Ce placa audio monitoare etc.merita banii

Totul despre tehnologia sunetului

Mesajde Catalin Truta » Joi Feb 01, 2007 9:36 am

E singurul care este profilat exclusiv pe domeniul audio profesional. Mai exista si altele care au mai mult sau mai putin tangenta cu audio, unele axate mai mult pe partea de home (parca incepe sa se petreaca ceva si pe homerecording, deocamdata e singurul unde mai vad ceva miscare), altele doar cocheteaza cu ideea, exista si pe partea de hi-fi (de la revista Hi-Fi), sau diferite forumuri semi-populate si unde e mai greu sa afli ceva util (sigur ca nu e cazul celui de fata ;) ).

Scopul cu care l-am facut a fost exclusiv pentru informarea corecta si sistematica a celor interesati de domeniu.

Sper ca e folositor, multumesc de apreciere.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Michele » Joi Feb 01, 2007 2:10 pm

... pro-audio.ro....placut impresionat! Complimentele !
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Catalin Truta » Joi Feb 01, 2007 3:48 pm

ma bucur ;) multumesc.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Discordless » Joi Feb 01, 2007 10:14 pm

Ecstasy52 scrie:am schimbat rata pe 44khz si merge mult mai bine mai face cate un parttz din cand in cand dar oricum pot folosii mai mult de 4-5 vst-uri dar din cate stiu calitatea e mai slaba eu nu o simt da asa se spune defapt calitatea o simt numai cand ascult muzica in cubase si vst-uri e cam lafel
.... apropo Catalin e super tare saitul ala pro-audio.ro cred ca e si singuru de la noi pe domeniul asta



se poate sa ai si un sistem destul de dubios , incearca sa defragmentezi , eventual formatezi , reinstalezi totul , daca poti sa pui totul de audio pe un hard sau partitie separata si ia aminte si la setarile astea de aici : http://www.musicxp.net/tuning_tips.php
daca stii ce faci , incearca si chestia cu apic.
dar eu banuiesc ca ai sistemul praf facut.
ah si pe masura ce lucrezi si ti se par finite anumite treburi , incearca sa la bounce / freeze , in cubase exporti iesirea vstului si selectezi import pool/track parca (in sonar si live ai freeze direct daca nu ma insel) , asa te mai scuteste de cpu.
Avatar utilizator
Discordless
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 13, 2006 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Vin Feb 02, 2007 12:07 am

Discordless scrie:ia aminte si la setarile astea de aici : http://www.musicxp.net/tuning_tips.php


Sau asta http://www.pro-audio.ro/studio_tips.php?index=52 care-i pe romaneste si nu include o suta de tweak-uri care nu au un efect sesizabil. Pe musicxp sint date cam toate functiile active in XP dar care nu sint utile pentru audio, insa unele modificari pot avea chiar efecte nedorite daca mai faci si altceva decit audio. Am avut ocazia sa experimentez cam toate tweak-urile si am ajuns la concluzia ca esentiale sint doar citeva.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Ecstasy52 » Vin Feb 02, 2007 12:53 am

pai da cred ca asta am sa fac am sa re instalez tot de la 0 iar apoi am sa vad ce se intampla dar am si eu o intrebare pe rata de 96khz ar trebuii sa lucrez asa e? iar cu aceasta placa nu trebuie sa am problemele astea in aceasta fregventa asa e? macar ca sa stiu ca daca placa nu tine nu e de natura ei sa tina atunci trec pe 44khz da intreb si eu ca de...sa stiu cum e corect stiu ca placa nu e f minunata dar ori si cum nu ar trebuii sa-mi dea in nas pe 96khz .Sau gresesc? macar sa stiu ca nu e placa de vina...
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Vin Feb 02, 2007 9:36 am

Mai ales daca nu ai un calculator de ultima ora nu vad motivul pentru a lucra la 96k.

Cel mult la 88,2kHz daca materialul se intentioneaza sa fie scris pe CD Audio, asta fiind frecventa de sampling dubla si mai usor de sub-samplat la 44,1 la final. De la 96k sample rate converter-ele trebuie sa faca niste calcule destul de ciudate pentru a ajunge la 44,1, ea fiind mai degraba indicata pentru lucrul in muzica sau sunetul de film unde downsamplingul se va face la 48k, adica fix jumatea lui 96.

Citeste asta pentru explicatii mai clare:
http://www.pro-audio.ro/articole.php?index=110

Ideea, in cele din urma, e ca poti lucra linistit mult si bine la 44,1, asa cum se lucreaza in toata lumea, mult mai importanta fiind adancimea de biti la care lucrezi decit frecventa de sampling.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Reel1 » Vin Feb 02, 2007 6:58 pm

Ecstasy52 scrie:de deci la inceput nu a facut a mer bine am instalat vst-urile apoi a inceput sa dea in nas place audio e setata corect nu am latenta deloc in unele cazuri merge bine cum ar fii daca folosesc 2-3chiar 4 trakuri audio(loop)daca bag 2 vst-uri suprapuse sa terminat jmecheria da in nas ca dracu plus ca...mi se inchide in timp ce lucrez cu el da o eroare nu mereu da eroarea aia o da atunci cand il solicit f mult adica atunci cand fac ceva mai "migalos"de se duce dracu proiectu in fine am cautat cubase4 dar e de ne gasit cel putin eu am dat numai de arhive virusate nu la toate vst-urile face treaba asta numai la unele cate o data imi da in nas la sfarsitul notei adica cand tre sa se termine nota apare si cate un pocanit nu la toate notele numai la anumite note constant iar cand face pocanitul ala face si vst-ul un fel de fles aica dispare atunci cand pocneste nu folosesc cubase de mult timp dar mi se pare un program f instabil sau poate calcu meu nu-s chiar nu stiu ce sa spun folosesc cubase 3.02 nu-s cat de recent e .. oricum sper sa o rezolv poate cu ajutorul vostru multzam de raspuns


Chestia asta imi suna a defect hardware mai mult decat de soft . Da mai multe detalii daca poti , te rog . Exista pe net un soft gratuit. Se numeste AIDA32 . Exista si o versiune mai noua care se cheama Everest , care nu e gratuita din cate stiu .dar poti rula o versiune demo . Cu unul din aceste soft-uri , genereaza un test si posteaza rezultatul ca sa il pot vedea . Nu sunt foarte sigur dar din cate ai spus este foarte probabil ca aceste erori sa fie din cauza unei instalari incorecte , sau a unui driver nepotrivit al controllerului sata , care sugruma bus-ul pci . Click si pops ( pocniturile ) sunt in cele mai multe dintre cazuri din acest motiv .Un alt motiv sunt desincronizarile digitale sau asa cum a spus cineva intr-un alt post un HDD nedefragmentat . Dar ma indoiesc ca e vorba de asa ceva .Scrie te rog detalii despre sistem ( in amanunt ) si daca poti ruleaza testul de la AIDA32 sau Everest si vedem despre ce este vorba .

Toate bune
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ecstasy52 » Joi Feb 08, 2007 2:47 pm

Da deci multam la toata lumea cred ca am rezolvat problema si spun cred sau tin sa cred dupa o reinstalare de win merge mult mai bine dar Doamne fereste sa schimb frecventa de lucru din placa sa trec pe 96khz ca atunci sa terminat plus ca pe 48khz nu pot pune placa decat daca folosesc numai midi ca-ci apare desincronizare cu fisierele rex adica sunt singurele care se modifica,isi modifica viteza daca folosesc numai midi nu-i problema merge binisor si zic binisor pt ca nu merge f bine mai imi face pops-uri dar mai rar(oricum se poate lucra) am facut optimizarea de win pe care am vazut-o pe sait si nu am vazut nici o diferenta in fine am uitat sa spun eu am harduri pe idee nu am pe sata am sa bag si testul aida sa vad ce spune apoi am sa postez rezultatele testului aici

Sa auzim de bine!
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Ecstasy52 » Joi Feb 08, 2007 3:08 pm

bun am instalat AIDA32 dar nu inteleg mare lucru din ce data imi ofera uite aici un raport care la dat
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Rezultatele testului AIDA

Mesajde Ecstasy52 » Joi Feb 08, 2007 3:13 pm

sPER SA SE FII ATASAT [-o
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Reel1 » Joi Feb 08, 2007 9:24 pm

Ecstasy52 scrie:sPER SA SE FII ATASAT [-o


nu , nu l-ai atasat . Exstasy ! ma dor ochii . Respecta si tu macar punctuatia ca nu stiu unde incepi o propozitie si unde o termini pe alta . :) .A trebuit sa citesc de 5 ori ca sa inteleg ce vrei sa spui . Scrie macar configuratia detaliat .

Mersi
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Vin Feb 09, 2007 3:39 am

E binedispus ;)

De-aia n-are punct si virgula.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Reel1 » Vin Feb 09, 2007 9:59 am

:beer: [quote="Catalin Truta"]E binedispus ]
:/
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Discordless » Vin Feb 09, 2007 12:11 pm

ecstasy dude de curiozitate sa pui si tu niste piese
am devenit subit f interesat :cow:
Avatar utilizator
Discordless
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 13, 2006 12:00 am

Mesajde Ecstasy52 » Vin Feb 09, 2007 8:43 pm

Ok , se pare ca am cam ametit lumea.:) bun despre sistem pot sa spun asa:placa de baza asus K8N4-E DELUXE memorie 2x256 giel +1g kingmax,procesor sempron 3100+ soket 754,placa video ati 3000se,hdd sygate (baracuda)20G,MAXTOR 120G PLACA AUDIO DELTA 1010LT UN CD RW SI UN DVD RW SURSA DE 400W.E CAM BASHINA SURSA DAR MERGE,tin sa va anunt ca nu se incinge nimic,ce se incalzeste cel mai tare e cipsetu care ajunge uneori la 43 grade,toate celelalte componente stau pina in 40 grade,hardu de 120 e partitionat in 3 o partitie de 6g una de 50g si una de 60g pe cea de 6 giga am win xp sp2 pe al 2lea hdd am cateva kituri documente etc. tot ce tine de muzica se instaleaza in partitia de 6 g adica cea cu win, am instalat o data tot ce tine de muzica pe hdd-ul de 20 g avand acelas efect ....nu-s ce sa ii mai fac se intampla cam in felul urmator.Dupa o instalare de win urmeaza drv placa de baza retea sound ondoard etc.. apoi placa video apoi placa audio delta , se instaleaza vst-urile apoi se instaleaza cubase-ul totul merge perfect din prima apoi urmeaza yahoo mess si un firewall sygate,inca totu merge OK dupa 1-2 zile de la terminarea instalarilor incepe treptat si-mi apare cate o pocnitura doua in cubase,mai inchid din programe ferestre ca de.. ocupa si alea ceva memorie proc etc.si inchid pina ramin doar cu cubase si vst-urile de rigoare bine inteles nu am nici un efect in bine dupa ce am inchis tot, dau restart la cubase re incarc proiectu dar parca mai rau merge, in acelasi timp programele si ferestrele ramin inchise iar pe calc nu-mi ruleaza decat aplicatia cubase si vst-urile de rigoare.Am incercat sa folosesc si alte variante de cuabse nici o diferenta se intampla lafel merge bine 2-3 zile apoi apar pocniturile si blocarea programului chiar si a sistemului.Daca inchid cubase-ul tot revine la normal si am miscarea naturala a mouse-ului pe ecran orice programe de muzica am folosit au mers "brici"adica reason flstudio ableton acid 6 cu vst-uri acid 4 iar pe linga aceste programe mai imi rula cate un anti v un firewall yahoo mess si un deamon tools chiar si skype,nu aveam probleme,decand am instalat cu base re instalez einu la 3-4 zile
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Ecstasy52 » Vin Feb 09, 2007 8:49 pm

Da.. ma grabesc sa scriu...sper ca de data asta n-am ametit pe nimeni
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Ecstasy52 » Vin Feb 09, 2007 8:50 pm

Discordless frate eu nu reusesc sa atasez un fisier text da pai sa atasez un mp3?
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Vin Feb 09, 2007 9:16 pm

Ecstasy52 scrie:Da.. ma grabesc sa scriu...sper ca de data asta n-am ametit pe nimeni


Apreciem :zambet:
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Reel1 » Vin Feb 09, 2007 9:33 pm

Ecstasy52 scrie:Ok , se pare ca am cam ametit lumea.:) bun despre sistem pot sa spun asa:placa de baza asus K8N4-E DELUXE memorie 2x256 giel +1g kingmax,procesor sempron 3100+ soket 754,placa video ati 3000se,hdd sygate (baracuda)20G,MAXTOR 120G PLACA AUDIO DELTA 1010LT UN CD RW SI UN DVD RW SURSA DE 400W.E CAM BASHINA SURSA DAR MERGE,tin sa va anunt ca nu se incinge nimic,ce se incalzeste cel mai tare e cipsetu care ajunge uneori la 43 grade,toate celelalte componente stau pina in 40 grade,hardu de 120 e partitionat in 3 o partitie de 6g una de 50g si una de 60g pe cea de 6 giga am win xp sp2 pe al 2lea hdd am cateva kituri documente etc. tot ce tine de muzica se instaleaza in partitia de 6 g adica cea cu win, am instalat o data tot ce tine de muzica pe hdd-ul de 20 g avand acelas efect ....nu-s ce sa ii mai fac se intampla cam in felul urmator.Dupa o instalare de win urmeaza drv placa de baza retea sound ondoard etc.. apoi placa video apoi placa audio delta , se instaleaza vst-urile apoi se instaleaza cubase-ul totul merge perfect din prima apoi urmeaza yahoo mess si un firewall sygate,inca totu merge OK dupa 1-2 zile de la terminarea instalarilor incepe treptat si-mi apare cate o pocnitura doua in cubase,mai inchid din programe ferestre ca de.. ocupa si alea ceva memorie proc etc.si inchid pina ramin doar cu cubase si vst-urile de rigoare bine inteles nu am nici un efect in bine dupa ce am inchis tot, dau restart la cubase re incarc proiectu dar parca mai rau merge, in acelasi timp programele si ferestrele ramin inchise iar pe calc nu-mi ruleaza decat aplicatia cubase si vst-urile de rigoare.Am incercat sa folosesc si alte variante de cuabse nici o diferenta se intampla lafel merge bine 2-3 zile apoi apar pocniturile si blocarea programului chiar si a sistemului.Daca inchid cubase-ul tot revine la normal si am miscarea naturala a mouse-ului pe ecran orice programe de muzica am folosit au mers "brici"adica reason flstudio ableton acid 6 cu vst-uri acid 4 iar pe linga aceste programe mai imi rula cate un anti v un firewall yahoo mess si un deamon tools chiar si skype,nu aveam probleme,decand am instalat cu base re instalez einu la 3-4 zile


Asa :D .. Ti-ai revenit ! :bash:

Prima sugestie ar fi sa incerci doar cu memoriile kingmax. Procesoarele de tip amd nu sufera asa de mult din cauza temperaturii ridicate . Deci 43 de grade nu e deloc mult . Sursa este foarte importanta .Nu minimaliza acest aspect !! Firewall-ul poate fi o alta cauza . Cat spatiu liber ai pe partitia de sistem in acest moment ?
Uite un link . Incearca sa urmezi acesti pasi . Daca problemele persista ...Incercam si altceva :D . http://www.musicxp.net/tuning_tips.php
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ecstasy52 » Sâm Feb 10, 2007 2:55 pm

Da asa e sursa nu e de neglijat dar dece dracu la inceput merge apoi merge din ce in ce mai greu,spatiu pe hdd-ul de lucru adica pe cel care am winu am 2,71g din 6,56g sa fie prea putin?Am sa incerc si cu o alta varianta de xp zilele astea sa vad poate e de la win si eu nu stiu ...
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Reel1 » Sâm Feb 10, 2007 7:54 pm

Ecstasy52 scrie:Da asa e sursa nu e de neglijat dar dece dracu la inceput merge apoi merge din ce in ce mai greu,spatiu pe hdd-ul de lucru adica pe cel care am winu am 2,71g din 6,56g sa fie prea putin?Am sa incerc si cu o alta varianta de xp zilele astea sa vad poate e de la win si eu nu stiu ...


E dificil de gasit o cauza clara doar din cele explicate de tine. In mod normal , un DAW , nu trebuie folosit in alte scopuri . Nu net , nu jocuri , nu messenger,nu firewall ...samd . Fiecare aplicatie foloseste resurse chiar daca nu sunt vizibil active . Incearca ( daca este posibil ) sa reinstalezi sistemul , de data aceasta foloseste un win Xp Sp1 . NU instala nimic altceva in afara de OS , driverele aferente , si programele audio . Creeaza pentru sistem o partitie de minim 10 G . Optimizeaza-ti sistemul urmand indicatiile din link-ul pe care ti l-am trimis . Sper sa se rezolve .
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ecstasy52 » Lun Feb 12, 2007 12:51 pm

Bun am sa incerc si asta,dar am spus numai ca nu folosesc decat messenger,firewall si mozilla atit dupa instalare merg vst-urile ok nimic de reprosat dar pe parcurs ce trec zilele
se "impute treaba" si ajung ca intr-o sapt sa nu mai pot folosii cubase iar alte programe nu am instalate oricum am sa incerc si asta
Multumesc.
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Lun Feb 12, 2007 10:28 pm

pai messenger, firewall si mozilla sint suficiente ca sa-ti faca probleme omule.

Ideea optimizarii este sa nu folosesti ceea ce nu are legatura cu aplicatiile audio folosite.

Ori degeaba faci tweak-uri daca tu rulezi in paralel asemenea mancatori de resurse. Mai pune si un antivirus si te-ai aranjat.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Reel1 » Lun Feb 12, 2007 10:40 pm

Ecstasy52 scrie:Bun am sa incerc si asta,dar am spus numai ca nu folosesc decat messenger,firewall si mozilla atit dupa instalare merg vst-urile ok nimic de reprosat dar pe parcurs ce trec zilele
se "impute treaba" si ajung ca intr-o sapt sa nu mai pot folosii cubase iar alte programe nu am instalate oricum am sa incerc si asta
Multumesc.


Tu incearca ce ti-am zis si vorbim dupa aia :) Dar ..atentie Daca e posibil nu conecta sistemul la internet .

Toate bune
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ecstasy52 » Vin Feb 16, 2007 4:23 pm

Asa am sa fac promit,am sa-mi pun 2 winuri unu pt uz personal unu doar pt muzica si sa vad atunci,macar sa nu-mi mai faca problemele astea,dupa asta am sa postez aici rezultatul,dar ma uitam in cubase pe bargrafu ala unde arata cat lucreaza procesorul iar pe max nu l-am vazut nici o data,cel mai mult a stat in 70% cam asa,iar ram mai mult de 1g nu am vazut sa-mi manince,multam fine oricum si va anunt dupa ce fac optimizarile de care vorbiti iar atunci poate am sa obtin cea ce-mi doresc oricum ma gandeam sa tre pe intel un dual core ceva daca tot nu va merge MULTAM FINE !!
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

Mesajde Reel1 » Vin Feb 16, 2007 8:10 pm

Ecstasy52 scrie:Asa am sa fac promit,am sa-mi pun 2 winuri unu pt uz personal unu doar pt muzica si sa vad atunci,macar sa nu-mi mai faca problemele astea,dupa asta am sa postez aici rezultatul,dar ma uitam in cubase pe bargrafu ala unde arata cat lucreaza procesorul iar pe max nu l-am vazut nici o data,cel mai mult a stat in 70% cam asa,iar ram mai mult de 1g nu am vazut sa-mi manince,multam fine oricum si va anunt dupa ce fac optimizarile de care vorbiti iar atunci poate am sa obtin cea ce-mi doresc oricum ma gandeam sa tre pe intel un dual core ceva daca tot nu va merge MULTAM FINE !!


:)) .. Crede-ma ca nu o sa rezolvi absolut nimic daca instalezi doua sisteme de operare . Am impresia ca vorbesc cu peretii . Imprumuta de la un prieten un jeg de calculator pentru o luna si instaleaza pe ala toate mizeriile care vrei .Dar lasa sistemul de audio curat asa cum ti-am mai spus .
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Vin Feb 16, 2007 8:10 pm

Oricum Cubase e faimos pentru faptul ca incepe sa paraie cu mult inainte sa ajunga la 99% ori in zona aia.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Ecstasy52 » Vin Feb 16, 2007 8:35 pm

Chiar daca sistemele sunt pe 2 partitii diferite?
Avatar utilizator
Ecstasy52
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 10, 2006 11:00 pm

de ce sa pui 2 sisteme?

Mesajde crossroads777 » Mar Feb 20, 2007 9:59 pm

am un P-IV intel 2800, 1 giga ram, placa video ati radeon 128 ram, si am pe el tot ce imi trebuie si zboara, depinde cum iti setezi windows-ul si ce/cite programe ai in startup si multe alte chesti cum ar fi memoria virtuala swap sau (ram virtual) plus alte mici terburi..

bafta
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron