Plug-ins (VST sau DX)

Totul despre tehnologia sunetului

Mesajde QAZQAZ » Mar Apr 19, 2005 7:32 am

AudioSIS scuze,mai sus am scris nickul tau,de fapt ma refeream la prosound ;-)
QAZQAZ
 

Mesajde prosound » Mar Apr 19, 2005 4:53 pm

[quote="QAZQAZ"]Salut,am citit toata discutia asta din cap in coada.Mi-a placut la maxim.Ce vreau eu sa spun este ca momentan suntem prea saraci ca sa ne permitem ptetentzia sa sunam foarte bine.Cand spun asta ma refer la "smotoceala lui AudioSIS.Foarte bine n-ai sa suni nici cu Cubase-ul si nici cu alt soft,atata timp cat calculatorul va fii piesa principala din studioul tau.Deci in legatura cu smotoceala ta AudioSIS vreau sa spun ca Cubaseul este profilat pe o treaba si Fruity-ul pe alta,deci nu potzi sa-mi recomanzi Cubase in loc de Fruity,cu specificatzia"ca suna mai bine".Povesti dinastea sa vinzi cui vrei dar nu mie(care si eu sunt un utilizator de soft in proportie de 75%).Din ceea ce am citit am dedus ca tu ai facut o piesa de succes si ti-ai dat seama ce greu este sa faci o asemenea piesa sau mai bine zis sa recidivezi,ok.Eu din 97 am inceput sa studiez rahatul asta care se cheama ShowBizz(audio-video in cazul meu)si de prin 2000 cam din asta traiesc.Cunosc Cubase-ul,care este un multitrack bun si pe care il folosesc si eu,alternativ.Cunosc Fruity-ul,pe care la fel il folosesc alternativ,in Re-Wirw cu Cubase-ul,Reason etc.Am facut multe piese,de toate genurile,si mai de succes si de mai putzin succes.Intrebai la un moment dat pe Gilbert de ce nu scoate o piesa comerciala care sa prinda la public,la intrebarea asta ai fost rautacios in mod direct,vrei sa-mi spui tu ca din muzica autohtona(care in proportie de 50% e facuta in Cubase Fruity si Reason)de succes si care face vanzare chiar exista valoare?,daca da spune-mi in ce consta acea valoare?sunt multzi care au compozitzii de mori(tari in adevaratul sens,ca si compozitii)si care se pierd pentru ca nu stiu ca de fapt 70% din studiourile noastre sunt compuse dintr-un microfon(de obicei condensator-ex-AKG C3000B),un mixer(-ex-EURODESK SL2442FX-PRO),o placa de sunet(-ex-Delta 10-10),doua boxe(cate-o data monitoare,de obicei liniare sau nici macar),o statzie(de obicei liniara),cateva perechi de casti,un modul de sunet sau in cazurile mai fericite un sintetizator si un controler MIDI,un calculator(de ex AMD Barton 2500+,1GB Ram,80 GbHDD 7200 8MB,CD-Rw) si cam asta e tot.Cu ceea ce am descris eu mai sus(si de multe ori nici atat) au facut miliarde studiouri cu nume "rasunator".Daca acele valori despre care vorbeam mai sus ar stii ca de fapt studiourile despre care ei au impresia ca sunt superprofesionale nu costa mai mult de 2500 de euro si rar ajung la 3000 de euro(dar de-acuma vor stii)nu vor mai fii dezamagitzi de critici ca ale tale.Audigy2,ce nu e bun la placa asta,mai ales de inceput?sau ma ajuta cu ceva ca am o placa de sunet cu 20 de intrari si 20 de iesiri cand eu nu trag decat o voce deci am nevoie de numai un canal?sau ce nevoie am eu de acel mixer cu 16-24-sau daca se poate 36 de canale de pe care de fapt eu folosec numai unul si anume ala prin care se preamplifica microfonul?.........sa nu incepi sa-mi spui ca delta 10-10 are latentza mai buna sausoundul mai cald sau gogomanii dinastea pentru ca am o lista cu studiouri din ce orash mare vrei tu,care in momentul asta folosesc Audigy2.Intr-adevar simtzi o diferentza daca lucrezi cu mai mult hardware,dar unde softul si calculatorul e primordial diferentza e insignifianta.Fac precizarea ca pentru a face productie muzicala ai nevoie de o placa de sunet cu ASIO,asta ca sa nu ai intarzieri in multitrack HDD,iar o astfel de placa este de la Audigy2 in sus,deci Audigy2 este printre ultimele de jos,dar totusi este "printre ele".Deci Gilbert,nu te pune sa faci negative in Cubase ca te muncesti mai mult si pe cuvantul meu ca nu suna mai bine.Si nu fa eforturi pentru Un Audiophile care "chipurile" e mai buna,ca nu e.Dai mai mult pe ea,dar de fapt dai mai mult pe nume,de fapt e tot o placa conceputa pentru Game,la fel ca si Audigy,dar se poate face muzica si pe aceste placi,chiar bine de tot(la nivel de Romania).AudioSIS mentalitatea ta imi place,dar modul de exprimare si.......bataia ta...nu e ok...si de curiozitate din ce orash esti de fapt?
PS-dupa ani de munca,nu va lasati dezamagitzi in 5 minute,nu merita.Dupa ce urmatzi sfaturile cuiva care va da peste cap tot ce stitzi vine un altul care va va da din nou peste cap si uite asa mereu vetzi fii in perioade de tranzit...pna ce o sa va apucatzi de "agricultura".Totul se invatza din mers si nu radical si brusc.....nu oprii locomotiva ca sa-i schimbi rotzile,schima-le din mers...]


" Avem o tara superbaaaa - pacat ca e locuita !"
Un om nu are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus decat atunci cand trebuie sa se aplece pentru a-l ajuta sa se ridice
prosound
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 18, 2005 8:20 pm
Localitate: sound

Mesajde QAZQAZ » Mar Apr 19, 2005 5:34 pm

prosound scrie:" Avem o tara superbaaaa - pacat ca e locuita !"

Tragedia tzarii noastre nu este ca ar fii prea multa lume ci ca sunt prea putzini oameni
QAZQAZ
 

.........Am facut o mica greseala

Mesajde Danishere » Mie Apr 20, 2005 4:33 pm

Am postat o informazie gresita si imi cer mii de scuze era de un site numit http://www.isohunt.com de fapt, de pe care se poate downloada orice soft, muzica sau film. De acolo am tras reason 3 care e nava in comparazie cu celelalte, aproape ca nici nu mai trebuie Cubase \:/ .......glumeam... de acolo se poate lua Cubase sx 3 care are si ala vo 2 gb shi jumate.
Am reason3
Am reason3
AM REASON3

Aaa Gilbert, sa stii ca am tras si pluginurile de la waves care is belea de tari (bag 2-3 plug-inuri in Cubase sx2 si cade procu, din cauza ca mi-e lene sa-mi optimizez win [-( )

Mai vb noi
Pace si numa bine
See yaa
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

eeeee

Mesajde Danishere » Mie Apr 20, 2005 5:01 pm

Ma baiezi, ia lasati cearta si haideti sa vb despre noile implementari din reason 3. Ati incercat nu ati incercat.... Ia am facut o mica comparazie de ex intre ultramaximizerul din waves si maximizeru din reason si pot spune ca e aproape acelasi (posibil sa fie din cauza placii de sunet de 2 lei) sau stereo imager din waves (eventual sound shifter) cu cel asemanator din reason si din nou pot spune ca funczioneaza cam la fel...
Ceea ce mai scriam pe topic in legatura cu felul in care faci sunetele sa sune distinct(ma obsedeaza ideea sa ma inzelegezi) poate fi din cauza ca ele nu au suficient din gama frecvenzelor inalte uneori, astfel ridicand nivelul inaltelor, se amesteca usor cu cel al cinelelor sau alte sunete din aceasta categorie si se umple piesa de haos ca nu mai inzelegi nik. Pt ca fac tot felu de probe, fara hardware, imi dau seama ca tre sa lucrez la un detaliu extrem pe software ca sa compensez cumva lipsa echipamentelor. Ma refer aici la prelucrare pe fiecare sunet atat pe stanga separat cat si pe dreapta cu psihoacustic analizer si PAZ position, sa iei fiecare semnal si sa-i setezi campul de influenza si transparenza sau efecte aplicate, sau altceva. Ma gandesc ce dracu face un phazer pe master, ca am tot auzit de faza asta, am incercat dar nu prea simt diferenze si nush ce ar trebui sa se intample...
Mai vad io..
Km atat am avut de spus..
Mai vb
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde QAZQAZ » Mie Apr 20, 2005 5:47 pm

Danishere scrie:Ma baiezi, ia lasati cearta si haideti sa vb despre noile implementari din reason 3. Ati incercat nu ati incercat.... Ia am facut o mica comparazie de ex intre ultramaximizerul din waves si maximizeru din reason si pot spune ca e aproape acelasi (posibil sa fie din cauza placii de sunet de 2 lei) sau stereo imager din waves (eventual sound shifter) cu cel asemanator din reason si din nou pot spune ca funczioneaza cam la fel...
Ceea ce mai scriam pe topic in legatura cu felul in care faci sunetele sa sune distinct(ma obsedeaza ideea sa ma inzelegezi) poate fi din cauza ca ele nu au suficient din gama frecvenzelor inalte uneori, astfel ridicand nivelul inaltelor, se amesteca usor cu cel al cinelelor sau alte sunete din aceasta categorie si se umple piesa de haos ca nu mai inzelegi nik. Pt ca fac tot felu de probe, fara hardware, imi dau seama ca tre sa lucrez la un detaliu extrem pe software ca sa compensez cumva lipsa echipamentelor. Ma refer aici la prelucrare pe fiecare sunet atat pe stanga separat cat si pe dreapta cu psihoacustic analizer si PAZ position, sa iei fiecare semnal si sa-i setezi campul de influenza si transparenza sau efecte aplicate, sau altceva. Ma gandesc ce dracu face un phazer pe master, ca am tot auzit de faza asta, am incercat dar nu prea simt diferenze si nush ce ar trebui sa se intample...
Mai vad io..
Km atat am avut de spus..
Mai vb

Sal,nu vreau sa ma cert cu nimeni.Uite,daca te ajuta cu ceva,atasez o piesa facuta in Fruity(zipped).O incarci la tine si o studiezi(numai sa ai VSTi-urile si DX-urile pe care le-am folosit eu).Piesa este binecunoscuta melodie pe care o sacultam cu totzii cand eram mici si anume Ceata Lui Pitigoi(e singura pe care imi permit sa o atasez).Am folosit la ea SuperQuartet(pian),PS02-Fretted si Pro 53.Pe master am pus Waves L2(ultramaximizer).E facuta mai demult un pic dar poate te ajuta,studiaza panoramarile.O sa vad daca o sa pot atasa si un Dance facut recent.....si inca ceva,pe Master incearca sa nu pui altceva in afara de un maximizer pentru ca ai 90 % sanse sa strici piesa.Toate cele bune.Daca exista lume pe care am deranjat-o cu ceva sa ma scuze,nu toti oamenii au rabdare...........:))) ;-)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
QAZQAZ
 

help me

Mesajde DaNi[el] » Joi Apr 21, 2005 11:57 am

Are cineva serialu' de la MELODYNE? :nope:

dani_elc@yahoo.com
DaNi[el]
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 12, 2005 2:38 pm
Localitate: Suceava

Mesajde QAZQAZ » Joi Apr 21, 2005 2:07 pm

'DaNi[el scrie:']Are cineva serialu' de la MELODYNE? :nope:

dani_elc@yahoo.com

ce e MELODYNE? DIN CE DOMENIU,VSTi? ;-)
QAZQAZ
 

Mesajde Danishere » Joi Apr 21, 2005 4:13 pm

[quote="QAZQAZ"]Sal,nu vreau sa ma cert cu nimeni.Uite,daca te ajuta cu ceva,atasez o piesa facuta in Fruity(zipped).O incarci la tine si o studiezi(numai sa ai VSTi-urile si DX-urile pe care le-am folosit eu).Piesa este binecunoscuta melodie pe care o sacultam cu totzii cand eram mici si anume Ceata Lui Pitigoi(e singura pe care imi permit sa o atasez).Am folosit la ea SuperQuartet(pian),PS02-Fretted si Pro 53.Pe master am pus Waves L2(ultramaximizer).E facuta mai demult un pic dar poate te ajuta,studiaza panoramarile.O sa vad daca o sa pot atasa si un Dance facut recent.....si inca ceva,pe Master incearca sa nu pui altceva in afara de un maximizer pentru ca ai 90 % sanse sa strici piesa.Toate cele bune.Daca exista lume pe care am deranjat-o cu ceva sa ma scuze,nu toti oamenii au rabdare...........:))) ]


Ms pt sfat si pt demmo dar din pacate nu prea folosesc fruitty loops, nu am toate plug-inurile (posibil sa le am dar daca nu, am sa le caut) si mai ales ca nu am minunea asta de fruitty loops studio care cica e bun de belea, desi prosound nu prea e de acord cu el, dar promit sa ma uit peste ea, deci mersi mult :) . Am citit pe njishte forumuri straine si chiar si pe acesta ca un faser sau un anumit fel de faser nush de care face o chestie buna pe master. Ma refer la postarile celor care-s mai avansati care sustin, dupa cate tin io minte, faserul adauga mai multa calitate sunetului dupa influenza dietherului... ceva de genu.

Ms inca o data
Mai vb.
See ya
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

sal

Mesajde Danishere » Joi Apr 21, 2005 4:14 pm

'DaNi[el scrie:']Are cineva serialu' de la MELODYNE? :nope:

dani_elc@yahoo.com

Mai bine cauti softu pe http://www.isohunt.com sau http://www.fixdown.com si il iei cu crack/serial cu tot ;-) .

See ya
Silver blue sounds falling down
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Salut!

Mesajde AttilaA » Dum Apr 24, 2005 2:28 pm

Am citit cu atentie unele posturi si mi sau parut foarte interesante.As dori sa intervin totusi fara intentia de a critica:
"sa nu incepi sa-mi spui ca delta 10-10 are latentza mai buna sau soundul mai cald sau gogomanii dinastea pentru ca am o lista cu studiouri din ce orash mare vrei tu,care in momentul asta folosesc Audigy2"
De cind se numesc "dormitoarele" cu Audigy2 studiouri?
"Intr-adevar simtzi o diferentza daca lucrezi cu mai mult hardware,dar unde softul si calculatorul e primordial diferentza e insignifianta."
Dupa umila mea parere este foarte necesara specificarea hardwareului.Foarte multi zac in confuzia ca tot ce este hardware "automat" suna mai bine ca softwareul.De aici cred ca se exclud "hardwareuri" ca Behringer sau alte hardwareuri de buget care suna garantat mai prost ca multe pluginuri.Unele pluginuri pe care le avem pe calculator suna mai bine ca si hardwareuri de 2000 de eroi.Eu sincer cred ca nu softwareul ci noi suntem limita pt care nu sunam ca dincolo.Desigur ca e simplu ca sa dam vina pe alti factori.
Razboiul acesta fruity cubase reason cred ca se rezuma in final la modul de lucru , soundul pe care il doreste fiecare si alternative.Fiacare dintre noi tindem sa sunam intr un fel.Uni dintre noi sunt muzicieni si lucreaza cu partitura sau inregistreaza multitrack.Pt aceia fruity este exclus.Alti lucreaza cu loopuri pt aceia sunt alternative mai bune ca cubasu de ex. fruity sau reason sau acid.Eu cred si este totusi parerea mea personala ca in studiouri profesionale fara acele cronice "Audigy2" mai degraba o sa vezi un Protools sau un Cubase ca si program principal decit un Fruityloops si asta cu siguranta din motive intemeiate.Bineinteles ca pt a intra in fascinanta lume a muzicii facuta "la secunda" acasa, Fruityloops cred ca este mai mult decit de ajuns.Pt ceilalti in schimb (pt cei care au procesoare externe sau trag sau lucreaza cu partitura) fruityloops este doar un generator de sunet ca si sumedenia de alte generatoare pe care poti sa le dai jos de pe net si care fara suparare dar suna mai bine.Oricum in final se aplica cred ca zicala "nu scula face maestrul".
In legatura cu noile module care le au implementat cei de la Propellerheads, pt modul meu de lucru, procesoarele (eq, compresie, etc) sunt inutile pt ca nu mixez in reason.Pt ceilalti care lucreaza in totalitate in el cred ca este o optiune binevenita.Despre sound nu pot sa zic pt ca cred ca timpul pe care l-am petrecut cu el nu este relevant pt a da o parere corecta.Totusi modulul de sumare (combinatorul) mi se pare extraordinar pt cei care lucreaza la layere de sounduri.In schimb cred ca totusi o sa folosesc 2.5 u pt ca in 3 sau confirmat multe buguri, si nu vreau sa sacrific stabilitatea sistemului meu pt niste facilitati in plus.Sa auzim numai de bine si un weekend fain va doresc!
AttilaA
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 05, 2004 10:18 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde Parintele » Mar Mai 10, 2005 2:52 pm

Eu zic ca fiecare e obisnuit cu un anumit program.. Eu de exemplu folosesc Fruity ca interfata pt Cubase..daca m-am exprimat bine. Importante sunt bancile si talentul.. nu programul. Binenteles calitatea melodiilor si diferenta se face la mixare si masterizare..



Iar cu Colossus .. chiar nu va mai trebuie nimic.
Parintele
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 10, 2005 2:45 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ugfhell » Mar Mai 10, 2005 6:37 pm

salutare chiar ca e misto discutia asta ..
AttilA are dreptate .. noi suntem limita ...
prefr FLstudio pt ca ma axez mai mult pe muzica electronica .. shi in flstudio .. automatizarea se face mult mai usor shi eficient .. prefer mai mult flstudio shi pt ca in cubase nu pot face multe lucruri din cauza sistemului ...
sa revin la automatizare . mai ales in flstudio5.0.2 au aparut automatisaton clips..
ce mai vrei tata ..ca in electronica daca nu faci automatizari nu faci nimic ..
inca nu am auzit in electronica romaneasca comerciala melodiii complexe ....
aa. shi sunetul careacterizeaza pe orcine .. dupa parerea mea nu tr sa faci sunetul dupa standarde definite de altii ...pa mai vb ...
ugfhell
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Dec 16, 2003 8:55 am
Localitate: Romania-Galati

Mesajde ugfhell » Dum Mai 22, 2005 4:04 am

apropo de star wars la ammmm vazut de ieri haaaaa ,,paaaaaaaaaa
ugfhell
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Dec 16, 2003 8:55 am
Localitate: Romania-Galati

Anterior

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron