audio 4.8 se poate lua de pe net si functioneaza fara probleme cu dongle emulator.
Succes
Michele


merci mult, dar se pare ca nu m-ai inteles. caut un program in genul lui musictime, dar cu mult mai evoluat.
vladurash
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 25, 2005 12:28 am
Localitate: Brasov

Mesajde pullsar » Lun Iul 04, 2005 3:42 pm

FL Studio e tot ce-ti trebuie pentru compus cu mouse-ul.
http://www.flstudio.com daca vrei detalii mai multe.Acolo gasesti si demo-ul.
Daca vrei mai mult :), cauta si tu pe net e relativ usor de rezolvat problema.
Bafta!
pullsar
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 04, 2005 3:36 pm
Localitate: nomansland

Mesajde vladurash » Vin Iul 29, 2005 5:55 am

am gasit, in cele din urma, un program care face can ce-am vrut eu. Se numeste Finale NoatePad. doar ca nu pot exporta fisierul intr-un format audio recunoscut de...winamp, sa zicem. care credeti ca ma puteti ajuta? o idee, ceva de genul asta.... :dir:
vladurash
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 25, 2005 12:28 am
Localitate: Brasov

Mesajde kant emir » Vin Iul 29, 2005 6:20 am

Dar in ce format il exporta?
Pt conversii de format eu folosesc Cool Edit Pro, stie o gramada de questii.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde rainman » Mar Aug 02, 2005 11:57 am

pullsar scrie:...FL Studio e tot ce-ti trebuie pentru compus cu mouse-ul...


Subscriu, mai bine ai lucra cu FLStudio, plus ca poti si sa exporti in ce format vrei...
Avatar utilizator
rainman
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 01, 2005 11:00 pm

Mesajde Myhaiu » Dum Noi 20, 2005 2:20 am

iti mai recomand un program care se numeste "composer" dar ceea ce vrei tu sa faci este o munca grea. Sa faci o melodie iti va lua foarte mult timp chiar daca ar fi nevoie sa o copiezi dintr-o alta partitura.
Avatar utilizator
Myhaiu
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Oct 31, 2005 12:00 am

Mesajde eliana » Lun Aug 03, 2009 12:56 pm

pentru ca am observat ca este destul de citit acest subiect, si multi se intereseaza de chestia asta, adaug aici cateva linkuri si idei:

gama de softuri de la finale - include cam toate chestiile care se pot face cu note, partituri si sunete: compozitie, transcriere de partituri, transformare in fisiere audio, etc. cred ca se poate compune/transcrie o simfonie in toata regula cu acest soft (finale 2009 sau 2010).

costa multicel si necesita cunostinte avansate de muzica, dar merita. cu putin efort insa poti chiar invata bine muzica cu ajutorul lui.

un program similar si la fel de bun este sibelius. cu aceleasi specificatii ca cel de mai sus.


totul arata frumos, si e si usor de utilizat, din combinatii de taste si mouse.

o alta varianta, de data aceasta gratuita este LilyPond. aceasta varianta insa, nu va transforma muzica in format audio, deoarece este doar o metoda de a scrie/compune partituri. intr-un format exceptional de elegant si de frumos.

are insa si un clenci: necesita cunostinte de programare, si e nevoie de cunoaterea notatiilor americane. plus, trebuie sa fii foarte organizat si sa ai multa rabdare. practic, scrii un cod, si la final ai o partitura impecabila.


sper sa fie de ajutor. :)
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: muzica de...compus

Mesajde h4X0r.y0uL34 » Mar Ian 12, 2010 8:33 pm

A nu se uita ca si Cubase dispune de Score Editor.
h4X0r.y0uL34
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Iul 31, 2006 11:00 pm

Re: muzica de...compus

Mesajde eliana » Mie Ian 13, 2010 11:05 am

de retinut, multumim frumos. :)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator