Reclama...Inima comertzului

Totul despre tehnologia sunetului

Reclama...Inima comertzului

Mesajde £ucas » Sâm Mar 01, 2003 2:33 pm

V-ati gandit vreodata ca in loc de muzica sa faceti si reclame publicitare? Multi artisti romani s-au reprofilat si se pare ca le merita mai bine (cel putin pt moment) sa se duca dupa bani. Deocamdata Romania are prea multi "muzikantz" pe cap de locuitor. Firme care sa plateasca pt advertising exista, posturi de radio sa le "arunce" in aer exista de asemenea.
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde dadius » Sâm Mar 01, 2003 2:44 pm

Initial trimis de £ucas
V-ati gandit vreodata ca in loc de muzica sa faceti si reclame publicitare? Multi artisti romani s-au reprofilat si se pare ca le merita mai bine (cel putin pt moment) sa se duca dupa bani. Deocamdata Romania are prea multi "muzikantz" pe cap de locuitor. Firme care sa plateasca pt advertising exista, posturi de radio sa le "arunce" in aer exista de asemenea.


orasulk in care stau eu e f mic. posturile de radio fac spoturile gratuit si cer bani numai pe difuzarea efectiva. deci pe mine m-au futut din start.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde £ucas » Sâm Mar 01, 2003 3:15 pm

Initial trimis de dadius


orasulk in care stau eu e f mic. posturile de radio fac spoturile gratuit si cer bani numai pe difuzarea efectiva. deci pe mine m-au f*** din start.


ma indoiesc ca ei sa aiba dotarea si pregatirea ta. si in plus locatia nu e asa importanta, lucreaza pt firme din alte orase, nu stii tu ca artistu ii mai bun daca nu-i din orasul tau?
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Re: Re: Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde dadius » Lun Mar 03, 2003 8:51 am

Initial trimis de £ucas


ma indoiesc ca ei sa aiba dotarea si pregatirea ta. si in plus locatia nu e asa importanta, lucreaza pt firme din alte orase, nu stii tu ca artistu ii mai bun daca nu-i din orasul tau?


e adevarat ca nu au dotarea si preg mea.dar pe astia nu-i intereseaza.Aia fac pe gratis spoturile intelegi?:)

Legat de partea a doua cu facutul pt altii din alte orase: asta incerc sa fac in general(si legat de muzica efectiv).

Vreau sa incer si eu dracu cumva sa ies la lumina:(
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde Darec » Mie Mar 05, 2003 12:38 am

Initial trimis de dadius


e adevarat ca nu au dotarea si preg mea.dar pe astia nu-i intereseaza.Aia fac pe gratis spoturile intelegi?:)

Legat de partea a doua cu facutul pt altii din alte orase: asta incerc sa fac in general(si legat de muzica efectiv).

Vreau sa incer si eu dracu cumva sa ies la lumina:(



Am eu o idee .Fa schimbare de sex, fa rost de sposorizare si ia cursuri de prosti avansata. Calea succesului in Muzica Romaneasca.
Darec
 

Re: Re: Re: Re: Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde dadius » Mie Mar 05, 2003 8:57 am

Initial trimis de Darec



Am eu o idee .Fa schimbare de sex, fa rost de sposorizare si ia cursuri de prosti avansata. Calea succesului in Muzica Romaneasca.


well..............vorba ta: Cred ca mai beau o bere!

Fuckin' shit.Hate This.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde Darec » Joi Mar 06, 2003 2:13 am

Initial trimis de dadius


well..............vorba ta: Cred ca mai beau o bere!

Fuckin' shit.Hate This.



E dureros da' asta e... Cand ma uit la Atomic nici nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai fac... Sa ma bucur ca nu m-a facut mama cantareata sau sa ma fac producator,director de casa de discuri?
Darec
 

Re: Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde AIWAMAN » Joi Mar 06, 2003 5:31 am

Initial trimis de dadius
orasulk in care stau eu e f mic. posturile de radio fac spoturile gratuit si cer bani numai pe difuzarea efectiva. deci pe mine m-au futut din start.


Din pacate trebuie sa te contrazic...sint destule posturi de radio care fiind locale nusi permit sa tina blocati cateva zeci de mii de para pentru aparatura de prodctie si atunci fac colaborari cu diversi indivizi ce sint mai rasariti in domeniu!
partea grea e sa gaseti odata pe cineva dispus sa te utilizeze...dupa care iti garantez ca va deveni dependent de asa ceva!
Si inca ceva ...in fiecare contract de publicitate exista o rubrica in care se specifica defaccarea pretului...xxx% difuzare si yyyy% productie! daca ai avea pe cineva care vrea sa faca reclama la un post local...si te intelegi cu el...la un spot promotional....iar el...se duce incheie contractul cu postul respectiv dar le comunica"Baieti eu vin cu spotul produs de mine" iti garantez ca in scurt timp trezesti interesul celor de la radio!
Cred ca ai inteles ce am vrut sa spun!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Re: Re: Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde £ucas » Vin Mar 07, 2003 3:42 am

Initial trimis de AIWAMAN


Din pacate trebuie sa te contrazic...sint destule posturi de radio care fiind locale nusi permit sa tina blocati cateva zeci de mii de para .......eu vin cu spotul produs de mine" iti garantez ca in scurt timp trezesti interesul celor de la radio!
Cred ca ai inteles ce am vrut sa spun!


There you go !
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Re: Re: Re: Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde Darec » Vin Mar 07, 2003 11:59 pm

Ia fi atent la asta. Eu am gata (bine, aproape gata) un pachet de jingle-luri care suna beton, pentru tv dar se pot transforma usor in pentru radio. Am tot de la fundal emisiune pana la intrare stirile nationale si flashuri si tot. Ce fac cu el?
Am fost la Antena 1 s-a discutat, n-am primit nici un raspuns dar la schimbarea grilei bagau la stiri pe fundal muzica din Unreal Tournament. Mama mea, decat sa le dau gratis mai bine sa le tin pe muraturi. Deci...spre deosebire de muzica in care toti vor sa cante si gasesti prosti pe toate drumurile care sa-ti cumpere melodia pe care tu ai facut-o in pauza publicitara la film, in advertising e cu totul altceva. Firmele mari (si Intact Advertising este o firma mare) sunt singurele care iti pot da BANI (si nu de-o paine ) pe ceea ce faci, dar ce se intampla atunci cand nici astea nu-ti dau?
Darec
 

Re: Re: Re: Re: Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde £ucas » Sâm Mar 08, 2003 5:32 am

Initial trimis de Darec
Ia fi atent la asta. Eu am gata (bine, aproape gata) un pachet de jingle-luri care suna beton, pentru tv dar se pot transforma usor in pentru radio. ...Firmele mari (si Intact Advertising este o firma mare) sunt singurele care iti pot da BANI (si nu de-o paine ) pe ceea ce faci, dar ce se intampla atunci cand nici astea nu-ti dau?


Niciodata sa nu fugi dupa deal-uri cu Ant1 sau PROwc (ori altceva asemanator), cauta o firma care vrea sa-si faca publicitate la produse, servicii etc. de la aia iei banu.
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Reclama...Inima comertzului

Mesajde Darec » Sâm Mar 08, 2003 5:01 pm

Initial trimis de £ucas


Niciodata sa nu fugi dupa deal-uri cu Ant1 sau PROwc (ori altceva asemanator), cauta o firma care vrea sa-si faca publicitate la produse, servicii etc. de la aia iei banu.


N-am fugit...M-au prins ei pe acolo si de atunci mi-a venit ideea...
Oricum, ceea ce s-a intamplat dupa aceea conteaza
Darec
 


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron