diferente!

Totul despre tehnologia sunetului

diferente!

Mesajde zeniamin » Mie Feb 08, 2006 7:45 pm

dintre micr tube si cele normale?
zeniamin
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 19, 2005 8:36 pm
Localitate: Acasa

Mesajde picacioiu » Mie Feb 08, 2006 11:46 pm

din cate stiu eu sunt 3 tipuri

dinamic - sensibilitatea cea mai mica recomandat pentru scena
condensator - foarte bun de studio (preamplificarea cu tranzistori), dar uneori folosit si in concerte (la case mari)
tub - un fel de "de lux", etajul de preamplificare din microfon foloseste lampi , in rest este identic cu cel cu condensator

sper sa nu gresesc :)
picacioiu
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mar 15, 2005 7:52 pm
Localitate: Bucuresti

la inceput!

Mesajde zeniamin » Joi Feb 09, 2006 1:42 am

dinamic - sensibilitatea cea mai mica recomandat pentru scena
condensator - foarte bun de studio (preamplificarea cu tranzistori), dar uneori folosit si in concerte (la case mari)
tub - un fel de "de lux", etajul de preamplificare din microfon foloseste lampi , in rest este identic cu cel cu condensator

sper sa nu gresesc


DE SCENA ?se poate canta live pe u micr de studio?da-mi te rog un exeplu de micr studio tube in care se canta live!mersi
zeniamin
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 19, 2005 8:36 pm
Localitate: Acasa

Mesajde picacioiu » Joi Feb 09, 2006 5:22 am

nu itzi pot da un exemplu concret pentru ca nu imi amintesc exact ce trupa era, oricum era una mare (Sting park dar e posibil sa gresesc, ), si era un microfon condenser nu tube,
eu am auzit de o singura trupa dar nu mar mira sa mai fie si altzii, ca e clar ca microfoanele condenser sunt superioare
stiu si eu ca in general se folosesc microfoane dinamice dar asta tocmai deasta mia ramas in minte ca idee pentru ca a fost o raritate
picacioiu
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mar 15, 2005 7:52 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dadius » Joi Feb 09, 2006 11:56 am

test

pune castile pe urechi si vorbeste intr-un microfon dinamic apoi repeta acelasi lucru cu un microfon condenser sau tube. ai sa vezi diferenta acolo te asigur.conditia e sa ai niste casti ca lumea sa inchida bine urechea si eventual o sala antifonata corespunzator. imi amintesc si acum cand am trecut de pe shure sm 58 pe shure ksm 32 . nu-mi venea sa cred ce diferenta.

respectele mele in continuare
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde zeniamin » Mar Feb 14, 2006 9:49 pm

dadius ! sennheiser MD441-u este un micr de studio? te rog vreau sa stiu ,ca il am in fata mea ,si sunt nehotarat ! chiar suna f misto !
zeniamin
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 19, 2005 8:36 pm
Localitate: Acasa

Mesajde zeniamin » Mar Feb 14, 2006 9:57 pm

dadius! cum as putea sa pun pe forum o inregistrare cu baitul meu sa vezi auzi sound-ul micr sennheiser MD441 -u?
zeniamin
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 19, 2005 8:36 pm
Localitate: Acasa

Mesajde Michele » Mie Feb 15, 2006 6:01 am

zeniamin scrie:dadius ! sennheiser MD441-u este un micr de studio? te rog vreau sa stiu ,ca il am in fata mea ,si sunt nehotarat ! chiar suna f misto !

Sennheiser MD 441(700EURO) este un mic. dinamic care suna mai bine decat multe microfoane pe condensator ( din clasa joasa de preturi) . Este si de asteptat la pretul lui! MD 441 , alaturi de Electro-Voice RE20 (500EURO) au fost la vremea lor cel mai bine vandute microfoane din aceasta clasa de preturi. In Europa, MD 441 se intalneste mai des decat RE 20. Ceausescu (Dumnezeu sa-l ierte) avea doua la balcon.

MD 441;
Impedanta 200 OHM
Caracteristica Supercardioid
Banda de freq. 30Hz-20KHz
Sensibilitate 1,8mv/Pa (la condensator tipic intre 12mv/Pa si 27mv/Pa)
Prevazut cu filtru "trece sus" (HP si HP-Shelve)
Reda curat (la calitate de condensator ) presiuni sonore mari.
Intra greu in feedback ceea ce-l avantajeaza pe scena.
Raspunsul la impuls aproape identic cu cel al mic. pe condensator.
Compatibil pentru studio si live.

Daca pretul este bun si microfonul in stare perfecta de functionare, nu mai sta pe ganduri! Cumpara! Atentie!Sunt putine care mai sunt in stare impecabila.
Succes.
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde zeniamin » Mie Feb 15, 2006 9:00 pm

mersi f mult MICHELE! am cam 800 euro stransi! ce micr propui sa-mi iau ? dar numai ptr studio sa fie !
zeniamin
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 19, 2005 8:36 pm
Localitate: Acasa

Mesajde zeniamin » Mie Feb 15, 2006 9:06 pm

[B]Sennheiser MD 441(700EURO) este un mic. dinamic care suna mai bine decat multe microfoane pe condensator ( din clasa joasa de preturi) . Este si de asteptat la pretul lui! MD 441 , alaturi de Electro-Voice RE20 (500EURO) au fost la vremea lor cel mai bine vandute microfoane din aceasta clasa de preturi. In Europa, MD 441 se intalneste mai des decat RE 20. Ceausescu (Dumnezeu


sennheiser-ul md441-u este 400 euro ! nu stiu ce sa fac!
zeniamin
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 19, 2005 8:36 pm
Localitate: Acasa

Mesajde picacioiu » Joi Feb 16, 2006 12:26 am

auzi? da preamp ai? ca pentru studio preampul poate fi mai important decat un microfon...

eu itzi recomand sa mergi pe mana celor de la http://www.avaudiosys.ro/, ai de unde sa alegi si itzi dau shi garantzie , eu am mers si sunt foarte multzumit. (miam luat acum 4-5 ani de la ei un traqpaq joemeek cu 500 $ si contzine si microfon condenser si preamp cu compresor si eq si nu suna rau deloc, dar tu cu 800 cred ca potzi sa iti gasesti ceva mult mai bun).

succes
picacioiu
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mar 15, 2005 7:52 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Michele » Joi Feb 16, 2006 5:04 am

Ciao Zeniamin.
Depinde ce astepti de la microfonul respectiv! Ce vrei sa tragi cu el? Ce caracteristici ai nevoie?( 8, cardioid, supercardioid, omnidirectional...) Pe lampa sau tranzistor? Cu sau fara -10db pad?(Inregistrezi surse cu presiune acustica mare?)

In privinta MD 441: daca ar fi 2 buc la 400Euro ar fi o afacere foarte foarte buna. :dap: .Parerea mea este ca md441 este un mic. foarte bun. Suna bine, construit solid, daca-l scapi din mana nu trebuie sa-ti iai "ramas bun", insa pentru mine nu este cea mai eficienta alegere pentru tras vocalul.
In live, eu l-as folosi la BD sau la pian (are loc indeajuns). La alte aplicatii ar fi incomod din cauza lungimii.
Insa este doar parerea mea. Poate gresesc.

Sanatate.
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde zeniamin » Dum Feb 19, 2006 4:30 pm

Ciao Zeniamin.
Depinde ce astepti de la microfonul respectiv! Ce vrei sa tragi cu el? Ce caracteristici ai nevoie?( 8, cardioid, supercardioid, omnidirectional...) Pe lampa sau tranzistor? Cu sau fara -10db pad?(Inregistrezi surse cu presiune acustica mare?)



michelle ! ptr muzica pop comerciala dupa tine asa, ce micr m-ar prinde mai bine si care este mai bun ? nneumann TLM 103 , akg c414 xls 2 , rode k2, sau audiotehnica 4050 ? te rog ! m-ai ajuta f mult !tu care l-ai alege?
zeniamin
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 19, 2005 8:36 pm
Localitate: Acasa

Mesajde zeniamin » Dum Feb 19, 2006 4:46 pm

de exemplu ,ai sa ma vezi si auzi pe site-ul meu http://www.geocities.com/andriuti/ Eu sunt cel cu chitara si cu vocea !ma numesc catalin maxim. Sper sa-ti placa!
zeniamin
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 19, 2005 8:36 pm
Localitate: Acasa

Mesajde Michele » Dum Feb 19, 2006 5:39 pm

michelle ! ptr muzica pop comerciala dupa tine asa, ce micr m-ar prinde mai bine si care este mai bun ? nneumann TLM 103 , akg c414 xls 2 , rode k2, sau audiotehnica 4050 ? te rog ! m-ai ajuta f mult !tu care l-ai alege?

Servus Catalin.
Rode k2 si audiotehnica 4050 sunt cu siguranta microfoane bune insa eu nu le-as alege. Nu-mi par a avea un caracter bine definit.
TLM 103 este cea mai buna alegere (din aceasta clasa de preturi) pentru voce.
C414 B-XLS este un mic. foarte bun pentru preluat instrumente si chor - nicidecum pentru lead-vocal. In schimb C 414 B-XL II este dotat cu capsula C12 a carei curba de freq. scoate in evidenta armonicele (4-5Khz).
Desii C414 este mai bine dotat (-6,-12, -18db pad; 5 caracteristici de directivitate) fata de TLM 103, eu, pentru vocal as alege totusi TLM 103. Are tipicul caracter NEUMANN.
A doua alegere ar fi BRAUNER PHANTOM C , la pret fiind ca si Neumann TLM 103.
Sper sa te fi putut ajuta.
Succes in continuare.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde ProFAV » Sâm Apr 01, 2006 7:41 pm

RODE NT2000 este un microfon excelent: are pattern-uri variabile adica poti inregistra o chitara sau o voce cu sunet direct si sa zicem 22% reverberatie din camera. Highpass-ul este tot variabil de la 20 la 150 Hz.
review la

http://www.soundonsound.com/sos/may04/articles/rodent.htm

se gasesc la http://www.profav.ro
ProFAV
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mar 28, 2006 3:40 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde ProFAV » Sâm Apr 01, 2006 7:49 pm

RASPUNS LA DIFERENTA DINTRE UN MICROFON OBISNUIT SI UNUL CU TUB:

Un microfon cu tub, spre deosebire de cel cu condensator, adauga armonice in mod subtil la voce, adica va parea "larger than life": adauga bass in mod armonic si vor fi si mai multe armonice pe inalte.

Ganditzi-va la vocile din trailerele de film de la Hollywood. Acelea sunt inregistrate cu microfoane cu tub.

O voce inregistrata cu un microfon cu tub se va auzi mai bine intr-un mix. (de exemplu formatia Nickelback ce foloseste in totalitate microfoane RODE, pe sunetul de la voce a folosit un RODE NTK, microfon cu tub).

Microfoane cu tub si cu condensator la http://www.profav.ro
ProFAV
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mar 28, 2006 3:40 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde dadius » Dum Apr 02, 2006 4:23 pm

Te rog mult opreste-te cu reclama asta. Astia putini cati suntem aici, am priceput deja. Ma omori cu posturile astea. E clara treaba ....ai un site unde vinzi chestii ...Bravo tie.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde DannyMix » Joi Apr 13, 2006 12:31 am

dadius scrie:Te rog mult opreste-te cu reclama asta. Astia putini cati suntem aici, am priceput deja. Ma omori cu posturile astea. E clara treaba ....ai un site unde vinzi chestii ...Bravo tie.


Rau te-ai mai facut :D ... Spaniolule :D
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

ce sa aleg ?

Mesajde Gigo+ » Dum Aug 27, 2006 5:55 am

dadius scrie:test

pune castile pe urechi si vorbeste intr-un microfon dinamic apoi repeta acelasi lucru cu un microfon condenser sau tube. ai sa vezi diferenta acolo te asigur.conditia e sa ai niste casti ca lumea sa inchida bine urechea si eventual o sala antifonata corespunzator. imi amintesc si acum cand am trecut de pe shure sm 58 pe shure ksm 32 . nu-mi venea sa cred ce diferenta.

respectele mele in continuare


Sal. Dadius sunt si eu un novice in instrumente musicale de studio ... vreau sa imi fac un studiou si am cateva mii de intrebari si nelamuriri ... daca ai putea sa ma ajuti cu cateva sfaturi ti-as ramane recunoscator .. m-am gandit sa imi iau un microfon c1, o pereche de monitoare active tapco S5( prima data vroiam o pereche de Rokit Powered 5) , un mixer tabco blend 6 si un preamplificator Squeeg sq 2... totusi care este diferenta dintre un microfon cu condensator si unul cu tub? cat de important este un preamplificator ( cat de mult influenteaza calitatea sunetului ) ? ... si despre monitoarele active ce poti sa imi spui, imi poti recomanda ceva?... sper sa-mi raspunzi am nevoie de cateva sfaturi!
Gigo+
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 27, 2006 5:30 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde dadius » Dum Aug 27, 2006 6:33 pm

Inainte de toate trebuie sa-ti spun ca eu nu mai sunt implicat direct in acest domeniu! Practic aranjarea unor materiale audio vechi si moderarea acestui forum sunt singurele lucruri care ma mai leaga de Inregistrari. Din acest motiv nu cunosc niciunul din produsele enumerate de tine asa ca nu pot sa te ajut. Toata lumea spune ca microfoanele cu Tube sunt mai bune. Nu stiu nici eu exact de ce dar in mod normal ar trebui sa faca sa sune vocea mai "cald". Preampliful,in cazul meu, m-a ajutat sa intru in placa de sunet fara sa folosec un mixer. Avea si o lampa in el si suna "boboc" din punctul meu de vedere. Monitoare ,ca intotdeauna, pot sa-ti recomand marca Event pentru ca din astea am avut. E bine sa fie active (amplificatorul in boxa) ca nu ai sa ai tu bani sa iti cumperi un amplificator linear. Asa ai scapat de o grija. Conectezi 2 cabluri de la placa de sunet la boxe si gata treaba. Cam asta e ce pot sa-ti spun eu. Sper ca am fost de ajutor.

Numai bine tuturor.

@DannyMix
Abia acum am vazut mesajul tau. M-am facut rau de tot frate ==D . Rup`lantul de rau ce sunt. Tu in schimb pe unde mai umbli? Esti cam scump la vedere zilele astea nu?

Te salut cu respect man.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator