Reason 3.0

Totul despre tehnologia sunetului

Reason 3.0

Mesajde gerbil » Joi Sep 28, 2006 2:11 am

Salut! Imi cer scuze de la inceput daca nu am postat unde trebuie...Deci, prima problema sta in felul urmator: de ceva timp am inceput sa lucrez cu Reason 3.0 ( inainte ma jucasem doar cu ejay si acid ), i-am dat de cap asa cat de cat dar nu gasesc cum sa imprim voce peste o melodie care am facut-o...In ejay sau acid avea acolo un buton de rec, bagai microfonul ,si cantai peste negativul facut....Aici in Reason cum se face? Va rog sa imi spuneti si mie ce si cum....

A doua problema:
Am o orga PSR 275 http://www.clavedesol.com.ar/yamaha/yamaha...one_PSR-275.htm .... si as vrea sa iau un cablu midi...Este bun acesta de la Flamingo, e ceea ce imi trebuie, sa nu il iau si sa dau banii degeaba si sa nu se potriveasca... http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=853 ? Multumesc
gerbil
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 27, 2006 7:49 pm
Localitate: Romania

Mesajde Vendetta » Joi Sep 28, 2006 8:21 pm

reason e doar pentru facut instrumentale ... nu petru tras voci ... vecea tragi cu acid , vegas , sonar , cubase ...

si cablu midi depinde de ce placa ai tu de sunet ... daca ai intrare direct midi sau intri pe portu pt joystick ...
Avatar utilizator
Vendetta
Junior Member
 
Mesaje: 207
Membru din: Lun Noi 03, 2003 12:00 am

Mesajde gerbil » Joi Sep 28, 2006 8:44 pm

Momentan am onboard...realtek... As dori sa imi iau una dintre placile astea care sunt pana in 2 milioane Hercules Fortissimo 4 ( http://www.dol.ro/produse/ELE442BBC2E5091D...tissimo%204.htm ) sau CREATIVE AUDIGY4 SE 7.1 24BIT BULK ( http://www.dcshop.ro/produs-SCSB0610SE-sou...lk-10899-21.htm ).....Care este mai buna? Am vazut la Audigy ca are pe langa placa si o extensie midi ( un cablu lat cu o mufa midi jostick ) dar la hercules nu zice nimic de asa ceva...Sa inteleg ca nu are midi sau ce? Pe mine m-ar interesa sa bag o orga yamaha prin aceasta placa ( bugetul nu-mi permite mai mult de 2 milioane )....Mersi
gerbil
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 27, 2006 7:49 pm
Localitate: Romania

Mesajde aditzu » Joi Sep 28, 2006 9:42 pm

gerbil scrie:Momentan am onboard...realtek... As dori sa imi iau una dintre placile astea care sunt pana in 2 milioane Hercules Fortissimo 4 ( http://www.dol.ro/produse/ELE442BBC2E5091D...tissimo%204.htm ) sau CREATIVE AUDIGY4 SE 7.1 24BIT BULK ( http://www.dcshop.ro/produs-SCSB0610SE-sou...lk-10899-21.htm ).....Care este mai buna? Am vazut la Audigy ca are pe langa placa si o extensie midi ( un cablu lat cu o mufa midi jostick ) dar la hercules nu zice nimic de asa ceva...Sa inteleg ca nu are midi sau ce? Pe mine m-ar interesa sa bag o orga yamaha prin aceasta placa ( bugetul nu-mi permite mai mult de 2 milioane )....Mersi



nu vrei ceva profi..m-audio audiphile 2496..300 ron..are cateva luni..mi-am luat laptop si nu mai am ce face cu ea....e k noua...
daca nu ai bani nu lua hercules..ia CREATIVE AUDIGY4 SE 7.1 24BIT BULK ..pt incepu e.........sa zicem ok..cablu midi pt ea iti dau eu..
aditzu
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2006 9:31 am
Localitate: bucuresti

Mesajde silvelu » Sâm Sep 30, 2006 11:36 pm

Am si eu o nelamurire...Cum poti folosi cablu midi la placa CREATIVE AUDIGY4 SE 7.1 24BIT ? are un prieten asa ceva si nu stie cum sa faca
silvelu
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Aug 12, 2006 5:15 pm
Localitate: romania

Mesajde aditzu » Dum Oct 01, 2006 5:20 pm

silvelu scrie:Am si eu o nelamurire...Cum poti folosi cablu midi la placa CREATIVE AUDIGY4 SE 7.1 24BIT ? are un prieten asa ceva si nu stie cum sa faca



are mufa joystik...daca da ..itit trebuie un cablu special..si va mere
aditzu
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2006 9:31 am
Localitate: bucuresti

Mesajde ProTest » Joi Dec 14, 2006 8:17 pm

tinand cont ca ai luat-o bulk se pare ca nu ai primit nici un manual la ea sau carte tehnica asa ca nu itzi ramane decat sa cauti pe net cate ceva despre placa ta si ai sa gasesti cum ca are nishte pini pe care vine montat un cablu de la o placa de extensie midi ... cu midi in/out cu mufa cu 5 pini
ProTest
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Noi 06, 2006 7:34 pm
Localitate: Iasi - Romania

Mesajde Sacalu' » Mie Dec 20, 2006 3:22 pm

aditzu scrie:nu vrei ceva profi..m-audio audiphile 2496..300 ron..are cateva luni..mi-am luat laptop si nu mai am ce face cu ea....e k noua...
daca nu ai bani nu lua hercules..ia CREATIVE AUDIGY4 SE 7.1 24BIT BULK ..pt incepu e.........sa zicem ok..cablu midi pt ea iti dau eu..

Ma intereseaza Audiophile 24-96 !
Sacalu'
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 19, 2006 5:59 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvelu » Mie Dec 20, 2006 9:31 pm

aditzu scrie:nu vrei ceva profi..m-audio audiphile 2496..300 ron..are cateva luni..mi-am luat laptop si nu mai am ce face cu ea....e k noua...
daca nu ai bani nu lua hercules..ia CREATIVE AUDIGY4 SE 7.1 24BIT BULK ..pt incepu e.........sa zicem ok..cablu midi pt ea iti dau eu..


sunt interesat de cablu midi
silvelu
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Aug 12, 2006 5:15 pm
Localitate: romania

Mesajde Slaydome » Vin Ian 05, 2007 2:00 pm

In primul rand, pentru a folosi o clapa prin midi, aveti nevoie de o placa audio ce suporta drivere ASIO...aceste drivere reduc latency-ul...daca nu aveti o placa audio ce suporta aceste drivere si bagati o clapa prin cablu midi in portul de joystick, veti avea un latency (intirziere intre clapa apasata si momentul in care auziti sunetul de peste o sec) ceea ce face inregistrarea/cantatul in timp real imposibila. daca vreti o placa de sunet pt a folosi reazon-ul sau cubase-ul, interesati-va sa suporte ASIO...este esential. Cablul MIDI se gaseste si la muzica...el intra teoretic in locul joysticului...dar la placile semi-profi/profi...ca da o chestie separata pe care se afla decat aceasta mufa speciala pentru MIDI. Asa ca cel mai bine este sa aveti o placa semi-profi cel putin inainte sa cumparati cablul MIDI. Eu folosesc Soundblaster Audigy2 si nu am nici un fel de problema in a ma juca in Reason 3.0 sau in CuBase.
Slaydome
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:50 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori