De ce nu suna si la noi ca in afara?

Totul despre tehnologia sunetului

De ce nu suna si la noi ca in afara?

Mesajde Darec » Vin Feb 28, 2003 1:56 am

Unde gresim noi ca sunetisti ? Ca la noi melodia master nu se apropie de ceea ce e afara si sa nu ma luati va rog eu ca aia au scule ca aia sunt platiti etc etc etc. Vorbeam asa pentru dezvoltarea tehnicii noastre ca sunetisti... Vreau pareri. Sincer mie mi-au reusit trei melodii ca dupa master sa sune ca la ei ca la americani (comparatie am facut-o pe mai multe sisteme audio cu cd audio masterul meu - cd audio original de la ei acelasi gen de muzica dar a fost o nimereala zic eu o studiez ca sa pot sa o repet)

O problema zic eu e la alegerea sunetelor pentru negativ. Ne place sa furam tobe de la altii, din mp3 etc etc

Alta ar fi faptul ca incarcam prea mult cu instrumente negativele...

Voi ce ziceti?
Darec
 

Re: De ce nu suna si la noi ca in afara?

Mesajde dadius » Vin Feb 28, 2003 9:56 am

Initial trimis de Darec
Unde gresim noi ca sunetisti ? Ca la noi melodia master nu se apropie de ceea ce e afara si sa nu ma luati va rog eu ca aia au scule ca aia sunt platiti etc etc etc. Vorbeam asa pentru dezvoltarea tehnicii noastre ca sunetisti... Vreau pareri. Sincer mie mi-au reusit trei melodii ca dupa master sa sune ca la ei ca la americani (comparatie am facut-o pe mai multe sisteme audio cu cd audio masterul meu - cd audio original de la ei acelasi gen de muzica dar a fost o nimereala zic eu o studiez ca sa pot sa o repet)

O problema zic eu e la alegerea sunetelor pentru negativ. Ne place sa furam tobe de la altii, din mp3 etc etc

Alta ar fi faptul ca incarcam prea mult cu instrumente negativele...

Voi ce ziceti?


Da,da ,da vesnica problema!:confused:

Am discutat asta pe multe forumuri straine si nici acum nu stiu 100% adevarul.Nici la afara nu obtin "cei ca noi" soundul pe care si-l doresc.Si unii au tone de scule si tot nu reusesc!

DE CE?
Ar fii mult de povestit.Parerea mea se rezuma la chestii simple,de baza (ca sa zic asa).Eu zic ca totul pleaca de la conceptia piesei.Daca piesa e conceputa bine ,va trebui sa sune din start bine iar la master doar sa o "ajuti" putin sa creasca.De trei ani de cand m-am apucat de treaba asta (adica de cand am trecut de pe banda,mini disc,casete ......pe calculator) am inregistrat in jur de 30 de piese de diverse genuri.Unele suna mai bine altele nu! Sunt facute pe aceleasi scule dar nu suna la fel!Am observat ca piesele la care am lucrat numai eu (orchestratie,aranjament,master, muzica ,text etc) nu suna asa de bine ca cele la care am lucrat impreuna cu 2 prieteni de-ai mei(un pianist si un chitarist amandoi foarte buni). Asta ar putea fii o parte din raspuns: "Unde's doi (sau trei) puterea creste"

Ca sunetist poate am mai gresit din cauza ca nu am monitoare profesionale (si ma chinui cu boxe normale ca sa zic asa),sau poate din cauza ca nu am facut o scoala special dedicata inregistrarilor audio.

Ne place sa furam tobe de la altii spui! In ce sens? Sa luam bucata cu totul sau ascultam un ritm anume si il executam (batem)
noi? Eu personal nu folosesc ritmuri gata facute niciodata.Mi le construiesc singur cap- coada (incerc sa le fac cat mai reale ca si cand le-ar bate un baterist)

Faptul ca incarcam, prea mult negativele e adevarat. De frica , ca nu or sa sune cum vrem bagam instrumente in prostie si de multe orui stricam.Eu incerc sa evit pe cat posibil.Mai e o chestie. Daca lucrezi cu vocalisti de cacat (sau in cel mai bun caz incepatori) trebuie sa bagi mai multe instrumente ca sa aiba piesa sustinere ca altfel iasa tot un cacat. Asa cum am spus la inceput : "sunt foarte multe de discutat pe tema asta"

Eu as fi multumit sa-mi sune piesele macar ca la Voltaj ( un ex).sa-mi sune ca afara e inca un vis indepartat.
A nu se uita ca afara o piesa poate trece prin 3 -4 studiouri pana sa ajunga in varianta finala.A nu se uita ca sunt oameni cu scoala si mai in varsta iar noi suntem niste"mucosi" care vrem sa facem p**a cat bocancu. Si in final...a nu se uita ca in Romania cu mici exceptii: "ne cam jucam de-a muzica"

Oricum asa de final spun ca pana la urma oamenii sunt cei mai importanti.Cea mai importanta calitate a unui sunetist este : sa auda bine! Daca aude bine si ii place meseria asta mai departe e vorba de gusturi.Faptul ca tu spui ca o piesa suna extraordinar nu e neaparat adevarat.Mie sau altuia poate sa nu ne placa.E chestie de gust.
Oricum pe vremuri era ceva mai simplu.Sunetistul inregistra,mixa si masteriza.In prezent el de cele mai multe ori si interpreteaza efectiv instrumente in melodii.sau scrie texte compune linii melodice etc.

Si acum chiar ca inchei:

"Intre un sunetist cu urechi bune dar cu aparatura mai slabuta si unul care are aparatura dar nu aude bine il aleg pe primul" dar mai e si varianta in care are si urechi si aparatura si poate mai au si vreo scoala.Astia sunt cei mai tari.Intrebare: Noi unde ne situam????
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: De ce nu suna si la noi ca in afara?

Mesajde Darec » Vin Feb 28, 2003 12:15 pm

Ma, crede-ma am vorbit cu multi care fac sunet in State si am doi prieteni sunetisti in Spania. Problema nu e de scoala. Marea,marea parte a sunetistilor romani sunt fara scoala in domeniu. Suntem autodidacti si crede-ma niste autodidacti desavarsiti. Problema e ca ne scapa inca ceva. Ceva-ul asta va intrebam daca v-ati dat seama ce e.

Am ajuns asa de nebun incat atunci cand spun ca o melodie suna bine spun asta doar din punctul de vedere tehnic, iar cand am spus ca am trei melodii care se apropie de soundul americanilor o spun asta tehnic nu armonic , idee de piesa, mesaj si alte alea. Problema noastra ca sunetisti e sa facem un lucru sa sune bine...In rest facem munca de compozitor, textier, orchestrator, etc etc. Eu va intrebam ca sunetisti.

Uite, ia de pe audio original ceva de la Britney sau Cristina Aguilera pentru dance, de la ATB sau Cosmicgate sau Faithless pentru house, Metallica sau Guns la rock, LimpBiskit sau LinkinPark la alternativ..... Si analizeaza tehnic din toate punctele de vedere (RMS, Spectru frecventa, Compresie) si vei vedea ca multe din melodiile romanesti sunt pe acolo (vorbesc de Voltaj , 3SE &Co, Vitza de Vie , astia din categoria asta)... Da ma le trebuie putin sa fie la fel (si de tare , si de clar...). Ti-am spus gresim undeva in tot procesul de fabricatie si de masterizare... Unde?


cand spuneam tobe furate ,cinele, fusuri si alte alea... ma refeream strict la furtul de tobaz singura , de cinel singur etc etc...doar nu-s tampit sa iau loopul cu totul.Grav e, am vazut in cateva studiouri asta e cand ajungi sa furi instrumente de la romani...
Darec
 

Re: Re: Re: De ce nu suna si la noi ca in afara?

Mesajde dadius » Vin Feb 28, 2003 2:26 pm

Initial trimis de Darec
Ma, crede-ma am vorbit cu multi care fac sunet in State si am doi prieteni sunetisti in Spania. Problema nu e de scoala. Marea,marea parte a sunetistilor romani sunt fara scoala in domeniu. Suntem autodidacti si crede-ma niste autodidacti desavarsiti. Problema e ca ne scapa inca ceva. Ceva-ul asta va intrebam daca v-ati dat seama ce e.

Am ajuns asa de nebun incat atunci cand spun ca o melodie suna bine spun asta doar din punctul de vedere tehnic, iar cand am spus ca am trei melodii care se apropie de soundul americanilor o spun asta tehnic nu armonic , idee de piesa, mesaj si alte alea. Problema noastra ca sunetisti e sa facem un lucru sa sune bine...In rest facem munca de compozitor, textier, orchestrator, etc etc. Eu va intrebam ca sunetisti.

Uite, ia de pe audio original ceva de la Britney sau Cristina Aguilera pentru dance, de la ATB sau Cosmicgate sau Faithless pentru house, Metallica sau Guns la rock, LimpBiskit sau LinkinPark la alternativ..... Si analizeaza tehnic din toate punctele de vedere (RMS, Spectru frecventa, Compresie) si vei vedea ca multe din melodiile romanesti sunt pe acolo (vorbesc de Voltaj , 3SE &Co, Vitza de Vie , astia din categoria asta)... Da ma le trebuie putin sa fie la fel (si de tare , si de clar...). Ti-am spus gresim undeva in tot procesul de fabricatie si de masterizare... Unde?


sincer nu stiu sa-ti spun? si nu stiu daca stie cineva?
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: De ce nu suna si la noi ca in afara?

Mesajde £ucas » Vin Feb 28, 2003 4:39 pm

Initial trimis de dadius


sincer nu stiu sa-ti spun? si nu stiu daca stie cineva?


Subscriu intru-totu' la ce ati spus mai sus. Nimeni nu poate sa dea un raspuns clar. Eu totusi inclin sa cred ca un rezultat bun tine de "enviroment"ul in care lucrezi. si aci nu ma refer la oameni ci la starea tehnica a incaperii, cat e de soundproof, daca temperatura camerei si presiunea sunt constante, chestii de care oamenii simplii nu-si prea pot permite sa tina cont in "bedroom studio" samd (n-o sa intru acum in teoria acusticii si modul in care ne afecteaza munca). Faptul ca marea majoritate folosesc castile pt mastering este o alta cauza. Oricat de bun ti se pare soundu in casti nu e niciodata cel real, urechea (oricat de "buna" ar fi) se adapteaza foarte rapid la un sound prost fara sa ne dam seama de asta. Relaxarea auzului este importanta "Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese". Uneori iti vezi (auzi) greselile a doua zi si in multe cazuri nu mai poti face nimic. Structura unei melodii. Ca si la bucatarie, vrei sa faci tocana, pui de toate si nu conteaza unde, chestia e sa aiba gust de "legume" rezultatul. In fine, pareri ar fi cu carul dar secretul retetei perfecte nu-l stie nimeni.
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Re: Re: Re: Re: Re: De ce nu suna si la noi ca in afara?

Mesajde Darec » Vin Feb 28, 2003 8:45 pm

Initial trimis de £ucas


Subscriu intru-totu' la ce ati spus mai sus. Nimeni nu poate sa dea un raspuns clar. Eu totusi inclin sa cred ca un rezultat bun tine de "enviroment"ul in care lucrezi. si aci nu ma refer la oameni ci la starea tehnica a incaperii, cat e de soundproof, daca temperatura camerei si presiunea sunt constante, chestii de care oamenii simplii nu-si prea pot permite sa tina cont in "bedroom studio" samd (n-o sa intru acum in teoria acusticii si modul in care ne afecteaza munca). Faptul ca marea majoritate folosesc castile pt mastering este o alta cauza. Oricat de bun ti se pare soundu in casti nu e niciodata cel real, urechea (oricat de "buna" ar fi) se adapteaza foarte rapid la un sound prost fara sa ne dam seama de asta. Relaxarea auzului este importanta "Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese". Uneori iti vezi (auzi) greselile a doua zi si in multe cazuri nu mai poti face nimic. Structura unei melodii. Ca si la bucatarie, vrei sa faci tocana, pui de toate si nu conteaza unde, chestia e sa aiba gust de "legume" rezultatul. In fine, pareri ar fi cu carul dar secretul retetei perfecte nu-l stie nimeni.


Intr-adevar si incaperea in care se face masteringul este importanta. Citeam de curand o carte "secrets of mastering de BOB KATZ" am ramas prost. In Romania dupa cartea aia nici un studio nu e bine constituit. Si totusi, se greseste undeva la final. Am o noua intrebare . In secvent6a de mastering voi ce egalizator aplicati ? Poate aici e raspunsul...
Darec
 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: De ce nu suna si la noi ca in afara?

Mesajde dadius » Sâm Mar 01, 2003 9:50 am

Initial trimis de Darec


Intr-adevar si incaperea in care se face masteringul este importanta. Citeam de curand o carte "secrets of mastering de BOB KATZ" am ramas prost. In Romania dupa cartea aia nici un studio nu e bine constituit. Si totusi, se greseste undeva la final. Am o noua intrebare . In secvent6a de mastering voi ce egalizator aplicati ? Poate aici e raspunsul...


de cand lucrez am folosit tri tipuri de eq (soft toate:) ):

1.waves q10 Paragraphic EQ
2.steinberg Q-Metric
3. egalizatorul din T-racks

le folosesc in functie de piesa si in functie de cum simt eu.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: De ce nu suna si la noi ca in afara?

Mesajde £ucas » Sâm Mar 01, 2003 1:56 pm

Initial trimis de dadius


...le folosesc in functie de piesa si in functie de cum simt eu.


steinberg EQ1 + pinguin audiometer
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: De ce nu suna si la noi ca in afara?

Mesajde Darec » Sâm Mar 01, 2003 6:01 pm

Initial trimis de £ucas


steinberg EQ1 + pinguin audiometer


Ma si eu folosesc eq din steinberg. Am mai incercat de curand o chestie. e un fel de platforma stil acid daca il stiti da mult mai evoluat, (alt exemplu cam ca Cool Edit) se numeste Samplitude Master. Il aveam mai de mult da n-am avut nici un pic de timp sa ma uit. Lucreaza direct cu Vst Plugins si nu suna deloc rau pe mixdown. E inca in teste la mine . Incercati-l si voi si sa vedem daca merita?
Darec
 

simplu

Mesajde n3aGabitz » Mie Mar 05, 2003 2:53 am

ori esti nascut ptr asta si o ai in sange, ori iti doresti sa faci si tu parte din lumea asta dar pe ce pui mana iese "romanesc". Daca stii dinainte ce vrei sa faci si ai o idee cum ti-ar place sa sune, nu e mare lucru sa iasa ca la "americani". Binenteles ca la inceput nimeni nu este bun, totul sta in experienta, sa inveti tot ceea ce trebuie sa stii, sa iti cunosti mediul in care lucrezi. Sa recunosti imediat un tempo, o frecventa, un anume tip de sunet. Pot spune ca acum eu sunt stapan pe stilul in materie de productie, indiferent ca sunt in studio si lucrez pe Pro Tools (dupa mine bate Cubase), cu triton si module roland, sampler akai, ori ca sunt acasa si fac un beat pe fruityloops. Daca ai talent ptr asta, iti iese daca nu....asta e.

apropo eu nu am am furat niciodata beat-uri de pe un mp3? Ori nu ai pe ce sa faci un beat (greu de crezut tinand cont de programele pe care poti face asta) ori esti pe dinafara si nu stii cum sa pui cap la cap un kick un snare si un hat sa faci un beat intr-on masura de 16 beat, sau kiar 8.

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Re: simplu

Mesajde dadius » Mie Mar 05, 2003 8:42 am

Initial trimis de n3aGabitz
ori esti nascut ptr asta si o ai in sange, ori iti doresti sa faci si tu parte din lumea asta dar pe ce pui mana iese "romanesc". Daca stii dinainte ce vrei sa faci si ai o idee cum ti-ar place sa sune, nu e mare lucru sa iasa ca la "americani". Binenteles ca la inceput nimeni nu este bun, totul sta in experienta, sa inveti tot ceea ce trebuie sa stii, sa iti cunosti mediul in care lucrezi. Sa recunosti imediat un tempo, o frecventa, un anume tip de sunet. Pot spune ca acum eu sunt stapan pe stilul in materie de productie, indiferent ca sunt in studio si lucrez pe Pro Tools (dupa mine bate Cubase), cu triton si module roland, sampler akai, ori ca sunt acasa si fac un beat pe fruityloops. Daca ai talent ptr asta, iti iese daca nu....asta e.

apropo eu nu am am furat niciodata beat-uri de pe un mp3? Ori nu ai pe ce sa faci un beat (greu de crezut tinand cont de programele pe care poti face asta) ori esti pe dinafara si nu stii cum sa pui cap la cap un kick un snare si un hat sa faci un beat intr-on masura de 16 beat, sau kiar 8.

pace


off topic

ma simt onorat ca ne vizitezi forumul gabi.daca nu ma insel e prima oara cand scrii aici.

numai bine si tie
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

:)

Mesajde n3aGabitz » Mie Mar 05, 2003 6:46 pm

placerea e de partea mea,

offtopic iar: parerea mea este ca acest forum dedicat producatorilor este ceva super, deoarece sunt multi care fac mai mult sau mai putin muzica care au f multe intrebari...ca si noi de astfel.

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Re: :)

Mesajde Darec » Joi Mar 06, 2003 1:47 am

Initial trimis de n3aGabitz
placerea e de partea mea,

offtopic iar: parerea mea este ca acest forum dedicat producatorilor este ceva super, deoarece sunt multi care fac mai mult sau mai putin muzica care au f multe intrebari...ca si noi de astfel.

pace



Te mai asteptam pe la noi.
Darec
 

Mesajde Pizzi » Joi Mar 06, 2003 4:40 pm

Va tot plangeti ca la noi sunetul nu e ca afara. Dar nu v-ati pus problema si in felul acesta: pentru ca o piesa sa sune bine trebuie sa ai si un artist desavarfit care sa o cante. Ex.: 50 cent: In da club. Piesa e pe primul loc in Billboard - negativul nu are cine stie ce intrumente si cine stie ce aranjare. ARTISTUL CONTEAZA!!! VOCEA ARTISTULUI CONTEAZA!!!! :t
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde dadius » Joi Mar 06, 2003 4:55 pm

Initial trimis de Pizzi
Va tot plangeti ca la noi sunetul nu e ca afara. Dar nu v-ati pus problema si in felul acesta: pentru ca o piesa sa sune bine trebuie sa ai si un artist desavarfit care sa o cante. Ex.: 50 cent: In da club. Piesa e pe primul loc in Billboard - negativul nu are cine stie ce intrumente si cine stie ce aranjare. ARTISTUL CONTEAZA!!! VOCEA ARTISTULUI CONTEAZA!!!! :t


da! ai dreptate intr-o anumita masura. Si eu cred la fel.

Conceptia piesei si artistul conteaza cel mai mult.

Si oricum nu ne plangem......DISCUTAM. e o diferenta nu?
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Vin Mar 07, 2003 12:00 am

Initial trimis de Pizzi
Va tot plangeti ca la noi sunetul nu e ca afara. Dar nu v-ati pus problema si in felul acesta: pentru ca o piesa sa sune bine trebuie sa ai si un artist desavarfit care sa o cante. Ex.: 50 cent: In da club. Piesa e pe primul loc in Billboard - negativul nu are cine stie ce intrumente si cine stie ce aranjare. ARTISTUL CONTEAZA!!! VOCEA ARTISTULUI CONTEAZA!!!! :t



A dracu piesa... Am ascultat-o acum si suna ca un cacat negativul. Daca n-ar fi 50cent sa o cante si ar canta-o altcineva ar fi zero melodia. Mafia suna de 100 poate de 1000 de ori mai bine...


Hai ma ce dracu... asa am ajuns... Nu suntem in stare sa facem un negativ ca la ei si dam si noi vina pe artisti,ce dracu sa facem,nu ca astia n-ar avea nici o vina da' totusi...

Nu despre superbele voci mioritice era vorba...era vorba ca la 50cent suna intr-un fel in care te face sa zici ca Mafia de fapt cei care fac masterul la Mafia au plecat de la gradinita si s-au apucat si ei de sunet...
Am mai zis-o cred ca e vorba de cultura muzicala,auditiva de o deprindere a auzului pe care inca nu o stapanim sau pe care nu ne place sa recunostem ca nu avem... Oricum mai lucrez la asta si ma mai gandesc da' zic ca pe undeva pe aici e problema...
Darec
 

Mesajde Pizzi » Vin Mar 07, 2003 8:35 am

Eu totusi raman la parerea mea. Si fa si tu o comparatie intre limba romana si cea engleza. Limba engleza este mult mai melodioasa. Sunetistii romani(unii dintre ei) sunt adevarati zei. De ce zic asta? Uitati ce hituri pot scoate din trupe de cacat. Exemplele sunt foarte multe. :t
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde Darec » Vin Mar 07, 2003 1:34 pm

Initial trimis de Pizzi
Eu totusi raman la parerea mea. Si fa si tu o comparatie intre limba romana si cea engleza. Limba engleza este mult mai melodioasa. Sunetistii romani(unii dintre ei) sunt adevarati zei. De ce zic asta? Uitati ce hituri pot scoate din trupe de cacat. Exemplele sunt foarte multe. :t



gresesti putin aici "fa si tu o comparatie intre limba romana si cea engleza. Limba engleza este mult mai melodioasa." Limba romana este mult mai melodioasa decat cea engleza. Limba engleza este mult mai ritmica in schimb, Are cuvintele mai scurte, are mai putine cuvinte, si se accentueaza la ei consoanele...Am luat cursuri de lingvistica pentru chestia asta... Poate ca si aici e o problema. Romanii fac o muzica prea armonioasa. Ne place sa folosim mult de tot acordurile majore sau aceeasi insiruire de acorduri...Deja toata muzica romaneasca e intr-o bucla, intr-un loop... Nimeni nu vine cu ceva nou din punct de vedere armonic, ceva iesit din comun gen Britney - I'm a slave for u, Madonna - Die another day, hai sa zicem si Dre cu Snoop - Still Dre si ar mai fi multe altele... Cand vad mosii si "greii" sunetului romanesc asa ceva zic ca aia sunt pe dinafara cu armonia... Eu am o regula daca suna bine, ma pis pe faptul ca am apasat pe trei note la nimereala chiar daca nu e crestinesc armonic. Uite inca un exemplu. House-ul romanesc nu-ti ofera aceeiasi stare ca cel din afara si din punct de vedere armonic... La noi exista succesiune disperanta la/fa/sol si combinatii de genul asta in timp ce de exemplu la Atb avem iar de exemplu la minor 7th/la minor 9th/si poate de frumusete un la minor final.... Ce-am vrut sa demonstrez.... Combinatiile pe care le gasesc aia din punct de vedere armonic oricum nu sunt scrise in vreo carte de armonie muzicala sau teorie si solfegiu fata de cele ale romanilor... Ei nu pun baza pe armonie... La ei conteaza doar daca suna bine...Baza ei o pun pe ritmica si balans, nu e asa? si oricum la ritmica ii ajuta mult si engleza...
Oricum cand ma intrebam de ce nu suna ca in afra ma refeream la negativ mai mult sau poate si mixul, masterul pe ansamblu... Afara de faptul ca am reusit noi ca romani sa ajungem la aceeasi putere fonica a mixului ca cei din afara din punct de vedere al claritatii al asezarii, constuctiei sunetului suntem in urma. Am mai zis-o ....Poate am mai zis-o ne lipseste ceva, nu tehnic...poate gresim la compresie , poate la egalizare,...nu stiu...
Darec
 

Mesajde £ucas » Sâm Mar 08, 2003 5:42 am

poate nu ne drogam destul :D sau poate nu bem destul, sau amadoua...
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Mesajde dadius » Sâm Mar 08, 2003 9:27 am

Initial trimis de £ucas
poate nu ne drogam destul :D sau poate nu bem destul, sau amadoua...


cool:o
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Darec » Sâm Mar 08, 2003 4:26 pm

Initial trimis de dadius


cool:o


Asta asa ca fapt divers. Am un prieten care a plecat in State la specializare pe sunet. Cand s-a intors era inca in stare de soc, privind felul alora de munca. Aia lucrau 4 ore pe zi si atunci erau "pilaf, fratzie",daca ma intelegeti. Si tehnic ce faceau ei suna de intepeneai.
Darec
 

Mesajde Darec » Sâm Mar 08, 2003 4:32 pm

Initial trimis de £ucas
poate nu ne drogam destul :D sau poate nu bem destul, sau amadoua...


Tu crezi ca pilaf fiind, o sa poti faci o melodie buna...
Nu cred dar ar trebui incercat...

Oricum trebuie sa stii, ca baga deja astia pe TV :
"Consumul excesiv de droguri dauneaza grav sanatatii"
Darec
 

Mesajde £ucas » Sâm Mar 08, 2003 7:31 pm

Initial trimis de Darec


Tu crezi ca pilaf fiind, o sa poti faci o melodie buna...
Nu cred dar ar trebui incercat...

Oricum trebuie sa stii, ca baga deja astia pe TV :
"Consumul excesiv de droguri dauneaza grav sanatatii"


Clar ca nu trebuie incercat. N-are rost totusi sa-ti spun cata lume foloseste asa ceva...in scop creativ...sa colaboreze cu "muzele" mai bine.:p
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

50 Cent - In the club

Mesajde n3aGabitz » Dum Mar 09, 2003 4:19 am

ptr cei care au dat piesa asta ca exemplu:

va rog sa nu mi-o luati in nume rau, dar nu cred ca cei in cauza produc sau fac muzica hip hop, sau sunt la curent cu ce e "hot" acum ca negative si beats in hip hop ca sa isi dea cu parerea daca negativul la in the club e sau nu misto. Binenteles ca aveti dreptul la o parere, ca toata lumea, dar daca nu era acel negativ piesa numai era #1. Nu fiindca imi place mie in mod deosebit si este adevarat ca e un beat (hip hop) oarecum simplu si poate fii reprodus (intr-un studio calumea) f usor, dar de ce nu sau gandit altii (producatori) sa-l faca? cand pune mana Dre se vede diferenta!

Ps: am uitat sa mentionez ca este genul de beat care prinde la strazii acum! 50 cent avand cea mai mare credibilitate in hip hop la ora actuala, a fost o comuniune perfecta!

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Re: 50 Cent - In the club

Mesajde Darec » Dum Mar 09, 2003 5:24 am

Initial trimis de n3aGabitz
ptr cei care au dat piesa asta ca exemplu:

va rog sa nu mi-o luati in nume rau, dar nu cred ca cei in cauza produc sau fac muzica hip hop, sau sunt la curent cu ce e "hot" acum ca negative si beats in hip hop ca sa isi dea cu parerea daca negativul la in the club e sau nu misto. Binenteles ca aveti dreptul la o parere, ca toata lumea, dar daca nu era acel negativ piesa numai era #1. Nu fiindca imi place mie in mod deosebit si este adevarat ca e un beat (hip hop) oarecum simplu si poate fii reprodus (intr-un studio calumea) f usor, dar de ce nu sau gandit altii (producatori) sa-l faca? cand pune mana Dre se vede diferenta!

Ps: am uitat sa mentionez ca este genul de beat care prinde la strazii acum! 50 cent avand cea mai mare credibilitate in hip hop la ora actuala, a fost o comuniune perfecta!

pace


Pai si eu ce spuneam...

E vorba de ceva, care ne lipseste... Hai sa denumim acest ceva - Balans- cred ca e termenul cel mai potrivit si sa ne continuam discutia...

Cat despre legatura intre un artist si negativul lui (si numai al lui) desi nu sunt un fan al genului, consider ca nimeni in lumea muzicii nu a reusit , nu reuseste (e sarit sa spun nu va reusi) sa realizeze o comuniune mai buna pe acest plan decat Dre cand face un negativ cuiva. Ar mai fi cateva incercari reusite , dar le consider a fi ocazionale (Timberland-Aaliyah; Timberland-Missy Elliot....)
Darec
 

Re: Re: 50 Cent - In the club

Mesajde Pizzi » Lun Mar 10, 2003 1:18 pm

Initial trimis de Darec


Pai si eu ce spuneam...

E vorba de ceva, care ne lipseste... Hai sa denumim acest ceva - Balans- cred ca e termenul cel mai potrivit si sa ne continuam discutia...

Cat despre legatura intre un artist si negativul lui (si numai al lui) desi nu sunt un fan al genului, consider ca nimeni in lumea muzicii nu a reusit , nu reuseste (e sarit sa spun nu va reusi) sa realizeze o comuniune mai buna pe acest plan decat Dre cand face un negativ cuiva. Ar mai fi cateva incercari reusite , dar le consider a fi ocazionale (Timberland-Aaliyah; Timberland-Missy Elliot....)


Nu te inteleg... La inceput ziceai ca nu conteaza artistul si acum o dai invers... ca artistul conteaza. Ce faci aici, treci de la o parere la alta? Eu am zis la inceput kestia asta si tu m-ai contrazis. Ca nu e asa. Ba tocmai asta e. Pe 50 cent poti sa-l pui sa cante si fara negativ el tot "cool" ar suna. SI ca fapt divers: nu e Timberland, e Timbaland. Si nici nu se compara Dre cu Timbaland. Timbaland e #1 in lumea producatorilor de hip hop sin state. Al doilea e J. Dupri si dupa aceea P.Diddy. Apoi vine Dre. :t
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Re: Re: Re: 50 Cent - In the club

Mesajde Darec » Lun Mar 10, 2003 11:16 pm

Initial trimis de Pizzi


Nu te inteleg... La inceput ziceai ca nu conteaza artistul si acum o dai invers... ca artistul conteaza. Ce faci aici, treci de la o parere la alta? Eu am zis la inceput kestia asta si tu m-ai contrazis. Ca nu e asa. Ba tocmai asta e. Pe 50 cent poti sa-l pui sa cante si fara negativ el tot "cool" ar suna. SI ca fapt divers: nu e Timberland, e Timbaland. Si nici nu se compara Dre cu Timbaland. Timbaland e #1 in lumea producatorilor de hip hop sin state. Al doilea e J. Dupri si dupa aceea P.Diddy. Apoi vine Dre. :t


1. Nu are rost sa ne certam pe care are caramida de dat in piept mai tare, care e mai smecher in state, care are trei coaie etc etc. De ce? Nu sunt fan al genului... Dupa cum te prezinti ca si gandire, ma pot astepta din partea ta sa ajungi sa imi explici ca prostitutia muzicala care se numeste sa zicem Mafia e hip hop adevarat. Cand am zis ce am zis de dre ma refeream la ceea ce face omul din punct de vedere tehnic. Atat de simplu, atat de bine... regula nr.1 ca sa devii un sunetist bun. Nicidecum nu ma refeream la comercial , la vanzari, mai ales ca se trezeste unul de la Bilboard sa ne faca clasamentul celor mai bine imbracati producatori americani, sau cat de departe pot producatorii americani sa scuipe contra vantului... In caz ca nu ai observat aici vorbim mai mult de tehnic nu de altceva... Oricum sincer iti multumesc ca mi-ai destupat mintea despre industria hip hop americana, poti trece la altceva : ce orase sunt primele in topuri la vanzarea de seminte.



2. Eu zic sa recitesti mesajele mele. Vei vedea ca problema pe care am ridicat-o era la tehnic, in sensul ca noi nu putem (sper,deocamdata) sa ajungem la soundul celor din afara. Nici nu m-am bagat cine stie ce sa vorbesc de voci. Nu era cazul. Toata stima pentru vocile de acolo, toata rusinea pentru ale noastre (marea majoritate). Sincer ca sunetist ma cam doare in cur de cine da voci pe melodiile mele, atata timp cat iese banu'. Ceea ce e important pentru mine si ma face sa ma simt fericit e atunci cand reusesc ca o voce de cacat sa o fac sa sune bine. Iarasi punct de vedere tehnic, nu? CA SA INTELEGI SI TU ... EU ZIC CA NU CONTEAZA NICI ARTISTUL SI NICI NEGATIVUL,ATAT CAT FELUL IN CARE ACESTE DOUA LUCRURI SE UNESC INTR_UN MOD ARMONIOS. Poti pentru cultura ta generala sa faci un studiu: Cate negative bune nu au fost stricate de voci proaste, Cate voci bune s-au stricat pe negative proaste, Cate negative bune si voci bune au avut ca rezultat un produs final prost... Discutam dupa aceea...


Si inca ceva... Eu zic sa nu te superi ca m-am dat la tine... Nu-ti port pica si nici nu m-am suparat de ceea ce ai zis dar incerc sa fac si eu conversatie si vad ca nu prea ne intelegem,k?:D :D :D
Darec
 

Re: 50 Cent - In the club

Mesajde MasterGz » Mar Mar 11, 2003 2:39 am

Initial trimis de Pizzi


Si nici nu se compara Dre cu Timbaland. Timbaland e #1 in lumea producatorilor de hip hop sin state. Al doilea e J. Dupri si dupa aceea P.Diddy. Apoi vine Dre. :t




Nu stiu de unde ai luat informatia asta dar te inseli amarnic. Timbaland este bun....unul dintre cei mai buni. Insa daca e s'o punem altfel...el nu se poate compara cu Dre. Acesta a schimbat de cel putin 3 ori fata hip-hopului si as indrazni sa zic ca si a scenei muzicale americane. De la N.W.A trecand pe la Snoop si pana la Eminem. A schimbat'o in primul rand prin conceptele noi de productie care le'a adus.....prin modul de realizare a instrumentalelor....de folosire a instrumentelor...vocilor etc. Un exemplu ar fi California Love care cred ca e una din primele piese care foloseste efectul acela de voce pe refren. Iar JD...e un nimic ca producator...nici nu se compara cu The Neptunes macar. Daca e s'o luam asa....ei sunt acum #1 in SUA ca productie.

Cat despre topic....motivul principal nu cred ca este pregatirea inginerilor de sunet....principala diferenta ar fi cultura muzicala...modul in care muzica este conceputa de catre cei din USA, atat de realizator cat si de ascultator. La noi niciodata ascultatorul nu va pune accent pe calitatea sunetului.....majoritatea acestora nu dau doi bani pe acest lucru....nu'i intereseaza decat ca melodia sa aiba o linie melodica usor de inteles. Astfel interesul inginerului de sunet pentru creeare unui sunet de o calitate superioara se pierde...putand sa faca ceva usor dar care sa prinda.
In afara acei ingineri de sunet au o ureche deja formata datorita backgroundului muzical care exista in cultura lor. Daca stai 24/7 ascultand doar muzica de o anumita calitate ti se va forma o ureche muzicala in concordanta cu ceea ce ai ascultat. La noi inca productia muzicala.....in adevaratul sens al cuvantului....este de'abia la inceput....si...spun eu...peste putin timp vor iesi niste sunetisti buni cu adevarat...caci romanii au talent la asa ceva.
Nu stiu daca ati ascultat muzica ungureasca....dar ei chiar au niste instrumentale de te apuca rasul....la noi chiar e bine de tot.
MasterGz
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Lun Aug 19, 2002 1:06 am
Localitate: Militari-Bucuresti

....

Mesajde n3aGabitz » Mar Mar 11, 2003 5:29 am

pizzi: nu vreau sa mi-o iei in nume de rau ca te privesc de sus, sau ca fac eu pe desteptul. dar in momentul de fata in STATE, Nashul Producatorilor de muzica Hip Hop este Dr.Dre. Asa cum a zis si MastergZ a revolutionat hip hop-ul de cateva ori!

N.W.A.
Dr.Dre - The chronic
Albumu lu Snoop
2pac (cali love etc)
Eminem
si acum 50 Cent
urmeaza RAKIM
pe scurt cand zici west coast, zici Dr.Dre! punct!
de fiecare dat a adus un sunet nou in cultura hip hop, nu ii poti lua asta! Merita tot creditul.

si timbaland este foarte bun. Insa el are stilul lui si numai aia face de cand face muzica. Parerea mea este ca Timba si cu Dre sunt cei mai creativi producatori in hip hop, in primul rand ca nu ai sa-i vezi vreodata folosind samples. numai in cazul in care artistul care il produc pe moment vrea el neaparat un sample anume (in cazul lui Dre, Eminem - Sing for the moment, unde a bagat un sample din Aerosmith - Dream on).

Pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Pizzi » Mar Mar 11, 2003 9:51 am

In primul rand pentru Darec: nu are rost sa-ti mai raspund la mesaje, nici macar tu nu-ti sustii ideile. Treci de la o parere la alta. Pentru n3aGabitz si MasterGz: aveti dreptate, dar eu ma refeream la cifra de afaceri si de artistii promovati si de succesul acestora. Acum ceva timp MTV USA a facut un clasament bazat pe mai multe criterii. In clasament erau prezentati cei mai de succes producatori de hip hop din state. Erau 4 si Dre nu era printre ei. Erau Timbaland, P.Diddy, Dupri, Neptunes. :t
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron