Plug-ins (VST sau DX)

Totul despre tehnologia sunetului

Mesajde gilbert » Sâm Feb 26, 2005 6:16 pm

Salutare!Uite-aici o lista cu niste linkuri de unde poti lua Waves-urile.Tre sa folosesti FlashGet-ul si sa scrii la referrer http://www.fixdown.com Succes!
Wave Arts Power Suite VST DX RTAS v4.06
http://www.fixdown.com/soft/20243.htm

WaveArts.PowerSuite DX VST v4.05
http://www.fixdown.com/soft/19530.htm

Waves Diamond Bundle v5.0
http://www.fixdown.com/soft/15565.htm

Waves IR1 v5.0
http://www.fixdown.com/soft/15566.htm

Waves L3 Multimaximizer v1.0
http://www.fixdown.com/soft/19615.htm

Waves Musicians Bundle v5.0
http://www.fixdown.com/soft/15567.htm

Waves Transform Bundle v5.0
http://www.fixdown.com/soft/12254.htm
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

mersi

Mesajde Danishere » Lun Feb 28, 2005 4:29 pm

gilbert scrie:Salutare!Uite-aici o lista cu niste linkuri de unde poti lua Waves-urile.Tre sa folosesti FlashGet-ul si sa scrii la referrer http://www.fixdown.com Succes!
Wave Arts Power Suite VST DX RTAS v4.06
http://www.fixdown.com/soft/20243.htm

WaveArts.PowerSuite DX VST v4.05
http://www.fixdown.com/soft/19530.htm

Waves Diamond Bundle v5.0
http://www.fixdown.com/soft/15565.htm

Waves IR1 v5.0
http://www.fixdown.com/soft/15566.htm

Waves L3 Multimaximizer v1.0
http://www.fixdown.com/soft/19615.htm

Waves Musicians Bundle v5.0
http://www.fixdown.com/soft/15567.htm

Waves Transform Bundle v5.0
http://www.fixdown.com/soft/12254.htm



Sal'tare gilbert si mersi pt link-uri. acu problema e ca site-ul e in totalitate in heroglife chinezesti si nu pot gasi nimic. Dar voi mai incerca si varianta ta cu flashget. :dir: ;a . Sper sa nu fie tot trial ca ma kc pe ele (scuzati expresia "pe ele"). ~p
Ai ceva impresii despre reason 3? sau nu ai incercat inca sau poate nu esti un utilizator care sa foloseasca asa ceva... voiam sa te intreb de calitatea sunetului si mai ales ce fac si cum noile plugin-uri implementate in el. Din cate scrie pe site-ul propellerheadsoftware, ar fi o chestie ... meserie. Ma rog. Tot pomenesc de reason-ul assta ca nu am apucat inca sa-mi iau nici tu clapa, nici tu monitoare sau alte mixere si nave cosmice de-alea. Poate ai o alternativa de soft mai buna si o astept cu placere.
See ya!
Numa bine. :)
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

fixdown

Mesajde gilbert » Lun Feb 28, 2005 5:01 pm

Cu placere!Da sunt full si au aia de toate.Mi-am prins si eu un timp urechile cu descarcatu lor ,dar acum merge bine.Nu trebuie sa intelegi mare lucru din hieroglifele alea decit ce te intereseaza pe tine...de ex.Cind dai sa iei Waves ti se deschide o pagina pe care vei cauta unde scrie in paranteze(download the page).Dai click si ti se deschide alta pagina unde vei vedea de obicei trei iconite galbene.Alea sunt linkurile de descarcat.Dai click dreapta pe ele(daca nu merge unu dai pe altul...etc.)si dai copy link adress pe care il paste-uiesti in flashget.In sectiunea referrer din flashget introduci adresa de unde iei progu...de ex:Http://www.fixdown.com Cam asta e tot Succes
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Lun Feb 28, 2005 5:07 pm

Eu folosesc Reasonul 2.5(3-ul nu o aparut inca,decit pe 10 martie),FlStudio5 cu o groaza de vst-uri betoane,si Cubase sx2(la 3 inca n-am gasit crack-ul).Sunt toate foarte bune si sint multumit de ele.Nu stiu sa fac o deosebire radicala intre ele ptr ca mi se par excelente si fiecare are chestiile lui in care exceleaza.Dar cel mai mult folosesc Reason si FlStudio5(de obicei Reason Rewire in FlStudio)Iese calumea iti zic eu.Nu chiar ca si cu ozn-urile alea de zeci de mii de dolari,da iese.
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

ok ok

Mesajde Danishere » Joi Mar 03, 2005 4:22 pm

gilbert scrie:Eu folosesc Reasonul 2.5(3-ul nu o aparut inca,decit pe 10 martie),FlStudio5 cu o groaza de vst-uri betoane,si Cubase sx2(la 3 inca n-am gasit crack-ul).Sunt toate foarte bune si sint multumit de ele.Nu stiu sa fac o deosebire radicala intre ele ptr ca mi se par excelente si fiecare are chestiile lui in care exceleaza.Dar cel mai mult folosesc Reason si FlStudio5(de obicei Reason Rewire in FlStudio)Iese calumea iti zic eu.Nu chiar ca si cu ozn-urile alea de zeci de mii de dolari,da iese.


Mersi mult de tot gilbert! Ma bucur ca aud pe cineva care lucreaza cam cu ce lucrez io. Wa da sa mor daca am auzit de FIStudio vo data. Sa inteleg ca-i un fel de cubase sx nu? Gasesc asa ceva pe fixdown? Voi cauta sa stii. Dar ce pui mei sunt chinezoii aia ma de au softuri asa full si gata cracanate, ca doar nu gusa nu? Ce dreaku :con: Alta chestie : cu semnale sonore exportate din Reason sau conectate rewire cu FIStudio sau cubase sx reusesti sa-ti faci elementele unei piese distincte? Sau nush cum sa ma exprim ca daca ascult ceva exportat din reason si compar cu ceea ce seamana ca stil muzical dar e lucrat in studio, parca piesa din studio are elemente ce-si fac loc unu altuia evitand clipingu pe master si ma frate sunetele parca-s filtrate pe frecvente cumva ca suna distinct suna tare si bine per total. Eu nush daca se poate asa ceva doar din soft dar pe mine asta ma doare. Ma rog poate am vb numa prostii dar nush cum sa mai zic ca-s ofticat de nu mai stiu incotro s-o mai iau.
Inca odata ms si numa bine.
Wa da fixdown are si pt lb engleza asa ca nu tre sa ne chinuim prea tare cu heroglifele!!!!
See yaa gilbert
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Vin Mar 04, 2005 3:55 pm

Cum nu stii ce-i FlStudio?De la Fruity 4 si-or schimbat numele in FLStudio.Sincer sa fiu ii programu meu preferat si lucru in el de vreo 4-5 ani,si inca nu m-am saturat de el,iar astia care-l fac au grija sa-l tot imbunatateasca din cind in cind.Eu sunt foarte multumit de el si nu stiu daca este ceva ce se poate face in Cubase sx si in FL n-as putea face(cunosc ceva si din Cubase),dar asta mi-i mult mai la indemina,si practic nu esti limitat de nimic.Se integreaza cam orice vst si dx in el.Full automation,poti inregistra in timp real de pe midi,si vocal.Eu unu nu vad in el absolut nimic care sa-l faca mai slab decit celalalte programe profi,deci il bag in categoria lor.
Dac-am inteles bine problema ta cu sunetu....cred ca te referi la interferentele sonore ale mai multor sunete care merg in acelasi timp.Asta se rezolva foarte bine din soft,iar cei din studiouri cred ca folosesc aceelasi principiu pe care noi il putem folosi cu softurile.Asadar,imagineaza-ti muzica ca pe un obiect 3D....Ai o adincime,o suprafata ,o inaltime etc.Ca sa faci sunetele sa nu interfereze intre ele trebuie sa le plasezi in locuri diferite prin tot felul de efecte.De ex:un bass il "plasezi" in centru si nu folosesti decit ceva compresie.Apoi la tobe foloseste ceva delay,reverb etc.Apoi o chitara sau altceva la care-i bagi o distorsiune...In fine,poate intelegi ce vreau sa zic.Totul se bazeaza pe contraste(de frecventa,de spatialitate,de volum etc.)Sa te feresti sa folosesti in acelasi timp doua sunete de la doua instr.care merg pe aceeasi frecventa,ca vor aparea interferente.Dar daca tii neaparat sa le folosesti trebuie sa le diferentiezi printr-un efect.
Sper ca la asta te refereai,si poate ti-am fost de ajutor cu ceva.
Numa bine!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

ee cam asa

Mesajde Danishere » Lun Mar 07, 2005 6:55 pm

gilbert scrie:Cum nu stii ce-i FlStudio?De la Fruity 4 si-or schimbat numele in FLStudio.Sincer sa fiu ii programu meu preferat si lucru in el de vreo 4-5 ani,si inca nu m-am saturat de el,iar astia care-l fac au grija sa-l tot imbunatateasca din cind in cind.Eu sunt foarte multumit de el si nu stiu daca este ceva ce se poate face in Cubase sx si in FL n-as putea face(cunosc ceva si din Cubase),dar asta mi-i mult mai la indemina,si practic nu esti limitat de nimic.Se integreaza cam orice vst si dx in el.Full automation,poti inregistra in timp real de pe midi,si vocal.Eu unu nu vad in el absolut nimic care sa-l faca mai slab decit celalalte programe profi,deci il bag in categoria lor.
Dac-am inteles bine problema ta cu sunetu....cred ca te referi la interferentele sonore ale mai multor sunete care merg in acelasi timp.Asta se rezolva foarte bine din soft,iar cei din studiouri cred ca folosesc aceelasi principiu pe care noi il putem folosi cu softurile.Asadar,imagineaza-ti muzica ca pe un obiect 3D....Ai o adincime,o suprafata ,o inaltime etc.Ca sa faci sunetele sa nu interfereze intre ele trebuie sa le plasezi in locuri diferite prin tot felul de efecte.De ex:un bass il "plasezi" in centru si nu folosesti decit ceva compresie.Apoi la tobe foloseste ceva delay,reverb etc.Apoi o chitara sau altceva la care-i bagi o distorsiune...In fine,poate intelegi ce vreau sa zic.Totul se bazeaza pe contraste(de frecventa,de spatialitate,de volum etc.)Sa te feresti sa folosesti in acelasi timp doua sunete de la doua instr.care merg pe aceeasi frecventa,ca vor aparea interferente.Dar daca tii neaparat sa le folosesti trebuie sa le diferentiezi printr-un efect.
Sper ca la asta te refereai,si poate ti-am fost de ajutor cu ceva.
Numa bine!


Pai da, kam la asta ma refeream dar mai e ceva inafara de efect. Cand plasezi un anumit sunet intr-un spatiu/zona din "campul" stereofonic si ii observi cu un spectralizer unde se duce sunetul sau din ce parte suna. Faptul ca toate sunetele unei piese suna tare si cat se poate de distinct eu cred ca e din mixer si sculele atasate lui (printre care o chestie hardware pe care soulviasound o numea Piramix). Pentru ca ai pomenit de compresie, stiam ca se foloseste doar pentru vocal, nicidecum pentru bass. Ideea e ca acum se poate evita cel mai usor cliping-ul nemai folosind un compressor ci un ultramaximizer, care ridica nivelul pana la un nivel maxim dorit. Parerea mea e ca compressorul te ajuta mai mult sa faci efecte cu reverberatii si deelay-uri.
Cand creezi un sunet, mi se pare normal sa folosesti tot felul de efecte (flange, phaser sau distorsiuni sau enigma de la waves) dar (parerea mea si cred ca nu numai) cand faci mastering-ul diferentierea o faci prin "imprastierea" anumitor sunete ca si cum le fazezi putin, astfel incat sa faci un sunet sa sune stereo fara deelay sau reverb. Am dorit sa fiu si mai exact si cred ca am reusit. Faza e ca nici pana azi nu am incercat sa fac un master mai elaborat pt ca inca nu am plugin-urile toate in varianta full, nu mai am tot timpul si ceea ce fac parca nu-mi place tocmai din cauza ca suna canal. Am observat ca daca pui un sunet de doua ori si il prelucrezi separat (atat pe stanga cat si pe dreapta) cu doua reverberatii diferite ca viteza de atac si durata de reflexie, iar pe master pui un sound shifter sau doubler sunetul capata o spatialitate foarte interesanta, si uneori poti sa-ti imaginezi de unde se aude si nu se amesteca deloc cu celelate sunete care au o configuratie de frecvente relativ asemanatoare.

Daca foloseam fruitty loops (desi mai am cateva versiuni) cu siguranta as fi stiut de FLStudio, da din pacate m-am profilat pe Acid si Cubase. Nu-s maestro dar cel putin incerc sa devin. Imi place calitatea sunetului prelucrat in Frooty dar mie sincer mi s-a parut dificil de lucrat in el, cel putin pana la versiunea 4.5 (ultima pe care o am). Cunosc pe multi care s-au lasat de el si s-au bucurat de usurinta cu care se poate folosi reason (care din pacate nu dispune de efecte extraordinare). De asta tot intrebam io de el. Ma rog. Poate dau odata si de el. AA foarte fain am vazut niste dx-uri faine ca Native Instruments - FM7, sau alte din astea suna foarte dragut dar sunt prea complicate, sincer.

Daca gasesc baietii mai avansati si mai experimentati in domeniu vreo duma pe postarile mele, ii rog sa o corecteze, cum stiu ca fac uneori.
Numa bene.
See Yaa
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Mar Mar 08, 2005 11:28 am

Sal!Mie mi se pare foarte lejer si la indemana sa lucru cu Fruity.Am varianta5.02 si are foarte multe inbunatatiri.Ai dreptate ca Reasonul ii limitat,si pacat sa nu folosim niste Waves sau vst-urile de la Native Instruments si altele meserie cum ar fi Spectrasonics.De-asta folosesc Reasonul in rewire cu FL.Si mie imi place Acidul,dar mai este si WaveLab daca vrei prelucrare finala.
Mai bag uneori compresie la bass atunci cand este prea strident.Unui bass profund si cald nu mai este nevoie.Si eu sunt acum in faza de incercari diferite de a scoate un sunet curat si puternic.ma intereseaza masteringul si am primit si ceva documentatii.Eu sunt fan Floops si te sfatuiesc sa te mai joci in el sa vezi cit de la-ndemina este si cit de usor faci chestii care in Cubase iti iau o gramada de timp sa le iei.Cit despre calitatea sunetului "precara"pe care am tot auzit-o de la unii si altii pot spune ca nu-i adevarat.Doar de ce exista aia de la Waves daca nu-i folosesti?Si daca-i folosesti nu se mai poate spune despre o calitate proasta
sal`tare
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde Danishere » Vin Mar 11, 2005 9:18 am

gilbert scrie:Sal!Mie mi se pare foarte lejer si la indemana sa lucru cu Fruity.Am varianta5.02 si are foarte multe inbunatatiri.Ai dreptate ca Reasonul ii limitat,si pacat sa nu folosim niste Waves sau vst-urile de la Native Instruments si altele meserie cum ar fi Spectrasonics.De-asta folosesc Reasonul in rewire cu FL.Si mie imi place Acidul,dar mai este si WaveLab daca vrei prelucrare finala.
Mai bag uneori compresie la bass atunci cand este prea strident.Unui bass profund si cald nu mai este nevoie.Si eu sunt acum in faza de incercari diferite de a scoate un sunet curat si puternic.ma intereseaza masteringul si am primit si ceva documentatii.Eu sunt fan Floops si te sfatuiesc sa te mai joci in el sa vezi cit de la-ndemina este si cit de usor faci chestii care in Cubase iti iau o gramada de timp sa le iei.Cit despre calitatea sunetului "precara"pe care am tot auzit-o de la unii si altii pot spune ca nu-i adevarat.Doar de ce exista aia de la Waves daca nu-i folosesti?Si daca-i folosesti nu se mai poate spune despre o calitate proasta
sal`tare


Sal Gilbert!
Uite o chestie interesanta: cand prelucrezi bass, in general se incearca o limitare a lui ca si nivel si o delimitare pe 2 frecvente, adica frecventa bass-ului propriu-zis si a kick-ului in asa fel incat sa nu se aglomereze banda si mai ales pentru a lasa loc si altor sunete de frecvente ceva mai inalte, cum sunt percutiile. Acest lucru se face de obicei cu bass saturator sau mixxbass(parca), pentru ca sunt piese chiar ambientale, in care artistii doresc pana si bass-ul sa poarte cu el reverberatie, pentru ca face parte din armonia piesei respective. Asa incat, daca ai un bass lung insotit de reverberatie, chiar trebuie limitat si trebuie sa dudie "cand" considera artistul, adica probabil in momentul cel mai aprins intr-un refren. Acest lucru il poti sesiza pe casti (bineinteles niste casti ceva mai mari) cum se disting cei doi basi (kick si armonic). E posibil sa fi scapat ceva gresit in exprimare :T dar sensul l-ar intelege perfect un avansat, asa incat pot spune cum au spus si cei avansati ca nu se folosesc efecte destructive (compresie) nici pe canal, nici pe master, pentru ca nu mai poti controla deloc dinamica sunetului, ceea ce ti se pare tie ca suna cald si placut ar suna canal pe niste monitoare sau boxe mari.
Cand m-am referit la calitatea proasta a sunetului, era vorba despre Reason si efectele lui de doi lei, care nu fac alteceva decat sa distruga sunetele. Eu am observat ca mai bine suna o piesa fara efecte de compresie (mai folosesc compresia ca ma scoate din minti clipingul, dar ca efect compresia e de tot kktu) sau chiar reverb (chiar minunea aia de RV007), efecte care iti fac piesa de nerecunoscut. Daca aplici efectele cu castile pe urechi, n-o sa-ti placa cum suna pe boxe si invers. Acum momentan ca si tine experimentez dar tot fara monitoare orice fel de echipament profesional de orice fel. Abia astept sa-mi aduca un prieten cd-ul cu kiturile de la waves \:/ ...
Aa! era sa uit >> sa incerci urmatoarea kestie faina care am invatat-o singur pune pe doua canale respectiv bass armonik si un kick cu un ritm anume si la fiecare canal incarca un ultramaximizer. Apoi pune pe master un ultramaximizer dar nu umbli deloc la setarile lui. Da play si umbla putin la setarile de pe canale la ultramaximizer la valori extreme opuse de la un canal la celalalt. Vei observa imediat si vei intelege perfect un lucru interesant. Eu am incercat cu doua kick-uri si aveau un ritm care le suprapuneau uneori bataia si sunau foarte distinct si clar si parca ma simteam la vremea aia mandru de ceea ce descoperisem. Ceea ce mi-a iesit a fost ceva de genul ca cele doua kick-uri avand frecvente asemanatoare pareau prelucrate pe mixer sau pe scule de scule. Si asta fara maxxbass!! ;-)
Toate bune
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Dum Mar 13, 2005 2:03 pm

Sallut!Sa stii ca zilele astea chiar ma gandeam sa fac ce-am citit acum de la tine .Adica sa bag pe fiecare canal la sunetele de bass si kick ultramaximizerul.Mi-e cam frica sa las basii fara efecte pe ei ptr ca nu prea sunt basi asa de calumea si "linistiti',sa aibe si putere si sa nici nu iasa cu clipping.Poate ar trebui sa incerc alte efecte ptr. ei.Am mai facut si greseala sa fac cite o piesa numa in casti si ,aoleuu ce-o iesit.oricum cel mai calumea se face cu monitoare bune sau cel putin in niste boxe cit de cit,nu in casti.Am mai folosit citeodata Rbasss de la Waves.Oricum perioada de incercari si experiente o sa duuureze ceva.merci ptr. sfaturi si ne mai auzim
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Dum Mar 13, 2005 2:04 pm

Apropos!N-ai reusit sa scoti de la Fixdown Waves-urile alea?Ca eu de acolo le am si merg bine.
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

gilbert

Mesajde Danishere » Mar Mar 15, 2005 9:43 am

gilbert scrie:Apropos!N-ai reusit sa scoti de la Fixdown Waves-urile alea?Ca eu de acolo le am si merg bine.


Salut man!
Pai inca nu am reusit sa le trag in schimb am tras site-ul http://www.waves.com integral pentru ca aveam nevoie de niste mici explicatii pentru ca inca nu stiu toate plug-inurile astora. Site-ul are aprox 215 mb si da cele mai folositoare explicatii vizuale oferind solutii foarte foarte bune.
M-am gandit sa-ti dau un sfat extrem de interesant ai putea sa exporti din Reason piesele in format midi numai cu partea melodica (string, si alte instrumente) si sa le inserezi in Cubase, inlocuind samplerele din reason cu cele din Waves sau Haleon de la Steinberg de exemplu. Ideea e ca suna mult mai cald si mai "real time" ca sa zic asa. Poate de asta nu-ti suna tie basul asa cald cum ai dori. Sa stii ca am incercat chestia asta si suna tzava. Nu mai vb de cat de mult usurezi resursele tale hardware facand lucrul asta, oferindu-ti mai mult "loc" sa lucrezi cu plug-inuri tari si mult mai calitative. Sa stii ca poti sa faci un master destul de calitativ si cu boxe conventionale, mai ales daca vrei sa sune asemanator ca si sunet cu o piesa straina. Spun asta pt ca ai parte de un sound mai curat si mai adevarat. Eu am incercat cu FM7 de la Native Instruments pt string (e mai vechi dar e tare) si altu pt bass armonic si niste kick-uri exporate din reason si suna cat se poate de "profesional". Tot ce-ti spun este poate si ce am mai citit de pe forum de cand este el, legat de home recording. Eu am inserat si salvat mai tot ce au postat ceilalti mai tari si am citit acasa cu atentie (acelasi lucru poti face si tu pt ca inca exista postari si din 2003 daca nu ma insel).
Un alt lucru ar fi ca daca tu te-ai obisnuit cu boxele tale, fa masterul comparativ cu alte piese cum am mai spus dar pune piesele pe un cd rewriteble si le asculti la o scula Technics de exemplu apoi pe niste boxe vechi (daca gasesti rusesti sau Tesla e perfect). Daca boxele tale redau basul mai "pietros", tendinta ta e de a ridica din eq frecventele mai joasa ca cele de 50-60 hz. Si daca asculti pe boxe mari ai sa auzi ca basul acopera tot si medii si distorsioneaza inaltele si tot kktu. Eu am incercat prima data la unu care mi-a zis ca-s bolnav de bag in piese asa mult bass, dar el nu stia si nici nu stie ceea ce discutam noi pe forum. Asa deci, un maxxbass e o solutie bonus la ceea ce-ti doresti de la sound >>> ca sa devina warm.
Imi pare f bine ca incerci ceea ce-ti spun pentru ca stiu astfel ca nu-s singuru care lucreaza cu alternative soft:D
Acu am vazut ca mere downloadu chiar si fara flashget si deci mere stai fara griji ca ma descurc. Sunt la facultate dupa un kkt de curs si mai intru pe net de la biblioteca. Acasa mi-am pus in sfarsit reteaua in fuctiune si voi avea net acasa dar iar nush cand! :nope:
Sa stii ca ma bate un gand sa trimit o piesa la baietii astia ori la soulviasound sau darec sau vad io.
Apropo trage mai repede cu flashget sau care-i faza?
Mai vb si numa bene.
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Mar Mar 15, 2005 10:19 am

Sal! N-am incercat niciodata faza cu exportatu midi din Reason.Singura chestie ce-am facut-o a fost sa folosesc Reason rewire in Fruity5 si sa folosesc acolo pluginurile de la Waves si o iesit o chestie mult mai buna decit Reason simplu,mai ales ca am bagat si instrumente vst pe linga,ceea ce Reason nu are posibilitatea.O sa incerc si asa cum ai zis da cred ca-i cam aceeasi chestie.ma gandesc ca tu te-ai referit la faza ca in Reason inca nu sunt plugin-uri asa calumea ca Waves-urile sau Izotope etc.si de-asta ai dat solutia asta.
La Fixdown merge si cu alte downloadere numai ca trebuie neaparat completat campu ala referrer.Cel putin asa zic ei.Si ei dau ca sfat sa folosim FlashGet-ul,da mere si cu un Reget.
Mai vorbim,ca tre sa plec acum.
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Mar Mar 15, 2005 10:23 am

Apropos! Am reusit sa fac o separare faina de sunete dintre bass si kick-uri asa cum ai zis...separat pe canale diferite cu ultramaximizer-ul pe fiecare in parte.iese chestie faina.Mai ne-auzim
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde Shhhh » Mar Mar 15, 2005 12:55 pm

gilbert scrie:Salutare!Uite-aici o lista cu niste linkuri de unde poti lua Waves-urile.Tre sa folosesti FlashGet-ul si sa scrii la referrer http://www.fixdown.com Succes!
Wave Arts Power Suite VST DX RTAS v4.06
http://www.fixdown.com/soft/20243.htm

WaveArts.PowerSuite DX VST v4.05
http://www.fixdown.com/soft/19530.htm

Waves Diamond Bundle v5.0
http://www.fixdown.com/soft/15565.htm

Waves IR1 v5.0
http://www.fixdown.com/soft/15566.htm

Waves L3 Multimaximizer v1.0
http://www.fixdown.com/soft/19615.htm

Waves Musicians Bundle v5.0
http://www.fixdown.com/soft/15567.htm

Waves Transform Bundle v5.0
http://www.fixdown.com/soft/12254.htm



Salut Gilbert,
Am incercat sa accesez site-ul si n-am reusit. Daca le-ai descarcat pe toate, poti sa mi le trimiti si mie ? Eventual spune tu o solutie si vedem cum facem.
Mersi.
Shhhh
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 28, 2005 3:34 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde gilbert » Mar Mar 15, 2005 2:35 pm

Shhhh scrie:Salut Gilbert,
Am incercat sa accesez site-ul si n-am reusit. Daca le-ai descarcat pe toate, poti sa mi le trimiti si mie ? Eventual spune tu o solutie si vedem cum facem.
Mersi.

Le am pe toate alea si multe altele.Mailul meu este gilbertliana@yahoo.com
da-mi un mesaj si mai vorbim acolo sau pe messengers(adresa de messengers ii alta).
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Inca ma doare capul!!!

Mesajde MadysTown » Mie Mar 16, 2005 10:52 am

Mai fratilor nu va suparatzi pe mine dar Fl studio e doar un program de tranzit pentru mine!Spune-ti ca ati avut de-aface cu Cubase sx.. Fruitty suna jalnic fata de cubase...asta daca ai putina ureche! Are un sunet foarte imbacsit si naspa ...Sunete am destule si destul de curate dar fl e varza, varza!!!!!!Si apropo..o piesa masterizata in Cubase la fel nu se compara cu Fl Studio...Eu nu am auzit la careva sa fi masterizat vreo piesa in Fl si sa fi dat-o la TV!!Am lucrat si eu cu fruity acum vreo 2 ani..Dar cand am vazut cubase-ul ......Fl il folosesc doar ca REWIRE si MIDI! Cu reason si cubase111!!!!!!!!Asa ca ar fi bine sa evoluati!!!e o ideee!
MadysTown
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Dec 17, 2004 12:20 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde gilbert » Mie Mar 16, 2005 11:14 am

MadysTown scrie:Mai fratilor nu va suparatzi pe mine dar Fl studio e doar un program de tranzit pentru mine!Spune-ti ca ati avut de-aface cu Cubase sx.. Fruitty suna jalnic fata de cubase...asta daca ai putina ureche! Are un sunet foarte imbacsit si naspa ...Sunete am destule si destul de curate dar fl e varza, varza!!!!!!Si apropo..o piesa masterizata in Cubase la fel nu se compara cu Fl Studio...Eu nu am auzit la careva sa fi masterizat vreo piesa in Fl si sa fi dat-o la TV!!Am lucrat si eu cu fruity acum vreo 2 ani..Dar cand am vazut cubase-ul ......Fl il folosesc doar ca REWIRE si MIDI! Cu reason si cubase111!!!!!!!!Asa ca ar fi bine sa evoluati!!!e o ideee!

Fii linistit ca si in Cubase folosesti aceleasi plugin-uri ca in FL Studio(Fl5 ii muult mai tare decit Fl 3 de acum 2 ani),deci de ce ar suna mai rau?Folosesc aceleasi vst-uri pe care le-as putea folosi in Cubase,deci care ar fi problema de calitate?Fl-ul ii un program gazda foarte bun si totul depinde de ce bagi in el,iar cu niste Waves-uri si niste Spectrasonics sau Native instruments scoti beton.Iar ca masterizare oricum folosesc WaveLab.Pun pariu ca as putea scoate o piesa care sa fie data la radio sau televizor(aici sunt implicate mult mai multe decat doar un soft) ;-) Numa bine!
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde prosound » Vin Mar 18, 2005 9:17 pm

[quote="gilbert"]Fii linistit ca si in Cubase folosesti aceleasi plugin-uri ca in FL Studio(Fl5 ii muult mai tare decit Fl 3 de acum 2 ani),deci de ce ar suna mai rau?Folosesc aceleasi vst-uri pe care le-as putea folosi in Cubase,deci care ar fi problema de calitate?Fl-ul ii un program gazda foarte bun si totul depinde de ce bagi in el,iar cu niste Waves-uri si niste Spectrasonics sau Native instruments scoti beton.Iar ca masterizare oricum folosesc WaveLab.Pun pariu ca as putea scoate o piesa care sa fie data la radio sau televizor(aici sunt implicate mult mai multe decat doar un soft) ]

Pe tine si celor ce gandesc ca si tine va indemn fara nici un pic de rautatea sau superioritate sa va deschideti mintile si sa incercati sa gasiti adevarul si esenta acestei "meserii". Aveti de unde sa invatati dar nu vreti sa o faceti sau va este indiferent, sau poate vreti ca dimineata sa va treziti niste asi in asa ceva. Cred ca aveti multe explicatii, nu ma indoiesc. Nu vreau sa fiu ursuz si sa arunc cuvinte urate da cine stie, poate asa va simtiti si voi si puneti mana sa incercati sa "munciti" pentru a evolua. Ce naiba este atat de greu de inteles ca fiecare soft are un engine al lui !? Diferenta dintre aceste engine-uri este echivalentul diferentei dintre constructia anumitor echipamente. Ia ghici de ce suna mai bine Avalon decat Behringer de exemplu ! Sau ca sa dau un exemplu mai elocvent la nedumerirea ta, te intreb de ce suna mai bine o consola Mackie de exemplu fata de Behringer chiar daca folosesti acelasi echipament outboard in ambele cazuri ? E atat de greu de inteles ca si aceste engine-uri sunt diferite de la un producator la altul. Si asa suntem pe spate cu amaratul asta de cubase, iar voi va sapati groapa si mai tare cu FL si Reason. De faptul ca sunt mai prietenoase nu va contrazic, dar putina exigenta cu voi nu aveti ? putina vointa nu aveti sa evoluati ? Alegerea este a voastra. Probabil veti merge pe calea voastra si veti baga in cap aceasta cale si altora dar sa tineti minte ca indiferenta fiecaruia din noi va pune capac unei lumi adevarate a sunetului si a muzicii pe care tu si cei ca tine o imbaxiti cu indiferenta. Probabil vei intelege ce-ti zic, probabil nu, dar daca macar unu a inteles ce incerc sa va explic, atunci restul de o mie pot sa ma injure linistiti.
prosound
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 18, 2005 8:20 pm
Localitate: sound

Mesajde gilbert » Vin Mar 18, 2005 11:27 pm

ProSound imi place mentalitatea ta si sunt de acord cu ea.Dar sa-ti spun totusi de ce 'eu'gindesc asa.In primul rind am o placa audio Audigy2 si chiar am facut comparatie de sound in compu meu si nu am sesizat nici o diferenta de calitate intre Cubasesx si Fl.O sa-mi spui ca enginele lui Cubase este totusi mai bun,si poate ai dreptate,dar pina la urma nu tot urechea face diferenta avind in vedere ca ei ii este destinat sunetu?La mine pe comp nu am sesizat nici o diferenta dupa cum am mai spus,insa am sesizat o "micaaa"diferenta de consum al resurselor,ceea ce eu nu prea ma bucur la Cubase.Probabil ca sunt multi altii in situatia mea si la fel ca mine spera sa aibe mai mult in viitor.Cit despre evoluat,fii linistit,ca daca-s putea as sta zi si noapte sa invat si sa lucru,mai ales sa am pe ce.Cred ca ati judecat prea repede.Pentru mine acum,cit si ptr. altii cu siguranta(care in viitor poate vor fi ceva calumea),asta este solutia cea mai buna avind in vedere si echipamentele ce le avem la dispozitie....ACUM
Numa bine :)
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde prosound » Sâm Mar 19, 2005 4:22 pm

gilbert scrie:ProSound imi place mentalitatea ta si sunt de acord cu ea.Dar sa-ti spun totusi de ce 'eu'gindesc asa.In primul rind am o placa audio Audigy2 si chiar am facut comparatie de sound in compu meu si nu am sesizat nici o diferenta de calitate intre Cubasesx si Fl.O sa-mi spui ca enginele lui Cubase este totusi mai bun,si poate ai dreptate,dar pina la urma nu tot urechea face diferenta avind in vedere ca ei ii este destinat sunetu?La mine pe comp nu am sesizat nici o diferenta dupa cum am mai spus,insa am sesizat o "micaaa"diferenta de consum al resurselor,ceea ce eu nu prea ma bucur la Cubase.Probabil ca sunt multi altii in situatia mea si la fel ca mine spera sa aibe mai mult in viitor.Cit despre evoluat,fii linistit,ca daca-s putea as sta zi si noapte sa invat si sa lucru,mai ales sa am pe ce.Cred ca ati judecat prea repede.Pentru mine acum,cit si ptr. altii cu siguranta(care in viitor poate vor fi ceva calumea),asta este solutia cea mai buna avind in vedere si echipamentele ce le avem la dispozitie....ACUM
Numa bine :)


Sincer, nu prea cred ca esti de-acord cu mine dar nu asta este important.
Daca ai fi fost exigent cu urechile tale nu ai fi cumparat Audigy2 ci un audiophile(nu ca ar fi m-audio o steaua sclipitoare in lumea sunetului dar este totusi un compromis si un minim necesar) si nu-mi zi ca intra implicatii materiale ca diferenta dintre ele o cheltui la o iesire in oras poate. Ma indoiesc ca ai facut doua proiecte identice in FL si Sx pentru ca nu au aceeasi structura, deci nu pot intelege cum acele proiecte sunau la fel. Cat despre scuzele cu lipsa echipamentului necesar ... Nimeni nu ti-a cerut un sound apropiat cu cel al marilor productii de la americani dar tu realizezi la ce nivel suntem ? Si vinovati suntem noi cu indiferenta asta si lipsa de fair play dintre noi. Suntem niste rautaciosi care ne mancam intre noi si ne taiem singuri craca in loc sa invatam unu de la altul si sa fim uniti si sa jucam dupa acelesi reguli. Daca ar prima calitatea si ar o concurenta loiala stai linistit ca tu si cei care folositi FL nu ati avea nici o sansa chiar daca urechile tale nu simt diferenta, un producer profesionist, un muzician profesionist si un public exigent o simte. Dar asa cine vrei sa o simta ? Un Dj specific plaiurilor mioritice de la noi care si-a bulit urechile din prima luna de prestatie si care nu face diferenta dintre "tare" si "distorsionat", sau un manelist care pentru el delay inseamna doar orice sunet intarziat cu cel putin >300 ms si exemplele pot continua la nesfarsit. Sunt prea multe de spus si prea multe de criticat din pct. meu de vedere, dar nu ma apuc sa-mi pun gandurile pe aici ca jignesc poate prea multa lume iar scopul acestui forum este altul, cu toate ca in ciuda a ceea ce a vrut sa se creeaze aici, s-a creat o denaturare a adevarului din vina celor care si-au dat cu parera fara sa se documenteze putin. Tu vi si spui ca FL si Reason e combinatia mortala si peste doua zile intra un pusti talentat care vrea sa se apuce de "meseria" asta. Ce gandeste ? Ca ar fi cazul sa se apuce de FL si Reason in rewire. Si cine incurajeaza producerea acestor softuri in scopuri profesionale ? Eu nu incerc sa te conving pe tine sa renunti la FL si Reason incerc sa-i fac pe altii care se viseaza profesionisti, sa nu se apuce de asa ceva. Nu-i indemnam nici la SX daca nu exista foamea asta de bani, dar daca nici cu soft-uri crack-uite nu va orientati in ceea ce este mai bun dintre ele. Nu trebuie decat sa ganditi singuri ce este bine si ce nu. Ai scris in postul anterior ca tu faci la orice ora o piesa care sa genereze vanzari. Mai omule nu fi copil si nu te mai amagi singur. Astia dintre voi care ascultati "muzica buna" de care auziti numai voi vorbiti asa de simplu. Nu ai nici cea mai mica idee ce inseamna sa creezi tu (nu sa copiezi) un hit care sa prinda la o plaja extinsa de consumatori si sa genereze profit. Cine te opreste sa faci treaba asta ? Produ un album si du-te cu el la o casa de distribuitie sa vezi de ce oameni te lovesti acolo, daca treci de ei sa te vad ce faci daca albumul nu genereaza vanzari impresionante cu toate ca tu ai un smash radio hit pe album. Sau tu te refereai ca faci un master care sa sune bine la tv. Nu fi sigur ca ce suna bine la tv suna bine si pe disc. La radio la fel. Crezi ca poti face un master care sa sune bine si la radio si la tv si acasa si in masina si sa-i multumesti si pe A&R cu taria ? Nu a reusit nimeni si n-ai sa reusesti nici tu tocmai din cauza imposibilitatilor reale pe care multi le numesc "aberatiilor tehnice". Oricum am deviat de la subiect da nu-i mai prosti pe oameni ca plug-urile suna la fel peste tot ca nu e asa chiar daca tu nu auzi si nu mai plange ca nu ai echipament ca la fel vei alege si acolo ca si in cazul softurilor.
prosound
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 18, 2005 8:20 pm
Localitate: sound

Mesajde gilbert » Sâm Mar 19, 2005 5:37 pm

Sincer...sunt convins si eu de ce spui acolo,dar eu nu am facut altceva decat sa spun cum si ce fac eu.Este bine totusi ca altii sa aibe mai multe exemple despre moduri diferite de-a lucra.Si pe o scara valorica eu unu zic ca Fl-ul si Reasonul nu saunt chiar asa de jos cum este ejay-ul sau altele de genul.Am vazut multi pasionati de muzica ca re nici macar nu stiu ca exista programe mai bune decat Ejay sau Magix,asa ca exemplul meu ar putea fi o treapta ptr.aia...nu crezi?Ptr mine Cubase sx ar fi treapta urmatoare si daca ar fi altul mai bun care sa-l si am l-as incerca ,fii sigur.Emagic Logic nu-mi merge mie pe comp,ca am incercat deja sa-l folosesc,iar placa mea de sunet ii luata in rate pe buletinul altcuiva si era singura posibilitate de-a avea o placa mai calumea decit C-Media dinainte,asa ca am fost f.multumit sa ma aleg si cu ea.Si eu sunt un cautator al calitatii,si chiar este o problema partea materiala.Cat despre studiile mele in domeniul music production,iti pot spune sincer ca sunt la inceput si am multe de invatat.Daca ma poti ajuta cu ceva fa-o,dar nu ma mai "bate"ca nu am ceea ce-i nevoie ptr.asta.
Iti doresc numa bine!
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde prosound » Sâm Mar 19, 2005 11:21 pm

gilbert scrie:Sincer...sunt convins si eu de ce spui acolo,dar eu nu am facut altceva decat sa spun cum si ce fac eu.Este bine totusi ca altii sa aibe mai multe exemple despre moduri diferite de-a lucra.Si pe o scara valorica eu unu zic ca Fl-ul si Reasonul nu saunt chiar asa de jos cum este ejay-ul sau altele de genul.Am vazut multi pasionati de muzica ca re nici macar nu stiu ca exista programe mai bune decat Ejay sau Magix,asa ca exemplul meu ar putea fi o treapta ptr.aia...nu crezi?Ptr mine Cubase sx ar fi treapta urmatoare si daca ar fi altul mai bun care sa-l si am l-as incerca ,fii sigur.Emagic Logic nu-mi merge mie pe comp,ca am incercat deja sa-l folosesc,iar placa mea de sunet ii luata in rate pe buletinul altcuiva si era singura posibilitate de-a avea o placa mai calumea decit C-Media dinainte,asa ca am fost f.multumit sa ma aleg si cu ea.Si eu sunt un cautator al calitatii,si chiar este o problema partea materiala.Cat despre studiile mele in domeniul music production,iti pot spune sincer ca sunt la inceput si am multe de invatat.Daca ma poti ajuta cu ceva fa-o,dar nu ma mai "bate"ca nu am ceea ce-i nevoie ptr.asta.
Iti doresc numa bine!


Nu am nimic special cu tine iar daca am fost mai dur am facut-o ca sa intelegi macar o parte din ce se intampla pentru ca si eu la randul meu sunt confuz. Problema mea era legata de aceia care vorbesc foarte usor fara sa inteleaga ceea ce trebuie inteles. In afara de sfaturi nu cred ca te pot ajuta mai mult decat te poti tu ajuta, dar daca ceva tine doar de buna vointa mea te asigur ca o am george_poenaru@yahoo.com Stiu ca pentru uni din noi este greu chiar sa procure o placa cu cerinte minime si pentru asta imi pare rau. Inceraca daca poti totusi sa-ti schimbi placa de sunet cu un audiophile (vinde-o pe asta care o ai si cu putin efort vei reusi sa procuri un audiophile) si incearca sa utilizezi sx, samplitude sau logic. De aici incolo doar munca, imaginatia si putin noroc te pot ridica. Nu e neaparat sa fi un perfectionist in sunet si sa-ti incarci creierul cu lucruri neesentiale dar sa detii cunostinte atat cat sa-ti permita sa-i dai unei piese starea pe care tu o vrei tu iar aceasta stare sa fie cat mai umana nu robotica sau ca asa trebuie.
Numai bine si tie
prosound
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 18, 2005 8:20 pm
Localitate: sound

Mesajde gilbert » Dum Mar 20, 2005 9:13 am

Merci!Pai numa la sfaturi mai si referam ca ma poti ajuta.Ieri chiar am incercat sa fac ceva in Cubase,dar dupa ce am bagat un Legacy Cell de la Korg un Z3ta si un Battery,am facut ceva de 20 sec si mi-o depasit memoria de 640 rami :T ,si o inceput sa-mi scoata niste zgomote deranjante(gen clipping)desi nu avea mai mult de 0 db.Asa ca ce sa fac?Mai trebuie o placa calumea si macar un giga de ram.Stii cumva de unde pot sa-mi iau una audiophile sau care ziceai tu,si unde as putea vinde pe a mea.Apropos !Cit costa una?
Ca ai pomenit de Samplitude...Ce parere ai de el?Ca-l am,dar n-am auzit pe nimeni sa pomeneasca ceva de el.Iar Logic nu-mi merge,dupa cum ti-am mai zis.Am nevoie de unu care sa nu rupa atitea resurse.
Mai vorbim!
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde DannyMix » Dum Mar 20, 2005 10:05 am

Audiophile iei de la Audiosys firma unic distribuitor in romania al produselor M_Audio (vezi http://www.avaudiosys.ro ) ; Cu audiophile o sa iti mearga destul de bine cubase sx-ul ... Pana atunci desi nu recomand, ai putea lucra pe Sonar... In multe privinte seamana cu Cubase-ul si iti va fi mai usor sa schimbi interfetele cand iti vei lua Audiophile ...

Cu respect,
DannyMix
Prima comunitate din Romania dedicata productiei audio sub toate aspectele - Home Recording
http://www.homerecording.ro
Avatar utilizator
DannyMix
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde gilbert » Dum Mar 20, 2005 4:33 pm

Nu cred ca o sa-mi permit deocamdata o M-Audio...Eventual dupa ce-mi vind Audigy2 al meu si-mi gasesc la mina a doua un m-audio.Sonarul nu-mi place...chiar prefer FL Studio5 al meu.De Samplitude totusi ce parere aveti?
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Dum Mar 20, 2005 4:45 pm

Am vazut o Audiophile 2496 la 107 euro.Ii buna de ceva?Mai buna decit Audigy2 a mea?Vreau sa-mi mearga Cubase pe ea.Si unde naiba reusesc s-o vand pe asta? ~)
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde prosound » Dum Mar 20, 2005 7:12 pm

gilbert scrie:Am vazut o Audiophile 2496 la 107 euro.Ii buna de ceva?Mai buna decit Audigy2 a mea?Vreau sa-mi mearga Cubase pe ea.Si unde naiba reusesc s-o vand pe asta? ~)


E miere in comparatie cu creative-ul tau. Tie cubase-ul nu-ti merge si din simplu motiv ca ai o varza in calculator. Rezerva-ti un sistem de operare dedicat procesarii audio si nimic altceva, si tune-azal (gasesti o gramada de documenatii pe net cum sa opresti anumite functii astfel incat sa fie optimizat procesarii audio, opresti ACPI, optimizezi intreruperile si porturile IRQ, etc). Cu configuratia pe acare o ai te poti descurca linistit numai sa sti sa-ti administrezi resursele. De Samplitude am cuvinte de lauda si linistit te poti apuca sa lucrezi cu el. Cu Logicul e mai greu, stiu ca are o problema cu driverele dar si asta o poti rezolva daca chiar vrei sa lucrezi cu el.
prosound
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 18, 2005 8:20 pm
Localitate: sound

Mesajde gilbert » Dum Mar 20, 2005 9:23 pm

Merci!Dar acum am o rugaminte.Mi-am mai configurat eu ceva...sa imi uploadeze dll-urile din memorie,si mi-am mai inchis niste services,dar altceva nu stiu ce sa mai fac.Dac-ai avea ceva documentatie sa mi-l configurez mai bine ti-as fi recunoscator daca mi-ai shareui-o si mie.Thx
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

Mesajde gilbert » Lun Mar 21, 2005 9:15 am

Eu am facut dupa instructiunile astea pe care le-am si atasat.Mai este ceva in plus de facut ca sa-mi inbunatatesc sistemul?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
?????!
Avatar utilizator
gilbert
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Feb 22, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron