pc recording system!

Totul despre tehnologia sunetului

pc recording system!

Mesajde dadius » Lun Oct 07, 2002 7:41 am

ce am eu:

Athlon XP 2,2 Ghz, 256 ddram, Hard SCSI 18.9 Gb la 10.000 r/m, Hard IDE 60 Gb la 7.200 r/m, placa grafica dual head pt 2 monitoare (ca sa pot vedea track'urile pe unul si mixserul si efectele pe celalalt), terra tec ews 88 mt sound card cu 8 intrari independente pt a putea trage un set de tobe cat mai professional, cd-rom, cd-writer 8x.

ce aveti voi: ???
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Mie Oct 16, 2002 4:25 am

uaa, da' esti dotat ma omule. condoleante pt. amd ;).

la mine e o brambureala totala pt ca tot timpul umblu la cabluri. ultimul setup de inregistrare era cu cabluri de linie legate cam tot ce se putea (tv, radio, mic semiprofesional, pick-up) trecute printr-o statie technics mai veche (+ un osciloscop conectat la mic, de divertisment asa) care era conectata la intrarea de linie de la placa de sunet sb live 128 v.4. softul pe care-l foloseam era cel de la creative, corectiile le faceam dupa aia cu soundforge-ul.

acum e totul pt home listening. statia technics (2x40w, corectii analogice), boxe jamo, 8 ohmi, 2 cai (de la care am scos tweeterele ;)) pe o iesire si o combina jvc (2x80w, corectii digitale, trepte de volum ce cresc logaritmic), boxe jvc 6 ohmi, 3 cai, pe cealalta (paradoxul e ca technics-ul face mai mult zgomot decat jvc-ul). mic-ul l-am lasat conectat doar la osciloscop (ca sa indice nivelul de zgomot in camera, tot de divertisment). tot softul de mixer de la creative il folosesc si pt. playback.

pc-ul e un p3-1 ghz 256 kb cache bus 133 mhz, placa genuine intel i815, 256 mb sdram bus 133 mhz, video geforce 2 cu iesire s-vhs, hd ide seagate ata100 la 7200 rpm de 40 gb, hd ide samsung ata66 la 5400 rpm de 20 gb, cd-rw 4x4x32, cd-rom 40x momentan nu merge ca l-am 'depanat', carcasa midi-tower custom built, monitaur 17" si cam atat.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Joi Oct 17, 2002 8:26 am

Initial trimis de tre cool
uaa, da' esti dotat ma omule. condoleante pt. amd ;).



am renuntat la amd. am acum un pentiu 4 la 2 gb, in rest e la fel.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Lun Oct 28, 2002 12:41 am

bine faci, bine gasesti ;).
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde JMJ » Lun Oct 28, 2002 9:41 am

Dadius....tu ai inceput...si deci pe tine te intreb...ce se doreste de la acest subiect...ne laudam in "scule" sau ne oferim reciproc o mina de ajutor?

Scule => microfoane/mixer/monitoare active/casti studio/placa sunet/PC intel:) /prajitor
Mai mult nu ...ca ....suna a lauda si ...nu miroase bine.....
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac nu de alta dar viata o demonstreaza zilnic !!!!

AIWA is ON AIR
JMJ
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Oct 27, 2002 7:44 pm

Mesajde dadius » Mar Oct 29, 2002 8:58 am

Initial trimis de JMJ
Dadius....tu ai inceput...si deci pe tine te intreb...ce se doreste de la acest subiect...ne laudam in "scule" sau ne oferim reciproc o mina de ajutor?

Scule => microfoane/mixer/monitoare active/casti studio/placa sunet/PC intel:) /prajitor
Mai mult nu ...ca ....suna a lauda si ...nu miroase bine.....


l-am inceput ca sa scrie fiecare ce are sa ne facem o parere. oricum acest forum nu prea are succes asa ca nu are importanta.daca vrei sa discutam si sa ne ajutam intre noi ma gasesti pe msn messenger cu adresa flavius_suciu@hotmail.com si cateodata pe mirc pe canalul #resita nick dadius

numai bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde JMJ » Mar Oct 29, 2002 5:36 pm

Initial trimis de dadius


l-am inceput ca sa scrie fiecare ce are sa ne facem o parere. oricum acest forum nu prea are succes asa ca nu are importanta.daca vrei sa discutam si sa ne ajutam intre noi ma gasesti pe msn messenger cu adresa flavius_suciu@hotmail.com si cateodata pe mirc pe canalul #resita nick dadius

numai bine


Dadius... OK am retinut adresa (msn...ca pe mirc...nu intru si nici nu sint curios de cum functioneaza!:) )
Dar totusi parca ar fi mai corect sa discutam cu totii si nu doar noi....asa mai impartasim din experienta noastra si altora si poate mai invatam si noi cite ceva!

Spui ca nu prea are succes... DA ai MARE DREPTATE...eu cred ca e asezat naspa....aici la muzica...de asta nu are succes!
In acest sent am facut chiar o sesizare.....insa se pare ca ADMINII ori nu au vazut-o inca ...ori sint putin ocupati!:(
Mai asteptam...poate poate..:)
Uite aici ...poate daca cerem mai multi ...se rezolva problema!
http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&threadid=4528
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac nu de alta dar viata o demonstreaza zilnic !!!!

AIWA is ON AIR
JMJ
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Oct 27, 2002 7:44 pm

Mesajde £ucas » Sâm Noi 16, 2002 1:00 pm

pc-ul meu

P3, 733Mhz, 1Gb Ram
Tyan Trinity 400 motherboard
GeForce4 TI 4600 (128Mb)
Matsushita DVD-RAM Lf-d291 scsi
Yamaha cdrw 24x10x40 scsi
3 x 18 Gb Seagate 10000 rpm HDD
Iomega 100 internal + Iomega 100 USB
E-MU APS + M Audio Duo USB

Windows Xp professional, Cubase, Wavelab, Waves 3.5 + Restoration etc.
pretul platit: 4500 £ sterling, still rocks !!
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Mesajde AIWAMAN » Joi Ian 09, 2003 2:58 am

Hei ...ce a mai trecut timpul...intre timp l-am cunoscut si pe Dadius la el acasa (Salve omule suna bine alea...pacat ca nu au fost prinse intr-o compilatie:( )
Ce trebuie pentru un Home recording?
Simplu trebuie sa ai imaginatie...asta in primul rind si ceva talent...daca le ai pe astea doua poti sa faci ce vrei....Ca uneori conteaza foarte mult un "sut in spate" asta e cu tutul si cu totul o alta mancare de peste!
In general cu un PII si o placa de sunet cat de cat...(preferabila o ISA de aia veche...si cu ceva soafte...poti face ce vrei...acum stau si ma uit si spun ...sa ajunga cineva care sa fie limitat de ce e mai sus ...si dupa aia sa se laude cu configuratia sa!
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde Darec » Sâm Feb 22, 2003 6:34 pm

Initial trimis de AIWAMAN
Ce trebuie pentru un Home recording?
Simplu trebuie sa ai imaginatie...asta in primul rind si ceva talent...daca le ai pe astea doua poti sa faci ce vrei....Ca uneori conteaza foarte mult un "sut in spate" asta e cu tutul si cu totul o alta mancare de peste!


Mare dreptate ai . Nici studioul nu stiu daca conteaza atat de mult ca omu care lucreaza acolo. Stiu niste studiouri in Bucuresti care sunt dotate pana in dinti si degeaba (EX INES STUDIO langa Europa FM). Alt exemplu: Baietii de la Unu cand s-au apucat de muzica aveau un cacat de calculator. O masina de scris. Si ceea ce au facut atunci suna mult mai bine decat piata romaneasca de acum (sunt vreo 6 ani 7 poate si mai mult). DECI ... unde pune omul mana...............(se numeste lucru manual:) )
Darec
 

Mesajde dadius » Dum Feb 23, 2003 12:05 am

[quote]Initial trimis de Darec


Mare dreptate ai . Nici studioul nu stiu daca conteaza atat de mult ca omu care lucreaza acolo. Stiu niste studiouri in Bucuresti care sunt dotate pana in dinti si degeaba (EX INES STUDIO langa Europa FM). Alt exemplu: Baietii de la Unu cand s-au apucat de muzica aveau un cacat de calculator. O masina de scris. Si ceea ce au facut atunci suna mult mai bine decat piata romaneasca de acum (sunt vreo 6 ani 7 poate si mai mult). DECI ... unde pune omul mana...............(se numeste lucru manual:) )
[/QUOTE

clar
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Dum Feb 23, 2003 2:51 pm

Initial trimis de dadius
Initial trimis de Darec
[B]

Mare dreptate ai . Nici studioul nu stiu daca conteaza atat de mult ca omu care lucreaza acolo. Stiu niste studiouri in Bucuresti care sunt dotate pana in dinti si degeaba (EX INES STUDIO langa Europa FM). Alt exemplu: Baietii de la Unu cand s-au apucat de muzica aveau un cacat de calculator. O masina de scris. Si ceea ce au facut atunci suna mult mai bine decat piata romaneasca de acum (sunt vreo 6 ani 7 poate si mai mult). DECI ... unde pune omul mana...............(se numeste lucru manual:) ) [/QUOTE

clar [/B]


Dadius, suntem doar noi pe forumul asta?
Darec
 

Mesajde dadius » Lun Feb 24, 2003 8:04 am

Initial trimis de Darec


Dadius, suntem doar noi pe forumul asta?


:) in general DA! Cine dracu' crezi ca mai are pasiuni din astea.Foarte putini anyway.

Daca ai un cont de yahoo mes putem vorbi on-line.Eu sunt: dadius2003

Sau pe msn mes: flavius_suciu@hotmail.com
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Lun Feb 24, 2003 1:51 pm

Initial trimis de dadius


:) in general DA! Cine dracu' crezi ca mai are pasiuni din astea.Foarte putini anyway.

Daca ai un cont de yahoo mes putem vorbi on-line.Eu sunt: dadius2003

Sau pe msn mes: flavius_suciu@hotmail.com


Te-am bagat pe MSN.
Darec
 

Mesajde dadius » Lun Feb 24, 2003 6:38 pm

Initial trimis de Darec


Te-am bagat pe MSN.


Ok than! Ramane sa ne intalnim on-line s sa mai stam la povesti....daca ai chef.Eventual da-mi un mail si spune-mi ca cand intri tu de obicei?

Pana atunci

Numai bine Si tot respectul meu!
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Lun Feb 24, 2003 11:36 pm

Initial trimis de dadius


Ok than! Ramane sa ne intalnim on-line s sa mai stam la povesti....daca ai chef.Eventual da-mi un mail si spune-mi ca cand intri tu de obicei?

Pana atunci

Numai bine Si tot respectul meu!


Ma contul meu de la msn e de pe vremea cand lucram la InoMusic (colaboram) Pe vremea aia aveam net non stop . Acum am dial up intru din cand in cand pentru mailuri si stiri... Ramane sa ne gasim cand ne-om gasi. De obicei intru noaptea cand la mine e dupa amiaza...
Darec
 

Mesajde Darec » Lun Feb 24, 2003 11:38 pm

Pana atunci pace si respect... Da' mai discutam pe aici prin zona daca e...
Darec
 

Mesajde soulviasound » Joi Apr 17, 2003 9:51 am

Initial trimis de Darec


Mare dreptate ai . Nici studioul nu stiu daca conteaza atat de mult ca omu care lucreaza acolo. Stiu niste studiouri in Bucuresti care sunt dotate pana in dinti si degeaba (EX INES STUDIO langa Europa FM). Alt exemplu: Baietii de la Unu cand s-au apucat de muzica aveau un cacat de calculator. O masina de scris. Si ceea ce au facut atunci suna mult mai bine decat piata romaneasca de acum (sunt vreo 6 ani 7 poate si mai mult). DECI ... unde pune omul mana...............(se numeste lucru manual:) )



Mai bine nu o puteai zice...Si poate cei Ines "stiu" meserie pe langa altii.Uitel stiu unu (nu dau nume) care a dat un car de bani pe o masa SSL da baiatu ma chema sa vin sa-i explic ce fac butoanele ca in afara de pan de vol,de vol grupe de grupe si cel de master nu stia nimic dar unde sa mai pui ca important e ce faci cu ele nu ce fac .Dar pana la urma a zis ca tot fruity lui ii place mai mult.:))
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Darec » Vin Apr 18, 2003 1:10 am

Initial trimis de soulviasound



Mai bine nu o puteai zice...Si poate cei Ines "stiu" meserie pe langa altii.Uitel stiu unu (nu dau nume) care a dat un car de bani pe o masa SSL da baiatu ma chema sa vin sa-i explic ce fac butoanele ca in afara de pan de vol,de vol grupe de grupe si cel de master nu stia nimic dar unde sa mai pui ca important e ce faci cu ele nu ce fac .Dar pana la urma a zis ca tot fruity lui ii place mai mult.:))


Si macar de ar fi primul si ultimul. Sa mor io, n-am pus mana in viata mea pe uin ssl si unul di visele mele ca si sunetist e sa lucrez pe unul din ele. Pana acum am bagat documentatie la greu. M-am oprit in momentul in care mi-am dat seama ca n-o sa am norocul sa pun mana pe asa ceva, si mai ales cand mi-am dat seama ca teoria fara practica e de tot cacatul.
Darec
 

Mesajde dadius » Vin Apr 18, 2003 7:34 am

Ce inseamna SSl?
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Vin Apr 18, 2003 9:02 am

Initial trimis de dadius
Ce inseamna SSl?


Solid State Logic , e masa de mixaj, nu meseriasa ci extrem de meseriasa, nu am loc aici sa-ti spun cate stie da intra pe site-ul lor.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Vin Apr 18, 2003 9:14 am

Initial trimis de Darec


Si macar de ar fi primul si ultimul. Sa mor io, n-am pus mana in viata mea pe uin ssl si unul di visele mele ca si sunetist e sa lucrez pe unul din ele. Pana acum am bagat documentatie la greu. M-am oprit in momentul in care mi-am dat seama ca n-o sa am norocul sa pun mana pe asa ceva, si mai ales cand mi-am dat seama ca teoria fara practica e de tot cacatul.



Inainte sa pun mana pe una am bagat documentatii la greu.La fel ca tine era unul din visele mele (si nu-mi zi tu mie ca nu ai sa pui mana pe una pt. ca eu am gasit pe forum-ul asta oameni care le da clasa celor "grei" din sunetul romanesc, care sunt niste babe care doar inainte, cu toate ca nu au o aparatura de top(in special pe tine si dadius) si crezi ca veti ramane in umbra mult timp, ganditi-va ca nu numai romania e cea care au nevoie de voi eu ma gandesc pe bune sa plec din mizieria asta )dar de fiecare data aspiri la mai mult.Imi tremurau mainiile(si nu glumesc deloc) cand am pus mana prima data pe una.
Mai rea ii practica fara teorie, cum fac taranii.Nu se gandesc intati sa citeasca o documentatie sa vezi ce poti face cu lucru ala, numa se trezesc ca vine unu si le zice ba uite ce mai poti face cu ea iar el: Daaaaaaaa?!!Nici nu am stiut ca face asta baaaaaa!!!
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Darec » Vin Apr 18, 2003 10:25 am

Initial trimis de soulviasound



Inainte sa pun mana pe una am bagat documentatii la greu.La fel ca tine era unul din visele mele (si nu-mi zi tu mie ca nu ai sa pui mana pe una pt. ca eu am gasit pe forum-ul asta oameni care le da clasa celor "grei" din sunetul romanesc, care sunt niste babe care doar inainte, cu toate ca nu au o aparatura de top(in special pe tine si dadius) si crezi ca veti ramane in umbra mult timp, ganditi-va ca nu numai romania e cea care au nevoie de voi eu ma gandesc pe bune sa plec din mizieria asta )dar de fiecare data aspiri la mai mult.Imi tremurau mainiile(si nu glumesc deloc) cand am pus mana prima data pe una.
Mai rea ii practica fara teorie, cum fac taranii.Nu se gandesc intati sa citeasca o documentatie sa vezi ce poti face cu lucru ala, numa se trezesc ca vine unu si le zice ba uite ce mai poti face cu ea iar el: Daaaaaaaa?!!Nici nu am stiut ca face asta baaaaaa!!!


E frumos ce spui tu, da' e destul de departe ziua ai din pacate... (la un moment dat eram nebun, ziceam ca dupa ce pun mana pe un SSl ma las de sunet)
Darec
 

Mesajde soulviasound » Lun Apr 21, 2003 1:24 pm

Initial trimis de Darec


E frumos ce spui tu, da' e destul de departe ziua ai din pacate... (la un moment dat eram nebun, ziceam ca dupa ce pun mana pe un SSl ma las de sunet)


Mai vorbim noi peste cativa ani.Intra-adevar are un pret despre care nu mai vorbesc dar gandeste-te daca unu care sta in germania a cumparat una si nu orice model dupa care sa-mi spuna ca o da, pt. ca lui ii place Fruity loop.Nu mi-a venit sa cred.Am crezut ca glumeste.Cel care poate nu are.
Daca stii sa te bagi in seama sau fa un SAE (zic SAE pt ca este cel mai bun pret\calitate servicii) si vei avea ocazia sa pui mana pe SSL, plus de asta ai o diploma in mana si asiguarate niste contracte in niste studio-uri cu bugete deloc neglijabile fara sa bagi tu bani in scule.Chiar crezi ca gasesti sunetisti adevarati si care stiu sunet la rang de INGINER, la fiecare pas.In romania trebuie sa-i cauti cu lupa.Cand vei lucra cu un sunetist adevarat(si personalitatea si atitudinea fata de cei din jur conteaza) care ii gaseti dincolo, atunci vei fi mandru ca te numeri printre ei. Pe mine m-a oprit altceva sa raman intre ei.Dar cat de curand am sa repar totul sper.
Eu sincer iti doresc tot norocul de pe lume(si nu o zic ca sa zici tu ca uite ce de treaba e asta,chiar iti doresc sa ajungi acolo unde vrei ) pt. ca stiu ce inseamna sa iubesti pasiunea asta.Oricum ai de luptat (nu cred ca-ti displace idee de a lupta pt. idealuri si nu de a le primi pe tava) si cum ai zis chiar tu, nici o data sa nu fii multumit cu ce ai facut, sa vrei mai mult.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: pc recording system!

Mesajde Joe^Balamuk » Lun Apr 28, 2003 12:15 am

Initial trimis de dadius
ce am eu:

Athlon XP 2,2 Ghz, 256 ddram, Hard SCSI 18.9 Gb la 10.000 r/m, Hard IDE 60 Gb la 7.200 r/m, placa grafica dual head pt 2 monitoare (ca sa pot vedea track'urile pe unul si mixserul si efectele pe celalalt), terra tec ews 88 mt sound card cu 8 intrari independente pt a putea trage un set de tobe cat mai professional, cd-rom, cd-writer 8x.

ce aveti voi: ???


sa dadius spune`mi si mie cum sa lucrez cu doua monitoare ...am cubase sx si vreau sa`mi apara track`urile pe un monitor iar mixerul pe al 2`lea monitor .Spune`mi si mie unde se fac setarile pe placa video sau in program in cubase Sx
Joe^Balamuk
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 15, 2003 6:00 pm
Localitate: Constanta

Re: Re: pc recording system!

Mesajde dadius » Mar Apr 29, 2003 9:55 am

Initial trimis de Joe^Balamuk


sa dadius spune`mi si mie cum sa lucrez cu doua monitoare ...am cubase sx si vreau sa`mi apara track`urile pe un monitor iar mixerul pe al 2`lea monitor .Spune`mi si mie unde se fac setarile pe placa video sau in program in cubase Sx


mi-e greu sa-ti explic exact pt ca banuiesc ca nu toate placile dual head sunt la fel. In primul rand...ai o placa video dual heada? (adica ai mufe pe ea pt 2 monitoare?).Daca da atunci trebuie sa setezi de pe placa tot.Se face din clasicul :display propertis din windows. in primul rand trebuie sa fie desktop'ul pe amandoua monitoare dar numai pe unul se va ikon'urile.apoi deschizi Cubase dar nu pe tpt ecranul.Il maresti manual cu sagetile ca pe orice program.tragi din stanga spree dreapta si ai sa vezi ca trece dintr-un monitor in altul.apoi e simplu.muti mixerul intro parte trakurile in alta sau cum ai tu chef.

cam asta e.sper ca ti-am explicat bine.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: pc recording system!

Mesajde Joe^Balamuk » Mar Apr 29, 2003 1:59 pm

Initial trimis de dadius


mi-e greu sa-ti explic exact pt ca banuiesc ca nu toate placile dual head sunt la fel. In primul rand...ai o placa video dual heada? (adica ai mufe pe ea pt 2 monitoare?).Daca da atunci trebuie sa setezi de pe placa tot.Se face din clasicul :display propertis din windows. in primul rand trebuie sa fie desktop'ul pe amandoua monitoare dar numai pe unul se va ikon'urile.apoi deschizi Cubase dar nu pe tpt ecranul.Il maresti manual cu sagetile ca pe orice program.tragi din stanga spree dreapta si ai sa vezi ca trece dintr-un monitor in altul.apoi e simplu.muti mixerul intro parte trakurile in alta sau cum ai tu chef.

cam asta e.sper ca ti-am explicat bine.


merci mult pt explicatie am inteles cum se face .
Joe^Balamuk
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 15, 2003 6:00 pm
Localitate: Constanta


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator