De ce nu suna si la noi ca in afara?

Totul despre tehnologia sunetului

Mesajde 120dB » Mie Feb 07, 2007 8:12 am

rexted: deci santeleg ca unu pe nume bob marley nu merita apreciat din cauza ca nu vb bine engleza, face greseli gramaticale, canta despre marihuana si nu cred ca a fost la scoala o zi in viata lui? toate acestea descriu un om nu foarte "educat" si totusi e mai mult decat o legenda!

intradevar manelele nu reprezinta o muzica de care sa fim mandri, ce vroiam sa spun este ca adevarul este ca manele se asculta si doar pentru acest fapt trebuie respectate.

as vrea sa pun o intrebare: care ar fi un artist sau o formatie care se insipra de afara si evoluaza spre acest sunet de nivel -superior-.
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Mie Feb 07, 2007 4:18 pm

120dB scrie:manele se asculta si doar pentru acest fapt trebuie respectate.

Asta nu e in nici un caz o regula. Si homosexualitatea se practica si chiar se promoveaza mai mult sau mai putin subliminal, insa asta nu inseamna ca pentru acest simplu fapt ea trebuie respectata.

Ca sa nu mai spun de droguri, cum ar fi, de ex tigarile, pe care le consuma toata lumea. Asta insa nu inseamna ca acest lucru merita respectul cuiva in vreun sens, ci dimpotriva.

Orice societate ajunsa la un anumit grad de maturitate va face ca aceste probleme, pentru ca asta sint ele, sa fie rezolvate. In tarile mai civilizate fumatul nu este asa, un sport national, nu se fumeaza in locuri publice etc.

La fel si manelele. Oricum, slava Domnului, exista un anumit grad de cenzura care ne salveaza de la ale auzi peste tot la radio si tv, insa chiar si asta se subtiaza datorita obsesiei ratingului.

Oricum, consider ca fundamental este sa privim muzica in primul rand ca pe o arta, lucru care ne-ar salva. Pentru ca daca o privim numai ca pe o marfa "industriala" ea nu este decit un produs pus la vanzare, iar de aici decurg toate relele. Maneaua nu este si nu a fost o forma de arta, este o simpla lamentare cantata la betie si deci nu are nimic in comun cu muzica decit faptul ca se foloseste de sunete. Ceea ce exprima ea este, insa, la nivelul celor mai josnice trairi omenesti. Chiar si tiganii care se respecta nu asculta asa ceva.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde retxed » Mie Feb 07, 2007 7:51 pm

Exact!!!!!
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde crossroads777 » Mar Feb 20, 2007 4:17 pm

Darec scrie:Unde gresim noi ca sunetisti ? Ca la noi melodia master nu se apropie de ceea ce e afara si sa nu ma luati va rog eu ca aia au scule ca aia sunt platiti etc etc etc. Vorbeam asa pentru dezvoltarea tehnicii noastre ca sunetisti...
Alta ar fi faptul ca incarcam prea mult cu instrumente negativele...

Voi ce ziceti?


nu stim ce e aia DINAMICA, FRECVENTE, EQ si SPREAD care sint cele mai importante lucruri intr-o piesa... restul sint amanunte...

parerea mea...

bafta la toti,
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Mie Feb 21, 2007 11:33 am

De curiozitate, de ce vorbesti separat de frecvente si eq? Mi s-ar parea normal sa fie sau una sau ailalta. Adica daca vorbesti de frecvente se subantelege ca o sa lucrezi cu eq si daca vorbesti de eq se subantelege ca vorbesti de modificarea spectrului...
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde crossroads777 » Mie Feb 21, 2007 6:25 pm

Catalin Truta scrie:De curiozitate, de ce vorbesti separat de frecvente si eq? Mi s-ar parea normal sa fie sau una sau ailalta. Adica daca vorbesti de frecvente se subantelege ca o sa lucrezi cu eq si daca vorbesti de eq se subantelege ca vorbesti de modificarea spectrului...


ai mare dreptate .. in parte... dar .. daca umbli la tonul de la un reverb sa zicem care iti deschide sau inchide "culoarea" reverbului... si acolo sint frecvente...

poti schimba tonul unei tobe -de ex- din gate si compresie fara eq... daca vrei. probabil sti asta, dar ti-a scapat. de aia vorbeam separat de frecvente si de eq.

respect,
peace
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Vin Feb 23, 2007 2:50 am

Nu mi-a scapat, nici nu mi-a trecut prin cap :cap:
La reverb ""tonul"/"culoarea" e tot un eq, nimic altceva.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde gigibecalul » Joi Mai 17, 2007 1:13 pm

Si aici ma bag... Eu cred ca absolut orice amanunt conteaza. Incepand cu artistul, starea lui de spirit, conceptia piesei, microfonul pe care se canta, sculele sau plug-in-urile pe care le folosesti, starea inginerului de sunet cand mixeaza, si a celui de mastering cand face masteringul. Am citit undeva ca intr-un studio care se respecta, inginerul de sunet care face captarea nu trebuie sa fie acelasi cu cel care face mix-ul si mai ales cu cel de mastering, insa din pacate in Ro suntem obligati de cele mai multe ori sa facem de toate si de cele mai multe ori prost. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, eu vorbesc din punctul meu de vedere.
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Joi Mai 17, 2007 2:24 pm

Corect, cu specificatia ca la inregistrare si mixare linia e mult mai subtire, adica pot fi facut fara probleme de acelasi om, sint destule exemple celebre, insa intre mixare si masterizare, intr-adevar, bariera-i mult mai serioasa.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde gigibecalul » Joi Mai 17, 2007 2:29 pm

Si asta in primul rand datorita faptului ca nimeni nu poate fi obiectiv vis-a-vis de creatia proprie - pentru ca pana la urma un mix e o creatie
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Mesajde Catalin Truta » Joi Mai 17, 2007 5:31 pm

Nu numai, pe linga detasare (care-i absolut obligatorie pentru obiectivitate), trebuie sa existe si alt sistem de ascultare/incapere, in care se face masterul.

Sistemul de ascultare pentru mastering trebuie sa fie obligatoriu de tip full-range, majoritatea speakerelor de mixing fiind complet inadecvate pentru o judecata obiectiva dpdv al raspunsului in frecventa.

Daca acelasi inginer va face cu aceleasi urechi, pe acelasi sistem, in aceeasi camera "masterul" mixajului pe care tocmai l-o incheiat, el din suma acestor cauze nu va avea cum sa sesizeze eventualele probleme existente in mix, ba chiar mai rau e foarte posibil sa accentueze problemele respective continuand judecata in prelungirea a ceea ce o facut in mix si pe aceleasi monitoare.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde mrc » Joi Mai 31, 2007 12:58 am

nu stiu de ce se pleaca de la ideea preconceputa ca tot ce e muzica romanieasca suna prost si tot ce vine de afara suna bine. nu e cazul. intr-adevar poate ca procentul melodiilor romaniesti care suna bine esti mai mic, dar asta nu inseamna ca la noi nu se face si treaba buna. spre exemplu, timbaland, desi are mare succes, nu suna prea bine. un alt exemplu elocvent este shakira - hips don't lie, piesa ce este chiar sub orice critica. cu mult mai bine suna trei sud est - iubire sau class - ocean in desert.
mrc
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Mai 31, 2007 12:05 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Joi Mai 31, 2007 9:44 pm

Da, numa ca la ei sa zice ca asa-i sunetu lor, iar la noi ca suna prost :D

Si mie mi sa pare ca Timbaland suna chiar rau insa doar instrumentatia, vocile suna bine. Dincolo de limitarile legate de monitorizare (KRK V8) probabil ca exista si o doza de intentie constienta pentru sunetu respectiv, americanii au o vorba in directia asta: "that's my sound dude".
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde mrc » Vin Iun 01, 2007 12:56 am

posibil sa nici nu-i pese prea tare. stii sigur ca mixeaza pe krk sau ai vazut doar in videoclip?
mrc
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Mai 31, 2007 12:05 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Vin Iun 01, 2007 10:27 am

Daca bine-mi amintesc, in afara de videoclip, pe care nu l-am vazut decit recent, am vazut pe youtube ceva de prin studiou lui.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Anterior

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori