Cer cunascatorilor un ajutor!!!

Totul despre tehnologia sunetului

Cer cunascatorilor un ajutor!!!

Mesajde alex4music » Mie Noi 08, 2006 12:42 am

Sa fiu sincer snt un novice in ceea ce consta home recording dar pana acum pot zice k eu snt sadisfacut de rezultate... doar o singura nelamurire si cred k cea mai importanta...cu ce program trag vocea? adik am negativul in wave exportat din programele cu care l-am facut si cum pot sa trag vocea...am un microfon cu intrare normala pe sound card si un realtek´97 kre stiu k e cea mai nasoala dar intentionez sa imi iau alta ....va rog sa imi zicetzi un program unde pot trage vocea si sa o editez..pls...:D...10x all

instudio_boys@yahoo.com pt cei care vor sa imi lase sfaturi, idei, critici si multe altele... [-o
Cuvintele nu au alta semnificatie decit aceea pe care le-o dam noi.
Avatar utilizator
alex4music
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 07, 2006 12:00 am

Mesajde silvelu » Mie Noi 08, 2006 1:57 pm

Cel mai bun program ar fi Cubase sx, mai sunt si altele...dar asta-i cel mai bun...apoi poti folosi Sound forge ....Oricum pe un realtek´97 nu cred ca poti face foarte multe....:)
silvelu
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Aug 12, 2006 5:15 pm
Localitate: romania

Mesajde alex4music » Mie Noi 08, 2006 4:58 pm

Snt constient de asta dar pana cand o schimb nu am ce face...ms pt sfat:D
Cuvintele nu au alta semnificatie decit aceea pe care le-o dam noi.
Avatar utilizator
alex4music
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 07, 2006 12:00 am

Mesajde ProTest » Sâm Dec 02, 2006 7:53 pm

pt placa pe care o ai recomand un cool edit 2 pro sau adobe audition , pt ca tu ai nevoie de un multitrack iar sound forge din cate shtiu nu e multitrack (nu sunt la curent cu versiunile noi sony sound forge)... dar mai bine cool edit pt ca adobe audition deja se bazeaza pe drivere asio ... ai putea sa iei de pe net un driver asio4all sa-l instalezi insa nu te arunca in latentze prea mici ia-o ushor cam de pe la 50 ms testeaza ....
ProTest
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Noi 06, 2006 7:34 pm
Localitate: Iasi - Romania

sfat ???

Mesajde crossroads777 » Mar Feb 20, 2007 4:32 pm

daca ai ceva bai ia-ti o delta de la M-audio... foarte buna pentru ce vrei sa faci si are un engine foarte bun ... daca vrei solutie profi.. let me know..
soft de folosint indiferent ce placa ai..

cubase si pluginuri... cel mult sound forge cum zicea un prieten aici... ca zicea bine nu ai nevoie de alt ceva..

in schim iti trebuie un mic cel putin decent,

bafta.
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde crossroads777 » Mar Feb 20, 2007 5:52 pm

ProTest scrie:pt placa pe care o ai recomand un cool edit 2 pro sau adobe audition , pt ca tu ai nevoie de un multitrack iar sound forge din cate shtiu nu e multitrack (nu sunt la curent cu versiunile noi sony sound forge)... dar mai bine cool edit pt ca adobe audition deja se bazeaza pe drivere asio ... ai putea sa iei de pe net un driver asio4all sa-l instalezi insa nu te arunca in latentze prea mici ia-o ushor cam de pe la 50 ms testeaza ....



cool edit si adobe sint ok dar nu sint la fel de bune ca si cubase sx, sincer...
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde gigibecalul » Joi Mai 17, 2007 2:00 pm

mai este varianta noua de la cubase care se numeste nuendo, de fapt e cam acelasi lucru
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde DannyMix » Joi Mai 17, 2007 11:51 pm

putina atentie ... Nuendo nu este o varianta noua de cubase ... Cele doua produse Steinberg sunt distincte si sunt tratate separat chiar si de catre producatorul german... La o prima vedere intradevar marea majoritate a specificatiilor sunt similare ... Ca o parere personala eu cred ca prin Nuendo Steinberg a incercat sa cuprinda in target pe acei producatori de muzica pentru advertising/media ... film etc etc... Ca sa fac o comparatie desi fortata este cam ca Vegasul cu Acidul la Sonic Foundry (de ceva timp Sony Media). Parerea mea personala este ca daca urmaresti partea de compozitie, inregistrari, sequencer ... sa mergi cu Cubase-ul iar daca esti pe partea de audio pentru advertising sau orice video related ori post production sa mergi pe Nuendo ... Bineinteles este o parere personala. Iar daca ma intreaba cineva ce as vota ... Votez cu Nuendo pentru ca tot ce inseamna audio engine a fost rescris, este mai versatil decat fra-su mai mare, parca foloseste mai putine resurse din ceea ce am testat eu si in plus ... si aceasta o spune un fan cubase de la inceputurile lui.
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Vin Mai 18, 2007 12:29 am

Motoru folosit in Cubase e identic cu cel din Nuendo, difera numa citeva functii, nimic altceva. Is practic doua variante ale aceluiasi program.
Iar aici ma refer la Cubase de la versiunile SX incoace, nu pe vremea lu VST, cand, intr-adevar erau doua programe diferite din toate punctele de vedere.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde DannyMix » Vin Mai 18, 2007 1:38 am

SX a fost scris avand la baza platforma nuendo 1.0 ... intradevar si aceasta vine in sprijinul afirmatiei ca nuendo nu este varianta noua de Nuendo ... Ma refeream ca cele doua platforme sunt tratate distinct ca si evolutie de catre steinberg marketingul facand la marea parte a aspectelor diferenta intre cele doua ... Noutatile lui Nuendo 2.0 face oarecum lumina in "problema" aratand daca mai era cazul ca Nuendo vizeaza in primul rand piata de audio for video in timp ce sx merge inainte, poate si din inertie pe piata de composer, sequencer, recording ... Era o mica afirmatia pe care am zis sa o corectam pentru posteritate si anume "Nuendo e versiune nou de Cubase" si atata tot
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Vin Mai 18, 2007 11:36 am

Nu pricep prea bine ideea...
In sfarsit, pace si pretenie :zambet:
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde gigibecalul » Vin Mai 18, 2007 12:33 pm

Eu lucrez audio pentru audio in Nuendo cu aceleasi rezultate ca si in Cubase. Iata ce am gasit vis-a-vi de cele doua:

"The most obvious differences between the two are that Nuendo has extended support for surround sound configurations requiring more than six channels, and for synchronisation with external hardware such as nine-pin devices. However, some of the 'smaller' Nuendo features have curiously disappeared as well, including the ability to 'group' tracks on the Arrange window, which works like grouping objects in a graphics package. Edit mode, where the video monitor is able to scrub through the video frames that are visible at the current location of the mouse as you make a selection, is also absent, as it the off-line Acoustic Stamp process, a convolution tool for applying the characterisitics of an acoustic space.

Another video-related casualty is the 'Replace audio in video' command, which lets you replace the audio track in a movie file with your own. Although I can see why this might overlap with Nuendo's target post-production market, Cubase SX is obviously intended for producing music for video with its support of video tracks, so it seems a shame that an extra utility is required in order for Cubase users to put their soundtrack with the video.

On the other hand, not every Nuendo feature that appears to have been removed in SX has actually disappeared completely. In Nuendo, for instance, the Project window's toolbar features dedicated buttons to nudge audio Parts, but although these aren't present in SX, the nudge controls are actually still assignable as key commands.

For some users, the decision of whether to buy Cubase SX or Nuendo may not be an easy one, especially as it's not known at this stage how many SX-only features are likely to be adopted in future versions of Nuendo. However, at the moment, if you don't need extended surround and video options, SX provides pretty much all the advantages for considering Nuendo in the first place, and costs quite a bit less. For more background, see May 2002's Cubase Notes column."
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Vin Mai 18, 2007 12:56 pm

Da, deci efectiv functii lipsa, asta-i tot.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator