Ce placa audio monitoare etc.merita banii

Totul despre tehnologia sunetului

Mesajde Ecstasy52 » Mar Feb 20, 2007 10:03 pm

mda.. lasa ca vad eu cum o rezolv ...ma dau pe intel si gata.
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

fii atent... aici

Mesajde crossroads777 » Mar Feb 20, 2007 10:11 pm

Ecstasy52 scrie:Asa am sa fac promit,am sa-mi pun 2 winuri unu pt uz personal unu doar pt muzica si sa vad atunci,macar sa nu-mi mai faca problemele astea,dupa asta am sa postez aici rezultatul,dar ma uitam in cubase pe bargrafu ala unde arata cat lucreaza procesorul iar pe max nu l-am vazut nici o data,cel mai mult a stat in 70% cam asa,iar ram mai mult de 1g nu am vazut sa-mi manince,multam fine oricum si va anunt dupa ce fac optimizarile de care vorbiti iar atunci poate am sa obtin cea ce-mi doresc oricum ma gandeam sa tre pe intel un dual core ceva daca tot nu va merge MULTAM FINE !!


MEMORIA RAM NU ARE A FACE CU F12 IN CUBASE... BARGRAFUL ALA CUM II ZICI TU ITI ARATA DOAR PROCESORUL NU SI RAMUL...

DACA E LA 70% NU AR TREBUI SA AI PROBLEME .... EU IL FORJEZ MULT MAI MULT SI MERGE...
PE MINE M-A AJUTAT FOARTE MULT SA IMI SCHIMB COOLERUL, SURSA SI CARCASA, SA FIE FOARTE AERISITE, SA RACEASCA MAI BINE SI SA FIE FOARTE STABILA ALIMENTAREA SUBANSAMBLELOR.

DE LA SURSA MIE MI SE RESTARTA CALCULATORUL IN CONTINUU DE CIND LE-AM SCHIMBAT POT SA PUN CU 25 % MAI MULTE PLUGINURI ...

AM PROIECTE CU 130 - 150 DE TRACKURI AUDIO, MIDI, VST-URI SI PLUGINURI CARE IMI TIN PROCESORUL IN 98% SI MERGE FARA SA PIRIIE...

BAFTA
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Mie Feb 21, 2007 11:29 am

Uau, e prima data cand aud de asemenea performante in Cubase (98% fara pirtz).
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde crossroads777 » Mie Feb 21, 2007 6:29 pm

Catalin Truta scrie:Uau, e prima data cand aud de asemenea performante in Cubase (98% fara pirtz).


ne vedem la o bere.. sau la o ceva... si pot sa-ti arat... anytime. conteaza foarte mult unde tii programele, unde ti bancile de sunet, unde sint puse, proiectele. lucruri marunte de altfel.

in 80% din cazuri am reusit sa fac si alte calculatoare sa mearga la fel de bine.

peace...
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde jforos » Mie Feb 21, 2007 7:39 pm

Ce placa audio folosesti si cam la ce latenta o tii cand obtii asemenea performante ? Mersi.
Flaviu Oros
inginer acustician
http://www.JFstudiodesign.ro
Avatar utilizator
jforos
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 02, 2003 12:00 am

Mesajde crossroads777 » Mie Feb 21, 2007 11:56 pm

jforos scrie:Ce placa audio folosesti si cam la ce latenta o tii cand obtii asemenea performante ? Mersi.


cind fac tracking nu pun nici un plugin sau cit mai putine si pun latenta foarte mica ... cind ma apuc sa mixez o pun la 280... si ceva.
uneori destul de rar in funcite de nr de trackuri si de pluginuri chiar la 500 si....

am o Delta 1010 LT de la M-Audio care nu e cea mai buna dar are o claritate foarte buna in comparatie cu alte placi si are si un engine foarte bun la banii care ii dai pe placa...
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde jforos » Joi Feb 22, 2007 1:08 am

OK, mersi pentru detalii. Cam asa lucram si eu (cand mai lucram inca in studio).
Flaviu Oros
inginer acustician
http://www.JFstudiodesign.ro
Avatar utilizator
jforos
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 02, 2003 12:00 am

Mesajde Ecstasy52 » Mie Mar 28, 2007 1:30 pm

Multumesc pt ajutor cam tarziu am luat decizia dar nu a fost una gresita,mi-am schimbat sursa si anume CHIEFTEC nu imi mai recunosc calculatorul,merge de bubuie n'am mai auzit cubase-ul sa-mi faca probleme.In concluzie sunt f relaxat din acest motiv si pot spune ca imi fac treaba fara sa ma mai supere ceva multzam si ne auzim cu alte probleme sau mai bine cu ceva realizari ;) APROPO http://www.pro-audio.ro e chiar tare si singurul de pe la noi
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Exact ce imi trebuie

Mesajde themofsh » Mie Mar 31, 2010 10:40 am

Ce parere aveti de asta: http://www.magazinuldemuzica.ro/TC-ELECTRONIC-DESKTOP-KONNEKT-6-_-14190.html
Pentru mine e exact ce am nevoie. phantom power, 2 intrari, iesire pentru casti si iesire pentru monitoare, nu mai am nevoie sa-mi iau placa de sunet, decat placa firewire :hatoff Si mai are nu stiu ce reverb (care nu prea ma intereseaza). Imi place si cum e facut si imi place ca are peak monitor.. Zici ca l-am construit eu pentru mine!
Dar acum stiu ca sunt alternative si intrebarea mea e daca exista alta interfata firewire sau usb sau ceva in genul asta care sa merite mai mult banii astia. Ca mai mult conteaza ce are intauntru. Mai sunt parca unele de la M-audio...
Si mai am inca o intrebare: Daca l-as lua pe asta (KONNEKT6) mi-ar merge vreun plugin de la TC-Electronic? Ca as avea hardware de la ei.
Cine are niste sfaturi...mersi!
Avatar utilizator
themofsh
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 12, 2010 12:58 pm
Localitate: ploiesti

Anterior

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator