preturi la aparatura in Romania!!!

Totul despre tehnologia sunetului

preturi la aparatura in Romania!!!

Mesajde dadius » Lun Apr 14, 2003 1:32 pm

Cum e posibil ca aparatura sa coste asa de mult in tara asta de cacat unde se castiga de 10 ori mai putin ca afara?
De ex: vreau de o luna si ceva sa-mi cumpar o DELTA 1010 si nu reusesc sa adun suma necesara 770 E (cu tva).Atat costa in Romania la reprezentanta. In USA costa 630 (Cu tva)(In Detroit)
Cand am cumparat triton rack am dat 1500 $ (mi la adus cineva din usa) .La bucuresti costa 2000$.Deci cu 500$ mai mult.Mi se pare inadmisibil.
Problema e ca acum nu are cine sa-mi aduca din USA si ma gandesc ca daca adun suma sa o cumpar pla de la bucuresti.

Ma cac pe ea de tara! De ce nu m-am nascut in alta parte oare?:)

Dati-va si voi cu parerea legat de aceasta situatie ! (daca vreti:) )
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: preturi la aparatura in Romania!!!

Mesajde Darec » Lun Apr 14, 2003 9:57 pm

Dadius, sunt satul si nu mai zic nimic de orice in Romania, deocamdata :).
Despre situatia ta ce sa zic. Io unu zic sa-ti iei Delta 1010 LT

LT si-ti mai raman si bani de-o bere si o pizza cu prietena in oras. Nu stiu de ce tii tu sa-ti iei varioanta cu patcbay de la Delta 1010. ca sincer si din proprie experienta iti spun ca mare diferenta nu e . Nu -ti afecteaza cu nimic calitatea sunetului varianta LT. Singurul inconvenient este maldarul ala de fir care o sa il ai in spatele calculatorului dar in fond cu ce te deranjeaza. Le pui odata in ordine si stau cuminti acolo in spate,nu?

Inca ceva. De curand mi-am luat Virus KC-ul. si spre surprinderea mea l-am luat din Romania cu totul la 17oo si ceva de dolari ceea ce e un pret mai mic decat la multe magazine cunoscute din afara. Dar , oricum asta e un caz. Stiu problema de la Delta dar asta e. Le dam banii si inchidem ochii. Facem noi doua negative si ne luam banii pe placa inapoi, nu?
Mai vorbim.
Darec
 

Re: Re: preturi la aparatura in Romania!!!

Mesajde dadius » Mar Apr 15, 2003 7:16 am

Initial trimis de Darec
Dadius, sunt satul si nu mai zic nimic de orice in Romania, deocamdata :).
Facem noi doua negative si ne luam banii pe placa inapoi, nu?
Mai vorbim.


daca ar fii asa de simplu si la mine:( !!!

din pacate eu trebuie sa fac mai multe negative si nici nu prea am cui pentru moment.
nu uita unde stau eu si unde stai tu.

PS asta era off topic.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: preturi la aparatura in Romania!!!

Mesajde Darec » Mie Apr 16, 2003 12:13 am

Initial trimis de dadius


daca ar fii asa de simplu si la mine:( !!!

din pacate eu trebuie sa fac mai multe negative si nici nu prea am cui pentru moment.
nu uita unde stau eu si unde stai tu.

PS asta era off topic.


Ma, ziceai ca ai niste bani pusi deoparte. Ia-ti Lt si nu o sa-ti para rau... Dupa aia mai vezi tu ce faci... da' daca stai asa iti iesi din mana...
Si inca ceva...
Si eu am avut o perioada moarta din punct de vedere al banilor veniti din muzica... Stii ce am facut... Am facut negative , linii melodice, versuri intr-una... Cand si-a revenit treaba ... Acum vreo trei ani trei ani si ceva eram pregatit... Chestiile pe care le facusem trebuiau doar actualizate putin... Si acum mai am din alea de atunci... Si crede-ma nu sunt singurul care a facut asa... Tu , faci cum crezi da' io iti zic cum am facut io si multi altii... Melodii cunoscute sau vandute pe bani buni de acum de pe piata sunt vechi de patru cinci ani... si nici dracu nu zice nimic... Vorba aia ai luat un cacat, ai schimbat o toba, un bass si ai facut hitul nu...?
Sfat: Daca faci ce ti-am zis, sa pastrezi neaparat si midi-urile, ca o sa ai nevoie.
Darec
 

Re: Re: Re: Re: preturi la aparatura in Romania!!!

Mesajde Darec » Mie Apr 16, 2003 12:15 am

Uite la http://www.avaudiosys.ro
Delta 1010LT 339.00
Darec
 

Mesajde dadius » Mie Apr 16, 2003 7:28 am

auzi.
am gasit de ocazie niste boxe event ps6 cu 520$.tipul zice ca sunt noi.Ce zici? merita atat?.da-mi un semn cat mai rpd.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Mie Apr 16, 2003 9:31 pm

Initial trimis de dadius
auzi.
am gasit de ocazie niste boxe event ps6 cu 520$.tipul zice ca sunt noi.Ce zici? merita atat?.da-mi un semn cat mai rpd.



Dupa parerea mea ia-le cat mai poti.Uitate si la raspunsul lor in frecventa fa rost de un osciloscop si vezi daca raspund asa cum scire desi nu cred sa minta cei de la event.Oricum eu te sfatuiesc sa te hotarasti pe niste monitoare si sa o duci tot pe alea.Numai asa iti vei perfectiona sound-ul iar la treaba cu compresia, pana nu vei lucra pe niste monitoare cel putin 6 luni(dar numai pe alea), nu vei putea simti deloc bine cum actioneza compresia asta daca nu folosesti un grafic la compresie dar si cu grafic tot nu ii vei putea mari dinamica asa cum trebuie.Pt. o dinamica buna din care rezulta multe chestii pozitive ai nevoie in primul rand de niste monitoare bune si la pretul de 500 de $ pe niste Event nu cred ca este deloc scump.
salutare
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Darec » Mie Apr 16, 2003 11:43 pm

Initial trimis de dadius
auzi.
am gasit de ocazie niste boxe event ps6 cu 520$.tipul zice ca sunt noi.Ce zici? merita atat?.da-mi un semn cat mai rpd.


Ma daca n-au probleme vizibile ia-le se merita. Noi sunt la vreo 750 de euro daca nu mai mult.. Nu mai stiu pretul la ele... Io zic sa le verifici si sa le iei... Io am o pereche din astea si sunt mai mult decat multumit...
Darec
 

Mesajde dadius » Joi Apr 17, 2003 10:18 am

le-am luat. sunt super.acum imi dau seama de ce nu-mi suna mie cum vroiam.
multumesc pt sfaturi baieti!

Darec .Astia erau banii pt Delta.Acu tra sa mai astept .Asta e!


Monitoarele erau mai importante oricum.
Sunt aproape noi noute.Le-a folosit asta doar la un singur album.
Daca va intereseaza tipul asta are un wavstation misto de tot AKAI.Cere 1500$ pe el.Eu nu am bani ca il luam.Mi-a pus ceva de pe el si m-am acat pe mine ce fidelitate avea.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Joi Apr 17, 2003 11:19 am

Initial trimis de dadius

Daca va intereseaza tipul asta are un wavstation misto de tot AKAI.Cere 1500$ pe el.Eu nu am bani ca il luam.Mi-a pus ceva de pe el si m-am acat pe mine ce fidelitate avea.



:) :) :) Iara iti zica fara rautate ca nu prea cred ca ai auzit cum suna pe module hardware si poate dupa ce-ti faci niste banuti ar fi misto sa te dai pe ele si pe sinteza substractiva dupa cate am auzit cam ce vrei tu in piese.N-ai sa scoti sunetele pe care le doresti tu, dintr-un VSTi,sau cel putin nu la calitatea analogica. Analogicul este a fost si va ramane mai cald decat orice digital chiar de-l fac astia pe 80 bit.
salut
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Darec » Vin Apr 18, 2003 1:30 am

Initial trimis de soulviasound



:) :) :) Iara iti zica fara rautate ca nu prea cred ca ai auzit cum suna pe module hardware si poate dupa ce-ti faci niste banuti ar fi misto sa te dai pe ele si pe sinteza substractiva dupa cate am auzit cam ce vrei tu in piese.N-ai sa scoti sunetele pe care le doresti tu, dintr-un VSTi,sau cel putin nu la calitatea analogica. Analogicul este a fost si va ramane mai cald decat orice digital chiar de-l fac astia pe 80 bit.
salut


Ma, ce sa zic, ai dreptate dar ai auzit de Grand Piano VsT ala facut de Wizoo (3 cd-uri). Io unu am ramas masca cand l-am auzit prima oara. Incep astia sa faca chestii misto pentru VST , si ma refer la calitatea reala a sunetului. (sa-l vezi in mixdown ce dinamica are)
Daca nu ai auzit grand piano ti-l recomand cu cea mai mare caldura. Eu unul am ramas impresionat.
Darec
 

Mesajde Darec » Vin Apr 18, 2003 1:31 am

Initial trimis de soulviasound



:) :) :) Iara iti zica fara rautate ca nu prea cred ca ai auzit cum suna pe module hardware si poate dupa ce-ti faci niste banuti ar fi misto sa te dai pe ele si pe sinteza substractiva dupa cate am auzit cam ce vrei tu in piese.N-ai sa scoti sunetele pe care le doresti tu, dintr-un VSTi,sau cel putin nu la calitatea analogica. Analogicul este a fost si va ramane mai cald decat orice digital chiar de-l fac astia pe 80 bit.
salut


Ma, ce sa zic, ai dreptate dar ai auzit de Grand Piano VsT ala facut de Wizoo (3 cd-uri). Io unu am ramas masca cand l-am auzit prima oara. Incep astia sa faca chestii misto pentru VST , si ma refer la calitatea reala a sunetului. (sa-l vezi in mixdown ce dinamica are, bine depinde si de placa dar oricum)
Daca nu ai auzit grand piano ti-l recomand cu cea mai mare caldura. Eu unul am ramas impresionat.
Darec
 

Mesajde Darec » Vin Apr 18, 2003 1:36 am

Initial trimis de dadius
le-am luat. sunt super.acum imi dau seama de ce nu-mi suna mie cum vroiam.
multumesc pt sfaturi baieti!



Felicitari. Ia zi ai ascultat pe ele muzica romanesca cu d-aia din afara comparativ?

io unul cand mi-am luat prima pereche si am facut asta am plans. Da' joaca-te la faza asta cu cd-uri audio originale de la ei respectiv de la noi.
Sa-mi spui ce parere ai.

Oricum acum important e sa te inveti cu ele. Fa multa auditie pe ele.
Darec
 

Re: preturi la aparatura in Romania!!!

Mesajde AIWAMAN » Vin Apr 18, 2003 5:10 am

Initial trimis de dadius
......Problema e ca acum nu are cine sa-mi aduca din USA si ma gandesc ca daca adun suma sa o cumpar pla de la bucuresti..............


Eu spun asa...cit costa ce vrei tu in RO? Cit costa ce vrei tu in State.....Baga un link cu produsul respectiv...si iti promit ca il ai in maxim o luna...bani sa ai! In principiu ...se poate aduce cam tot ce vrei!

Na....acum ai si cum sa aduci din state:)
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Re: Re: preturi la aparatura in Romania!!!

Mesajde dadius » Vin Apr 18, 2003 7:22 am

Initial trimis de AIWAMAN


Eu spun asa...cit costa ce vrei tu in RO? Cit costa ce vrei tu in State.....Baga un link cu produsul respectiv...si iti promit ca il ai in maxim o luna...bani sa ai! In principiu ...se poate aduce cam tot ce vrei!

Na....acum ai si cum sa aduci din state:)


MIDIMAN DELTA 1010

In Guitar Center USA Detroit - 630 $ cu TVA inclus

La Bucuresti la Udiosys 770 E cu tva inclus

http://www.midiman.com
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Vin Apr 18, 2003 8:48 am

Initial trimis de Darec


Ma, ce sa zic, ai dreptate dar ai auzit de Grand Piano VsT ala facut de Wizoo (3 cd-uri). Io unu am ramas masca cand l-am auzit prima oara. Incep astia sa faca chestii misto pentru VST , si ma refer la calitatea reala a sunetului. (sa-l vezi in mixdown ce dinamica are)
Daca nu ai auzit grand piano ti-l recomand cu cea mai mare caldura. Eu unul am ramas impresionat.



Merci de info, chiar sunt curios.Am primit acum 1,5 giga de vsti -uri si mai multe plug-in dar pe trei cd-uri un vsti, mama ce mult are(poate sunt incluse multe sample-uri si preset-uri).
Oricum merci inca o data.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Darec » Vin Apr 18, 2003 10:11 am

Initial trimis de soulviasound



Merci de info, chiar sunt curios.Am primit acum 1,5 giga de vsti -uri si mai multe plug-in dar pe trei cd-uri un vsti, mama ce mult are(poate sunt incluse multe sample-uri si preset-uri).
Oricum merci inca o data.


Ma spre deosebire de alte Vst-uri la aceeiasi marime, ca mai sunt cateva, Grand Piano are arhivele (gasesti pe cd-uri) formate dintr-un singur fisier deci nu stiu cum au facut, e posibil zic eu sa fi samplat nota cu nota... Oricum suna bine
Darec
 

Mesajde soulviasound » Vin Apr 18, 2003 10:32 am

Initial trimis de Darec


Ma spre deosebire de alte Vst-uri la aceeiasi marime, ca mai sunt cateva, Grand Piano are arhivele (gasesti pe cd-uri) formate dintr-un singur fisier deci nu stiu cum au facut, e posibil zic eu sa fi samplat nota cu nota... Oricum suna bine




Am ascultat demo-ul de pe site si tre sa-ti dau drepatate.
Mai mult ca sigur au samplat nota cu nota.Putine samlpere, si mai ales soft pot quantiza atat de bine un sample.
Tre sa-mi fac rost de el.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Darec » Vin Apr 18, 2003 8:49 pm

Initial trimis de soulviasound




Am ascultat demo-ul de pe site si tre sa-ti dau drepatate.
Mai mult ca sigur au samplat nota cu nota.Putine samlpere, si mai ales soft pot quantiza atat de bine un sample.
Tre sa-mi fac rost de el.


Esti din Bucuresti?
Darec
 

Re: Re: Re: preturi la aparatura in Romania!!!

Mesajde AIWAMAN » Sâm Apr 19, 2003 5:45 am

Initial trimis de dadius


MIDIMAN DELTA 1010

In Guitar Center USA Detroit - 630 $ cu TVA inclus

La Bucuresti la Udiosys 770 E cu tva inclus

http://www.midiman.com


OK
Am luat la cunostintza...in noaptea asta sun in state si vad ce ce se poate face...si la ce pret o poti primi!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde soulviasound » Lun Apr 21, 2003 12:31 pm

Initial trimis de Darec


Esti din Bucuresti?



Sunt de peste tot dar studio-ul il am in cluj, nu-mi place sa vad agitatie chiar tot timpul asa cum este in buc. si plus ca nu conteaza unde ai locatia studio-ului.Nu-s formatie ca sa trebuiasca sa dau interviuri si plus ca-mi place sa fiu pe drumuri.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Darec » Lun Apr 21, 2003 9:13 pm

Initial trimis de soulviasound



Sunt de peste tot dar studio-ul il am in cluj, nu-mi place sa vad agitatie chiar tot timpul asa cum este in buc. si plus ca nu conteaza unde ai locatia studio-ului.Nu-s formatie ca sa trebuiasca sa dau interviuri si plus ca-mi place sa fiu pe drumuri.


Te intrebam ca sa vedem cum facem... ca sa-ti dau Grand Piano. Ui-te aici o adresa demo2003@as.ro
Darec
 


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori