Online Mastering

Totul despre tehnologia sunetului

Online Mastering

Mesajde RMS » Mie Feb 22, 2006 10:36 pm

Ce parere aveti de acest serviciu ?
Ati apela la servicii online de mastering ?

http://www.masteringsolution.ro
RMS
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 22, 2006 5:47 pm
Localitate: ro

Mesajde drag » Lun Mai 08, 2006 2:09 am

Depinde de ce fel de serviciu oferí¤, in cazul companiei prezente, eu am impresia cí¤ ei fac appel la plug-ins cea ce nu e prea grozav, mai ales cí¤-n Ro, productiile sint deja realizate digital, eu am deja masterizat o productie ro si am inví¤tat cam care-s problemele aici
drag
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mai 08, 2006 1:59 am
Localitate: CANADA

Mesajde Reel1 » Mie Mai 10, 2006 10:33 am

"eu am deja masterizat o productie ro" ... . Doar una ?? Si deja ai invatat care sunt problemele aici ? Chiar sunt foarte curios ! Poti sa sustii cu argumente ceea ce ai afirmat ? " mai ales cí¤-n Ro, productiile sint deja realizate digital" :)) Trecand peste exprimarea imatura si stupida cu ' productii deja .. bla ,bla ...'pot sa te anunt ca intr-o proportie de 90% din productiile muzicale din lume , nu vorbim aici de Romania , se " realizeaza' digital . Nu doresc sa transform acest topic intr-o cearta interminabila dar imi este efectiv sila de toti acesti demagogi frustrati care se vor ascultati cu orice pret. Invata o termenologie adecvata domeniului " CD- Mastering " si vino cu dovezi clare care iti pot sustine ineptiile pe care le-ai zis . Acest topic a fost deschis intr-un scop constructiv si as dori sa ramana asa .
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde RMS » Mie Mai 10, 2006 12:27 pm

drag scrie:eu am impresia cí¤ ei fac appel la plug-ins cea ce nu e prea grozav


E bine macar ca ai impresia, dar ai ratat concluzia. Tin sa te anunt ca plug-in-urile care le folosim noi sunt folosite de nume grele in CD Mastering (Katz, Vestman, Brad) dar sunt sigur ca stiai acest lucru. Iar daca te uitai mai bine in gear list vedei si un reel tape recorder, cateva sisteme de monitorizare. Da pentru tine daca vrei cumparam si un weiss, si un manley, si sontec, si bine-nteles alta dorinta care te satisface, ca de fapt echipamentul conteaza cel mai mult, nu limitarile umane. Nu vreau sa fac pe desteptul dar nici nu mai suport sa aud parerile "pertinente" a unor oameni care nu au nici o legatura profesionala cu acest domeniu. Singura vina a plug-in-urilor este ca a deschis calea unor oameni ca si tine, unor neprofesionisti care au stricat piata prin preturi de dumping iar sound-ul pieselor a ajuns unde este acum, in rest crede-ma ca evolutiile plug-inurilor sunt mai mult decat spectaculoase, iar daca chiar vrei sa ma contrazici fa-o cu argumente clare, poate ne pui si niste comparatii A B sa auzim diferentele.

drag scrie:mai ales cí¤-n Ro, productiile sint deja realizate digital, eu am deja masterizat o productie ro si am inví¤tat cam care-s problemele aici


Sa inteleg ca tu faci recording pe reel de 2", mixaj pe NEVE, SSL super analog, cu outboard analog Manley, LA-2A, EMT, si mixdown pe ATR 101. Ar trebui sa te simti de kko ca vb numai tampenii doar sa te simti important si ca tine sunt 1000 care strica treaba. Aberatiile pe care le scoti nu ajuta cu nimic pe nimeni, dinpotriva formeaza noi opinii gresite, ca si asa sunt cu carul. Apropo ai apelat la vre-un serviciu online de mastering, sau macar la un seviciu dedicat de mastering ? Despre asta era vb, sti cam ce se face intr-un astfel de proces, sti ce beneficii aduce sau te-aud si pe tine ca "masterizezi voci" sau "piesa nu suna bine ca nu e masterizata inca" ? Daca simti nevoia de importanta incearca sa te exteriorizei in familie ca acolo vezi gasi cu siguranta apreciere dar terminati tu cei ca tine cu presupuneri idioate. Threadul nu era conceput sa inceapa cu cuvinte grele, dar ma gandesc ca poate cativa ca si tine se vor abtine in viitor sa braveze doar pentru a se simti bagati in seama.
RMS
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 22, 2006 5:47 pm
Localitate: ro

Mesajde ghagic » Dum Iul 02, 2006 2:42 am

salut,

mie preturile mi se par exorbitante pentru piata romaneasca!! A-)

195 $ piesa e enorm comparand cu alte solutii de mastering online gen online-mastering. mai sunt si alte case de mastring online dar cam toti se tin cam la acelasi preturi; incepand in jur de 60euro/piesa.
ghagic
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:53 am
Localitate: .ch

Mesajde RMS » Dum Iul 02, 2006 10:47 pm

[quote="ghagic"]salut,

mie preturile mi se par exorbitante pentru piata romaneasca!! A-)

195 $ piesa e enorm comparand cu alte solutii de mastering online gen online-mastering. mai sunt si alte case de mastring online dar cam toti se tin cam la acelasi preturi]

Pai nimeni nu a zis ca ne adresam pietei Romanesti, ne adresam celor care doresc sa fac o treaba seriosa, si sincer sa fiu putini din Romania stiu ce presupune acest proces. Crede-ma ca nu o facem doar sa ne aflam in treaba. Cine crede ca produsul lor este un produs cu totul special apeleaza la noi. Iar site-ul din exemplul tau are preturi de 70/usd pentru o piesa. Cine face mastering nu face pentru o piesa ci pentr 8-20 piese. Pentru 10 piese pretul nostru este de 619 USD, iar cei din exemplul tau, care crede-ma ca nu sunt deloc speciali pe aceasta piata, cer 700 usd, pentru 20 piese, 1400usd iar noi pentru 20 de piese 939 USD. Faptul ca noi cerem un pret mai mare pentru o singura piesa denota faptul ca stim ce facem si ce presupune crearea unui RedBook. A crea un RedBook doar pentru o singura piesa este o munca care nu depseste cu mult cantitate de timp cat pentru 20 piese. Atentie, am zis crearea RedBook-ului, nu procesarea track-urilor. Crezi ca vine cineva sa faca master pentru o singura piesa ? Poate doar in cazul in care are nevoie uregenta de acea piesa din anume motive. Eu zic ca avem niste preturi in conformitatea cu munca depusa. Nu intentionam sa incurajam fenomenul care se intampla de ceva vreme in Romania, si adica nonprofesionalismul. Deci exemplul dat de tine nu este relevant, nu au nici un nume in mastering in lume si plus de asta au preturi mai mari decat noi si sunt la fel de underground ca si noi pe aceasta piata. Daca era vorba de Katz, Vestman sau alte nume importante in CD mastering si aveau preturi mai mici decat noi iti dadaeam perfecta dreptate. Am schimbat cateva vorbe cu Katz si te asigur ca preturile practicate de el sunt incoparabil mai mari decat noi. Ideea preconceputa de a masteriza afara din motive de calitate superioara este complet irelevanta atat timp cat numele nu reprezint un credit important in acest domeniu, si atat timp cat piesa in cauza suna prost, nimeni nu va putea face magii cu piesa, plus de asta marea majoritate a producatorilor de muzica din Ro nu stiu ce presupune acest serviciu, deci ma indoiesc de faptul ca vor apela la un nume greu din cadru CD mastering. Daca tu consideri ca din anumite motive avem un pret ridicat poti apela la o duzina de oameni care considera ca "masterizeaza" punand putina compresie, eq sau limitare, si intr-adevar vei iesi mai ieftin. Nu vreau sa intru in detalii, dar vreau sa se inteleaga ca nu procesul de mastering este cel care face o piesa sa sune sau nu bine, iar un producator bun si experimentat stie exact ce vrea de la acest proces. Noi dorim sa-i educam in acest sens pe cei din Romania, nu ne adresam special pietei Romanesti, ne adresam acelora care cred ca noi putem sa facem o treaba buna si sa-i sfatuim ca atare. Sper sa fi inteles, si cred ca ai vazut bine ca nu avem preturi ridicate, aparentele insala, si pretul pentru o singura piesa este irelevant, doar nu vrem sa incurajam acei oameni superficiali, atata tot. Ca fapt divers putem sa-ti spunem ca pentru un potential client pe care noi il considerma serios, facem demo o piesa sa inteleaga ce se poate face la noi si asta bine-nteles fara nici o obligatie. Deci nu cred ca suntem niste oameni absurzi, dinpotriva incercam sa asezam lucrurile pe fagasul lor normal si corect.
Numai bine
RMS
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 22, 2006 5:47 pm
Localitate: ro

Mesajde drag » Vin Iul 07, 2006 6:06 pm

soul, ori ai nivel si te scuzi pt insultele tale ori nu. Personal cred cí¤ un tip care discutí¤ la acest nivel de josnicie nu ar trebui tolerat pe un forum, deci i-ti interzic sí¤ mai i-mi scri pe MP!!! OK!!!! Si nu cred cí¤ faci mastering te calitate, asta-s sigur!!!!!
drag
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mai 08, 2006 1:59 am
Localitate: CANADA

Mesajde drag » Vin Iul 07, 2006 6:33 pm

Cine ti-a spus tzie RMS cí¤ mastering se face neapí¤rat mai multe piese...Mí¤ voi cunoastetzi industria muzicii sau vorbitzi sí¤ ví¤ aflatzi in treabí¤!!. Pí¤i pe ce bazí¤ facetzi voi mastering??cÏtí¤ experientzí¤ avetzi voi in MIX ca sí¤ facetzi mastering, mí¤ voi sintetzi seriosi!!??
drag
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mai 08, 2006 1:59 am
Localitate: CANADA

Mesajde Judge_Aris » Mar Sep 12, 2006 2:59 pm

Nu stiu ce ati prestat pana acum si prin urmare nu pot sa-mi dau cu parerea despre ceea ce sunteti in stare. Inainte de vorbe..intotdeauna stau faptele preturile nu ma impresioneaza in nici un fel atata timp cat nu cunosc rezultatul muncii. Contrar anumitor pareri, exista si in Romania profesionalism numai ca trebuie sa stii sa il gasesti.
Un portofolio ar prinde bine pe site si deasemenea o varianta de site in romana....
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Lun Noi 27, 2006 4:21 am

Laudabila initiativa.

sinteti, din cite se pare, primii din Romania care fac mastering online. Dedicat, nu printre altele.

Sigur ca era firesc sa soseasca timpul si pentru asa ceva si gama de oferte ar trebui sa se mareasca in timp si la noi.

Personal cred ca ar fi bine sa va adresati si publicului din tara, intrucit in strainatate exista o adevarata abundenta de servicii de mastering, si, ca o sugestie personala, as micsora lista de monitoare (Nautilus sint suficiente), nu da bine pentru sectorul in care va incadrati. Se stie ca o camera de mastering are o singura pereche de monitoare mari si late, insotite, eventual de doua subwoofer-e. NS-10 si altele, poate pentru un mixing room mai arata cumva la gear list insa nu pentru mastering.

De anul trecut vad ca s-a imbunatatit arsenalul hardware, ceea ce este bine, ar insemna ca merge treaba, desi probabil ca nu din comenzile online inca.

Sint curios de evolutia voastra mai ales ca se observa o anumita perseverenta.

Succes.

PS: Drag, cel luat la suturi, pare sa se ocupe de mastering si el. E plecat in Canada si nu se mai descurca foarte bine la limba romana uneori.
Zicea ca a masterizat si el un proiect facut in Romania si si-a facut o idee despre ce probleme sint aici, datorita productiei exclusiv digitale.
Nu trebuie luat la suturi daca remarca faptul ca sinteti "digitali". Nu se pune problema sa concurati marile case de mastering de dincolo, voi fiind in Romania. Eu va felicit pentru ca aveti monitoare adecvate pentru mastering, si sper ca aveti si o camera pe masura, chiar sint curios. Aceste doua elemente vin imediat dupa urechile si experienta inginerului. Ceea ce urmeaza dupa aceea este secundar ;)
C-o fi analog sau digital, conteaza, insa nu la fel de mult.
Limiter-ul sa fie digital si-atunci toata lumea-i fericita! ;)
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde dadius » Lun Ian 15, 2007 9:42 am

ce se intampla cu pagina voastra? INcerc de ceva vreme sa iau legatura cu soulviasound si nu dau de el nicicum. propun sa ma caute cand poate la dadius@telefonica.net.

thanks
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Lun Ian 15, 2007 12:17 pm

Si eu am observat ca site-ul nu mai functioneaza.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Reel1 » Lun Ian 15, 2007 8:45 pm

Catalin Truta scrie:Si eu am observat ca site-ul nu mai functioneaza.


Site-ul va functiona in curand . Deocamdata suntem in reamenajarea studioului . Totodata vor aparea inca 2 noi servicii . Mix Online si Audio Engineering Online School. Asta se va intampla in jurul datei de 1 martie . ( sper ... :) .

Numai bine.
RMS
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Mar Ian 16, 2007 3:15 am

Interesant. Ce va propuneti in acest curs? Ce sectoare doriti sa acoperiti si cum va propuneti sa faceti asta?
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Reel1 » Mie Ian 17, 2007 7:33 pm

Buna Catalin ,

In principiu nu va fi vorba de un singur curs ci de mai multe in functie de stadiul la care se va afle cursantul . Vor exista mai multe segmente si in functie de aplicatii . Vom pune la dispozitia potentialilor cursanti niste teste grila din care ne vom da seama de stadiul la care se afla. Scoala va functiona totodata si in regim intern dar asta se va intampla incapand cu 1 septembrie . Sunt mai multe de spus dar vom reveni cu amanunte pe masura ce avansam cu lucrarile la studio si la site .

Numai bine .
RMS
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde retxed » Mie Ian 17, 2007 11:46 pm

Si eu sunt foarte curios despre ce este vorba.
O sa astept detalii!!!
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde DannyMix » Lun Ian 22, 2007 6:25 pm

Reel1 scrie:Buna Catalin ,

In principiu nu va fi vorba de un singur curs ci de mai multe in functie de stadiul la care se va afle cursantul . Vor exista mai multe segmente si in functie de aplicatii . Vom pune la dispozitia potentialilor cursanti niste teste grila din care ne vom da seama de stadiul la care se afla. Scoala va functiona totodata si in regim intern dar asta se va intampla incapand cu 1 septembrie . Sunt mai multe de spus dar vom reveni cu amanunte pe masura ce avansam cu lucrarile la studio si la site .

Numai bine .
RMS


Salutareeee ...
Abia acum am vazut ca site-ul nu mai era sus ... Am fost prins rau cu altele ... Mult suucces acolo ... Trebuie sa fac cumva sa ne mai gasim la un suc :( mama lui de timp. Cat despre scoala sa stii ca Home Recording ofera neconditionat tot sprijinul posibil initiativei voastre ... Era si cazul sa apara ceva la noi.
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde Reel1 » Sâm Ian 27, 2007 7:38 pm

DannyMix scrie:Salutareeee ...
Abia acum am vazut ca site-ul nu mai era sus ... Am fost prins rau cu altele ... Mult suucces acolo ... Trebuie sa fac cumva sa ne mai gasim la un suc :( mama lui de timp. Cat despre scoala sa stii ca Home Recording ofera neconditionat tot sprijinul posibil initiativei voastre ... Era si cazul sa apara ceva la noi.


Salut Danny . Ne vedem negresit la un suc . Iti m,ultumesc si pentru initiativa de a ne sprijini in promovare . Sunt sigur ca ne vom lupta insa cu prejudecatile specifice din Romania.

Toate bune
Reel1
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Dum Ian 28, 2007 6:22 am

La care prejudecati te referi legat de asta?
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

sint curios si nu judec pe nimeni

Mesajde crossroads777 » Mar Feb 20, 2007 4:57 pm

a facut cineva "scoale de sunete" in Romanica? ca sa poate sa invata pe alti?
sau doar asa ca avem un pic de experienta si vrem sa o impartasim cu unii care nu stiu nimic... ???...
doar intreb...

iar aia care fac practica, facu cumva practica pe mixere NEVE, SSL, Soundtraks, sau alteminunatii de genul asta?

cu preampuri Manley vox, SSL, Avalon, Focusrite, etc...?

Pro Tools e inclus in curs?

cursuri de dinamica, eq, frecvente, - environmental delay technics - tehnici de intirziere a sunetului in functie de instrument ???

etc.. sint doar curios...si doar atit... daca am ce invata ma inscriu si eu..


cu respect,
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde Reel1 » Mar Feb 20, 2007 8:04 pm

crossroads777 scrie:a facut cineva "scoale de sunete" in Romanica? ca sa poate sa invata pe alti?
sau doar asa ca avem un pic de experienta si vrem sa o impartasim cu unii care nu stiu nimic... ???...
doar intreb...

iar aia care fac practica, facu cumva practica pe mixere NEVE, SSL, Soundtraks, sau alteminunatii de genul asta?

cu preampuri Manley vox, SSL, Avalon, Focusrite, etc...?

Pro Tools e inclus in curs?

cursuri de dinamica, eq, frecvente, - environmental delay technics - tehnici de intirziere a sunetului in functie de instrument ???

etc.. sint doar curios...si doar atit... daca am ce invata ma inscriu si eu..


cu respect,



Eu zic ca ai ce invata , chiar daca nu se face practica pe neve , ssl ..etc.etc .. :D

Tot cu respect !
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

NO Ofence

Mesajde crossroads777 » Mar Feb 20, 2007 10:20 pm

Reel1 scrie:Eu zic ca ai ce invata , chiar daca nu se face practica pe neve , ssl ..etc.etc .. :D

Tot cu respect !


daca nu vrei nu trebuie sa-mi spui.. dar ii stiu pe toti care stiu sunet ca lumea din tara mai ales din bucuresti...
Am lucrat in citeva sudiouri afara am lucrat pentru US si Canada, Grecia, si inca citeva tari, si pe scule bune sau foarte bune.
Te superi daca imi spui cum te cheama sau ce studio ai pentru ca stiu cine stie si cine nu... (daca nu vrei nu trebuie sa rapunzi si iti respect alegerea)

si daca ai fost plecat din tara si ai venit de curind ar fi singura varianta sa nu ne cunostem cumva macar din vedere... de invatat putem sa invatam de la oricine, chiar si cum sa nu facem.

nu vreau sa supar pe nimeni... sint doar curios,

cu respect,
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

putini din Romania stiu ce presupune acest proces

Mesajde gigibecalul » Joi Mai 17, 2007 1:51 pm

Chiar cred ca stiu putin despre asta. Te rog sa ne lamuresti pe cei mai '' mici '' in acest domeniu ce inseamna de fapt procesul de mastering pentru ca multi dintre noi nu stim cu adevarat! Consider ca daca as avea o productie demna de voi chiar as apela la serviciile voastre, si cand o sa am o voi face! Stima!
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Joi Mai 17, 2007 2:22 pm

Se pare ca saitu nu mai exista...
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde gigibecalul » Joi Mai 17, 2007 2:31 pm

sau am aparut eu prea tarziu...ha,ha,ha
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde DannyMix » Joi Mai 17, 2007 11:53 pm

Revine in curand ... Si noi asteptam noua fata a site-ului si servicii noi de la Online Mastering ...
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron