Neplaceri cu Axiom 61...Al vostru cum merge??

Totul despre tehnologia sunetului

Neplaceri cu Axiom 61...Al vostru cum merge??

Mesajde laurentiugrecu » Sâm Noi 03, 2007 11:11 am

Salutare tuturor!De curand am achizitionat si eu un M-Audio Axiom 61 ptr care tare mult imi doream sa am un controller adevarat cu care sa pot modifica parametrii VSTiurilor pe care le folosesc in timp real si dupa bunul plac.Puteam face chestia asta si cu mouseul dar era munca de chinez si prca ti se si duce cheful de a mai face muzica.Sunt inca la inceput cu el,nu am descoperit inca toate minunile pe care le poate face desi am reusit sa configurez in Cubase instrumentul meu preferat,Nexus si sa ma joc putin cu sliderele si encoderele.E demential!!!
Ceea ce nu prea imi place legat de controller este actiunea clapelor.Atunci cand le apesi usor ai senzatia ca opun o oarecare rezistenta si chiar se aude un mic sunet ca si cand ai dezlipi ceva atunci cand o apesi prima data.Daca apesi aceeasi clapa de mai multe ori senzatia se diminueaza si chiar dispare.E ciudat,nu ma asteptam si m-am gandit ca probabil e nou si cu timpul isi va da drumul.La fel mi se intampla si cu cele 8 Paduri tre sa dai putin mai tare in ele si sa le lovesti central ca sa declansezi senzorul.V-ati confruntat cu probleme asemanatoare?
laurentiugrecu
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Oct 04, 2007 2:31 pm
Localitate: Romania

Mesajde retxed » Dum Noi 04, 2007 6:14 am

nu stiu daca am inteles exact ce vrei sa spui dar cred ca tu te referi la velocitate iar sunetele suna diferit daca apesi mai incet pe clapa sa zicem la o "putere" de 60 sau mai tare cum ar fi 127 de ex. Daca te deranjaza aceasta velocitate poti sa setezi cubaseul sa iti cante axiomu` la o velocitate fixa (100 de ex) indiferent de puterea cu care apesi pe clapa..
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde retxed » Dum Noi 04, 2007 6:16 am

...iar la paduri ai dreptate..trebuie sa apesi putin mai central ca sa cante dar nu cred ca e ceva deranjant..
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde laurentiugrecu » Dum Noi 04, 2007 9:35 am

retxed scrie:nu stiu daca am inteles exact ce vrei sa spui dar cred ca tu te referi la velocitate iar sunetele suna diferit daca apesi mai incet pe clapa sa zicem la o "putere" de 60 sau mai tare cum ar fi 127 de ex. Daca te deranjaza aceasta velocitate poti sa setezi cubaseul sa iti cante axiomu` la o velocitate fixa (100 de ex) indiferent de puterea cu care apesi pe clapa..



Faza cu velocitatea imi place ca ai destule obtiuni de unde poti alege,eu unul nu sunt un player adevarat si prefer sa merg pe una fixa.Nu la treaba cu velocitatea m-am referit ci la modul in care se comporta clapa ca obiect - are tendintza de a ramane putin intepenita daca nu o atingi ... cateva ore sa zic.Ai senzatia,atunci cand o apesi in primele momente ca parca ai dezlipi ceva.Asta e problema care ma deranjeaza!!!
laurentiugrecu
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Oct 04, 2007 2:31 pm
Localitate: Romania

Mesajde adiudrea » Mie Ian 23, 2008 6:59 am

laurentiugrecu scrie:Faza cu velocitatea imi place ca ai destule obtiuni de unde poti alege,eu unul nu sunt un player adevarat si prefer sa merg pe una fixa.Nu la treaba cu velocitatea m-am referit ci la modul in care se comporta clapa ca obiect - are tendintza de a ramane putin intepenita daca nu o atingi ... cateva ore sa zic.Ai senzatia,atunci cand o apesi in primele momente ca parca ai dezlipi ceva.Asta e problema care ma deranjeaza!!!


Si eu am avut o senzatie asemanatoare la inceput insa dar cu timpul te vei obisnui.Este un "semi-weighted action keyboard" pana la urma!
adiudrea
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 03, 2003 2:09 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori