Sunet si lumini live

Totul despre tehnologia sunetului

salut si "restecpa"

Mesajde Danishere » Lun Mar 08, 2004 6:46 pm

< :hi: Soundman>
Din alte discutii am inteles ca ai un studio acasa...Tin sa-ti transmit ca ai ceva cunostinta de cauza, deaceea te rog sa-mi spui ce plug-in VST sau directX folosesti pt a face sunetele unei piese sa se distinga intre ele, cu tot cu efectele lor,(poate fi din cauza placii de sunet?) asa ca in cazul in care nu il am, te rog sa mi-l trimiti atasat prin e-mail la <danishere@lycos.co.uk>. Sper sa fie de maxim 5mb.
See ya!
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde valrdunin » Dum Iun 20, 2004 10:53 pm

Apropo... legat de lumini... are cineva un program de design>>COMPUCAD sau WYSIWYG ?.......platesc.
valrdunin
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 20, 2004 10:36 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde AudioSiS » Lun Dec 27, 2004 9:21 pm

Poate sa-mi spuna cineva cine comercializeaza sisteme de sunet Martin Audio la noi in tara?
AudioSiS
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Dec 27, 2004 9:06 pm
Localitate: Oradea

Mesajde soulviasound » Joi Dec 30, 2004 2:18 pm

AudioSiS scrie:Poate sa-mi spuna cineva cine comercializeaza sisteme de sunet Martin Audio la noi in tara?



Zi-mi mie, si-ti aduc tot ce ai nevoie de la Martin sau mai ai inca cateva posibilitati sa nu crezi ca ma apuc eu de afaceri cu tine pe-aici. Mai ai solutia celor de la Stage care aduc. Ar mai fi baietii de la Omnitech din Sibiu. Daca vrei numere de telefon de la Arthur(detinatorul Omintech) si de la cei de la Stage ce se ocupa cu vanzarea suna-ma ( 0742-848399) ca nu vreau sa le las nr aici fara consintamantul lor. Omnitech au avut un sistem audio Martin da eu iti zic sincer ca nu a fost pe gustul meu. Ce ma spart pe mine din tot ce am auzit pana acum e Meyer Sound si Mackie. La Meyer Sound poti sa-ti iei gandul, da la Mackie cap-ul de serie (ala activ) cu basi poti sa mai visezi inca si vei fi cu cateva procente peste majoritatea firmelor de stage exclus la aia cu Fly-urile (Omnitech, Stage, si inca cativa). Aia cu HLA-uriile sunt varza. Pe-alea daca nu le agati sus nu suna, iar eu nu le-am vazut la noi in tara agatate plus ca sunt configurate astfel incat randamentul nu este ok. Tu stii ce-ti place, da eu te trimit la Mackie si o sa uiti de compressor la alea.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde marian jan » Dum Ian 09, 2005 3:17 pm

" Mai este semnal dmx 1024 si cred ca te prinzi de unde vine 1024 "
sunetu lu silvia,nu-i mai minti pe copii!zi si mie cam pe unde vazusi talica dmx1024?revolutioneaza-ne!

cel mai bun soft pt programare lumini(din cate stiu eu) e martin light jockey.are si vizualizator.iti trebuie placa dmx.il comanzi de pe net.

din cate stiu eu,asc system are martin audio.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Martin Audio ptr Romania

Mesajde Sursa PA, Germa » Joi Feb 24, 2005 1:27 am

AudioSiS scrie:Poate sa-mi spuna cineva cine comercializeaza sisteme de sunet Martin Audio la noi in tara?



salut,

locuiesc in Kí¶ln / Germania si lucrez pentru unicul importator a urmatoarelor produse (in Germania):
Martin Audio,
Crest Audio,
XTA,
Renkus-Heinz,
Peavey (instalatii fixe).
ma ocup si de clienti din Romania, fiind unul dintre putinii romani din domeniul professional audio de aici, care au experiente cu tot ce este legat de business cu romania.

daca va pot ajuta, indiferent ca scule noi sau la mina a 2a, incepind de la "A"pogee pina la "Z"eck , apelati la mine si cu siguranta gasim produsul dorit.
am clienti bine dotati in tara, care va pot confirma.

ps: aici la Kí¶ln este si http://www.musicstore.de (cel mai mare magazin din acest domaniu, pe europa)...ptr cei care doriti sa cumparati ceva de acolo...se cumpara, se pune pe autocar si soseste in maxim 48 de ore in romania.

ma puteti contacta:

scule@noptialbe.de
0049(0)163-71.71.885
Sursa PA, Germa
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 24, 2005 1:04 am
Localitate: Köln / Germania (in vest)

Mesajde valrdunin » Mar Apr 19, 2005 10:19 am

...cunoasteti, sau aveti...?, un program/soft cu care se poate realiza asa ceva : vezi attachements
...in afara de "wysiwyg light design"...cu dongle & sht. :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
valrdunin
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 20, 2004 10:36 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde prosound » Mar Apr 19, 2005 4:28 pm

valrdunin scrie:...cunoasteti, sau aveti...?, un program/soft cu care se poate realiza asa ceva : vezi attachements
...in afara de "wysiwyg light design"...cu dongle & sht. :)



Tie ti se pare ca softul sau consola de comanda e problema ? In afara de faptul ca unitatile si scena costa o caruta de bani, mai ai nevoie de imaginatie si talent pentru a transpune lumina pe sunet si a imbina lumina calda cu cea rece sa zic asa, dar nicidecum softul nu este elementul care te impideica pe tine acum sa realizezi asa ceva. Dar ca sa-ti raspund, cel mai bine conceput soft pe care am lucrat eu este Lightjokey-ul de la Martin (asta din puncutul meu de vedere) dar te asiugur ca ce vezi acolo este controlat cu ceva mult mai bine gandit decat un soft care sa ruleze pe PC sau MAC si nu pentru ca nu poti face asa ceva cu un soft care sa ruleze pe PC sau MAC dar nu ai viteza de reactie si nu au o structura atat de bine gandita ca si la Maxxyz de la Martin sau HOG3 de la Solaris de exemplu. Nu-ti bate tu capul cu softul care sa-l folosesti pana nu ai macar unitati cu becuri HMI-1200 sau niste MSR-uri tari.
Un om nu are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus decat atunci cand trebuie sa se aplece pentru a-l ajuta sa se ridice
prosound
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 18, 2005 8:20 pm
Localitate: sound

Mesajde valrdunin » Mie Apr 20, 2005 12:10 am

:) ...da-mi tu mie softul si-ti arat eu ce pot face cu el... :)
...la nivel de concept...ca practic....nu am cu ce, dupa cum bine ai subliniat, sa realizez lumini similare celor din imagini.
...eu am pus acele imagini ca exemple, ...nu inseamna ca am nevoie de soft pentru a realiza lumini similare, (si in nici un caz pentru a le controla) ci doar pentru a castiga pierderea de timp si resurse in incercari "on stage" , adaptat la posibilitatile practice pe care le am. Avand conceptul de baza schitat in soft devine mai simpla realizarea practica.

Chiar si daca e vorba de ceva simplu si realizabil :) ,... ca imaginea de mai jos:


...damn ...de ce nu-mi ia atasamentul...??? :con:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
valrdunin
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 20, 2004 10:36 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde marian jan » Joi Apr 21, 2005 2:51 pm

in concluzie deci asadar:le poti face in light jockey,dar iti trebuie tot pachetul(martin light jockey,offline v. si martin shiow designer) plus o cheitza,pe care le iei de la martin si care te cam costa ceva.daca vrei sa pui in practica ce ai facut iti mai trebuie si placa dmx care mai e si ea cam 1000 monede europene.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Joi Apr 21, 2005 2:55 pm

prosound, tu ai lucrat pe Maxxyz?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde valrdunin » Joi Apr 21, 2005 11:47 pm

pe mine ma intereseaza exclusiv partea de design (3d,virtual)...repet : pentru concept; .... de pus in practica...o fac la modul conventional, montare-centrare/fixaj-programare cu si pe sculele care le am la dispozitie. :)
In ceea ce priveste cheitza=dongle-ul, :nope: ...de aceea caut altceva... ;-)
valrdunin
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 20, 2004 10:36 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde marian jan » Mar Mai 31, 2005 9:13 am

a lucrat cineva in cyber control?am inteles ca e softul de la robe pentru operare.(omologul lui martin light jockey)
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

lumini

Mesajde iulian007 » Lun Apr 16, 2007 10:25 pm

sal sunt nou pe aici am intrat pt ca ma intrrseaza sa stiu cac mai multe despre cum se fac lumini intr-un spectacol .Sunt tehnic de lumini si am avut ocazia sa fac lumini la cateva concerte mici si vreau sa invat cat mai mult
iulian007
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 16, 2007 10:07 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde marian jan » Mar Apr 17, 2007 10:04 am

asa,si........?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Apr 20, 2007 10:02 pm

si eu.....
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde marian jan » Sâm Apr 21, 2007 9:44 am

'ratz ai dracu de rocari!
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Apr 23, 2007 11:26 am

cine zice ala este!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Anterior

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron