Se pot pune doua placi de sunet?

Totul despre tehnologia sunetului

Se pot pune doua placi de sunet?

Mesajde Hodoronc Tronc » Mar Mai 08, 2007 7:12 am

Se pot pune doua placi de sunet pe acelasi computer? Si daca da cum vor functiona?
Avatar utilizator
Hodoronc Tronc
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Mesajde dadius » Mar Mai 08, 2007 9:45 pm

se pot. vor functiona separat. adica din cate stiu eu nu le poti folosi in Cubase de ex. amandoua deodata pt a avea mai multe intrari. cel putin nu cu ASIO dedicat al placilor.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Mar Mai 08, 2007 10:12 pm

Pe Windows nu se poate decit placa si aplicatia, nu se pot folosi doua placi simultan de catre aceeasi aplicatie.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde gigibecalul » Joi Mai 17, 2007 11:54 am

Salut, sunt nou pe forum si as vrea sa stiu cu ce placa de sunet pot inregistra simultan mai mult de zece track-uri in cubase (am nevoie de sa zicem 16 track-uri.Merci!
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde dadius » Joi Mai 17, 2007 11:53 pm

Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde DannyMix » Joi Mai 17, 2007 11:58 pm

RME Hammerfall HDSP 9632
RME HAmmerfal HDSP 9652


In Romania prin AVAUDIOSYS ... Mai intrebi pe baietii de acolo si iti dau solutia pe loc pentru banii care ii ai ...
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde gigibecalul » Vin Mai 18, 2007 1:52 pm

banuiesc ca la RME Hammerfall HDSP 9632 am nevoie de mixer cu interfata firewire, nu?
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Vin Mai 18, 2007 2:30 pm

DIn cite stiu io Hammerfall-u are numa 1 in/1 out analog, restu-i adat si spdif, ori pentru asta iti traba preamp separat care sa stie adat etc.

In momentu asta nu stiu daca este o placa care sa ofere mai mult de 8 intrari analogice.

Mixeru Mackie Onyx 1620 cu firewire stie 16, da asta-i un pic alceva, adica mixer cu placa.

In rest is o gramada de placi care au 8 intrari analogice, de la RME, Focusrite, MOTU, Presonus, Echo, Mackie chiar si M-Audio cred.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde gigibecalul » Vin Mai 18, 2007 4:50 pm

Eu am acum o placa m-audio delta 1010 lt care are 10 in 10 out, respectiv 8 in 8 out analogice, 1 in 1 out midi si 1 in 1 out spdif. problema e ca eu routez semnalul printr-un mixer behringer dar asta doar in cazul in care trag un singur track, cel mult doua deodata.Astfel pot monitoriza in casti ceea ce se imprima, ca in rest corectiile sunt la zero. Stiu ca o sa ziceti de ce nu monitorizez direct din soft (nuendo) ca pot, dar problema e ca am latenta si asta ii deranjeaza pe <artisti> Ce ma mai intereseaza este la ce imi foloseste spdiff-ul si daca prin spdiff pot sa mai adaug si alte intrari simultan cu cele analogice, pentru ca trebuie neaparat sa trag mai mult de 8 track-uri simultan. Ma gandesc ca decat sa iau un mixer analog si o placa de sunet tare si scumpa in acelasi timp, poate mai bine iau un mixer digital ca cel de la roland vs, care trage simultan ceva de genul 16 sau 24 de track-uri, lucxru care mi-ar rezolva intr-un fel problema. Banuiesc ca voi sunteti in domeniu de ceva ani buni si mi-ati putea explica cum stau lucrurile, adica ce varianta ar fi mai buna (nu neaparat mai ieftina).
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde Myhaiu » Lun Sep 17, 2007 8:21 pm

Hodoronc Tronc scrie:Se pot pune doua placi de sunet pe acelasi computer? Si daca da cum vor functiona?


Se folosesc doua placi de sunet la programele pt Dj in care setezi pe o placa de sunet iesirea in casca si pe pe cea de-a doua la boxele din discoteca. Astfel asculti melodiile inainte de a fi puse pe boxe, fara a deranja...
Avatar utilizator
Myhaiu
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Oct 31, 2005 12:00 am

Mesajde sory81 » Lun Sep 24, 2007 1:50 pm

pt gigibecalu...am un multitrack roland vs-2400,dar mi se pare foarte greoi si incet la editari,la masterizari[daca vrei sa le faci pe el] in comparatie cu ceea ce pot face cu o placa buna de sunet si cu pc-ul....eu il folosesc doar la inregistrarile care le fac in deplasari...e mai compact...Dupa parerea mea mai eficient e un mackie onyx 1620 cu palca firewire in el si legat la computer...are un egalizator foarte bun,microfon-talkback pe el pt a comunica cu cel din camera de inregistrari...etc
sory81
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Aug 25, 2007 11:36 am
Localitate: BOTOSANI

Mesajde gigibecalul » Mie Sep 26, 2007 6:17 pm

pai asta credeam si eu. cubase sau nuendo ofera o multime de posibilitati insa calitatea convertoarelor ma intereseaza, adik sunetul are mai multa adancime pe un digital sau sa raman la placa de sunet+mackie? oricum editarea o fac mai ushor in pc si chiar ma gandeam daca imi iau un mixer digital ca rolandul vs, sa fac editarea tot in pc. oricum ma opresc o perioada cu inregistrarile ca tre sa imi termin constructia la noul studio si pana atunci am timp sa ma hotarasc. merci pentru sfaturi
Sa auzim (de) bine!
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Joi Sep 27, 2007 1:12 pm

nu stiu daca delta suna mai bine ca un roland dintr-asta. Un RME sigur suna, nu cred ca si delta, oricum, traba sa le compari una linga alta ca sa vezi ;)
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Toolate » Lun Apr 06, 2009 10:02 pm

Buna!
Sunt nou pe forum si as vrea sa ma lamureasca cineva ce reprezinta ASIO la placile de sunet si cum se foloseste.
Multumesc
Toolate
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 06, 2009 9:46 pm
Localitate: Romania


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori