putin ajutor va rog :)

Totul despre tehnologia sunetului

putin ajutor va rog :)

Mesajde kill_thy_god » Dum Oct 21, 2007 2:02 pm

Salut!

Am in momentul de fata un celeronD 2.6 cu 1024ram , si placa de sunet creative audigy, un mixer Behringer xenyx 802 si un microfon Behringer B2 Pro. Cum pot obtine cea mai buna calitate la inregistrare? Vreun plugin ceva ? am putin sunet de fond ... si vreau sa dispara ... se poate ?
Please HELP !
kill_thy_god
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Oct 21, 2007 1:54 pm
Localitate: craiova

...

Mesajde kill_thy_god » Lun Oct 22, 2007 10:31 am

nu ma ajuta nimeni ? [-o
kill_thy_god
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Oct 21, 2007 1:54 pm
Localitate: craiova

Mesajde Catalin Truta » Lun Oct 22, 2007 9:16 pm

Cel mai bun lucru pentru a nu avea zgomot de fond ii sa iei din capu locului niste scule mai ca lumea. Cu Behringer n-o sa ajungi nicaieri in vecinatatea unui sunet profesional.

In al doilea rand sugerez folosirea eq-ului si a unui gate, nu noise-reduction (decit daca-i foarte grav), pentru ca in general plugin-urile de reductie a zgomotului altereaza materialu.

Deci sfatu ar fi sa incepi cu un eq si un gate bun, asta pina iti iei ceva ca lumea, presupunand ca vrei sa faci asta la modu mai serios.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde kill_thy_god » Dum Oct 28, 2007 9:28 pm

am rezolvat problema . oricum merci :) si nu era sunet de fond ... era lipsa unei cabine fonice. Si vis a vis de scule mi se pare ok ce iese .

Merci oricum.
kill_thy_god
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Oct 21, 2007 1:54 pm
Localitate: craiova

Mesajde Catalin Truta » Lun Oct 29, 2007 2:04 am

kill_thy_god scrie:nu era sunet de fond ... era lipsa unei cabine fonice.


aaspru :D:
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde dadius » Mie Oct 31, 2007 11:15 pm

foarte aspru
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde laurentiugrecu » Mar Noi 06, 2007 10:31 am

kill_thy_god scrie:am rezolvat problema . oricum merci :) si nu era sunet de fond ... era lipsa unei cabine fonice. Si vis a vis de scule mi se pare ok ce iese .

Merci oricum.


Eu unul iti recomand sa iti faci rost de pluginurile Waves,deja e peste tot gama Mercury unde ai tot tacamul.O alta chestie importanta - ia-ti o placa special creata ptr a face muzica,cea mai ieftina e Audiophile 2496(100 de euroi) si crede-ma ca merita la banii astia.Are driveri stabili,latentza destul de buna si merge fain cu un mixer Behringer.Si eu am aceeashi combinatie si sunt destul de multumit!
Revenind la topic - in primul rand tre sa ai microfonul departe de scule.Nici eu nu am un "vocal booth" dar incerc sa folosesc mici artificii la fel ca multi amarasteni care se straduiesc sa fac muzica.Ia spre ex din Waves,pe RVox si seteaza Gateul pe la -32.Asta inseamna ca tot ce e sunet sub valoarea asta nu se va auzi cand faci recording.Apoi compreseaza in functie de dorintzele tale.
Inca o chestie care mi s-a intamplat si intr-un fel ma bucur ptr ca e mult mai bine acum dupa ce am cheltuit ceva lovele.Mie mi s-a ars sursa si de multa vreme vroiam ceva silentios - asa ca mi-am luat si cooler si sursa noi Thermaltake.Am dat undeva la 2 milioane jumate in vara pe ele dar merita toti banii.Pentru moment ma scutesc de la o investitie destul de importanta.Cu microfonul la 3m de unitate e super.Multa bafta!
laurentiugrecu
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Oct 04, 2007 2:31 pm
Localitate: Romania


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron