Plug-ins (VST sau DX)

Totul despre tehnologia sunetului

Mesajde gilbert » Lun Mar 28, 2005 4:22 pm

Salut Danishere si celorlalti!Ma se pare ca suntem in aceeasi situatie nasoala.Dar te sfatuiesc sa faci si tu ca mine.Joaca-te ,si invata intre timp calumea tot ce poti,si cand vei avea scule vei putea face si performanta.Altfel ramai pe loc.Nu-ti face probleme ca ACUM nu ai,ci fa tot ce poti cu ce ai acum.Intre timp documenteaza-te calumea si pe viitor cine stie.....ca doar n-o fi poate asa de rau.Detalii tehnice....ce sa zic eu?Bineinteles ca-i diferenta mare de la 16 la 24,iar la 32 ii si mai si(biti).Ca sa salvez niste track-uri m-o sfatuit cineva sa le salvez la capacitatea maxima a placii de sunet...adica la mine pe la 96 mi se pare.Ca vorba aia....dac-o faci calumea ai de unde sa mai scazi....daca nu,de unde sa mai pui?Si dupa cate am mai studiat eu intre timp din doua chestii mono n-o sa scoti niciodata stereofonie,decat un fel de surogat.da ideea cu salvatu trackurilor nu-i rea.Dar vezi la cat le poti salva.
Cam atit...ne mai auzim
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Da ma gilbert!

Mesajde Danishere » Mar Mar 29, 2005 8:15 am

Cam asta era. Mersi mult dar stiam deja asta. Cre ca o sa ma apuc sa invat plug-inurile pe care le-am precizat in postarile precendente, pentru ca stiam ca din Reason nu poti exporta la o calitate mai mare si oricum nu duce mult el la calitate. Mie mi-a fost de ajutor sa-mi fac o idee cam cum se fac efecte, cu el am invatat ritmica, cu el am invatat putina armonie. MI se pare acum ca e greu sa ma las de sunetele mele facute in Reason, cum si tu spuneai ca iti vine greu sa te desparti de FLstudio, care ti-am mai spus ca este superior Reasonului ca si calitate a sunetului, dar idei sunt multe si multe se pot face. Oricum daca vreau sa lucrez totusi cu sunete exportate din Reason, as putea sa le prelucrez in CoolEdit sau Audition cum se numeste el acum sa le modific adancimea semnalului, le fac filtrare digitala si alte, ca sa fac sunetul mai apropiat ca si calitate de 24bit ca de 32bit nu prea te poti apropia cu soft.


Numa bine
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Probleme !!!

Mesajde LEXIC » Mar Mar 29, 2005 12:26 pm

- sers all ,
-uitati vreau sa va cer ajutorul , am placa de sunet m- audio audiophile 2496 , placa de baza este asus a7n8x , 1 giga ram pus in dual ..... din punctul asta de vedere calcu e ok .... faza nasoala care o patesc este urmatoarea , se intampla ca dupa ce inregistrez ceva (chitara sau voce ) in vegas si o randez in sound forge imi apar unele pacaituri , dar de fiecare data cand ascult acelasi sound pacaiturile respective nu sunt in acelasi loc sau uneori sa nu fie deloc .....prima data am crezut ca e din cauza prizei ... am legat si pamantare deci ar trebuii sa fie ok , dar tot asa patesc .......
-am niste setari la placa cu ar fi DMA buffering eu am setat pe 516 , apoi pe 1024 dupa aia pe 1200 dar tot asa ........
-din softurile in care lucrez respectiv sound forje sau vegas si acid , am intrat la preference si acolo mi-am setat driverul ca fiind delta multichanel , mai e acolo ceva buffering de la -64 pana +64 , dar din program epus la 0 ....
are cineva vre-o idee ce se intampla ????
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde gilbert » Mar Mar 29, 2005 1:24 pm

LEXIC scrie:- sers all ,
-uitati vreau sa va cer ajutorul , am placa de sunet m- audio audiophile 2496 , placa de baza este asus a7n8x , 1 giga ram pus in dual ..... din punctul asta de vedere calcu e ok .... faza nasoala care o patesc este urmatoarea , se intampla ca dupa ce inregistrez ceva (chitara sau voce ) in vegas si o randez in sound forge imi apar unele pacaituri , dar de fiecare data cand ascult acelasi sound pacaiturile respective nu sunt in acelasi loc sau uneori sa nu fie deloc .....prima data am crezut ca e din cauza prizei ... am legat si pamantare deci ar trebuii sa fie ok , dar tot asa patesc .......
-am niste setari la placa cu ar fi DMA buffering eu am setat pe 516 , apoi pe 1024 dupa aia pe 1200 dar tot asa ........
-din softurile in care lucrez respectiv sound forje sau vegas si acid , am intrat la preference si acolo mi-am setat driverul ca fiind delta multichanel , mai e acolo ceva buffering de la -64 pana +64 , dar din program epus la 0 ....
are cineva vre-o idee ce se intampla ????

Nu stiu ce sa-ti zic...incearca sa pui pe driver Asio.Ca sta mult mai bine cu latenta.Si cred ca n-o sa mai ai probleme.Dar cu Vegasul nu stiu ce sa zic...ala-i ptr. video.Eventual Acidul,sau Adobe Audition ar fi mai potrivite...sau mai ales Cubase sx.
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

continuare

Mesajde LEXIC » Mar Mar 29, 2005 1:32 pm

- si AsIO de unde gasesc , sau ar trebuii sa fie pe driverul de la placa de sunet ????
- sincer nu am mai vazut asa ceva , sa-mi dea pacaituri , dar de fiecare data cand ascult se schimba pe lungimea soundului sau uneori acelasi sound suna foarte bine fara nimic , in plus daca pun acel sound pe un cd si-l ascult la un cd player nu se aude nimic ......deci acele pacaituri nu exista ........oare se mai poate sa fie si de la codecurile care le am in calc ??? codecuri de filme obisnuite ...... nu ceva special...
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde gilbert » Mar Mar 29, 2005 1:35 pm

Are placa de sunt driverele alea.Si Cubase-ul iti instaleaza unul Full Duplex(asta mie imi merge bine)
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Mar Mar 29, 2005 1:37 pm

se poate ca dupa randare sa nu mai aibe probleme....sa fie numai din cauza folosirii in timp real,nerandat si cu latenta slaba.Asa pateam si eu in FLoops.Dar la randare merge bine
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Mar Mar 29, 2005 1:41 pm

Cauti la Audio settings in programul in care lucrii si la audio unde ai primary sound card sau altceva uita-te dupa Asio
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde LEXIC » Mar Mar 29, 2005 2:10 pm

- in sound forge de exemplu am la drivere : PRIMARI sound ,m-audio multichanel si mai am s/pdif ........doar la vegas si acid am vazut asio ....
- si cred ca asio se instaliaza simultan cu instalarea diverului de la placa audio ....
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde gilbert » Mar Mar 29, 2005 2:47 pm

Atunci foloseste in Acid si baga Asio.Dar mai poti folosi si WaveLab,doar ca nu-i multitrack
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

....

Mesajde LEXIC » Mar Mar 29, 2005 3:48 pm

-din pacate sunt prea obisnuit cu sound forge si din el folosesc pluginurile , in general cele de la waves .......sa incerc sa vad ce pot face ... oricum mersi foarte mult pt sfaturi , am sa le pun in practica cu speranta ca voi scapa de griji mai alesc aparatura e buna .......
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde gilbert » Mar Mar 29, 2005 4:46 pm

eu aveam scule mult mai proaste decat tine...si acum am.Imi facea aceleasi figuri,pina am bagat Asio.Acum nu mai am probleme decat cu ramii ,ca-s prea putini ptr.cat as vrea eu sa folosesc.
Cu placere oricum.
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde LEXIC » Mie Mar 30, 2005 8:18 am

- si in cubase sx chiar dupa ce am setat delta asio tot imi da acelisi pacaituri , nu stiu ce sa mai fac , oare e ceva conflict intre placa de baza asus si audiophile ???
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde gilbert » Mie Mar 30, 2005 10:34 am

Deja pe mine ma depaseste subiectul.Nu stiu ce sa mai zic.Ti-am zis cum am facut eu si mi-o mers.Poate iti raspunde Prosound sau altii care se pricep mai bine.Dar cred totusi ca nu-i din comp problema.Vezi si cablurile de la scule sa fie ok.Sa nu faca masa pe undeva,sau sa se atinga firele intre ele,sau mufele.Vezi la capitolul asta sa fie in regula.
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde LEXIC » Mie Mar 30, 2005 4:19 pm

- sers , nu stiu ce sa spun cablurile sunt master cable si cordial, chiar am tinut mult la chestia asta .....nici macar proel nu am .....sa vad sa trag ceva in cubase sx sa vad cum se comporta , mai vb , oricum mersi pt sfaturi ...
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde DannyMix » Mie Mar 30, 2005 9:21 pm

Daca placa este setata corect (am scris in alt post) nu ramane decat faza de software ... E posibil si merita verificat daca nu cumva ai ceva plugginuri demo pe acoloca si de aici pot aparea asemenea probleme. Intr-un final cred ca solutzia salvatoare va fi aceea de a reinstala tot :(

Da mai multe detalii, poate mai imi vine vreo idee de pe unde ar mai putea fi (de cand ai windowsul asta a facut aceste probleme sau au aparut pe drum, apar si pe playback sau doar cand dai export...)

Cu respect,
DannyMix
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

problema continua !@!!

Mesajde LEXIC » Joi Mar 31, 2005 8:16 am

-sers , uite acum ce patesc , inainte am avut un calculator mult mai slabutz (placa de baza ECS , 256 Ram ,hdd 256 ) si totul parea sa mearga ok si curat , DAR de cuarnd mi-am cumparat alt calc (Placa de baza Asus a7n8x,hdd seral ata 80 giga , 1 giga ram ) deci configuratia este mult superioara ,aseara cand am vrut sa inregistrez prima data pe acest calculator in momentul in care dade-am REC absolut tot soundul era plin de pacaituri si interferente ....de data asta erau permanente ......
- am reinstalat tot sistemul windows , placa de baza , video sunet plus softurile (vegas , sound forge , cubase sx ) dar la fel , cand am inregistrat am patit la fel , setarea la placa de sunet e corecta deoarce am un prieten in bucuresti care e ing de sunet la un studio si are aceiasi placa de sunet k si mine , pur si simplu aceliasi setari ....
- CULMEA e ca in momentul in care nu dai REC sunetul se aude foarte bine si curat , sa fie oare ceva conflicte intre placa de baza si placa de sunet ??bineintales ca placa de sunet on board an dezactivat-o din start ....
-stie cineva ce pot face ?????
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Ps

Mesajde LEXIC » Joi Mar 31, 2005 8:24 am

-in setarile de la placa de sunet respectiva la hadware setings , am modificat DMA bufering size de la 64 - la 1024 (toate variantele ), si fara efect ......
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde LEXIC » Joi Mar 31, 2005 1:44 pm

AM VORBIT ASTAZI CU CEI DE LA AVAUDIOSYS , mi-au spus ca s-ar putea sa fie de la driverele nvidia atat de la placa de baza cat si de la placa video ,si ca ar trebuii sa instalezi nvidia standard care e fara accelerator grafic si asa mai departe , dar nu am gasit nicaieri aceste drivere , eu stiu de ceva nvidia detonator..... stie cineva ceva ???
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde Danishere » Joi Mar 31, 2005 3:11 pm

LEXIC scrie:- si in cubase sx chiar dupa ce am setat delta asio tot imi da acelisi pacaituri , nu stiu ce sa mai fac , oare e ceva conflict intre placa de baza asus si audiophile ???


Sal Lexic, as putea sa iti dau o solutie: baietii vb de vo 4-5 zile de optimizat sistemul de operare, posibil ca de asta ai si fost sfatuit sa reinstalezi totul, desi este f posibil sa faca figuri driverele de nvidia uneori si de asta e recomandat sa le instalezi pe cele de pe cd-ul placii video-ai putea sa verifici in device manager daca apare v-un component cu semnul exclamarii; ar mai fi ca tu pui probabil latenta la valori extreme (adica minim in cazul tau probabil) deci tre sa le pui la valoarea cea mai apropiata de minim sau imediat urmatoarea; ce sa zic placile de baza asus din zilele noastre se dovedesc nishte kkturi in toata regula, nu vreau sa te invinovazesc pt prostie sau ceva, se mai intampla, na...

Mai vorbim si numa bine
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde LEXIC » Joi Mar 31, 2005 3:56 pm

-mersi mult , orice sfat este binevenit , placa de baza a7n8x nu mi-am aless-o chiar asa de capul meu , mai mai vb cu niste oameni inainte si chiar m-am uitat in ceva topuri si e pe primul loc la sochet A , ce sa spun poate sunt eu mai ghinionist pt ca presupun ca , ceea ce mi se intampla mie e foarte rar ....avand in vedere si configuratia calculatorui care na fata de cel precedent care avea o placa de baza ECS ...........
- o sa instalezi niste drivere nvidia in seara asa sa vad ce se intampla ....dar deja sunt mega stresat .........
astept sfaturi de la voi , va multumesc anticipat .......
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde AudioSiS » Vin Apr 01, 2005 8:14 pm

LEXIC scrie:-mersi mult , orice sfat este binevenit , placa de baza a7n8x nu mi-am aless-o chiar asa de capul meu , mai mai vb cu niste oameni inainte si chiar m-am uitat in ceva topuri si e pe primul loc la sochet A , ce sa spun poate sunt eu mai ghinionist pt ca presupun ca , ceea ce mi se intampla mie e foarte rar ....avand in vedere si configuratia calculatorui care na fata de cel precedent care avea o placa de baza ECS ...........
- o sa instalezi niste drivere nvidia in seara asa sa vad ce se intampla ....dar deja sunt mega stresat .........
astept sfaturi de la voi , va multumesc anticipat .......

Incearca sa reinstalezi tot calculatorul, incepi cu windows, drivere de la placa de baza , drivere nvidia, si apoi driverele de la M-audio
AudioSiS
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Dec 27, 2004 9:06 pm
Localitate: Oradea

Mesajde LEXIC » Sâm Apr 02, 2005 9:07 am

-am incercat asta de prima data dar nici un folos , acelasi rezultat , am dezinstalat nvidia de tot , la fel numic , am pus detonator nvidia , nici o speranta ....o sa aduc astazi un intel pentium 4 sa vad ce se intampla ca nu mai stiu ce sa fac .....mersi pt sfaturi , daca mai gasiti cevasolutii va rog sa ma anuntati chiar si pe email anexa1@yahoo.com
-va multumesc anticipat
Avatar utilizator
LEXIC
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Joi Ian 31, 2002 12:00 am

Mesajde gilbert » Dum Apr 03, 2005 12:31 pm

Am acu o alta problema....Am incercat sa fac ceva in Samplitude si Sequoia si am dat de aceeasi problema.Nu reusesc sa salvez un track ca wav sau mp3.Adica dau export/wave file...se randeaza dar nu aud nimic cand vreau sa ascult.Am salvat si la 16,24 si 32 si tot nimic.Cum naiba pot salva calumea sa se si auda ceva?Ca ma enerveaza la culme deja,ca-mi plac programele.
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Joi Apr 07, 2005 9:32 am

Nu mai zice nimeni nimic?Tot n-am rezolvat problema cu Samplitude.Nu reusesc nicicum sa salvez un mixdown ca-n Cubase.Se salveaza,apare ca are 3-4 mb ,dar cand vreau sa-l ascult....nimic.Ce poate fi?Sau ce n-am facut ? ;a
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Sal Gilbert!!!!

Mesajde Danishere » Dum Apr 10, 2005 12:10 am

Ma da ce are ma http://www.fixdown.com ca mi-am pus acu net acasa si nu reusesc sa intru in el ma frate sub nici o forma de cateva zile!!!!!!!!! :nope:
Cre ca am sa vb cu administratorul de retea sa-l injur oleaca.................
Poate gasesc din alta parte sa iau si poate imi dai un sfat bun..
Mai vb..
See yaaa
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Dum Apr 10, 2005 9:18 am

Haha! Un sfat bun ii sa nu incerci sa deschizi site-ul lor ca sa cauti dup-aceea in el ceva.Cel mai probabil ca nu merge asa.Dar eu daca vreau ceva caut pe google ceva de genu ...waves fixdown....si automat imi gaseste la fixdown si ma pot baga acolo pe link si de-abia duuupa asta incep sa si caut la ei pe site.Aia in engleza ce-ai gasit-o ii cam nimic.Si dup-aia tre sa ai grija cu downloaderu ti-am mai zis asta
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Ma gilbert!

Mesajde Danishere » Mie Apr 13, 2005 5:39 pm

Stiu de ce nu mergea ma ::))) din cauza firewall sau rav antivirus... Am si tras ceva de acolo. Am gasit pe la amici informazii despre http://www.isosoft.com de unde se poate trage cubase 3 full cica are 2 gb si reason 3 si aproape orice....
Mai vb
See Yaaa
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Joi Apr 14, 2005 12:05 pm

Am primit nu de mult Spectrasonics RMX...ii beeeton!!!Va recomand cu caldura ,daca aveti nevoie de un drum machine virtual.Pe mine ma multumeste pe deplin..nici nu cred ca o sa mai folosesc alt prog ptr. tobe.Ii superb,si ce poate faace....
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde QAZQAZ » Mar Apr 19, 2005 7:08 am

gilbert scrie:Am primit nu de mult Spectrasonics RMX...ii beeeton!!!Va recomand cu caldura ,daca aveti nevoie de un drum machine virtual.Pe mine ma multumeste pe deplin..nici nu cred ca o sa mai folosesc alt prog ptr. tobe.Ii superb,si ce poate faace....

Salut,am citit toata discutia asta din cap in coada.Mi-a placut la maxim.Ce vreau eu sa spun este ca momentan suntem prea saraci ca sa ne permitem ptetentzia sa sunam foarte bine.Cand spun asta ma refer la "smotoceala lui AudioSIS.Foarte bine n-ai sa suni nici cu Cubase-ul si nici cu alt soft,atata timp cat calculatorul va fii piesa principala din studioul tau.Deci in legatura cu smotoceala ta AudioSIS vreau sa spun ca Cubaseul este profilat pe o treaba si Fruity-ul pe alta,deci nu potzi sa-mi recomanzi Cubase in loc de Fruity,cu specificatzia"ca suna mai bine".Povesti dinastea sa vinzi cui vrei dar nu mie(care si eu sunt un utilizator de soft in proportie de 75%).Din ceea ce am citit am dedus ca tu ai facut o piesa de succes si ti-ai dat seama ce greu este sa faci o asemenea piesa sau mai bine zis sa recidivezi,ok.Eu din 97 am inceput sa studiez rahatul asta care se cheama ShowBizz(audio-video in cazul meu)si de prin 2000 cam din asta traiesc.Cunosc Cubase-ul,care este un multitrack bun si pe care il folosesc si eu,alternativ.Cunosc Fruity-ul,pe care la fel il folosesc alternativ,in Re-Wirw cu Cubase-ul,Reason etc.Am facut multe piese,de toate genurile,si mai de succes si de mai putzin succes.Intrebai la un moment dat pe Gilbert de ce nu scoate o piesa comerciala care sa prinda la public,la intrebarea asta ai fost rautacios in mod direct,vrei sa-mi spui tu ca din muzica autohtona(care in proportie de 50% e facuta in Cubase Fruity si Reason)de succes si care face vanzare chiar exista valoare?,daca da spune-mi in ce consta acea valoare?sunt multzi care au compozitzii de mori(tari in adevaratul sens,ca si compozitii)si care se pierd pentru ca nu stiu ca de fapt 70% din studiourile noastre sunt compuse dintr-un microfon(de obicei condensator-ex-AKG C3000B),un mixer(-ex-EURODESK SL2442FX-PRO),o placa de sunet(-ex-Delta 10-10),doua boxe(cate-o data monitoare,de obicei liniare sau nici macar),o statzie(de obicei liniara),cateva perechi de casti,un modul de sunet sau in cazurile mai fericite un sintetizator si un controler MIDI,un calculator(de ex AMD Barton 2500+,1GB Ram,80 GbHDD 7200 8MB,CD-Rw) si cam asta e tot.Cu ceea ce am descris eu mai sus(si de multe ori nici atat) au facut miliarde studiouri cu nume "rasunator".Daca acele valori despre care vorbeam mai sus ar stii ca de fapt studiourile despre care ei au impresia ca sunt superprofesionale nu costa mai mult de 2500 de euro si rar ajung la 3000 de euro(dar de-acuma vor stii)nu vor mai fii dezamagitzi de critici ca ale tale.Audigy2,ce nu e bun la placa asta,mai ales de inceput?sau ma ajuta cu ceva ca am o placa de sunet cu 20 de intrari si 20 de iesiri cand eu nu trag decat o voce deci am nevoie de numai un canal?sau ce nevoie am eu de acel mixer cu 16-24-sau daca se poate 36 de canale de pe care de fapt eu folosec numai unul si anume ala prin care se preamplifica microfonul?.........sa nu incepi sa-mi spui ca delta 10-10 are latentza mai buna sausoundul mai cald sau gogomanii dinastea pentru ca am o lista cu studiouri din ce orash mare vrei tu,care in momentul asta folosesc Audigy2.Intr-adevar simtzi o diferentza daca lucrezi cu mai mult hardware,dar unde softul si calculatorul e primordial diferentza e insignifianta.Fac precizarea ca pentru a face productie muzicala ai nevoie de o placa de sunet cu ASIO,asta ca sa nu ai intarzieri in multitrack HDD,iar o astfel de placa este de la Audigy2 in sus,deci Audigy2 este printre ultimele de jos,dar totusi este "printre ele".Deci Gilbert,nu te pune sa faci negative in Cubase ca te muncesti mai mult si pe cuvantul meu ca nu suna mai bine.Si nu fa eforturi pentru Un Audiophile care "chipurile" e mai buna,ca nu e.Dai mai mult pe ea,dar de fapt dai mai mult pe nume,de fapt e tot o placa conceputa pentru Game,la fel ca si Audigy,dar se poate face muzica si pe aceste placi,chiar bine de tot(la nivel de Romania).AudioSIS mentalitatea ta imi place,dar modul de exprimare si.......bataia ta...nu e ok...si de curiozitate din ce orash esti de fapt?
PS-dupa ani de munca,nu va lasati dezamagitzi in 5 minute,nu merita.Dupa ce urmatzi sfaturile cuiva care va da peste cap tot ce stitzi vine un altul care va va da din nou peste cap si uite asa mereu vetzi fii in perioade de tranzit...pna ce o sa va apucatzi de "agricultura".Totul se invatza din mers si nu radical si brusc.....nu oprii locomotiva ca sa-i schimbi rotzile,schima-le din mers...;)..toate cele bune tuturor. ;-)
QAZQAZ
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron