Module de sunet /samplere

Totul despre tehnologia sunetului

Module de sunet /samplere

Mesajde dadius » Mar Feb 25, 2003 8:47 am

Eu am un Korg Triton Rack. Sunt in general multumit de el.
Spuneti si voi ce aveti sau ce v-ati dori sa aveti:) !
Eu pot sa spun ca de cand l-am cumparat mi s-a imbunatatit sunetul (soundul) considerabil.
Si inca o intrebare: e de ajuns sa lucrezio cu soft sau pana la urma ai nevoie si de 1 , 2 module adevarate (harware) ?
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Module de sunet /samplere

Mesajde Darec » Mar Feb 25, 2003 12:52 pm

Initial trimis de dadius
Eu am un Korg Triton Rack. Sunt in general multumit de el.
Spuneti si voi ce aveti sau ce v-ati dori sa aveti:) !
Eu pot sa spun ca de cand l-am cumparat mi s-a imbunatatit sunetul (soundul) considerabil.
Si inca o intrebare: e de ajuns sa lucrezio cu soft sau pana la urma ai nevoie si de 1 , 2 module adevarate (harware) ?



Eu lucrez software totul de calic ce sunt. La un moment dat trebuie sa imi iau module de sunet ca nu mai tine.
Darec
 

Re: Module de sunet /samplere

Mesajde £ucas » Mie Feb 26, 2003 5:54 am

Initial trimis de dadius
Eu am un Korg Triton Rack. Sunt in general multumit de el.
Spuneti si voi ce aveti sau ce v-ati dori sa aveti:) !
Eu pot sa spun ca de cand l-am cumparat mi s-a imbunatatit sunetul (soundul) considerabil.
Si inca o intrebare: e de ajuns sa lucrezio cu soft sau pana la urma ai nevoie si de 1 , 2 module adevarate (harware) ?


1. io raman adept fidel AKAI. nu e chiar easy-peasy de setupat dar odata ce l-ai facut prinzi avioane cu el plus ca gasesti mai usor sounduri pt el sau in cel mai rau caz le poti face singur. am un s300xl si-l iubesc ca pe ochii din cap. in curand sper sa-mi iau inca un s6000.

2. numai software nu poti sa folosesti intr-un studio, musai ca de voie buna sa ai si hardware. avantaje la module: mult mai usor de lucrat cu ele, n-au crashuri, suna clar mai bine decat softu' etc etc.
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Re: Re: Module de sunet /samplere

Mesajde Darec » Mie Mar 05, 2003 2:11 am

Initial trimis de £ucas


1. io raman adept fidel AKAI. nu e chiar easy-peasy de setupat dar odata ce l-ai facut prinzi avioane cu el plus ca gasesti mai usor sounduri pt el sau in cel mai rau caz le poti face singur. am un s300xl si-l iubesc ca pe ochii din cap. in curand sper sa-mi iau inca un s6000.

2. numai software nu poti sa folosesti intr-un studio, musai ca de voie buna sa ai si hardware. avantaje la module: mult mai usor de lucrat cu ele, n-au crashuri, suna clar mai bine decat softu' etc etc.



Ma cum se descurca asta la importul de sunete din afara (sa zicem cd-akai) si cat ai dat tu pe el?
Darec
 

Re: Re: Re: Module de sunet /samplere

Mesajde £ucas » Joi Mar 06, 2003 4:08 am

Initial trimis de Darec



Ma cum se descurca asta la importul de sunete din afara (sa zicem cd-akai) si cat ai dat tu pe el?


De descurcat se descurca super, poti importa sound-uri de pe floppy, cd-rom, iomega zip, jazz, etc. M-a costat 1800 pounzi englezesti de la digital village uk ( http://www.digitalvillage.co.uk )
Pretul de second hand ar ajunge acum in jur de 500 euro. Daca te intereseaza mai am io unu care nu arata prea bine estetic dar functioneaza ca nou (l-am cumparat pt piese de schimb si zace in garaj aiurea), da-mi un e-mail sa-ti trimit poza si sa discutam.
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Re: Re: Re: Re: Module de sunet /samplere

Mesajde Darec » Sâm Mar 08, 2003 1:02 am

Initial trimis de £ucas


De descurcat se descurca super, poti importa sound-uri de pe floppy, cd-rom, iomega zip, jazz, etc. M-a costat 1800 pounzi englezesti de la digital village uk ( http://www.digitalvillage.co.uk )
Pretul de second hand ar ajunge acum in jur de 500 euro. Daca te intereseaza mai am io unu care nu arata prea bine estetic dar functioneaza ca nou (l-am cumparat pt piese de schimb si zace in garaj aiurea), da-mi un e-mail sa-ti trimit poza si sa discutam.


Ma desi imi doresc enorm unul ca sa imi pun si eu cd-urile pe care le am la adevarata lor valoare, deocamdata nu e financiar posibil . Oricum noi ne mai gasim pe aici si iti spun eu daca ma razgandesc. Oricum la scule de studio am preferat intotdeauna sa le iau noi, chiar daca pretul lor e mai mare decat valoarea...
Merci oricum
Darec
 

Mesajde SatyR » Sâm Mar 08, 2003 1:22 am

Mama frate ..da io sunt paralel rau cu discutiile asetea.....io utilizez numai soft..cred ca in primul rand conteaza imaginatia,urechea muzicala si pe urma sculele.....ca sa nu fiu tocmai pe langa subiect.....imi expica si mie cineva ce e ala un modul de sunet ? si ce face?
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde dadius » Sâm Mar 08, 2003 9:55 am

Initial trimis de SatyR
Mama frate ..da io sunt paralel rau cu discutiile asetea.....io utilizez numai soft..cred ca in primul rand conteaza imaginatia,urechea muzicala si pe urma sculele.....ca sa nu fiu tocmai pe langa subiect.....imi expica si mie cineva ce e ala un modul de sunet ? si ce face?


Ce e un modul de sunet? Am sa incep eu primul dar ii rog pe baieti sa completeze!

ce inteleg eu prin modul de sunet:

Un aparat care genereaza orice instrumet (real sau sintetizat).
Exemple: Tobe,viori,piane, brass, lead synth'uri, pad'uri etc.
Teoretic un modul de sunet poate inlocui orice instrument din natura.(practic ...who really knows?)
Acum....in functie de pret si de firma sunt mai bune sau mai rele.
Unele dintre ele iti permit sa incarci instrumente (tonuri) in plus de pe cd,floppy etc.Deasemenea unele au si functie de sequencer pe ele (adica poti sa faci o piesa direct pe modul).

Cum il folosesti:
Conectezi o orga prin cablu MIDI la modul.......si canti.
Asta ar fii pe scurt. Mai departe completeaza baietii......................
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Sâm Mar 08, 2003 4:19 pm

Initial trimis de dadius


Ce e un modul de sunet? Am sa incep eu primul dar ii rog pe baieti sa completeze!

ce inteleg eu prin modul de sunet:

Un aparat care genereaza orice instrumet (real sau sintetizat).
Exemple: Tobe,viori,piane, brass, lead synth'uri, pad'uri etc.
Teoretic un modul de sunet poate inlocui orice instrument din natura.(practic ...who really knows?)
Acum....in functie de pret si de firma sunt mai bune sau mai rele.
Unele dintre ele iti permit sa incarci instrumente (tonuri) in plus de pe cd,floppy etc.Deasemenea unele au si functie de sequencer pe ele (adica poti sa faci o piesa direct pe modul).

Cum il folosesti:
Conectezi o orga prin cablu MIDI la modul.......si canti.
Asta ar fii pe scurt. Mai departe completeaza baietii......................


Pai ce mai e de spus. Asta e... Scurt si la obiect, nu?
Darec
 

Mesajde SoniQLab » Joi Mar 13, 2003 10:02 pm

eu posed un sintetizator Access Virus model C si un drumbox Elektron SPS-1 MachineDrum. sunt super-multumit de ele in special de Virus!!! MD-ul il am de citeva zile si nu mi-am facut inca o opinie precisa asupra lui...
SETUP : Mac G4 768ram, Logic Pro 6, TC Works SparkME 2.5, M-audio Delta 44, TC Works Powercore, Emagic EXS24 MK2, reFX Vanguard, Emagic ES1 & 2, Reason 2 via ReWire, Access Virus C, Emu Orbit-3, Yamaha DX200, Emagic MT4 midi, Behringer MX1808 14chan mixer, Alesis M1 monitors, Evolution midi controlers, 2x Technics MK2, Ecler smac PRo20 djmixer
SoniQLab
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 13, 2003 8:23 pm
Localitate: Swiss, Geneva

Mesajde soulviasound » Mie Apr 16, 2003 9:02 pm

Eu am un E-mu E4 Platinum care merge prin SCSI cu CUBASE SX (poti sa-l iei ca sampler ca ADAT ,ca ce vrei) si pot spune ca-s multumit pt. ca il pot incarca pe langa banciile care le suporta (o groaza printre care si akai) si wav-uri si le poti modela forte fain ADSR-u, si gaseste automat pct.-le e zero crossing spre deosebire de multe altele. Pt. instrumente reale am un modul Alesis care nici la Korg nu suna atat de real (cred ca pt. sample-uriile din ROM-ul lui s-au lucrat greu) si pot sa spun ca sample-uriile de Korg suna super fain. Si scula pe care o consider eu cea mai tare din cate am in studio este Korg Triton Studio.
Cu triton si sx-u fac aproape tot.Ies din triton (midi out) intru in placa de sunet (midi in) in sx se editeaza midi si fac aranjamentele inclusiv efectele midi ies apoi din placa de sunet (midi out) si intru inapoi in triton (midi in) pt ca apoi sa ies digital out din triton in digital in digital in pe placa de sunet editez wav iar apoi prin SCSI o trimit in E-mu si-i fac masteru(il mai fac si in sx dar soft u baga zgomotul ala de aliasing pe langa efectul care il aplica).Uite ca fapt divers am aplicat un efect peste liniste digitala dar dupa aplicarea efectului nu mai era -inf db ci ajungea pe la -98 asa ca bye bye dinamica si finete. Mai spuneti si voi cum lucrati ca cel putin eu asta vreau sa aud de pe acest forum .Oare nu de aceea il folosim ca sa invatam unu de la altu cate ceva.Nu numai cu ce si CUM ca aici e buba mai mare.
salutare
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Darec » Mie Apr 16, 2003 11:33 pm

Desi nu imi convine si deja mi-e intr-un fel asa, lucrez mult si la gramada, la kil, dar altfel nu am cum. Un korg x5D rack, un kurzweil rack si triton rack controlate midi prin midisport 4x4 de la Midiman USB... si un Virus KC folosit ca si clapa midi totodata pe direct la Delta. Se foloseste ca si soft SX si Sound forge in general. Folosesc la greu placa de sunet cu tot ce are ea, dxi-uri, vst-uri , si vsti-uri si sunt multumit. Totul merge bine si mai ales repede...cacat de parca o melodie o faci sa sune bine in 5 minute. Chestiile inovatoare si ceea ce mai citesc si mai aflu incerc sa le bag din mers fara sa afecteze ritmul si volumul de lucru care sunt pe primul plan deocamdata. Intentionez sa ma apuc de treaba la modul cel mai serios, in sensul sa fac sunet pe bune pantru arta pe care o presupune si nu pentru bani.
Darec
 

Mesajde Darec » Mie Apr 16, 2003 11:36 pm

Apropo de sampler-uri ...astea le bag cu tritonul am un cacat de cd-rom scsi la el si merge...n-am nici o problema...
Darec
 

Mesajde soulviasound » Joi Apr 17, 2003 12:30 am

Initial trimis de Darec
Intentionez sa ma apuc de treaba la modul cel mai serios, in sensul sa fac sunet pe bune pantru arta pe care o presupune si nu pentru bani.


Asta-i cheia sucesului dar gandeste-te ca dupa ce bagi mii de $ in scule simti nevoia sa le amortizezi macar si nu poti sa faci totul doar de amorul artei.Sincer iti spun asta incerc sa fac si eu dar cand vine unu si imi zice uite atata fa-mi un album "pe banda" nu pot sa-i refuz oferta, si cand te gandesti ca merita.Noi cei cu muzica electronica suntem cei "fara cultura muzicala" in viziunea "mariilor artisti" dar ei nu inteleg ca invartitul asta de knob-uri are si el arta lui si unde mai pui ca poate le mai dai si ore de teoria muzici unor "mari artisti".Hai ca deviez de la subiect.
De treaba cred, sau cel putin asa ar trebui, intentioneaza toti dar uite tu iti permiti sa te apuci pt. ca ai ceva aparate dar unul care se chinuie deocamdata sa-si ia macar o placa meseriasa nu-i prea arde sa faca doar cum simte el, si unu la mana ce simti tu ca e frumos nu este cea ce simte interpretul,ori atunci nu vrei sa fii producator, vrei sa fii tu interpret acolo pe scena si pe cati Artist&Repertoire de la case de discuri sau cate agentii de Pr&Promotions vei gasi care sa fie de acord intr-u totul cu ce faci tu.Doar nu crezi ca-ti faci un master te duci cu el la Kanami si comanzi n buc. si gata ai iesit cu el pe piata.Odata coperta ar trebui sa reflecte muzica ta, adica cel care vede ambalajul sa simta ce vrei tu sa transmiti prin muzica ta, ori coperta aia nu cred ca o vei face tu asa cum trebuie.Nu mai are rost sa discutam
Daca vrem bani pe ce facem, suntem legati pe jumatate de maini.
Poate tu nu-ti doresti bani pe ce faci eu sincer imi doresc pt. ca vreau ca pasiunea mea sa-mi fie job in viata si nu-mi ramane decat sa fac melodii de amorul artei numai pt mine si nici gand sa le vand.Mai bine scot un album cu cea ce simt eu si scriu pe el mare ca ACEST PRODUS ESTE GRATUIT SI CA ACEST PRODUS ARE INIMA!!!
SALUTARE
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde dadius » Joi Apr 17, 2003 10:26 am

Mai Darec dar ce ti-ai adunat la scule omule! Misto.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Joi Apr 17, 2003 10:32 am

Initial trimis de Darec
Desi nu imi convine si deja mi-e intr-un fel asa, lucrez mult si la gramada, la kil, dar altfel nu am cum.


cand nu mai faci fata si te extinzi vin si-ti dau o mana de ajutor daca vrei.:) Ca eu AM TIMP LA GREU.

Da-mi un semn.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Vin Apr 18, 2003 1:20 am

Initial trimis de dadius


cand nu mai faci fata si te extinzi vin si-ti dau o mana de ajutor daca vrei.:) Ca eu AM TIMP LA GREU.

Da-mi un semn.


Macar de ar fi numai problema timpului. Oricum am ramas in urma cu somnul rau. Problema e la bani, ca daca nu fac repede si multi o sa trebuiasca sa mai dau din astea. N-ar fi prima oara. Zici ca e lege (de-a lu Murfy) cand strang scule si vreu sa ma apuc de treaba, hop scade piata si nu mai am clienti... Deja incep sa fac istorie la chestia asta...
De cacat... Nu mai zic nimic ca ma enervez...
Darec
 

Re: Module de sunet /samplere

Mesajde Coty » Mar Apr 22, 2003 3:41 am

Initial trimis de dadius
Si inca o intrebare: e de ajuns sa lucrezio cu soft sau pana la urma ai nevoie si de 1 , 2 module adevarate


Am facut o comparatie intre site-urile unde se vand software-uri ptr muzica si cele unde se vinde hardware si am observat ca e f greu la prima vedere sa desconsideri un produs software, care uneori costa spre 1000$ in fata unuia hardware. Spun asta ptr ca in general cele soft emuleaza practic, copiaza in aceasta lume vrituala a pc-ului produsele hardware si fiecare se lauda ca a reusit o replica cat mai buna. Eu sunt incepator in asta, si probabil de-aia ma mir, sau nu imi este clar cand aud ca cele soft nu suna la fel de bine ca cele hardware. De fapt prin ce definiti voi un sunet bun? Ma refer si la detalii tehnice. Primele produse software mai reusite de sintetizare de sunet au aparut dupa `90 mi se pare. Asta odata cu evolutia calculatoarelor. Totusi am stat si m-am gandit; calculatorul este de fapt un instrument universal, un modul universal ce se muleaza pe tot mai multe aplicatii si utilizari din toate domeniile. Microprocesorul este creierul, ce lucreaza acum la viteze de cativa Ghz. Cu ce poate fi mai prejos microprocesorul unui Korg de ex fara de un Pentium sau Amd pe care ruleaza o aplicatie specifica? Poate ca diferenta este mai mult in calitatea sunetului (pe care v-am cerut sa o definiti) decat in puterea de procesare. Nu stiu de ce dar eu am o viziune ptr viitor, si cred ca vitorul este digital :) Stiu ca suna ceva gen Matrix, dar ganditi-va totusi cum vor arata calculatoarele peste vreo 4-5 ani cel putin. Sunt sigur ca exsta si un atasament fata de produsele hardware, deoarece arata mult mai bine, si sunt mai usor de utilizat. Te simti mult mai misto inconjurat de module cu design cat mai reusit fata de cum te-ai simti in fata unui monitor si cu un mouse in mana. Pentru a compensa acest neajuns, controllerele sunt excelente. Eu cred ca in viitor majoritatea modulelor vor fi doar niste controllere, iar creierul central unul sau mai multe calculatoare cu performante f mari. Practic producatorii de soft, vor putea vinde un controlller cu acelasi design poate ca si softul. Un ex ar putea fi Reason. Ar costa mult mai putin niste machete midi ale modulelor din Reason decat produsele complete. Iar restul s-ar face pe PC
Coty
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Apr 20, 2003 12:03 am
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Module de sunet /samplere

Mesajde soulviasound » Mar Apr 22, 2003 9:56 am

Initial trimis de Coty

. Cu ce poate fi mai prejos microprocesorul unui Korg de ex fara de un Pentium sau Amd pe care ruleaza o aplicatie specifica? Poate ca diferenta este mai mult in calitatea sunetului (pe care v-am cerut sa o definiti) decat in puterea de procesare. Nu stiu de ce dar eu am o viziune ptr viitor, si cred ca vitorul este digital :) Stiu ca suna ceva gen Matrix, dar ganditi-va totusi cum vor arata calculatoarele peste vreo 4-5 ani cel putin. Sunt sigur ca exsta si un atasament fata de produsele hardware, deoarece arata mult mai bine, si sunt mai usor de utilizat. Te simti mult mai misto inconjurat de module cu design cat mai reusit fata de cum te-ai simti in fata unui monitor si cu un mouse in mana. Pentru a compensa acest neajuns, controllerele sunt excelente. Eu cred ca in viitor majoritatea modulelor vor fi doar niste controllere, iar creierul central unul sau mai multe calculatoare cu performante f mari. Practic producatorii de soft, vor putea vinde un controlller cu acelasi design poate ca si softul. Un ex ar putea fi Reason. Ar costa mult mai putin niste machete midi ale modulelor din Reason decat produsele complete. Iar restul s-ar face pe PC





Aici nu este vorba de puterea de procesare, dar vezi tu in calculator se lucreaza in domeniu digital iar daca stii putina tehnica iti imaginezi cum arata un semnal analogic trecut ADC(bineinteles ca si aici tine de nr. de biti, mai exact numarul maxim de stari in care poate trece anlogicul.Am atasat un desen aici, facut la repezeala poate iti va reda mai bine.Stiu ca ma vei intreba: Ce modulele nu sunt digitale ? Intr-adevar sunt si ele digitale dar ele fac numai procesarea semnalului in domeniu digital ( mai exact ADSR-U, LFO-UL, FILTRELE REZONANTE,CUT OFF,ETC.) dar sa stii ca in module quantizarea unui sample nu o face in digital, doar calculele pt. ce frecventa fundamentala trebuie sa aiba sunetul pt. nota #LA sau ma rog eu ce alta nota se fac in digital trimitand un impuls modulat in cod, dar semnalululi in sine i se ridica fundamentala pe baza unor scheme logica si, sau, nu, facute pe baza tranzistoriilor si rezistoriilor, in domeniul ANALOGIC), plus de asta componentele folosite sunt net superioare unora folosite pe placa de baza sau de pe celei de sunet.Sper ca intelegi de ce suna mai "prea exact in digital" fata de sunetul mai cald din analogic.
Dupa parerea mea viitorul este digital pt. orice alt domeniu in afara de sunet.Poate gresesc dar sincer daca imi dai sa aleg intre un TB 303 original facut de ROLAND prin 79 parca ,sper sa nu gresec si un Waldorff ultimul racnet,eu aleg 303.Uite si tu lucrezi cu prog. celo de la Propellerheads si in Rebhirth exista 2 tb 303 si ca asemanare si ca sound(Compara sunetele scoase de Rebirth cu multe alte shynturi soft si da-ti cu parerea iar dupa aceea gandestete ca cel original suna de zeci de ori mai bine) cu cel original.A si am uitat sa precizez ca cel original nu are o iota de convertor AD DA totul facandu-se din scheme logice cu tranzistori.
Parerea mea este ca softuriile se fac pt. cei cu mai putini bani.
Tu zici ca sunt softuri care trec de pretul unui modul.Dar ia zi-mi tu cate funcii indeplineste softul respectiv si cate un modul, in soft gasesti si mixer si rack de efecte si vreo cateva shynturi etc. pe care iti garantez eu ca dai de 20 ori mai multi bani decat pe soft.
Si in plus e o arta sa lucrezi cu cablaraie( o chesti care mie personal imi place in REASON).Vezi shynt-uriile modulare (compuse din o groaza de module si o jungla de cabluri) de ce ajunge o configuratie de-aia pe la 30 de mii de dolari, nu numai ca suna bine ci pt maniaci cu bani care vor in jurul lor numai cabluri si un sound pe masura.
Sper sa nu te fi plictisit, dar eu sunt de partea ANALOGICA.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: Re: Re: Module de sunet /samplere

Mesajde Darec » Mar Apr 22, 2003 10:13 pm

Scuze ca ma bag nepoftit dar soulviasound nu-ti merge adresa de mail aia cu soundpassion
Da-mi si tu alta ca sa putem vorbi...
Darec
 

Re: Re: Re: Re: Module de sunet /samplere

Mesajde soulviasound » Mar Apr 22, 2003 10:27 pm

Initial trimis de Darec
Scuze ca ma bag nepoftit dar soulviasound nu-ti merge adresa de mail aia cu soundpassion
Da-mi si tu alta ca sa putem vorbi...



Am un asingura si aia este soundpassion@email.ro
Nu inteleg de ce nu merge dar am sa-mi fac inca una.
Dar ai primit mail-ul?
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: Re: Module de sunet /samplere

Mesajde Darec » Mar Apr 22, 2003 10:42 pm

Initial trimis de soulviasound



Am un asingura si aia este soundpassion@email.ro
Nu inteleg de ce nu merge dar am sa-mi fac inca una.
Dar ai primit mail-ul?


Mail-ul l-am primit. Ramane sa vorbim pe mail in continuare...In principiu sunt inapoi in Bucuresti la vreo doua trei zile dupa pasti... asta daca nu oi pleca pe la mare de 1 mai... ramane sa vorbim, mergem la o bere... da fa si tu ceva cu mailul ca uite ca am primit cand am incercat sa-ti trimit:

The following recipient(s) could not be reached:

'soundpassion@email.ro' on 22.04.2003 23:03
554 <soundpassion@email.ro>: Recipient address rejected: Relay access denied
Darec
 

Re: Re: Module de sunet /samplere

Mesajde soulviasound » Mie Apr 23, 2003 8:44 am

Initial trimis de Coty


Am facut o comparatie intre site-urile unde se vand software-uri ptr muzica si cele unde se vinde hardware si am observat ca e f greu la prima vedere sa desconsideri un produs software, care uneori costa spre 1000$ in fata unuia hardware. Spun asta ptr ca in general cele soft emuleaza practic, copiaza in aceasta lume vrituala a pc-ului produsele hardware si fiecare se lauda ca a reusit o replica cat mai buna. Eu sunt incepator in asta, si probabil de-aia ma mir, sau nu imi este clar cand aud ca cele soft nu suna la fel de bine ca cele hardware. De fapt prin ce definiti voi un sunet bun? Ma refer si la detalii tehnice. Primele produse software mai reusite de sintetizare de sunet au aparut dupa `90 mi se pare. Asta odata cu evolutia calculatoarelor. Totusi am stat si m-am gandit; calculatorul este de fapt un instrument universal, un modul universal ce se muleaza pe tot mai multe aplicatii si utilizari din toate domeniile. Microprocesorul este creierul, ce lucreaza acum la viteze de cativa Ghz. Cu ce poate fi mai prejos microprocesorul unui Korg de ex fara de un Pentium sau Amd pe care ruleaza o aplicatie specifica? Poate ca diferenta este mai mult in calitatea sunetului (pe care v-am cerut sa o definiti) decat in puterea de procesare. Nu stiu de ce dar eu am o viziune ptr viitor, si cred ca vitorul este digital :) Stiu ca suna ceva gen Matrix, dar ganditi-va totusi cum vor arata calculatoarele peste vreo 4-5 ani cel putin. Sunt sigur ca exsta si un atasament fata de produsele hardware, deoarece arata mult mai bine, si sunt mai usor de utilizat. Te simti mult mai misto inconjurat de module cu design cat mai reusit fata de cum te-ai simti in fata unui monitor si cu un mouse in mana. Pentru a compensa acest neajuns, controllerele sunt excelente. Eu cred ca in viitor majoritatea modulelor vor fi doar niste controllere, iar creierul central unul sau mai multe calculatoare cu performante f mari. Practic producatorii de soft, vor putea vinde un controlller cu acelasi design poate ca si softul. Un ex ar putea fi Reason. Ar costa mult mai putin niste machete midi ale modulelor din Reason decat produsele complete. Iar restul s-ar face pe PC



Nu stiu de ce nu s-a atasat jpg-ul dar il mai atasaez odata acum.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Module de sunet /samplere

Mesajde soulviasound » Mie Apr 23, 2003 8:51 am

Initial trimis de Darec


Mail-ul l-am primit. Ramane sa vorbim pe mail in continuare...In principiu sunt inapoi in Bucuresti la vreo doua trei zile dupa pasti... asta daca nu oi pleca pe la mare de 1 mai... ramane sa vorbim, mergem la o bere... da fa si tu ceva cu mailul ca uite ca am primit cand am incercat sa-ti trimit:

The following recipient(s) could not be reached:

'soundpassion@email.ro' on 22.04.2003 23:03
554 <soundpassion@email.ro>: Recipient address rejected: Relay access denied


Uite acum am inca una <soulviasound@email.ro>.
Chiar nu stiu ce avea cealalta ca altii pot trimite.
Mai vorbim
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

hehe

Mesajde n3aGabitz » Mie Apr 23, 2003 9:11 am

module de sunet cu care lucrez eu.

SE 1X (marfa....) ideal pentru hip hop si r&b
http://www.studioelectronics.com/products_se.php

Roland XV-5080 ....nu am cuvinte....
http://www.rolandus.com/products/details.asp?catid=8&subcatid=37&prodid=XV%2D5080

E-MU Protheus aproape fiecare piesa de pe album are ceva facut cu proteus!
http://namm.harmony-central.com/WNAMM02/Content/E-mu/PR/Proteus-1000.html

samplere

AKAI MC 3000 ...nu cred ca mai tre sa ii fac reclama.


ps: ptr cei care acum isi fac home studio (coty de ex) ii sfatuiesc sa nu dea o gramada de bani pe o clapa tare (triton). luati-va un controler midi, si 2 -3 module tari....si gata treaba.

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

ptr dadius

Mesajde n3aGabitz » Mie Apr 23, 2003 9:17 am

frate...pot sa ai ce soft vrei tu. alta treaba e cand pui mana pe un modul tare (cum ar fii korg-ul tau (alta beliciune) sau se 1x).

mai ales cand ai si un akai sa le controlezi din el...aoleu..deci ai posibilitati nelimitate de creatie...iti vine sa faci 10 piese deodata.

:)
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Re: ptr dadius

Mesajde dadius » Sâm Apr 26, 2003 9:03 am

Initial trimis de n3aGabitz
alta treaba e cand pui mana pe un modul tare (cum ar fii korg-ul tau (alta beliciune) sau se 1x).


beliciune inseamna bun sau rau???:D
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

lol

Mesajde n3aGabitz » Sâm Apr 26, 2003 12:25 pm

beliciune - adica beton de beton, adica marfa, ptr dadius da BUN!
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde CMS » Joi Iul 17, 2003 5:01 pm

Sunt un fan Waldorf asa ca mi-am facut o mica colectie.
Acesta este rack-ul meu preferat. Click dreapta si save.

http://www.geocities.com/chrissugar7/waldorf.jpg

CMS
CMS
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 17, 2003 4:43 pm

Mesajde Malin » Joi Ian 27, 2005 10:04 pm

£ucas scrie:De descurcat se descurca super, poti importa sound-uri de pe floppy, cd-rom, iomega zip, jazz, etc. M-a costat 1800 pounzi englezesti de la digital village uk ( http://www.digitalvillage.co.uk )
Pretul de second hand ar ajunge acum in jur de 500 euro. Daca te intereseaza mai am io unu care nu arata prea bine estetic dar functioneaza ca nou (l-am cumparat pt piese de schimb si zace in garaj aiurea), da-mi un e-mail sa-ti trimit poza si sa discutam.

malin.cristache@rdslink.ro ---sunt interesat ,scrie-mi sa vorbim,Malin
Malin
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iun 24, 2004 7:15 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator