sample-uri din muzica

Totul despre tehnologia sunetului

sample-uri din muzica

Mesajde SatyR » Lun Mar 10, 2003 1:43 am

Ce stiti despre lagalitatea folosirii sample-urilor din muzica?Sunt o gramada de artisti care folosesc asa ceva?sunt in legalitate? de exeplu ozone are un fragment din abba,....un alt exeplu f bun ar fi "future sound of london",mare parte din muzica lor se rezuma la asa ceva...ce stiti despre asta?
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Re: sample-uri din muzica

Mesajde Darec » Lun Mar 10, 2003 1:58 am

Initial trimis de SatyR
Ce stiti despre lagalitatea folosirii sample-urilor din muzica?Sunt o gramada de artisti care folosesc asa ceva?sunt in legalitate? de exeplu ozone are un fragment din abba,....un alt exeplu f bun ar fi "future sound of london",mare parte din muzica lor se rezuma la asa ceva...ce stiti despre asta?


Trebuie definit termenul legalitate.De ce? Legalitatea din afara nu e aceeiasi legalitate cu cea romaneasca. Infricosatoare aceasta relativitate,nu?
Darec
 

Mesajde SatyR » Lun Mar 10, 2003 2:05 am

Pai si sa inteleg ca cei de la "Future sound of lodnon" sunt in legalitate? ca dar sunt din UK....si daca da ,cum naiba de fac asta?
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Re: sample-uri din muzica

Mesajde Pizzi » Lun Mar 10, 2003 1:07 pm

Initial trimis de SatyR
Ce stiti despre lagalitatea folosirii sample-urilor din muzica?Sunt o gramada de artisti care folosesc asa ceva?sunt in legalitate? de exeplu ozone are un fragment din abba,....un alt exeplu f bun ar fi "future sound of london",mare parte din muzica lor se rezuma la asa ceva...ce stiti despre asta?


Tot negativul melodiei celor de la O-Zone e copiat identic dupa cel al formatiei Daft Punk-Harder, better, faster, stronger. :t
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde SoniQLab » Joi Mar 13, 2003 10:30 pm

daca iti lansezi muzica (care contine sample-uri din alta piesa) ta comercial, trebuie sa ceri "sample clearance" la artistul original sau la casa lui de discuri contra o anume suma de bani...cu cit piesa si/sau artistul original e mai cunoscut cu atit o sa platesti mai mult ba chiar uneori ti se va refuza cererea si vei ramine cu buza umflata fiindca n-ai ce face cu piesa...
SETUP : Mac G4 768ram, Logic Pro 6, TC Works SparkME 2.5, M-audio Delta 44, TC Works Powercore, Emagic EXS24 MK2, reFX Vanguard, Emagic ES1 & 2, Reason 2 via ReWire, Access Virus C, Emu Orbit-3, Yamaha DX200, Emagic MT4 midi, Behringer MX1808 14chan mixer, Alesis M1 monitors, Evolution midi controlers, 2x Technics MK2, Ecler smac PRo20 djmixer
SoniQLab
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 13, 2003 8:23 pm
Localitate: Swiss, Geneva

Re: sample-uri din muzica

Mesajde soulviasound » Joi Apr 17, 2003 9:14 am

Initial trimis de SatyR
Ce stiti despre lagalitatea folosirii sample-urilor din muzica?Sunt o gramada de artisti care folosesc asa ceva?sunt in legalitate? de exeplu ozone are un fragment din abba,....un alt exeplu f bun ar fi "future sound of london",mare parte din muzica lor se rezuma la asa ceva...ce stiti despre asta?



Este in legalitate atata timp cat baietii isi platesc drepturiile de autor si li se permite sa-l foloseasca.Oricine poate face asta atat timp cat plateste ...
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

casca urechile

Mesajde paulclape » Vin Mar 11, 2005 3:52 pm

Pizzi scrie:Tot negativul melodiei celor de la O-Zone e copiat identic dupa cel al formatiei Daft Punk-Harder, better, faster, stronger. :t


Mai pissi, ce-ai tu in urechea aia de auzi in gura. la ce piesa de la ozon te referi. vezi ca se strange orizontu in jurul tau ...
paulclape
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Sep 11, 2003 6:49 pm
Localitate: ROMANIA,Medias


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator