Carti,reviste pro???????

Totul despre tehnologia sunetului

Carti,reviste pro???????

Mesajde retxed » Mar Ian 16, 2007 10:29 pm

Se gasesc in limba romana sau macar in engleza pe la noi carti sau reviste(dar in principiu carti) de acustica,recording,mixing,mastering sau ceva in domeniu?
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Mie Ian 17, 2007 3:18 am

Inmedio aduce sistematic Future Music si Computer Music. La un moment dat cred ca le-am vazut si la Diverta.

Deci reviste exista. Carti in schimb nu.

Se mai poate citi online revista Mix Magazine la http://www.mixonline.com

In romana am facut citiva pasi in directia asta si pe site-ul pro-audio. In general in fiecare luna sint introduse articole noi la fiecare sectiune. Alte informatii (si sub forma de pdf-uri) se mai gasesc pe site-ul JFStudioDesign.ro.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde DannyMix » Lun Ian 22, 2007 6:28 pm

retxed scrie:Se gasesc in limba romana sau macar in engleza pe la noi carti sau reviste(dar in principiu carti) de acustica,recording,mixing,mastering sau ceva in domeniu?


In foarte scurt timp ... maxim o saptamana pe site la Home Recording vei gasi asa ceva ... plus o lista destul de mare cu carti ce pot fi comandate de pe net ... ca sa stii ce sa cauti :)

Mult respect
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Mar Ian 23, 2007 6:01 am

Omul intreba de carti si reviste.

Articole pe situri romanesti se gasesc deja.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde DannyMix » Mar Ian 23, 2007 2:49 pm

Catalin Truta scrie:Omul intreba de carti si reviste.

Articole pe situri romanesti se gasesc deja.


:( No Comment
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde retxed » Mie Ian 24, 2007 5:01 am

Defapt sunt cateva carti interesante pe site in format .pdf, unele chiar scanate...de la bazele unui home-studio pana la procesele complicate de masterizare.
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde retxed » Mie Ian 24, 2007 5:06 am

Defapt sunt cateva carti interesante pe site in format .pdf, unele chiar scanate...de la studiourile home pana la procesele greoaie de masterizare.
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Mie Ian 24, 2007 5:34 pm

De care site e vorba?
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde FLOOD_MUSIC » Joi Ian 25, 2007 3:21 am

Stiti foarte bine despre ce este vorba, eu zic sa lasatzi caterinca aceasta, o spun cu tot respectul si imi cer scuze pentru orice fel de limbaj considerat neadecvat. E vorba de un site care isi are radacinile pe acest forum si de aici a plecat in urma cu ceva ani urma. Cam de pe vreamea cand Dadius nu plecase inca in Spania si inca lucra in mocirla aceasta de industrie, cand Danny se numea Darec, cand am vazut ca putem cumpara Delta in Romania de la AVAUDIOSYS la Armeneasca pe vremea aceea, nu numai de la n3a Gabitz din America sau de la cumnatul lu' varul lu' nu stiu care, caruia ii este acceptat Mastercardul pe Ebay, cand stateam 30 de minute la un mixdown simplu in cubase ca nu prea ne permiteam 128 mega ram si atat putea Sonaru' sau Cubase-ul acela crackat prost, cand nu era o sectiune de vanzarisi cumparari ca nu aveam nici ce vinde nici ce cumpara, cand un nene a intrat sa ne zica intr-o zi ca s-ar putea sa apara revista Hifi (era viitorul redactor sef si mesajul lui este pe undeva pe aici inca pentru ca pe http://www.nimeni.as.ro a fost inchis acum un an), cand nu era nevoie de promovare pentru ca ne stiam intre noi si nu era cazul sa lipim coli de A4 cu prenandez, aracet si pasta de dinti (in aceasta ordine) prin Conservator ca sa le zicem la oameni ca suntem PRIMUL loc din romania unde se poate discuta despre muzica la un alt nivel, unde au acces la documentatii sau pareri avizate (cele mai avizate) si chiar si cartzi din domeniu.

De altfel luatzi si dumneavoastra domnule

http://homerecording.ro/forum/viewtopic.php?t=235

Pentru toti ceilalti. Am inteles de la oamenii de acolo ca vor pune mai multe in curand, de fapt vor pune tot ce au pe acasa. Vor scana si le vor pune acolo.

P.S. Imi pare rau ca am fost un pic off topic, dar m-am incalzit un pic. Imi trece oricum :eat: :scaun:
FLOOD_MUSIC
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:10 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Joi Ian 25, 2007 8:02 am

Omule, n-am inteles de ce te-ai infierbantat dar, ma rog, e treaba ta.

Link-urile cu pricina erau ascunse undeva pe forum, nu le-am observat. (edit: de fapt se pare ca au fost publicate chiar azi)

Nu am timp acum sa verific continutul pdf-urilor insa mare atentie la gazduirea/imprastierea unor astfel de materiale fara acordul autorilor/detinatorilor drepturilor de publicare.

Altminteri e ilegal.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde FLOOD_MUSIC » Vin Ian 26, 2007 4:07 am

Catalin Truta scrie:Omule, n-am inteles de ce te-ai infierbantat dar, ma rog, e treaba ta.

Link-urile cu pricina erau ascunse undeva pe forum, nu le-am observat. (edit: de fapt se pare ca au fost publicate chiar azi)

Nu am timp acum sa verific continutul pdf-urilor insa mare atentie la gazduirea/imprastierea unor astfel de materiale fara acordul autorilor/detinatorilor drepturilor de publicare.

Altminteri e ilegal.


:D

Acelea sunt pentru noi si le dam de la unul la altul. Oamenii au scanat o parte din cartile ce le vor da tocmai ca sa avem cati mai multi acces la ele. La un moment dat era o baza de date de astfel de carti destul de maricica pe nimeni.as.ro dar cand l-au inchis cica s-a pierdut. Cat despre ilegal, nu mai zic nimic. Iti dai seama ca eu stiu pe de rost serialul de la windowsul tau XP pe care il ai instalat ? Va pup. Nu o muri nimeni daca citim carti furate, nu ? Zic si eu. Daca e ilegal ca am citit o carte scanata eu zic sa fac parnaie, imi arunca oamenii rai de pe acolo sapunul pe jos, astfel o sa mi se mareasca ambitusul la 6 octave si-o tzar de terta, 2 come, 40 centzi, si vreo 3 savartzi juma, dupa 3 ani ies si castig eurovision cu Tornero Reloaded si fac o groaza de bani. Promit ca ma cumintesc "dupe" aceea si imi iau carti de inginerie de sunet de la chiosck de la Rodipetul din fata Metroului.
~p
FLOOD_MUSIC
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:10 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Vin Ian 26, 2007 2:07 pm

FLOOD_MUSIC scrie:Iti dai seama ca eu stiu pe de rost serialul de la windowsul tau XP pe care il ai instalat ?


Ma indoiesc, pentru ca se numeste OS X. Iar celelalte doua pisii-uri pe care le am au abtibildul lipit pe ele.

In afara de asta programele pe care lucrez sint cumparate. Si au venit in cutii originale, cum cei mai multi romani n-au vazut, din pacate, decit in poze, nu sint luate de pe dc++ sau prin bittorrent.

Iar publicarea (pentru ca un forum de genul celui despre care se discuta este un loc public) acestor materiale este ilegala, situatia insasi fiind hilara in contextul in care pe situl respectiv sint publicate extrasele din lege legate de drepturile de autor. In situatia asta mai bine faceau un tracker de bittorrent si lumea era probabil mult mai multumita.

Deci gresesti amice ;)

Si din pacate asta e situatia tipica a indivizilor care stau acasa si chinuie si ei calculatoarele si au o suta de programe furate in aceste masini, timp in care comenteaza ca industria muzicala de la noi e de c*c*t etc etc, ei fiind, in realitate niste oameni care nu sint in bussiness si nu au habar despre ce e vorba dar care tare ar mai vrea sa fie acolo.

Nu e un atac personal ce spun, e o simpla observatie generica, tu doar m-ai provocat cu exagerarile facute.

Dincolo de asta, in general, romanilor li se pare firesc sa cumpere hardware si la fel de firesc sa NU cumpere software. Partial sint de acord, ca indivizii din categoria susmentionata, care stau acasa si se joaca de-a muzica, nu au de ce sa plateasca pentru programele respective. Insa in momentul cand faci bani din programele astea e cu totul altceva. Si, din pacate, aceasta situatie e aproape omniprezenta chiar si la cei care sint in "industrie".

Insa daca nimeni nu ar mai cumpara muzica lor, sa zicem, se cumpara 10 discuri dintr-un album, iar cei 10 oameni pun pe trackere albumul si nu se mai vinde nimic, sa-i vezi ce tambalau ar face.

Situatia asta e, sigur, deplorabila, pentru ca multi dintre ei isi permit sa cumpere absolut tot ce au in calculatoare, insa probabil ca si tu, daca ai ajunge acolo, ai face la fel, si asta justifica cumva starea de lucruri.

Ori in momentul cand faci un site dedicat educarii (articole de lege, link-uri catre case de discuri), reclama la cei care comercializeaza echipament audio profesional etc., si vii cu pdf-uri de carti scanate, ma rog, asta e o chestiune care arata ca anumite lucruri nu sint clare. Mai utila ar fi fost publicarea de link-uri spre materiale free de acest gen de pe internet, pentru ca exista tone.

N-am nimic cu baietii, sint si ei romani si romanii inca abia incep sa invete lcrurile astea, n-am facut decit sa atentionez ce implica aceast fapt.

Numa bine.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde FLOOD_MUSIC » Vin Ian 26, 2007 3:01 pm

Sincer cand am vazut prima oara ce ati scris, prima intentie a fost sa stau naibii in banca mea pentru ca am invatat in viata asta ca indiferenta este cea care omoara de fapt ... Dupa care am revenit asupra deciziei si am zis ca ar fi frumos sa cer sa va opriti cu chestiile acestea de doi lei oricat de subtile ati vrea sa para (un fel de pace). Motivul este diferenta de varsta intre mine si dumneavoastra. Nu se cade sa va jignesc in vreun fel chiar daca am cea mai mare dreptate din lume si am sa ma opresc la a discuta in contradictoriu cu dumneavoastra dupa acest post. Si nu pentru ca mi-ati inchis gura ci pentru ca si o spun pe sleau mi-e scarba de astfel de moralisti care cred ca isi pot da cu parerea despre absolut orice pentru ca ei si-au luat absolut toate softurile pe bani grei la un pret de 3-4 ori mai mult decat sunt pe piata eventual, carora le-a venit Mac-ul cu tot cu mp3-uri sau cu cd-uri sampler sau mai stiu eu ce ai pe acolo. Cel putin pe mine va rog frumos sa ma lasatzi cu de-astea. Ar fi bine sa ne lasatzi pe totzi de pe aici eventual. Mergetzi in politica, parerea mea.

Despre cei de la home recording, afara de faptul ca imi sunt prieteni nu am ce sa zic. Este treaba lor ce fac cu ce fac pe acolo, dar de vreo 3 4 ani au facut numai bine. Eu zic sa puneti Politia pe ei sau eventual BSA-ul ca asa nu se mai poate. Unii isi cumpara softuri si carti legal iar astia de la Home Recording le dau gratis ? COMEEEE ONNNNNN. Hello trezireeea. Bagatziii la parnaie, SFANT Gheorghe al cartilor de inginerie de sunet ce va numitzi.

Despre mine chiar nu am ce sa zic. Am 20 de ani. Nu am avut apartament niciodata ca sa il pot vinde sa imi iau carti de inginerie sunet sau un Mac din acela performant cum avetzi dumneavoastra. Ma ocup cu facutul muzicii sau macar incercatul pe calculatoare varza si softuri piratate si hardware depasit moral. Am un Laptop personal care nu are abtibild pentru ca a fost furat de prin Germania :D. Am o masina care nu are nici aceea talon si un telefon luat second care pierde semnalul (probabil cand a fost furat a fost scapat pe jos si are un contact imperfect acum). De altfel muncesc mult si trag de mine pentru ca am inteles ca in Romania prin munca si prin corectitudine ajungi sus ... ca sa fac si eu bani la un moment dat si sa imi iau si eu albumul Cleopatrei Stratan in original ca sa fie toata lumea multumita.
FLOOD_MUSIC
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:10 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Vin Ian 26, 2007 3:12 pm

Nu-i vorba de nu stiu ce diferenta de varsta omule. Am 30 de ani, nu cred ca e o diferenta enorma. Desi, intr-adevar, la 20 de ani gandeam altfel, poate ca ai dreptate.

Din pacate asta e, la randul meu, nu prea mai am ce sa adaug, cine citeste alege ce-i bun de aici si gata.

Auto-descrierea se potriveste cu ceea ce am intuit mai sus. In cazul asta ceea ce am scris nu ti se adreseaza, nu-i nevoie sa vorbesti in numele baietilor de la homerecording, cred ca o pot face foarte bine si ei.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

cd-uri antipiratare

Mesajde melo » Sâm Noi 17, 2007 10:11 pm

Apropo de furt,sti cumva cum as putea proteja cd-urile sa nu poata fi multiplicate.Stiu ca este imposibil dar macar impotriva multipicari cu nero.
Multumesc


[quote="Catalin Truta"]Ma indoiesc, pentru ca se numeste OS X. Iar celelalte doua pisii-uri pe care le am au abtibildul lipit pe ele.

In afara de asta programele pe care lucrez sint cumparate. Si au venit in cutii originale, cum cei mai multi romani n-au vazut, din pacate, decit in poze, nu sint luate de pe dc++ sau prin bittorrent.

Iar publicarea (pentru ca un forum de genul celui despre care se discuta este un loc public) acestor materiale este ilegala, situatia insasi fiind hilara in contextul in care pe situl respectiv sint publicate extrasele din lege legate de drepturile de autor. In situatia asta mai bine faceau un tracker de bittorrent si lumea era probabil mult mai multumita.

Deci gresesti amice ]
melo
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Sep 11, 2006 11:45 pm
Localitate: brasov

Mesajde Catalin Truta » Dum Noi 18, 2007 12:00 pm

In programu de mastering traba sa fie o optiune "protected original" sau ceva de genu asta. Banuiesc ca face ceva de genu ala.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde melo » Mie Noi 21, 2007 11:11 pm

Va rog ,daca stie cineva unde pot gasi sa cumpar chitari fretless(fara taste)electrice,clasice,acustice,orice tip.Metoda scoaterii tastelor ,exclusa.
Multumesc
melo
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Sep 11, 2006 11:45 pm
Localitate: brasov

Mesajde Catalin Truta » Joi Noi 22, 2007 12:39 am

Asta apropo de carti si reviste, nu? :rofl:
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde melo » Joi Noi 22, 2007 7:56 pm

Scuze ,am gresit rubrica. [-o
melo
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Sep 11, 2006 11:45 pm
Localitate: brasov


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron