Ce placa audio monitoare etc.merita banii

Totul despre tehnologia sunetului

Ce placa audio monitoare etc.merita banii

Mesajde Ecstasy52 » Sâm Aug 12, 2006 2:41 pm

Am gasit tot felul de discutii pe tema asta dar parca nici una nu spunea nimic.
Hai sa vedem din experianta voastra daca putem ajunge la un PC. perfect pt a face muzica,asta incluzand placa de sunet,monitoare,controlere MIDI,microfoane pt. captare voce,chiar si softuri de gen.
Hai sa definim un PC. care poate da un sunet cald asa cum suna orice piesa de la radio aici vorbim de termenii tehnici nu de armoniile create de catre artisti.
Lafel ca si altii..fac si eu muzica in dormitor si m-am saturat de sunetul asta de kkt care nu se compara cu acel sunet profii ca sa-l numesc asa ...
ascult la radio tot felul de armoii de cam tot kktu dar care prinde la public dece? simplu au un sunet desavirsit de cristalin si placum....cum se face acest lucru?
Citi bani trebuiesc investiti in asa ceva?cit timp? citi nervi?
Hai ca incep eu ...
Folosind un soft oarecare ex reason flstudio sau cubase etc.
aceste softuri genereaza tonuri "sunete" cu ce ajuta placa de sunet? inafara de a reda acele sunete si a avea o latenta cat mai mica ? daca tonul dat de acel program nu suna "cristal" placa de sunet il modifica? il poate face sa sune
limpede? mai limpede decit de cum e el creat in acel soft?
daca da ce sa intelegem din asta?ca daca avem o placa de sunet f buna putem sa scoatem cea ce ne dorim,asa-i?
In cazul asta....ce placa de sunet ne-ar face viata mai frumoasa ?
dece trebuie sa dam banii pe monitoare ? si nu putem folosii boxele noastre d-acasa si sistemele noastre 5.1 etc.pt a masteriza?
F. simplu pt ca aceste boxe ne fura urechea iar rezultatul e catastrofa
Ce monitoare cunoasteti ? ce recomandati?
ar fii mai multe de spus dar inchiei aici va las si pe voi sa va spuneti experientele cit mai impartite sau deloc...
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde h4X0r.y0uL34 » Lun Aug 14, 2006 2:34 pm

placa de sunet te ajuta doar la redare nu modifica cu nimic semnalul. acum depinde de liniaritatile placii de sunet ca sa ai un sunet perfect ca sa stii ce faci. Monitoare iti trebuie din acelasi lucru deci una fara alta nu prea se poate. Daca placa de sunet are liniaritati si boxele nu, => sunet prost. daca ai placa de sunet care nu are liniaritati iar boxele da, => tot sunet prost dar daca sunt amandoua cu liniaritati => SUNET EXTRA!(mai trebuie si indemanare) cat despre monitoare, depinde cati bani ai. eu mi-as lua niste m-audio nu stiu cat de bune sunt dar le poti face sa sune bine daca stii ce deficiente au. de exemplu eu stiu ca monitoarele mele amplifica cu 2dB frecventa de 15khz atunci eu atenuez cu 2dB frecventa de 15khz. Deci daca stii ce deficente au boxele si placa de sunet le poti compensa dar daca ai o placa de sunet sau monitoare care au multe probleme atunci este mult mai greu sa compensezi deaceea e bine sa iti iei ceva de nivel mediu-high cel putin.
h4X0r.y0uL34
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Iul 31, 2006 11:00 pm

Mesajde ringostar_89 » Sâm Aug 19, 2006 1:04 am

salutare,

Am o placa de sunet DELTA 66 (24\96) de care sunt foarte multimit.Este in jur de 200$ dar merita.Nu stiu ce altceva mai bun ai gasii la banii astia.este foarte important ca ce intra in PC sa fie la o calitate cat mai buna, iar ce auzi tu pe monitoare este secundar(dar totusi principal)degeaba ai monitoare bune daca ai placa AC 97......(cum zicea cel de mai sus),in schimb, daca ai placa buna poti sa asculti si pe casti....daca au un fel de hi-fi.oricum cel mai important e placa de sunet. Intrun PC.ce intra in placa si cum ajunge acolo e alta poveste.....microfon....preamp...mixer...etc.
ringostar_89
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 18, 2006 8:20 pm
Localitate: Constanta

Mesajde h4X0r.y0uL34 » Mie Aug 23, 2006 10:02 pm

nu e bine sa folosesti la mastering castile pentru ca se aude diferit fata de boxe:
cu o ureche, la boxe, poti asculta amandoua difuzoarele pe cand la casti nu si este un dezavantaj major. Inainte faceam si eu mastering cu, castile dar nu imi placea cum suna pe boxe sau pe alte computere dar de cand fac pe boxe se aude super si nu numai la mine pe computer.
h4X0r.y0uL34
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Iul 31, 2006 11:00 pm

Mesajde aditzu » Vin Aug 25, 2006 9:24 am

sal
depinde de ce suma dispui..pt bedroom-studio`ul pe care vrei sa-l faci
cea mai ieftina varianta ar fi :placa de sunet audiophile 24/96(m-audio~130euro),monitoare BX5(m-audio~320euro) sau DX4(daca ai ceva experienta cu boxele..astea sunt mai ieftine cam 200euro...daca le asezi asa cum trebuie..si unde trebuie..suna decent..)iar k microfon SM58...si inca un mixer sau premplu in limita bugetului...dar repet e o solutie ieftina care nu se ridica la un nivel super profesional..aaaa..poti opta si pt INSPIRE 1394 (presonus/200euro) care are preamplu , limiter,phantom power..si scutesti preamplu`sau mixeru`...
pt ceva mai multi bani iti recomand FIREBOX de la presonus..e o placa externa cu 2 preampluri clasa A..suna super(~350euro) si un microfon Studio Projects C1(~250 euro)..care crede-ma ca bate multe microfoane mult mai scumpe...mai raman monitoarele ..ar fi bune si BX5`urile(atentie..la volum mare distorsioneaza putin..nu foarte deranjant..dar suna ok)..sau ceva de la EVENT(TR5/TR8)...sau chiar KRK Rokit Powered 5 care suna chiar bine...
in rest..ureche si talent..si ceva cunostinte(ceva mai multe cei drept )despre sunet...dac mai ai bani si de o placa DSP (UAD/POWERCORE)....atunci poti spune ca ai intrat in zona home studio....
multa bafta
aditzu
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2006 9:31 am
Localitate: bucuresti

Mesajde aditzu » Mar Sep 05, 2006 4:55 pm

dak te intereseaza un INSPIRE 1394 iti fac rost pe la 6 milioane..adibunea2000@yahoo.com
aditzu
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2006 9:31 am
Localitate: bucuresti

Mesajde M-Studio » Sâm Sep 23, 2006 11:30 am

As dori niste recomandari de softuri pt mastering,compresoare,etc(testate).
M-Studio
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 23, 2006 11:19 am
Localitate: constanta

Mesajde aditzu » Sâm Sep 23, 2006 12:55 pm

M-Studio scrie:As dori niste recomandari de softuri pt mastering,compresoare,etc(testate).



IZOTOPE OZONE &T-RACKS..pt mastering...
aditzu
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2006 9:31 am
Localitate: bucuresti

Mesajde ghagic » Mar Sep 26, 2006 1:44 am

cum se face acest lucru? sunet bun? e simplu, se face cu urechile! si la randu lor urechile ajutate de ce scule ai la dispozitie si cum le utilizezi.

vrei sa achizitionezi o placa M-Audio? sau altceva ce se-ncadreaza cam in acelasi preturi ca M-S**t? de ce nu din moment ce nu poti investi mai mult.

acum lasa-ma sa-ti explic ceva; o mare parte din ce dai tu pe o placa de sunet anume, acea parte justifica "pretu" convertoarelor. dai 200$ pe placa, ai convertoare de aceasi valoare.

convertoarele de la M-Audio nu pot fi comparate cu cele de la MOTU.
convertoarele de la Motu nu pot fi comparate cu cele de la Lucid sau Lynx
convertoarele Lucid nu pot fi comparate cu cele de la Apogee
cele de la Apogee cu cele de la Prism...si asa mai departe...

pui intrebarea de ce sa ai convertoare DA bune daca sunetu este facut de la A la Z in soft (sunete fiind generate in soft ci nu inregistrate in prealabil);

e simplu, daca vrei sa ai sunetu redat in analog cu toate subtilitatile proprii, profunzimea originala, stereofonia respectata... ca sa mixezi critic cu adevarat cea ce auzi, atunci un convertor M-Audio nu-ti va fi de nici un ajutor, ba din impotriva ita va pune "piedici".

imi dau seama ca majoritatii persoanelor din Romania le este practic imposibil sa puna mana pe un bun convertor macar pe 2 canale, insa nu e nici un secret, convertoarele nu fac nimic mai mult decat sa redea in digital sau anolog, semnalul cel mai curat si fidel. de aici in colo, cum am mai spus, depinde de urechile tale.
ghagic
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:53 am
Localitate: .ch

Mesajde LEXIC » Mar Sep 26, 2006 8:48 am

-RME merita toti banii , mai ales modelul FIREFACE 800!
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde dadius » Mar Sep 26, 2006 12:31 pm

Hai ca ma bag si eu cu o parere STRICT personala:

1. Computerul ar fi bine sa aiba urmatoarele: procesor Intel Core 2 Duo de la E6300 in sus, placa de baza cu chipset Intel si de marca (MSI, Intel, Gigabyte, Asus etc.), memoria ram macar 1Gb (Corsair,Kingston etc.), hard disk SATA II 16 mb buffer (Western Digital, Seagate ma rog in fuctie de buget), placa video oarecare pe slot PCI Express , Asus de exemplu. Cam asta e cel mai important legat de computer.Am lasat deoparte: carcasa, sursa,dvd-rw si restul accesoriilor.

2.Ca si placa de sunet (deci CAPTURA) recomand marcile RME sau Creamw@re care ofera produse incepand de la 600€ in sus. Fiecare cat isi permite sa investeasca. Cu aceste doua marci NU SE DA GRES!!!

3. Referitor la microfonul de voci eu am ce am cu marca Shure. Drept urmare am sa recomand trei microfoane din seria KSM: KSM27, KSM32 si cel mai scump KSM44. Din auzite stiu ca, cu microfoane Studio Project se pot obtine rezultate foarte bune. Nu am probat niciodata deci nu stiu.
Daca se vor trage si tobe reale (analogice) recomand setul de microfoane Shure PGDMK6 Drum Mic Kit

4. Intotdeauna este bine sa ai un preamplificator bun. Pentru voce recomand marca Art Tube mai exact modelul Tube MP – Studio V3.
Pentru a trage mai multe instrumente simultan (tobe de ex.) se poate cumpara M-Audio Octane, astfel se elimina din studio Mixerul deoarece acest preamp are 8 intrari analogice, 8 iesiri analogice si mai mult are si o iesire optica ADAT in 8 piste. Boboc ce mai!

5. Monitoare Event TR8

6. Controlerul midi poate fi oricare zic eu. Alesis, M-Audio, Roland etc. In functie de buget. Orice orga MIDI cu clape dinamice e buna.

7. Ar mai trebui o pereche sau doua de casti bune, sa zicem AKG si un Amplificator/Multiplicator pentru casti, de la Behringer de ex.

8. Ca software recomand Cubase SX si Sound Forge 8 cu plugin'urile de rigoare.

Nu am avut niciodata procesoare externe (hardware) asa ca nu stiu cum merge treaba. Eu am lucrat numai cu plugin'uri din lipsa banilor evident. Presupun ca nu este de ajuns si ca mai este nevoie si de alte scule ca sa sune cum ne dorim noi. Oricum, cu tot ce este in lista de mai sus ar trebui sa se obtina un produs final foarte bun. Cel mai important este sa se CAPTEZE instrumentele/vocile bine/curat si la fel de important este sa avem urechi bune si un pic de talent. Sa se lucreze in echipa, macar doua persoane pentru ca numai unul singur nu poate sa faca nimic. Nu in ultimul rand pentru mixaj si mastering sa se apeleze la studiouri profesionale. Macar pentru MASTERING! Daca toata captura a fost buna un studio profesional ar trebui sa scoata materialul perfect.

Numai bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Lun Noi 27, 2006 4:01 am

Pentru mastering...

PSP Neon HR, un eq foarte bun si PSP MasterComp, probabil cel mai bun compresor software.
Ca limiter Voxengo Elephant sau Kjaerhus MPL-1 Pro, pe linga omniprezentul L2.

Un eq care promite mult, AngelTone de la Tritone Digital, fauritorii lui HydraTone, dar este inca in beta. Poate fi testat daca te inscrii pe forumul lor.

Eu mai folosesc, rar, ce-i drept, AirEQ de la Eliosound, un excelent eq pentru mixing.

UAD are, pentru placile UAD-1, de asemenea un eq si un limiter foarte bune, iar TC, pentru Powercore, au scos MD3, care este portat de pe System 6000, platforma de efecte high-end de la TC. Insa banuiesc ca intrebarea se referea la plugin-urile native.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde iosif » Joi Dec 07, 2006 7:29 pm

Cel ma ibun sunet il obtii daca ai combinatia ideala intre analog si digital. In general semanul captat in PC numai pe sistem digital suna mult mai metalizat decat semanul captat prin procesaore si preamplificatoare analogic. Pentru microfon suna bine preamplificatoarele pe lampi de la DBX model 386, sa uaveau tot la DBX 286 A era super bun insa nu se mai fabrica ..este mai ieftint dar este super.
Microfon suna bine si RODE NT 1000 este ieftin si bun (300 USD).
Avatar utilizator
iosif
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 07, 2006 12:00 am

Hai salut..

Mesajde subteran_xpl » Joi Dec 14, 2006 11:40 pm

Am si eu o problema..doar ce am cumparat un microfon RODE NT1-A ..si l`am probat intr`un magazin pentru scule audio..spre uimirea mea nu mergea. Apoi am aflat ca pentru functionarea microfonului am nevoie de un preamplificator phantom power. Cine ma poate sfatui, ce sa cumpar ? Un mixer cu preamplificator sau o placa de sunet cu preamplificator? Sau exista si alte solutii? Daca stie cineva sa ma indrume si pe mine spre cele mai optime solutii si locul de unde le pot achizitiona. Multumesc anticipat !
subteran_xpl
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 14, 2006 11:33 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Catalin Truta » Vin Dec 15, 2006 2:32 am

Daca ai nevoie de mixer sigur ca poti cumpara. Daca ai nevoie de placa de sunet poti lua placa de sunet. Daca ai nevoie numai de preamp poti cumpara doar preampul si poti lua chiar ceva bunicel daca socotim cit ar trebui sa dai pe un mixer decent.

Depinde insa de necesitatile tale. Daca nu te deranjeaza sa ai o scula in plus in camera numai pentru chestia asta da-i inainte cu un preamp. Daca vrei sa-ti schimbi placa poti lua o placa pe firewire cu preampuri mai rasarite, cum ar fi RME, Focusrite sau chiar Presonus.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde ProTest » Vin Dec 15, 2006 7:28 pm

in functie atat de buget cat si de preferinte ... cauta sa iei un preamp cu phantom power (48 volt, acum majoritatea au aceasta optiune) si o placa de sunet in care sa intre semnalul de la preamp.. nu te baza pe placile de sunet cu preamp-uri pt ca dupa parerea mea nu sunt chiar cea mai buna alegere ... iar cele care specifica ca au chiar si 48 volt ... hmmm imi vine greu sa cred ca indeplinesc cu adevarat conditiile unui preamp extern, o alta alternativa dupa cum a spus si Catalin e cea cu interfetele audio ... si acestea au phantom power .. astfel scapi de preamp si placa de sunet ... avandu-le inglobate pe ambele in interfatza respectiva ... multa bafta la achizitionat
ProTest
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Noi 06, 2006 7:34 pm
Localitate: Iasi - Romania

Mesajde subteran_xpl » Sâm Dec 16, 2006 1:34 am

ms pt raspunsuri..mai am o singura intrebare..credeti k pot gasi un mixer cu preamp pe la vreo 5-6 mil ? daca da cine imi poate da un exemplu,si unde il pot gasi !!?
subteran_xpl
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 14, 2006 11:33 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Catalin Truta » Sâm Dec 16, 2006 3:09 am

La banii astia numai Behringer, ceea ce nu e foarte indicat. Ar fi pacat de microfon. Mai bine cumpara o placa pe USB cu intrari de microfon de la M-Audio.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Ecstasy52 » Lun Ian 22, 2007 2:54 am

Bun am inteles ca ... daca nu avem convertor cat mai liniar nu vom avea control asupra spectrum-lui de fregvente cu urechia noastra. iar restu se intelege ca doar nu sunt chiar incepator,........si ar mai fii o problema pe care eu o intampin f des am un pc amd pe 64 biti la 3100+ Mghz ddr2 1.5 Gb placa de baza asus acum nu mai stiu ex modelul 2x hdd 7100rpm 120g placa audio delta 1010lt INTREBARE ce dracu are cubase-ul de-mi merge f prost cand folosesc 2 vst-uri simultan imi rupe procesorul e adevarat ca nu cunosc cubase asa cum imi cunosc dormitorul,poate e o problema de soft sau poate de hard dracu sa le ia ca nu mai stiu ce sa-i mai fac la calcu asta poate stie cineva ceva PLS!!
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Lun Ian 22, 2007 4:27 pm

E un pic ciudata situatia. Esti sigur ca ai SP2 instalat? Daca da si nici asa nu merge incearca sa faci citeva setari asa cum sint descrise aici (mai ales primele): http://www.pro-audio.ro/studio_tips.php?index=52

Daca nici atunci nu merge, este o chestiune de incompatibilitate cu ceva hardware din calculatorul tau. In cazul asta e problematic.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde DannyMix » Lun Ian 22, 2007 6:08 pm

Ecstasy52 scrie:Bun am inteles ca ... daca nu avem convertor cat mai liniar nu vom avea control asupra spectrum-lui de fregvente cu urechia noastra. iar restu se intelege ca doar nu sunt chiar incepator,........si ar mai fii o problema pe care eu o intampin f des am un pc amd pe 64 biti la 3100+ Mghz ddr2 1.5 Gb placa de baza asus acum nu mai stiu ex modelul 2x hdd 7100rpm 120g placa audio delta 1010lt INTREBARE ce dracu are cubase-ul de-mi merge f prost cand folosesc 2 vst-uri simultan imi rupe procesorul e adevarat ca nu cunosc cubase asa cum imi cunosc dormitorul,poate e o problema de soft sau poate de hard dracu sa le ia ca nu mai stiu ce sa-i mai fac la calcu asta poate stie cineva ceva PLS!!


Verifica in prima faza ca Master Asio Driver sa fie setat bine ... apoi incearca pe o alta aplicatie sa incarci 2 vst-uri si vezi daca merge bine ... Daca merge bine mai mult ca sigur e din Cubase problema ... Incearca o versiune cat mai recenta sau chiar 4.0 ...

Nu pot sa imi dau seama decat daca vad la lucru ... Uite niste intrebari ca poate reusim sa rezolvam treaba online ... A facut de la inceput de cand ai schimbat sistemul si ai instalat cubase problema sau a aparut intre timp ? Face si pe alta aplicatie aceeiasi problema ? La toate vst-uri se intampla treaba ... adica daca alegi oricare 2 vst-uri apare blocajul ?
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde Ecstasy52 » Mie Ian 31, 2007 3:03 am

de deci la inceput nu a facut a mer bine am instalat vst-urile apoi a inceput sa dea in nas place audio e setata corect nu am latenta deloc in unele cazuri merge bine cum ar fii daca folosesc 2-3chiar 4 trakuri audio(loop)daca bag 2 vst-uri suprapuse sa terminat jmecheria da in nas ca dracu plus ca...mi se inchide in timp ce lucrez cu el da o eroare nu mereu da eroarea aia o da atunci cand il solicit f mult adica atunci cand fac ceva mai "migalos"de se duce dracu proiectu in fine am cautat cubase4 dar e de ne gasit cel putin eu am dat numai de arhive virusate nu la toate vst-urile face treaba asta numai la unele cate o data imi da in nas la sfarsitul notei adica cand tre sa se termine nota apare si cate un pocanit nu la toate notele numai la anumite note constant iar cand face pocanitul ala face si vst-ul un fel de fles aica dispare atunci cand pocneste nu folosesc cubase de mult timp dar mi se pare un program f instabil sau poate calcu meu nu-s chiar nu stiu ce sa spun folosesc cubase 3.02 nu-s cat de recent e .. oricum sper sa o rezolv poate cu ajutorul vostru multzam de raspuns
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Ecstasy52 » Mie Ian 31, 2007 3:09 am

i si ar mai fii o problema daca setez placa audio pe rata de 96000 hz atunci cubase-ul face o treaba destul de naspa cu tracurile in care sunt loopuri rex le dubleaza viteza sau chiar tripleaza de nu mai am nici un fel de sincronizare in rest ce nu e rex merge bine :(
MULTAM ANTICIPAT
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Mie Ian 31, 2007 10:40 am

posturile astea is de arhiva! in viata mea n-am avut ocazia sa citesc asa ceva :lol:

Marirea latentei ar putea sa amelioreze situatia. Esti sigur ca ai ultimii driveri pentru placa?
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Discordless » Mie Ian 31, 2007 11:48 am

yeah baga macar 1024 din control panelul deltei , si incearca sa lucrezi la 44,1 16bit daca ai probleme cu restul rezolutiilor , pana la urma oricum tot la 44 ajunge. driverele sunt f importante , ia de pe site ultimele neaparat.
ah si in cubase apropo de 96khz vezi la project setup , si seteaza eventual aceeasi rezolutie cu a fisierelor audio importate.
Avatar utilizator
Discordless
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 13, 2006 12:00 am

Mesajde Discordless » Mie Ian 31, 2007 11:50 am

ah one more thing , cubase 4 se gaseste numai de cumparat ;)
nu vad nici o problema in a folosi 2 sau 3sx
Avatar utilizator
Discordless
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 13, 2006 12:00 am

Mesajde Ecstasy52 » Mie Ian 31, 2007 3:45 pm

da cubase 4 cred ca e doar de cumparat pina se va gasii un bine voitor sa-l crakeze pt restul "prostimii" da de la m-audio am descarcat driveru si din cate se vede acolo e ultimu drv se vede clar.Cum adica macar 1024? eu pot da pina la 2048 dar nu vad diferentza defapt nu aud diferentza pocaniturile-s lafel INTREBARE NU E NORMAL CA PROIECTU SA SE AFLE IN 96KHZ? STIU CA PINA LA URMA TOT LA 44 SE AJUNGE dar curatetea nu e mai slaba la 44hkz?
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Reel1 » Mie Ian 31, 2007 6:20 pm

Catalin Truta scrie:posturile astea is de arhiva! in viata mea n-am avut ocazia sa citesc asa ceva :lol:

Marirea latentei ar putea sa amelioreze situatia. Esti sigur ca ai ultimii driveri pentru placa?



WORD !! :bash:
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Mie Ian 31, 2007 7:27 pm

Am avut si eu un notebook Acer si indiferent de setarea latentei din cand in cand se auzea un poc. Indiferent de placa de sunet folosita (!)

Am trecut calculatorul in regim Standard PC in loc de ACPI si a functionat perfect. Insa nu ai control la fel de mare asupra power-managementului.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Ecstasy52 » Joi Feb 01, 2007 4:09 am

am schimbat rata pe 44khz si merge mult mai bine mai face cate un parttz din cand in cand dar oricum pot folosii mai mult de 4-5 vst-uri dar din cate stiu calitatea e mai slaba eu nu o simt da asa se spune defapt calitatea o simt numai cand ascult muzica in cubase si vst-uri e cam lafel
.... apropo Catalin e super tare saitul ala pro-audio.ro cred ca e si singuru de la noi pe domeniul asta
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori