recomandare mixer

Totul despre tehnologia sunetului

recomandare mixer

Mesajde RegisteredUser » Lun Apr 30, 2007 11:43 am

vreau sa fac o achizitie de un mixer pentru un home studio care deja este echipat cu o placa de sunet audiophile 192 si un controler m-audio keystation 49e. deci pretentiile nu sunt chiar mari, la fel si bugetul ...
eu ma gandeam la unul din mixerele astea
http://www.tapcoworld.com/products/blend6/index.html
http://www.tapcoworld.com/products/mixseries/index.html (MIX 60 sau MIX 100)
dar nu stiu ce conditii minime ar trebui sa aiba un mixer. ma intereseaza sa nu fure din claritatea sunetului care iese din placa de sunet si daca se poate sa aiba conectivitate usb pentru computer.
astept pareri despre el sau alte recomandari
multumesc anticipat
RegisteredUser
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mai 23, 2006 11:00 pm

Mesajde big slap » Dum Mai 13, 2007 5:33 pm

deci foloseste un behringer suna bine ...la mine suna bine sunt multumit de modul cum suna :)
big slap
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 01, 2007 7:43 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Mar Mai 15, 2007 11:03 am

deci nu folosi behringer in defavoarea lui tapco. Chiar daca n-am auzit in viata mea un tapco, stiind ca-s facute de Mackie, l-as alege intr-o clipa fata de behringer.

Mixerul trebe sa aibe conditiile minime de care ai tu nevoie (intrari / iesiri), insa nu mi-i clar la ce vrei sa-l folosesti, inregistrari sau auditii, pentru ca zici ca vrei sa scoti calculatoru prin mixer, ori asta nu cred ca ai de ce sa faci decit daca vrei doar pentru auditii.

Daca nu (varianta "normala"), scoti pur si simplu semnalu din mixer in intrarea de la 192 si speaker-ele le conectezi la iesirea din 192. In felu asta tot ce intra in mixer o sa intre in calculator iar semnalu va iesi din calculator direct in monitoare.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde retxed » Vin Mai 18, 2007 12:16 am

sunt complet dezamagit de mix series de la tapco...am un tapco mix 120 pe care l am luat pana imi cumpar mixerul initial si l am luat numai si numai pt. control analogic asupra volumului monitoarelor si vreau sa zic ca e prost..si cand zic ca e prost nu spun asta pentru ca am nush ce ureche sensibila si m a deranjat sunetul lui..e evident ca strica sunetul...cred ca blend e mai bun dar parerea mea e sa nu iti cumperi din seria mix
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Vin Mai 18, 2007 12:24 am

Serios, chiar degradeaza sunetu asa evident?
Pare ciudat.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori