Sugestii de MIDI Sequencers

Totul despre tehnologia sunetului

Sugestii de MIDI Sequencers

Mesajde AdevaRapper » Sâm Ian 04, 2003 12:50 am

Eu cel mai bine imi compun negativele cu Fruity Loops, dar m-am cam plictisit de el! Imi puteti sugera alt program de genul asta?
Merci anticipat!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

hmm!!!

Mesajde dadius » Sâm Ian 04, 2003 10:32 am

din cate stiu eu fruity loops e un program de lipt wav'uri si nu un midi sequencer.(s-ar putea sa ma insel ca nu l-am mai instalat de mult). acum pe moment nu-mi amintesc alt program de genul acesta.parca e unul de la Sonic Foundry ACid Pro sau cxeva de genul asta.

Eu personal lucrez in Cubase de 3 ani de zile si sunt foarte multumit.Dar Cubase'ul e altceva.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Lun Ian 06, 2003 11:56 pm

Te inseli: Fruity este un midi-sequencer!
Cat despre Cubase: este neaparat necesar o orga MIDI ca sa pot sa incep o munca de compozitie sau poti sa compui si fara MIDI, "desenand" notele pe un Keyboard virtual?
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Mar Ian 07, 2003 12:13 am

Io unu lucrez cu vreo cateva chestii :

1-Sonic foundry acid 1(pro4 ma ataca ca se blocheaza si te cam chiorasti la el)

2-Future Beat 3D

3-Sound Forge 4,5

4-Rhythmania

Am si eu Cubasis ala si mai am si recycle lite sau ceva de genul asta dar habar nu ma sa umblu cu ele..poate imi explica si mie cineva :)))))))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde dadius » Mar Ian 07, 2003 8:10 am

Initial trimis de SatyR
Io unu lucrez cu vreo cateva chestii :
Am si eu Cubasis ala si mai am si recycle lite sau ceva de genul asta dar habar nu ma sa umblu cu ele..poate imi explica si mie cineva :)))))))


Cubasis "ala" nu e tot una cu Cubase! Sunt niste modalitati de a invata aceste programe:

1. iti arata cineva care le cunoaste deja
2. citesti documentele PDF atasate si poate reusesti

pe langa asta trebuie sa ai cunostinte de teorie muzicala (macar)
daca nu chiar sa stii sa canti la un instrument (in cazul asta pianul ar fi de preferat)

PS: programele profesionale nu sunt programe de "lipit wav'uri"!!! sunt programe de creat muzica de la ZERO!
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

re

Mesajde Florin » Mie Ian 08, 2003 1:40 pm

Cat despre Cubase: este neaparat necesar o orga MIDI ca sa pot sa incep o munca de compozitie sau poti sa compui si fara MIDI, "desenand" notele pe un Keyboard virtual? [/B][/QUOT
-------------------------------------------------------------

este de prferat sa folosesti o claviatura pentru midi,dar potzi si sa desenezi pe un fel de grila,sau sa apesi cu mouse-ul pe un kb virtual.in primul caz obtzii o dinamica naturala(adica nu toate notele au acelasi volum)

eu personal prefer Logic Audio
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde dadius » Mie Ian 08, 2003 1:53 pm

Initial trimis de AdevaRapper
Te inseli: Fruity este un midi-sequencer!
Cat despre Cubase: este neaparat necesar o orga MIDI ca sa pot sa incep o munca de compozitie sau poti sa compui si fara MIDI, "desenand" notele pe un Keyboard virtual?


Ei daca ma insel uite am sa-l instalez sa vad daca asa e cum spui tu.

cat despre intrebarea ta....ti-a raspuns Florin mai sus.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Mie Ian 08, 2003 2:35 pm

Initial trimis de AdevaRapper
Te inseli: Fruity este un midi-sequencer!


"Fruity Loops is a tool to create drumloops using wav AND midi sources.
Features : rendering to wavefile, easy drag & drop, export loops to midifile, synch to a midi clock, Pitch shifting, realtime stretching, panning, humanize, resonant filters, interactive playlists, skins, VST plugin support, TS-404, shuffle, delay and lots more. (Retail $100)
$F More info at http://www.fruityloops.com"


Deci ....are ceva legat de midi....dar nu e un Sequencer.

exemple de sequencere: Cubase,Cakewalk,Logic Platinum,Quart Audio Master,Digital Orchestrator etc.......
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Mie Ian 08, 2003 11:17 pm

OK, ok, cred ca o sa ma apuc de Cubase! Sper sa nu-mi nenorocesc nervii cu el!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Joi Ian 09, 2003 9:45 pm

m-M uitat si eu la programu asta al meu si se numeste "cubasis vst",o sa incerc sa-i dau de cap ,dar nu vad nici o logica pe aici...acum citesc pdf-ul ala.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde dadius » Vin Ian 10, 2003 8:10 am

Initial trimis de SatyR
m-M uitat si eu la programu asta al meu si se numeste "cubasis vst",o sa incerc sa-i dau de cap ,dar nu vad nici o logica pe aici...acum citesc pdf-ul ala.


banuiesc ca ai o placa de sunet Creative Sound Blaster..... si de acolo ai programul nu? Vezi ca este slabut de tot. E practic Cubase VST 3/7 dar i-au scos tot ce era mai important si i-au lasat numai niste utilitati marunte de tot.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde SatyR » Dum Ian 12, 2003 8:57 pm

Da am un creative live 5,1 platinum sau ceva de genul asta cu tot felul de iesiri prin fatza,cu telecomanda,si alte prostii.....si cu toate astea tot nu ma multumeste .......in leg cu programul ala mi-am inchipuit ca nu e cine stie ce..oricum nu i-am dat de cap,tot ca omida la sudura ma uit la el.....

.....ia ziceti fratilor,ce programe mai folosesc 3D-ul adika sa poti pune sunete in spatiu cum vrei tu/sau se la pui mai in "spate" ,adika sa se auda undeva mai indepartat si alte nebuneli dastea.....

Pt mine oricum Acidu ramane cea mai tare scula.....Acid rules:)))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde dadius » Lun Ian 13, 2003 8:20 am

Initial trimis de SatyR
Da am un creative live 5,1 platinum sau ceva de genul asta cu tot felul de iesiri prin fatza,cu telecomanda,si alte prostii.....si cu toate astea tot nu ma multumeste

nu te multumeste pt ca nu o cunosti indeajuns de bine.e adevarat ca nu e o placa de sunet grozava dar e cea mai buna dintre cele slabe.


Initial trimis de SatyR
.....ia ziceti fratilor,ce programe mai folosesc 3D-ul adika sa poti pune sunete in spatiu cum vrei tu/sau se la pui mai in "spate" ,adika sa se auda undeva mai indepartat si alte nebuneli dastea.....


ai putea face "nebuneli din astea" chiar cu efectele de pe placa.are efecte chiar si in timp real placa ta.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Lun Ian 13, 2003 11:54 pm

Satyr, instaleaza-ti tot ce e de instalat si vezi ca ai la Creative Environement o gramada efecte si parametrii care le modifica!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Darec » Vin Feb 21, 2003 12:32 am

Initial trimis de AdevaRapper
Satyr, instaleaza-ti tot ce e de instalat si vezi ca ai la Creative Environement o gramada efecte si parametrii care le modifica!


Daca ai o placa cat de cat buna (24/96...) iti recomand calduros XP ca sistem si SX ca soft daca ai creative traiasca Sonar (versiune a Cakewalk) se intelege de minune cu creativu da soundu' nu e la fel de bun ca pe sx oricum mult mai bun ca fruity sau acid
Darec
 

Mesajde AdevaRapper » Lun Mar 31, 2003 9:46 pm

O intrebare despre Orion Pro:
Cum fac ca atunci cand pun notele pe portativ acestea sa se si auda (ca in fruity loops). Ca asa se aud doar cand dau PLAY! Si nu are si Orion functie de cantat din tastatura?
A, era sa uit! De unde iau si eu niste sampleuri de instrumente?
Mercic!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde MasterGz » Vin Apr 04, 2003 12:31 am

Initial trimis de AdevaRapper
O intrebare despre Orion Pro:
Cum fac ca atunci cand pun notele pe portativ acestea sa se si auda (ca in fruity loops). Ca asa se aud doar cand dau PLAY! Si nu are si Orion functie de cantat din tastatura?


Nu poti...notele se aud doar cand dai play insa poti sa te joci cu piano rollul ala ca in cakewalk. Nu poti nici sa canti la tastatura...asta fiind unul din putinele minusuri ale programului.

A, era sa uit! De unde iau si eu niste sampleuri de instrumente?
[/B]


Vezi ca in help la sampler sunt niste adrese unde gasesti destule instrumente.....sau mai ai adresa asta unde sunt mai multe situri unde gasesti cam tot ce vrei.
[url][url]http://new.topsitelists.com/bestsites/topaudiosamples/topsites.html[/url] [/url]
MasterGz
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Lun Aug 19, 2002 1:06 am
Localitate: Militari-Bucuresti

Mesajde AdevaRapper » Vin Apr 04, 2003 11:26 pm

10gz a lot, Mastergz, pacat ca nu aud notele, e mult mai greu sa compun! Oare cum de nu s-au gandit cei de la SS la asta?!?
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Re: hmm!!!

Mesajde soulviasound » Mar Apr 15, 2003 11:48 am

Initial trimis de dadius
din cate stiu eu fruity loops e un program de lipt wav'uri si nu un midi sequencer.(s-ar putea sa ma insel ca nu l-am mai instalat de mult). acum pe moment nu-mi amintesc alt program de genul acesta.parca e unul de la Sonic Foundry ACid Pro sau cxeva de genul asta.

Eu personal lucrez in Cubase de 3 ani de zile si sunt foarte multumit.Dar Cubase'ul e altceva.




Si eu lucrez cu Cubase pt. ca ma-m obisnuit cu el si-mi place dar sa stii ca nu ai drepatate cand spui ca fruity este un prog de "lipit".Lucreaza cu VSTi-uri si DXi-uri si poti face niste chesti extrm de misto in el.
Intr-adevar se lucreaza usor si elegant in el dar asta nu inseamna ca este pt. cei ce nu stiu muzica.Un singur dezavantaj are si acela de a nu putea capta voci sau pur si simplu un semnal de input .Dar ca si compozitie incercati fruity studio 4 si nu cred ca ma veti contrazice dar cu siguranta nu veti lucra cu el pt ca exista cubase si sa o spunem pe fata sx-u e minunat.Dar prefer sa nu ma limitez la un singur sequencer atunci cand o treaba o pot face mai usor in altul.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

nu`s lamurit cu midi

Mesajde Joe^Balamuk » Mar Apr 15, 2003 9:02 pm

fratilor am si eu o intrebare unde gasesc niste tonuri ... de la clape profesionale.. sa pot canta cu clapa mea prin midi (m`am saturat de cele 126 tonuri din placa de sunet Audigy )
Am auzit ca sunt niste piane virtuale care au incorporate multe sunete si ai posibilitatea sa umbli in parametrii fiecarui sunet ...
Unde gasesc asa cva ??
Joe^Balamuk
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 15, 2003 6:00 pm
Localitate: Constanta

Re: nu`s lamurit cu midi

Mesajde Peppy_032002 » Mie Aug 13, 2003 9:07 pm

Initial trimis de Joe^Balamuk
fratilor am si eu o intrebare unde gasesc niste tonuri ... de la clape profesionale.. sa pot canta cu clapa mea prin midi (m`am saturat de cele 126 tonuri din placa de sunet Audigy )
Am auzit ca sunt niste piane virtuale care au incorporate multe sunete si ai posibilitatea sa umbli in parametrii fiecarui sunet ...
Unde gasesc asa cva ??


......................................................................................

...de la clape profesionale nu o sa gasesti decat daca ti-o schimbi dar incearca Giga Studio
Peppy_032002
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 04, 2003 10:26 pm
Localitate: Bucuresti

GENERALITATI

Mesajde Peppy_032002 » Mie Aug 13, 2003 9:25 pm

Pe la noi si nu numai cam toti vor sa faca muzica, stiu nu sunt primul care zice asta
dar asa e; folosind computer-ul in ultima vreme tot MAI MULTI s-au apucat "sa faca muzica"
daca chiar vrei sa faci asta trebuie sa indeplinesti cateva conditii:
*SA AI URCHE MUZICALA
*SA STII SA CANTI LA UN INSTRUMENT(cel putin)
*si sa cam fii dispus sa investesti ceva bani (de asta se plang adevaratii muzicieni)

Stiu ca ma abat putin de la subiect dar mai intai trebuie sa fii capabil sa faci muzica
(in adevaratul sens al cuv.), ca poti lipi wav-uri luate de pe net. si le poti atasa un ritm din
cine stie ce program (sunt sute stati linistiti) asta nu prea e muzica.
Imi place la nebunie ca toti fac pe compozitorii chiar daca nu indeplinesc conditiile de mai
sus
Mah nu o sa va recomand ce folosesc eu in detaliu dar in mare cateva programe PROFESIONALE
va pot spune

1. Pt editare va recomand Sound Forge
2. Ca program de baza Cubase (SX is great) {cate track-uri vreti numai scula sa aveti}
3. Plug-inuri cat mai multe
4. Daca nu puteti trage toba pe bune exista programe pt ritmuri (pe care il folosesc eu
nu va spun)
5. Prgrame de tonuri ca nu se poate fara ele cand e vorba de midi (GIGA STUDIO)

CE VA MAI TREBUIE:
* o clapa cat de naspa cu cel putin 3 octave si IESIRE MIDI
* O chitara, procesor nu va recomand Zoom-ul eu folosesc Korg AX1000g care e slabutz da mai
mult nu am, si o statie de amplificare ca are corectii si trimite in computer semnal diferit
de cel pe care l-ati obtine direct din procesor de preferat captat prin microfon sau DI
DA CE VA ZIC EU CE STITI DACA SUNTETI CHITARISTI STITI CE VA TREBUIE
(In functie de ce muzica vreti sa faceti folositi chitara)
* Rabdare (ore multe de munca pt. editare si mastering)
* "Talent de compozitor" suna ciudat dar asta e baza (ca m-am uitat eu pe Atomic si majoritatea
pieselor sunt din "doua acorduri" si alea trase midi cu niste tonuri de c...ACAT de voci nu mai vb.
traiasca programul cel mai utilizat in toate studiourile de la noi....cunoscatorii stiu
* Un computer bun necesar: memorie cat cuprinde
procesor mare
placa de sunet Buna (una buna nu inseamna CREATIVE asta nu e Profi
semnalu' tre' sa se pastreze la fel cum iese din chitara,clapa,mic,..etc) O sa ziceti ca sunt
nebun da' una cu mufe aurite e ideala vezi "Audio Phile" care zic eu e cea ami slaba dintre
cele profesionale.
*Si sa faci asta cu un scop zic eu (referindu-ma la o trupa) adica negativ+voce -> casa de productie
-> tv. ->.T.O.P.<-

OK am zis cum ar fi ideal.... in final faceti ce vreti dar cu... <URECHE>


...............................................
fill,create and sell
Peppy_032002
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 04, 2003 10:26 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde soulviasound » Mar Aug 19, 2003 11:58 am

eu am luat-o pe Pro Tools 6.1 Nu ma mai pot intoarce la Cubase
A fost ceva frumos care am crezut ca este profesional. Acum am descoperit ce inseamna profesional.
Cel mai profi kit de la ei este de 30.000 usd iar cel mai ieftin ajungi sa-l cumperi la noi pe la un pret de 600 usd.
Merge si pe XP, dar acum inteleg la ce foloseste un MAC.
Omu cat traieste invata.
Spun kit deoarece vine si cu parte hardware care poate controla complet partea soft via midi.
Suntem in urma si vom fi mereu in urma noi cei din romania.
Daca faceti rost de bani puneti mana macar pe m-box care are niste convertoare AD DA de nu vrei sa mai auzi decat de MOTU in materie de placi de sunet.
A si inca ceva SSL XL9000K poate controla complet Pro Tools
Pacat ca lucrul asta nu poate decat sa ne faca sa visam, pentru ca va mai trece mult pana cand cineva de pe acest forum sa-si poata permite cea mai ieftina consola SSL.

Numai bine la toti
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Darec » Mar Aug 19, 2003 9:46 pm

Esti rau stiai ? Stiam si noi de pro tools nu era nevoie sa ne zici preturi...:) Glumeam...

ma se vede nu diferenta? Pai e si normal dar se zicea si io ziceam de sx ca puii mei la ce muzica face romania si la cati bani ne luam pe muzica pe care o facem nici nu e nevoie de mai mult... dar ia fi atent am auzit ca exista o varianta de protools pentru xp crackata pe doua sau trei cd-uri tu ztii ceva ca il caut de am inebunit... Teoretic stiu protools dar vreau si practicsa-l prind ca si experienta ... Cat traieste omul invata, nu ? Ai darec@k.ro sa-mi zici daca stii de protools crackuit...
Iar de SSL ce sa mai zic...Ramanem si noi cu visele , macar atat...:D
Darec
 

Mesajde AdevaRapper » Vin Aug 29, 2003 10:46 pm

Si daca tot veni vorba...
pentru inregistrare si mixare voce, ce program recomandati?
Merci mult!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde soulviasound » Lun Sep 01, 2003 1:26 pm

Initial trimis de Darec
Esti rau stiai ? Stiam si noi de pro tools nu era nevoie sa ne zici preturi...:) Glumeam...

ma se vede nu diferenta? Pai e si normal dar se zicea si io ziceam de sx ca puii mei la ce muzica face romania si la cati bani ne luam pe muzica pe care o facem nici nu e nevoie de mai mult... dar ia fi atent am auzit ca exista o varianta de protools pentru xp crackata pe doua sau trei cd-uri tu ztii ceva ca il caut de am inebunit... Teoretic stiu protools dar vreau si practicsa-l prind ca si experienta ... Cat traieste omul invata, nu ? Ai darec@k.ro sa-mi zici daca stii de protools crackuit...
Iar de SSL ce sa mai zic...Ramanem si noi cu visele , macar atat...:D

Nu este departe nici SX-u da e profi rau de tot asta. Mai mare dragu sa lucrezi cu el. Am cornite cate-odata. :D Pe mine nu m-a convins site-ul lor pana nu am pus mana pe el.
gasesti Versiunea de care zici pe mirc pe serverul !Feen4DaGreen
salut
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: GENERALITATI

Mesajde soulviasound » Mar Sep 09, 2003 12:38 pm

Initial trimis de Peppy_032002
Pe la noi si nu numai cam toti vor sa faca muzica, stiu nu sunt primul care zice asta
dar asa e; folosind computer-ul in ultima vreme tot MAI MULTI s-au apucat "sa faca muzica"
daca chiar vrei sa faci asta trebuie sa indeplinesti cateva conditii:
*SA AI URCHE MUZICALA
*SA STII SA CANTI LA UN INSTRUMENT(cel putin)
*si sa cam fii dispus sa investesti ceva bani (de asta se plang adevaratii muzicieni)

Stiu ca ma abat putin de la subiect dar mai intai trebuie sa fii capabil sa faci muzica
(in adevaratul sens al cuv.), ca poti lipi wav-uri luate de pe net. si le poti atasa un ritm din
cine stie ce program (sunt sute stati linistiti) asta nu prea e muzica.
Imi place la nebunie ca toti fac pe compozitorii chiar daca nu indeplinesc conditiile de mai
sus
Mah nu o sa va recomand ce folosesc eu in detaliu dar in mare cateva programe PROFESIONALE
va pot spune

1. Pt editare va recomand Sound Forge
2. Ca program de baza Cubase (SX is great) {cate track-uri vreti numai scula sa aveti}
3. Plug-inuri cat mai multe
4. Daca nu puteti trage toba pe bune exista programe pt ritmuri (pe care il folosesc eu
nu va spun)
5. Prgrame de tonuri ca nu se poate fara ele cand e vorba de midi (GIGA STUDIO)

CE VA MAI TREBUIE:
* o clapa cat de naspa cu cel putin 3 octave si IESIRE MIDI
* O chitara, procesor nu va recomand Zoom-ul eu folosesc Korg AX1000g care e slabutz da mai
mult nu am, si o statie de amplificare ca are corectii si trimite in computer semnal diferit
de cel pe care l-ati obtine direct din procesor de preferat captat prin microfon sau DI
DA CE VA ZIC EU CE STITI DACA SUNTETI CHITARISTI STITI CE VA TREBUIE
(In functie de ce muzica vreti sa faceti folositi chitara)
* Rabdare (ore multe de munca pt. editare si mastering)
* "Talent de compozitor" suna ciudat dar asta e baza (ca m-am uitat eu pe Atomic si majoritatea
pieselor sunt din "doua acorduri" si alea trase midi cu niste tonuri de c...ACAT de voci nu mai vb.
traiasca programul cel mai utilizat in toate studiourile de la noi....cunoscatorii stiu
* Un computer bun necesar: memorie cat cuprinde
procesor mare
placa de sunet Buna (una buna nu inseamna CREATIVE asta nu e Profi
semnalu' tre' sa se pastreze la fel cum iese din chitara,clapa,mic,..etc) O sa ziceti ca sunt
nebun da' una cu mufe aurite e ideala vezi "Audio Phile" care zic eu e cea ami slaba dintre
cele profesionale.
*Si sa faci asta cu un scop zic eu (referindu-ma la o trupa) adica negativ+voce -> casa de productie
-> tv. ->.T.O.P.<-

OK am zis cum ar fi ideal.... in final faceti ce vreti dar cu... <URECHE>


...............................................
fill,create and sell



as putea sa te contrazic la cateva chestii dar nu cred ca mi-ai da dreptate asa ca vreau dioar sa completez.
Rezultatul final trebuie realizat de o echipa nu de unul singur.
Poti sa ureche absoluta si nu vei realiza un mixaj si un master asemeni unui inginer de sunet care a fost invatat ca armonica 3 a fundamentalei cu frecventa de 440 HZ (LA central) trebuie panoramata intr-un pct anume din spatiul stereo ca sa nu fie la unison cu alta fundamentala a unui alt instrument pentru ca sigur apare la alt instrument ca este la cvinta perfecta, si cand alpica un aureal exciter trebuie sa calculeze cateva integrale duble ca sa iasa totul la fix, si bla bla.
Cand muzicantul roman va intelege ca are nevoie de un INGINER DE SUNET care nu merge doar dupa ureche atunci sound-ul pieselor noastre se va schimba complet.
E adevarat ca multi "lipesc wav-uri" dar poate este un hoby de-alor si nu vor sa iasa pe piata cu lipituriile. Lasa-i in amarul lor sa se joace.
Pentru a compune muzica ai nevoie de ureche dar ca sa produci un material audio ai nevoie de o echipa profesionista.

Parerea mea este ca te-nseli cand spui ca AUDIOPHILE este cea mai rea din cele bune. Ca nu are o mie de in-uri si out-uri de tot felul asta este partea a doua dar ca si calitate eu zic ca nu este cea mai rea din cele bune.

Hai ca vreau si eu sa recomand ceva chitaristilor care poate nu au auzit de plug-in-ul asta. Incercati IK AMPLITUB. Daca nu ai 2000usd sa dai pe un marshall pe lampi ce-a mai buna solutie este amplitub iar pentru ceva clean incercati fx din cakewalk 9(poate radeti dar incercati sa vedeti ca suna ca si al di meola).
A si daca nu vrei tu sa le zici programul cu care faci ritmuri si cu care poate (nu este neaprat asa cum zic) realizezi armonia unei piese (bagi acorduriile de baza si el incepe si baga) am sa le zic eu dar cand vin data viitoare ca nu-i mai retin exact numele.

salutare
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator