Sunet si lumini live

Totul despre tehnologia sunetului

Sunet si lumini live

Mesajde soulviasound » Joi Apr 17, 2003 4:51 pm

Nu stiu daca cineva a avut ocazia sa faca un spectacol ca inginer de sunet sau inginer de lumini, eu am avut parte si daca ma intrebati care din tote subramuriile sunetului imi place pot sa spun ca toate dar pot sa precizez ca live-ul este mai greu decat lucrul in studio asta atunci cand se vrea sa iasa din DSP spre amplifuriile de putere un sound cat mai apropiat de cel din studio.
Ca si in studio aici trebuie sa lucrezi intr-o echipa de oameni profesionisti si pur si simplu aici nu ai voie sa greseti mai ales atunci cand lucrezi intr-un moment dat pt. o formatie cu renume.
Trebuie sa actionezi asupra dinamici pe moment cu vreo cateva compressoare ,limitatoare si gate-uri, si trebuie sa stii alege carecteristiciile mic pt. fiecare sursa de sunet a.i. sa nu se intre in reactie si sa il capteze cat mai real, trebuie sa stii acustica ca sa poti pozitiona boxele de putere pt. ca fronturiile de unda sa nu se elimine unul pe altul.Trebuie sa ai o atentie destul de distributiva incat atunci cand lucrezi cu artistul sa-i intelegi doleantele privind monitorizarea fiecaruia.
La lumini ii vorba de multa imagintie, putina matematica si cunoasterea buna a controlerelor care nu sunt chiar cele mai usoare aparate.
Poate stiti poate nu stiti dar majoritatea luminiilor din ziua de astazi sunt programbile functionand pe baza unui semanal digital DMX 512 sau 1024, chiar controlabiile prin semnale MIDI.
Aceste lumini inteligente cum se numesc sau cum le zic cei care nu cunosc prea multa tehnica (MAC-uri care de fapt sufixul unor capete mobile facute de firma MARTIN si fiind o seriie MAC500,600)
sunt de mai multe tipuri cele mai utilizate fiind capetele mobile si scaner-le, diferentele dintre ele fiind acela ca scaner-ele nu au un unghi de rotatie atat de mare ca si capetele mobile(ex. capetele mobile a celor de Sfinx Experience aflate in studioriile prima tv)
Aceste au mai multi parametrii:dimmer,iris, gobo, color,rotogobo,etc.
In fine daca cineva este interesat sa invete sa le programeze eu ii stau la dispozitie atat cat pot.
Daca voi mai cunoasteti alte tehnici in aceste domeni adica inginerie de sunet live si inginerie de lumini haideti sa stam de vorba pe forum ca dadius mi-a dat acordul sa postez acest subiect.
numai bine
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Joi Apr 17, 2003 5:43 pm

evident.mai sunt mac-urile 250 si macul macurilor,2000.
scanerele de la Sfinx sunt menadi,slab calitative,mai slabe decat claypak.
cele mai profi sunt cele de al SGM,care ,daca nu stiai ,au facut si inteligente,adicalea GIOTO.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Joi Apr 17, 2003 6:34 pm

Initial trimis de SOD
evident.mai sunt mac-urile 250 si macul macurilor,2000.
scanerele de la Sfinx sunt menadi,slab calitative,mai slabe decat claypak.
cele mai profi sunt cele de al SGM,care ,daca nu stiai ,au facut si inteligente,adicalea GIOTO.



Cum era sa nu aud de SGM, pe galileo si giotto am lucrat cel mai mult.Numai ca mai bine imi iau juma de garsoniera
Pe soft-uri ai lucrat ?
Mi se pare mai misto
Cate ai programat cele mai multe?
La un concert am avut 24 mac 500 ,12 giotto 250 , 12 galileo 4 live si o groaza de dimmere. Dar la atatea ai nevoie de amplificator DMX .
Ai lucrat cu de-alea mai vechi la care trebuia sa le configurezi adresele din configuratiile de pini ?Era putin mai nasol dar nici la alea nu lua mult timp, in schimb era nasol configurarea arenei si inversarile pan si verticalei.
Zi-mi cu ce controlere ai lucrat si daca le stiai sparge parolele?
Hai ca mai vorbim
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Joi Apr 17, 2003 6:40 pm

cu pini,adica seria victory.hehehehe!
eu nu sunt luminist,in adevaratul sens al cuvantului,dar ma pricep.adica am frecat ceva scannere si par-uri 64,dar mai mult nu.si la sunet la fel.faceam sunet intr-un club,concerte de rock live,dar dupa o vreme am renuntat.
in principiu,tehnic stiu cum stau lucrurile.
daca mai vrei sa ma intrebi ceva,sau daca vrei sa-ti fac legatura cu oameni din domeniu,sa-mi spui!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Joi Apr 17, 2003 7:04 pm

Initial trimis de SOD
cu pini,adica seria victory.hehehehe!
eu nu sunt luminist,in adevaratul sens al cuvantului,dar ma pricep.adica am frecat ceva scannere si par-uri 64,dar mai mult nu.si la sunet la fel.faceam sunet intr-un club,concerte de rock live,dar dupa o vreme am renuntat.
in principiu,tehnic stiu cum stau lucrurile.
daca mai vrei sa ma intrebi ceva,sau daca vrei sa-ti fac legatura cu oameni din domeniu,sa-mi spui!


tre sa te contrazic cu sfinx
alea de la prima is martin mac-uri
am lucrat in toate firmele de sunet si lumini din tara asta inclusiv stage expert, show master , omnitech si sfinx numai la coco sound si la aia din arad nu .
Si mai are si Claypaky
Nici ei nu mai stiu cate au
M-am lasat de domeniu lumini.Am incheiat capitolul asta dor sunet live si studio mai fac pt ca nu am timp de altceva , dar nu pot sa zic ca nu-mi place sa discut despre lumini.;
salutar .
De legaturi cu "oameni importanti" in tara asta m-am saturat.Invata ca prietenii nu te duc pe drumul bun.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Joi Apr 17, 2003 8:11 pm

Initial trimis de SOD
bre nea,scannere martin?ce dracu?
daca ai lucrat la stage expert tre sa te stiu!hehehe!


O data ca nu am zis ca-s scanere ci capete mobile si daca te mai uiti la vrei sa fii miliardar vezi clar ce sunt.
Iar doi la mana exista scanere facute de martin numai ca nu stiu daca mai fac.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde AIWAMAN » Vin Apr 18, 2003 5:21 am

Vai vai vai...citi nervi pentru un simplu subiect....
Stau si ma uit si nu imi vine a crede ca de la un subiect de manevrerea luminilor sa se ajunga la acuze...Mai baieti...mai usor...cu acuzele..va rog ..nu de alta dar subiectul e interesant si merita continuat...uite eu unu am o saracie de scula si efectiv nu stiu ce pot face cu ea..si as dori sa o vand...si chiar ma interesa personal subiectul.... :(

Cam asa arata saracia :
http://www.americandj.com/product.asp?ProductIDNumber=1175&cat=DMX_Controllers
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde soulviasound » Vin Apr 18, 2003 8:41 am

Initial trimis de AIWAMAN
Vai vai vai...citi nervi pentru un simplu subiect....
Stau si ma uit si nu imi vine a crede ca de la un subiect de manevrerea luminilor sa se ajunga la acuze...Mai baieti...mai usor...cu acuzele..va rog ..nu de alta dar subiectul e interesant si merita continuat...uite eu unu am o saracie de scula si efectiv nu stiu ce pot face cu ea..si as dori sa o vand...si chiar ma interesa personal subiectul.... :(

Cam asa arata saracia :
http://www.americandj.com/product.asp?ProductIDNumber=1175&cat=DMX_Controllers



Uite , LSC-ul tau (sa stii ca nu e o firma de caca,in usa sun chiar bune) este o consola de control a dimmer-elor (dimmer-u imparte pe canale putere primita de la o sursa de tensiune trifazata pt. a trimite-o in spot-uriile de lumina, bineinteles trimitand-o dupa o anumita secventa programata in consola care controleaza dimmer-ul) .
Partea cu vanzarea cred eu ca este mai greu dar nu imposibila pt. ca cei care au bani pt. asa ceva prefera ceva nou si mai ales ca ungurii fac niste controlere destul de bune care a cam umplut tara
(ma refer la discoteci) si pe de-asupra sunt ieftine.
Eu zic sa te duci la disco-shop in buc (langa gara de nord) sau cluj
si sa-l bagi in regim de second.De preferabil in cluj ca de acolo se almenteaza disco-uriile din ardeal si multe alte regiuni ori in buc disco shop nu este singurul de acest gen.

Pretul pe care sa-l ceri este(dupa parerea mea) de 500$ .Mai intreaba ca nu prea mai stiu preturiile la astea.Am sa ma interesez pe la niste colegi care fac asta.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde dadius » Vin Apr 18, 2003 1:32 pm

am facut ordine in discutie putin.nu am sters nimic.partea care nu are legatura o putem citi si continua pe Discutii aprinse .

Va rog sa incercati sa ramenti pe subiect.Hai sa nu ne mai luam unul de altul si sa discutam despre ce ne intereseaza.

Va multumesc

Deci: Sunet si lumini live
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde terapie » Lun Mai 19, 2003 12:03 pm

Salve,

Cred ca shi thread-ul asta ar trebui impartzit in doo sectziuni distincte, intrucat s epoate vorbi mult shi foarte specializat de sunet live shi, respectiv, de lumini live..

Acu' io vreau sa vorbim olecutzica de sunet live.. tocmai mi-a fost dat sa ma ocup sambata trecuta, de suntetul unei trupe de gothic metal.. Nu eu propriuzis.. se ocupa omul de la mixer, dar eu l-am asistat sa ma asigur de proportzii.. sunetul shi luminile asigurate de Sfinx.. la mixer fiind Stan.. poate il cunoashtetzi..

problema este alta.. chitaristul avea un nenorocit de Zoom 3030, asha ca m-am decis sa il ajut eu cu V-Amp 2 de la Behringer, folosind emularea de Soldano (Modern Metal)... la mine pe Marhsal AVT 100 suna beton.. eh.. can am bagat jucarica in JCM 900 care se gasea pe scena, cu un cabinet Marshall 1960 A, s-a rupt filmul.. in sensul ca se auzea foarte slab, fara carne, prea multe inalte etc etc... eh.. la faza asta n-a shtiut ce sa-i fac.. eu de regula intru in marshall-u' meu cu V-Amp-ul dar fara simulare de cabinet, deoarece imi baga prea multzi bashi shi suna nashpa.. eh.. pe hlf satck-ul asta a trebuit sa bag simulare de cabinet shi tot erau multzi bashi.. nu intzeleg de ce...
in conditziile in care chitaristului nu i-a placut cum suna chitara bagata direct in JCM 900, a trebuit sa merg pe varianta proc-ului, din care am incercat sa scot cat am putut.. dar pe fatza tot nu s-a auzit foarte bine.. tot incercam sa o scot in fatza din concola, dar parca la un moment dat se pierdea in mix.. shi nu intzeleg.. la mine suna beton.. shi fara simulare de cabinet..

eh.. ceva explicatzii, idei shi sfaturi.. macar sa mai shtiu pe viitor..

thks..
terapie
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mar 05, 2003 2:06 pm
Localitate: Romania / Bucuresti

Mesajde Vik » Joi Iun 19, 2003 3:00 pm

Salut mai...ca sa vezi unde am dat de tine...ce face o cautare pe net dupa V-amp2
Vik
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Iun 19, 2003 2:57 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde dadius » Joi Iun 19, 2003 4:04 pm

Initial trimis de Vik
Salut mai...ca sa vezi unde am dat de tine...ce face o cautare pe net dupa V-amp2


cu cine vorbesti man?
daca vrei sa raspunzi la un mesaj anume apasa pe "raspunde"data viitoare nu pe"trimite mesaj" ca sa intelegem si noi cui i te adresezi.

numai bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Vik » Joi Iun 19, 2003 4:50 pm

Vorbeam cu terapie. O sa fiu ma explicit data viitoare :-)
Vik
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Iun 19, 2003 2:57 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde terapie » Vin Iun 20, 2003 8:51 am

Initial trimis de dadius


cu cine vorbesti man?
daca vrei sa raspunzi la un mesaj anume apasa pe "raspunde"data viitoare nu pe"trimite mesaj" ca sa intelegem si noi cui i te adresezi.

numai bine


Lasa-l breh, ca ii baiet fain.. ;-)

Vik.. eh.. ma gasishi shi-aci... :D .. cum altfel..

vad insa ca nu s-a obosit nimeni sa raspunda la mesajul meu.... :(
terapie
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mar 05, 2003 2:06 pm
Localitate: Romania / Bucuresti

Mesajde soulviasound » Vin Iun 20, 2003 11:34 am

Initial trimis de terapie
Salve,

Cred ca shi thread-ul asta ar trebui impartzit in doo sectziuni distincte, intrucat s epoate vorbi mult shi foarte specializat de sunet live shi, respectiv, de lumini live..

Acu' io vreau sa vorbim olecutzica de sunet live.. tocmai mi-a fost dat sa ma ocup sambata trecuta, de suntetul unei trupe de gothic metal.. Nu eu propriuzis.. se ocupa omul de la mixer, dar eu l-am asistat sa ma asigur de proportzii.. sunetul shi luminile asigurate de Sfinx.. la mixer fiind Stan.. poate il cunoashtetzi..

problema este alta.. chitaristul avea un nenorocit de Zoom 3030, asha ca m-am decis sa il ajut eu cu V-Amp 2 de la Behringer, folosind emularea de Soldano (Modern Metal)... la mine pe Marhsal AVT 100 suna beton.. eh.. can am bagat jucarica in JCM 900 care se gasea pe scena, cu un cabinet Marshall 1960 A, s-a rupt filmul.. in sensul ca se auzea foarte slab, fara carne, prea multe inalte etc etc... eh.. la faza asta n-a shtiut ce sa-i fac.. eu de regula intru in marshall-u' meu cu V-Amp-ul dar fara simulare de cabinet, deoarece imi baga prea multzi bashi shi suna nashpa.. eh.. pe hlf satck-ul asta a trebuit sa bag simulare de cabinet shi tot erau multzi bashi.. nu intzeleg de ce...
in conditziile in care chitaristului nu i-a placut cum suna chitara bagata direct in JCM 900, a trebuit sa merg pe varianta proc-ului, din care am incercat sa scot cat am putut.. dar pe fatza tot nu s-a auzit foarte bine.. tot incercam sa o scot in fatza din concola, dar parca la un moment dat se pierdea in mix.. shi nu intzeleg.. la mine suna beton.. shi fara simulare de cabinet..

eh.. ceva explicatzii, idei shi sfaturi.. macar sa mai shtiu pe viitor..

thks..


eu cred ca nu a raspuns nimeni (cel putin din pct. meu de vedere) pt ca nu a inteles foarte exact intrebarea si nu stie nici exact cum suna pentru a da un verdict.
Incerc sa-ti si raspund daca, imaginatia mea ( referitor la cum suna) corespunde cu realitatea.
1. Poate nu ai folosit un cablu balansat. 2. Foarte bine se mai putea afla un scurt intre rece si cald in multicor sau in cablu dintre V-Amp si cabinet sau poate in alte cabluri.
Poate in cabinet ceva probleme.
3. O alta faza nasoala e acea ca cabinetul sa fi fost alimentat pe faza luminilor, desi nu cred dar oricine poate gresi si mai ales ca tehnicienii de la noi din tara lasa de dorit. Atat timp cat tu ai facut conexiuniile cum trebuie nu vad ce probleme alte probleme ar fi existat si ti-am mai zis nu stiu exact cum suna ca sa-mi dau cu parerea precis.
Cu un procesor nu vei scoate nimic fain pentru ca exact cum zici tu se pierde in mix iar daca il scoti prea in fata acopera prea mult si nu prea exista cale de mijloc. Reverb-ul procesoarelor (banuiesc ca ai folosit plate sau room) nu foloseste acelasi "algoritm" cu cele pe lampi. Adica un tranzistor cu cat se incalzeste isi schimba prop in mai rau, dar o lampa cu cat se incalzeste cu atat suna mai bine si mai cald. Hai ca incep sa aberez dar mai simplu ia o carte de Componente electronice active si vezi caracteristiciile lor de transfer. NU zic ca nu poti sa faci sa sune bine si din procesor dar iti trebuie mai multa experienta pentru asa ceva si nu cred ca cineva are de gand sa acumuleze experienta "cum sa faca sa sune bine guitara pe proc". Joacate in Reason 2.5 si ai acolo ai un reverb nou destul de meserias conceput si o unitate de distors noua, poate reusesti acolo sa o faci sa sune bine ca live nu prea cred ca ai avut timp sa te mai si joci sa vezi cum suna mai bine in mix.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde terapie » Lun Iun 23, 2003 8:12 am

thanks man...
nu cred ca era de la cabluri sau altceva... chitara direct in statzie se auzea bine... pur shi simplu trebe sa ma mai joc eu pe mai multe scule ca sa imi dau seama cat de mult shi in ce mod influentzeaza fiecare rezultatul final...

:-D
terapie
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mar 05, 2003 2:06 pm
Localitate: Romania / Bucuresti

Mesajde DJ DNA » Sâm Iul 19, 2003 11:40 am

Am facut si fac sonorizari ( Incepand cu 1995 ) . Cred ca este una dintre cele mai frumoase meserii posibile . Ai in maini mii sau zeci de mii de wati cu care poti face minuni sau poti reusi sa te injure simultan o mare multime de oameni.

Am lucrat la inceput ( 1995/1996 ) cu finale Yamaha si boxe JBL si Carvin . Pe lumini aveam ClayPacky Golden Scan III 1200HMI , PAR64, PAR56, dimmere Pulsar si consola Pulsar Masterpiece 108 DMX.

Am fost printe primii care am adus trupe mari sa cante in cluburi in provincie. Pe atunci , trupele considerau ca este o rusine sa canti in club iar publicul nu stia sa reactioneze si sa se distreze .
Totusi vad ca in timp a prins.

O intamplare amuzanta .
In 1996 am organizat un concert in cea mai mare discoteca din Sud Vestul tarii ( No Limit - Turnu Severin , 1500 persoane / capacitate) .

Vedeta era o formatie a momentului , cred ca T-Short ( sper sa nu gresesc ) iar in deschidere canta gratuit o formatie necunoscuta pe atunci, 3 Sud Est.
Patronul discotecii nu ii stia pe cei de la 3 Sud Est si nu stia dace este bine sa ii lase sa cante , ca sa nu se lungeasca prea mult concertul dar la insistentele mele a acceptat sa ii lase sa cante 3 piese .
La ora fixata baietii de la 3 Sud Est au venit cu trenul si au luat loc la o masa . Nimeni nu ii cunostea .
Problema nasoala era ca cei de la T-Shirt nu mai veneau. Telefoane pe acasa pe la mama lu' T-Shirt dar tot degeaba. Vedeta lu' peste nu plecase din Bucuresti pentru ca ... motivul 15 .
Cei 1200 de platitori de bile din discoteca incepeau pe la 10 seara sa creada ca este teapa .
Am urcat pe scena , am comunicat publicului nefericita veste ( cu conscintele de rigoare ) si am anuntat ca o sa cante 3 Sud Est cateva melodii. Baietii au urcat pe scena ( liniste total in sala ) si au inceput sa cante ( live cu negativ ) . Aveau doar 4 negative.
Dupa ce au terminat , Laurentiu Duta a venit la mixer si a intrebat ce sa faca pentru ca lumea incepuse sa Biseze. I-am spus sa mai cante inca o data toate cele 4 piese . Au cantat, au vorbit cu sala , a fost foarte bine . Si au mai cantat inca o data , iarasi cele 4 piese. Astfel au salvat seara si totul a fost bine.

A doua zi ( sambata ) au aparut si cei de la T-Shirt. Am decis sa le facem o favoare si sa ii lasam sa cante pe gratis. Din pacate pentru ei au decis ca nu sunt de acord .

Am povestit aceasta intamplare ca sa exemplific cu ce fel de potentiale probleme si/sau decizii se poate confrunta un sunetist - organizator de evenimente .
DJ DNA
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 19, 2003 9:53 am
Localitate: Romania

Re: Sunet si lumini live

Mesajde altarius » Dum Dec 07, 2003 11:43 am

Initial trimis de soulviasound
Nu stiu daca cineva a avut ocazia sa faca un spectacol ca inginer de sunet sau inginer de lumini, eu am avut parte si daca ma intrebati care din tote subramuriile sunetului imi place pot sa spun ca toate dar pot sa precizez ca live-ul este mai greu decat lucrul in studio asta atunci cand se vrea sa iasa din DSP spre amplifuriile de putere un sound cat mai apropiat de cel din studio.
Ca si in studio aici trebuie sa lucrezi intr-o echipa de oameni profesionisti si pur si simplu aici nu ai voie sa greseti mai ales atunci cand lucrezi intr-un moment dat pt. o formatie cu renume.
Trebuie sa actionezi asupra dinamici pe moment cu vreo cateva compressoare ,limitatoare si gate-uri, si trebuie sa stii alege carecteristiciile mic pt. fiecare sursa de sunet a.i. sa nu se intre in reactie si sa il capteze cat mai real, trebuie sa stii acustica ca sa poti pozitiona boxele de putere pt. ca fronturiile de unda sa nu se elimine unul pe altul.Trebuie sa ai o atentie destul de distributiva incat atunci cand lucrezi cu artistul sa-i intelegi doleantele privind monitorizarea fiecaruia.
La lumini ii vorba de multa imagintie, putina matematica si cunoasterea buna a controlerelor care nu sunt chiar cele mai usoare aparate.
Poate stiti poate nu stiti dar majoritatea luminiilor din ziua de astazi sunt programbile functionand pe baza unui semanal digital DMX 512 sau 1024, chiar controlabiile prin semnale MIDI.
Aceste lumini inteligente cum se numesc sau cum le zic cei care nu cunosc prea multa tehnica (MAC-uri care de fapt sufixul unor capete mobile facute de firma MARTIN si fiind o seriie MAC500,600)
sunt de mai multe tipuri cele mai utilizate fiind capetele mobile si scaner-le, diferentele dintre ele fiind acela ca scaner-ele nu au un unghi de rotatie atat de mare ca si capetele mobile(ex. capetele mobile a celor de Sfinx Experience aflate in studioriile prima tv)
Aceste au mai multi parametrii:dimmer,iris, gobo, color,rotogobo,etc.
In fine daca cineva este interesat sa invete sa le programeze eu ii stau la dispozitie atat cat pot.
Daca voi mai cunoasteti alte tehnici in aceste domeni adica inginerie de sunet live si inginerie de lumini haideti sa stam de vorba pe forum ca dadius mi-a dat acordul sa postez acest subiect.
numai bine

io is un pusti din Baia Mare obsedat de sunet si lumini de scena
daca ma poti ajuta cumva ar fi perfect
altarius
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 07, 2003 12:52 am
Localitate: Baia Mare

Re: Re: Sunet si lumini live

Mesajde soulviasound » Mar Dec 09, 2003 3:32 pm

Initial trimis de altarius

io is un pusti din Baia Mare obsedat de sunet si lumini de scena
daca ma poti ajuta cumva ar fi perfect


Ce pot sa-ti zic mai mult decat ca te ajut atat cat pot si cat stiu. Daca vrei ceva soulviasound@email.ro sau aici pe forum.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

de exemplu.

Mesajde altarius » Mar Dec 09, 2003 10:29 pm

Initial trimis de soulviasound


Ce pot sa-ti zic mai mult decat ca te ajut atat cat pot si cat stiu. Daca vrei ceva soulviasound@email.ro sau aici pe forum.


de exemplu daca poti zi-mi si mie daca exista un curs de operatori de lumini pe la noi,sau o carte despre asa cev
io am lucrat pana acuma la o discoteca la mare pe 2 scannere(ca stroabele si parurile erau pe eutomat)cat am stat acilo
acuma umblu pe la casa de cultura si am facut luminile la baluri si mai invat de "curent "de pe acolo.
Pe langa asta as vrea sa te intreb ce is dimmerele ca spre rusinea me nu stiu.
aaaaaaa,si inca ceva
cam la cat ar ajunge 2 scanmnere de la Star Way(nu stiu daca sti firma) si un controler tot de la ei,daca se poate second han
astept sa-mi raspunzi
altarius
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 07, 2003 12:52 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde marian jan » Mie Dec 10, 2003 11:46 am

cursuri-nu prea exista.
carte-e una a lui max keller,foarte buna,pentru incepatori si pentru avansati,prezinta evolutia luminilor si majoritatea aparatelor.momentan imi scapa titlul.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

si totusi

Mesajde altarius » Joi Dec 11, 2003 11:24 am

[mersi de informatie,dar fa te rog un efort sa-mi zici cum ii zice la carte si pe unde o gasesc.
daca puteti(astea care intrati pe forum)incercati unu sa-mi raspundeti si la restul intrebarii.
mersi
altarius
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 07, 2003 12:52 am
Localitate: Baia Mare

Re: de exemplu.

Mesajde soulviasound » Joi Dec 11, 2003 2:57 pm

Initial trimis de altarius


de exemplu daca poti zi-mi si mie daca exista un curs de operatori de lumini pe la noi,sau o carte despre asa cev
io am lucrat pana acuma la o discoteca la mare pe 2 scannere(ca stroabele si parurile erau pe eutomat)cat am stat acilo
acuma umblu pe la casa de cultura si am facut luminile la baluri si mai invat de "curent "de pe acolo.
Pe langa asta as vrea sa te intreb ce is dimmerele ca spre rusinea me nu stiu.
aaaaaaa,si inca ceva
cam la cat ar ajunge 2 scanmnere de la Star Way(nu stiu daca sti firma) si un controler tot de la ei,daca se poate second han
astept sa-mi raspunzi



Exista net si daca ai nevoie de ceva instructiuni pentru un aparat dai search pe google si vei gasi cartea tehnica. De exemplu pentru SGM intri pe http://www.sgm.it si vei gasi cum poti configura adresa sau seta orice consola, scaner sau movehead.
Nu trebuie sa-ti fie rusine ca nu stii ce-s dimmer-ele nimeni nu s-a nascut invatat. Uite dimmere-le sunt niste aparate care au un numar de canale diferit de la un model la altul si fiecarui canal ii apartine un nr de spoturi astfel fiecare grup de spoturi poate primi mesaje diferite. Dimmer-ul este controlat din consola prin semnal dmx 512 astfel poti controla tensiune care ii este trimisa fiecarui grup de spoturi pt. ca un dimmer tot odata alimenteaza spoturiile cu tensiune de pana la 220v iar dimmerul este alimentat cu 380 v. Sper sa fi inteles ceva. Vezi ca vei mai intalni notiunea de dimmer si la console dar acolo dimmer-ul este controlu fluxului luminos mai pe inteles controleaza cat de tare se aprinde becul scanerului sau movehead-ului. Ti-am zis cea mai usoar metoda de a invata : cauta pe net ce ai nevoie
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: de exemplu.

Mesajde soulviasound » Joi Dec 11, 2003 4:28 pm

Initial trimis de altarius


de exemplu daca poti zi-mi si mie daca exista un curs de operatori de lumini pe la noi,sau o carte despre asa cev
io am lucrat pana acuma la o discoteca la mare pe 2 scannere(ca stroabele si parurile erau pe eutomat)cat am stat acilo
acuma umblu pe la casa de cultura si am facut luminile la baluri si mai invat de "curent "de pe acolo.
Pe langa asta as vrea sa te intreb ce is dimmerele ca spre rusinea me nu stiu.
aaaaaaa,si inca ceva
cam la cat ar ajunge 2 scanmnere de la Star Way(nu stiu daca sti firma) si un controler tot de la ei,daca se poate second han
astept sa-mi raspunzi


Eu iti scriu pe scurt bazele luminilor inteligente si tu prinzi cam ce vrei din ce scriu.
Ce este semnalul dmx 512? Este un protocol de comanda asemenea semnalului MIDI dar acesta
poate trimite comenzi la 512 canale (de unde si numele dmx 512) fata de comenzile midi
care trimit pe 16 canale. Mai este semnal dmx 1024 si cred ca te prinzi de unde vine 1024.
Acum cum sta treaba cu aceste canale? Fiecare scaner sau movehead are un nr de canale si fiecare canal
controleaza un anumit parametru. Exemplu: Sa zicem ca scaner-ul are 8 canale impartite astfel
canalul 1 controloeaza dimmer-ul (fluxul luminos) canalul 2 controleaza culoarea canalul 3
controleaza gobo-ul(forma) canalul 4 controleaza iris-ul, canalul 5 controleaza miscarea oglinzi pe verticala,
canalul 6 controleaza miscare oglinzi pe orizontala, canalul 7 controleaza roto-gobo(rotirea formei), canalul 8
controleaza strobo. Acum urmeaza consola care sa zicem poate controla 16 scanere sau movehead. Daca poate controla 16
unitati atunci insemna ca nr maxim de canale pe care il poate avea o unitate este de 32 (512/16) in cazul nostru avem
doar 8 canale, dar asta doar in cazul in care consola controleaza numai lumini inteligente si nu dimmere pentru ca din alea
512 canale trebuie cedate un nr de canale care depinde de nr de dimmere care pot fi controlate si nr. de canale alocate unui dimmer
(de exemplu daca poate controla 10 dimmer-e si fiecare dimer poate avea 8 canale maxim inseamna ca un nr de 80 de canale vor fi cedate dimmer-lor
iar atunci fiecare unitate va putea avea un nr de maxim 27 canale si nu 32 (512-80/16) cum avea in cazul in care consola putea controla numai lumini
inteligente si nu si dimmere). Acum cum stie consola ca scanerul nr 7 de exemplu trebuie sa face o anumita scena? Fiecare unitate ii este assigniata
o adresa de memorie iar asta are urmatoarea logica in cazul nostru( de precizat ca scanere sunt identice si au acelasi nr de canale):
primului scaner i se va seta adresa 1, al doilea scaner are adresa 9 (inseamna ca consola stie ca, canalele de la 1 la 8 sunt atribuite primei unitati),
al trei-lea scaner are adresa 17 ( inseamna ca consola stie ca, canalele de la 9 la 16 sunt atribuite celei de-a doua unitati), al 4-lea
are adresa 25 (inseamna ca consola stie ca, canalele de la 17 la 24 sunt atribuite celei de treia unitati) restu ai tema sa-mi zici tu ce
adrese au pana la al 16 scaner. Acum cum stie consola ca pe canalul 3 trebuie sa controlze gobo-ul? Simplu: ori area ea in baza de date modelul
respectiv al scanerului ori ii zici tu ce sa comande pe canalele de la 1 la 8. Mai ai tema sa-mi zici ce se intampla daca la doua unitati le dai aceeasi adresa sa zicem 9.
Ce am scris eu aici sa stii ca e nimica toata pe langa cat mai ai de invatat dar daca inveti ce-i aici cu siguranta mai departe te vei prinde de logica. O comanda este
ca si un computer poti copia scene, programe, si registri dintr-un loc in altul poti sterge si poti reface o anumita scena. O scena are mai multi pasi pe
care ii parcurge cu o anumita rapiditate in functie de cum setezi tu din potentiometru, sunt o multime de parametri care tu trebuie sa-i sti perfect pentru a
lasa imaginatia sa vina de la sine nu sa fie acoperita de ganduri ca de exmplu cum trebuie sa creez o scena sau cum sa fac un program. Scenele se fac simplu
ai facut un pas dai save treci la pasul doi il executi dai save si tot asa pana termini nr de pasi. E foarte simplu dupa ce ajungi sa cunosti consola. Doua con
sole pot fi legate intre ele prin mai multe protocoale. Eu folosesc cel mai mult protocolu MIDI care zic eu este cel mai usor de utilizat mai e SMPTE si rs-232( cand legi consola
la un pc sau mac). Poti sa faci rost de soft care controleaza unitati daca nu ai o consola de comanda dar si acolo ai nevoie de o placa speciala care trimite semnal dmx si nici aia nu
este ieftina iar softul il gasesti extrem de greu. Eu am ceva soft si daca vrei ne intelegem cum sa ti-l dau. Nu cunosc unitatiile de care vorbesti dar ca sa iti dai seama
ce poate unitatea uitate la nr de canale care il are si ce controleaza aceste canale, si bine-nteles ce garantie ofera acestia pentru ca pot sa-ti zic ca am avut probleme si SGM (protagonisti in luce dupa cum zic ei)
asa ca nu vad de ce nu ar avea probleme si firma dse care zici tu. Trebuie doar sa ai noroc. Cat despre pret eu zic sa te gandesti bine ce avantaje iti aduc aceste lumini si daca
merita sa le cumperi (ma refer la faptul ca nu-ti cumperi scanere ca sa inveti sa le manuiesti) fiindca sunt lumini inteligente a caror pret pe bucata! depaseste pretul unei garsoniere.
Bine-nteles ca sun si mai ieftine la 300-500 euro dar nu pot prea mare lucru. Tu mai intreba-ma ca nu imi vine acum in cap ce as mai putea sa-ti zic. Spor la treba
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: Re: de exemplu.

Mesajde altarius » Sâm Dec 13, 2003 11:27 am

Initial trimis de soulviasound


Eu iti scriu pe scurt bazele luminilor inteligente si tu prinzi cam ce vrei din ce scriu.
Ce este semnalul dmx 512? Este un protocol de comanda asemenea semnalului MIDI dar acesta
poate trimite comenzi la 512 canale (de unde si numele dmx 512) fata de comenzile midi
care trimit pe 16 canale. Mai este semnal dmx 1024 si cred ca te prinzi de unde vine 1024.
Acum cum sta treaba cu aceste canale? Fiecare scaner sau movehead are un nr de canale si fiecare canal
controleaza un anumit parametru. Exemplu: Sa zicem ca scaner-ul are 8 canale impartite astfel
canalul 1 controloeaza dimmer-ul (fluxul luminos) canalul 2 controleaza culoarea canalul 3
controleaza gobo-ul(forma) canalul 4 controleaza iris-ul, canalul 5 controleaza miscarea oglinzi pe verticala,
canalul 6 controleaza miscare oglinzi pe orizontala, canalul 7 controleaza roto-gobo(rotirea formei), canalul 8
controleaza strobo. Acum urmeaza consola care sa zicem poate controla 16 scanere sau movehead. Daca poate controla 16
unitati atunci insemna ca nr maxim de canale pe care il poate avea o unitate este de 32 (512/16) in cazul nostru avem
doar 8 canale, dar asta doar in cazul in care consola controleaza numai lumini inteligente si nu dimmere pentru ca din alea
512 canale trebuie cedate un nr de canale care depinde de nr de dimmere care pot fi controlate si nr. de canale alocate unui dimmer
(de exemplu daca poate controla 10 dimmer-e si fiecare dimer poate avea 8 canale maxim inseamna ca un nr de 80 de canale vor fi cedate dimmer-lor
iar atunci fiecare unitate va putea avea un nr de maxim 27 canale si nu 32 (512-80/16) cum avea in cazul in care consola putea controla numai lumini
inteligente si nu si dimmere). Acum cum stie consola ca scanerul nr 7 de exemplu trebuie sa face o anumita scena? Fiecare unitate ii este assigniata
o adresa de memorie iar asta are urmatoarea logica in cazul nostru( de precizat ca scanere sunt identice si au acelasi nr de canale):
primului scaner i se va seta adresa 1, al doilea scaner are adresa 9 (inseamna ca consola stie ca, canalele de la 1 la 8 sunt atribuite primei unitati),
al trei-lea scaner are adresa 17 ( inseamna ca consola stie ca, canalele de la 9 la 16 sunt atribuite celei de-a doua unitati), al 4-lea
are adresa 25 (inseamna ca consola stie ca, canalele de la 17 la 24 sunt atribuite celei de treia unitati) restu ai tema sa-mi zici tu ce
adrese au pana la al 16 scaner. Acum cum stie consola ca pe canalul 3 trebuie sa controlze gobo-ul? Simplu: ori area ea in baza de date modelul
respectiv al scanerului ori ii zici tu ce sa comande pe canalele de la 1 la 8. Mai ai tema sa-mi zici ce se intampla daca la doua unitati le dai aceeasi adresa sa zicem 9.
Ce am scris eu aici sa stii ca e nimica toata pe langa cat mai ai de invatat dar daca inveti ce-i aici cu siguranta mai departe te vei prinde de logica. O comanda este
ca si un computer poti copia scene, programe, si registri dintr-un loc in altul poti sterge si poti reface o anumita scena. O scena are mai multi pasi pe
care ii parcurge cu o anumita rapiditate in functie de cum setezi tu din potentiometru, sunt o multime de parametri care tu trebuie sa-i sti perfect pentru a
lasa imaginatia sa vina de la sine nu sa fie acoperita de ganduri ca de exmplu cum trebuie sa creez o scena sau cum sa fac un program. Scenele se fac simplu
ai facut un pas dai save treci la pasul doi il executi dai save si tot asa pana termini nr de pasi. E foarte simplu dupa ce ajungi sa cunosti consola. Doua con
sole pot fi legate intre ele prin mai multe protocoale. Eu folosesc cel mai mult protocolu MIDI care zic eu este cel mai usor de utilizat mai e SMPTE si rs-232( cand legi consola
la un pc sau mac). Poti sa faci rost de soft care controleaza unitati daca nu ai o consola de comanda dar si acolo ai nevoie de o placa speciala care trimite semnal dmx si nici aia nu
este ieftina iar softul il gasesti extrem de greu. Eu am ceva soft si daca vrei ne intelegem cum sa ti-l dau. Nu cunosc unitatiile de care vorbesti dar ca sa iti dai seama
ce poate unitatea uitate la nr de canale care il are si ce controleaza aceste canale, si bine-nteles ce garantie ofera acestia pentru ca pot sa-ti zic ca am avut probleme si SGM (protagonisti in luce dupa cum zic ei)
asa ca nu vad de ce nu ar avea probleme si firma dse care zici tu. Trebuie doar sa ai noroc. Cat despre pret eu zic sa te gandesti bine ce avantaje iti aduc aceste lumini si daca
merita sa le cumperi (ma refer la faptul ca nu-ti cumperi scanere ca sa inveti sa le manuiesti) fiindca sunt lumini inteligente a caror pret pe bucata! depaseste pretul unei garsoniere.
Bine-nteles ca sun si mai ieftine la 300-500 euro dar nu pot prea mare lucru. Tu mai intreba-ma ca nu imi vine acum in cap ce as mai putea sa-ti zic. Spor la treba
In primul rand multumesc mult de informatii.stiam io cam ce is gobourile si unele chestiun ,dar acuma am pricipit mai bine.Veizi tu,dupa cum cred ca ti-am mai spus umblu pe la casa de cultura din baia mare ,unde is 2 mosuleti la vreo 50 de ani,shi care ma invata si pe mine denumiri,cum sa operez,etc.Cqare ii problema esentiala,la casa asta de cultura care areo capacitate de vreo 700-800 de persoane(numai pe scaune)luminile consta in:2 jocuride lumini hexa,inca vreo 2\3 twistere sau cam asa ceva(ramase mostenire de pe vremea cand avea casa discoteca,drept urmare filtrelelde culoare si senzorul de la mic is varza si merg cum merg),3cuarturi,un glob vai de mama lui si vreo 6\7 proiectoare,dintre care unu ii de urmarire si tot timpul ii pe glob,,2 is albe de aplauze,pe langa rivalta,3 is albastre 2 rosii si parca unul mai ii orange .Iti dai seama ca asta ii dotare de discoteca nici cum de sala de spectacole.Eu m-am chinuit la baluri cu astea dar nu is deloc suficiente,candva se facea lumina pe vreo 30\40 de proiectoare,dar acuma au rama s vreo 8,ca la restu le sunt sparte oglinzile,arse becul si nu sunt bani.Este o orga misto care le coordona,dar acuma cursoarele sunt date la maxim si pe canalele ei is toate care ti le-am enumerat mai sus,dar se comanda de la 11 intrerupatoare simple,ale caror cabluri vin din orga(nu mai folosesc orga de vreo 10 ani).Cam astea sunt datele problemei.
Eu cand am vazut asta le-am zis sa investeasca vreo cateva zeci de milioane in 2 scanere si 8 par-uri si astfel sa aibva ct de cat ceva lumina.De aceea te-am intrebat preturi,ca in iarna asta poate reusesc sa faca rost de bani.
Doi la mana vreau sa te intreb pe unde lucrezi acuma?
Si ultima chestiune,daca sti sa existe vreun program de simulare pe calc al jocurilor de lumini,pe care sa inveti sa operezi lumini..referitor la programele pe care le ai tu ai putea sa mi le pui pe un cd si sa mi-l trimiti prin posta si io sa iti trimit bani? astept sa imi raspunzi.
altarius
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 07, 2003 12:52 am
Localitate: Baia Mare

Re: Re: Re: de exemplu.

Mesajde soulviasound » Sâm Dec 13, 2003 12:07 pm

Initial trimis de altarius
In primul rand multumesc mult de informatii.stiam io cam ce is gobourile si unele chestiun ,dar acuma am pricipit mai bine.Veizi tu,dupa cum cred ca ti-am mai spus umblu pe la casa de cultura din baia mare ,unde is 2 mosuleti la vreo 50 de ani,shi care ma invata si pe mine denumiri,cum sa operez,etc.Cqare ii problema esentiala,la casa asta de cultura care areo capacitate de vreo 700-800 de persoane(numai pe scaune)luminile consta in:2 jocuride lumini hexa,inca vreo 2\3 twistere sau cam asa ceva(ramase mostenire de pe vremea cand avea casa discoteca,drept urmare filtrelelde culoare si senzorul de la mic is varza si merg cum merg),3cuarturi,un glob vai de mama lui si vreo 6\7 proiectoare,dintre care unu ii de urmarire si tot timpul ii pe glob,,2 is albe de aplauze,pe langa rivalta,3 is albastre 2 rosii si parca unul mai ii orange .Iti dai seama ca asta ii dotare de discoteca nici cum de sala de spectacole.Eu m-am chinuit la baluri cu astea dar nu is deloc suficiente,candva se facea lumina pe vreo 30\40 de proiectoare,dar acuma au rama s vreo 8,ca la restu le sunt sparte oglinzile,arse becul si nu sunt bani.Este o orga misto care le coordona,dar acuma cursoarele sunt date la maxim si pe canalele ei is toate care ti le-am enumerat mai sus,dar se comanda de la 11 intrerupatoare simple,ale caror cabluri vin din orga(nu mai folosesc orga de vreo 10 ani).Cam astea sunt datele problemei.
Eu cand am vazut asta le-am zis sa investeasca vreo cateva zeci de milioane in 2 scanere si 8 par-uri si astfel sa aibva ct de cat ceva lumina.De aceea te-am intrebat preturi,ca in iarna asta poate reusesc sa faca rost de bani.
Doi la mana vreau sa te intreb pe unde lucrezi acuma?
Si ultima chestiune,daca sti sa existe vreun program de simulare pe calc al jocurilor de lumini,pe care sa inveti sa operezi lumini..referitor la programele pe care le ai tu ai putea sa mi le pui pe un cd si sa mi-l trimiti prin posta si io sa iti trimit bani? astept sa imi raspunzi.


Nu ai pentru ce. Ti-am zis ca te ajut cu ce pot si eu. Pasiunea mea mare este mixerul si mastering nu luminile dar imi plac si acestea de aceea am tinut sa invat cam tot ce misca in domeniu lumini de scena. Am sa incerc totusi sa te indrum spre niste lumini ieftine si cat de cat acceptabile. Comanda de lumini pe care ti-o recomand este Cerebellum de la Dezelectric (http://www.dezelectric.hu) din ungaria si parerea mea este ca sunt comenzi bune. Ca lumina de urmarire iti recomand Newton de SGM (asta nu-i foarte ieftina dar o vad cea mai buna urmarire si isi merita banii din plin) iar ca scanere si movehead eu iti recomand SLS (ungaria), Eurolight(Germania), Futurelight(germnania). Nu mai stiu care lumini sunt bune si ieftine, ma mai orientez si eu dupa ce vad prin club-uri caci eu lucrez cel mai mult cu SGM,MARTIN,CLAYPAKY. Nu lucrez intr-un loc anume dar ma mai cheama unu altu in concerte dar rar in ultimul timp. Ti-am zis cea mai mare parte din timp mi-l petrec in fata mixerului si computerului. Despre programe ce sa zic ti le trimit da nu stiu cand. Sa-mi mai aduci aminte ca sigur am sa uit. Sa nu crezi ca nu vreau sa ti le dau ca doar tu le folosesti mai mult ca mine. Mai vorbim
sal
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: de exemplu.

Mesajde altarius » Sâm Dec 13, 2003 9:14 pm

Initial trimis de soulviasound


Nu ai pentru ce. Ti-am zis ca te ajut cu ce pot si eu. Pasiunea mea mare este mixerul si mastering nu luminile dar imi plac si acestea de aceea am tinut sa invat cam tot ce misca in domeniu lumini de scena. Am sa incerc totusi sa te indrum spre niste lumini ieftine si cat de cat acceptabile. Comanda de lumini pe care ti-o recomand este Cerebellum de la Dezelectric (http://www.dezelectric.hu) din ungaria si parerea mea este ca sunt comenzi bune. Ca lumina de urmarire iti recomand Newton de SGM (asta nu-i foarte ieftina dar o vad cea mai buna urmarire si isi merita banii din plin) iar ca scanere si movehead eu iti recomand SLS (ungaria), Eurolight(Germania), Futurelight(germnania). Nu mai stiu care lumini sunt bune si ieftine, ma mai orientez si eu dupa ce vad prin club-uri caci eu lucrez cel mai mult cu SGM,MARTIN,CLAYPAKY. Nu lucrez intr-un loc anume dar ma mai cheama unu altu in concerte dar rar in ultimul timp. Ti-am zis cea mai mare parte din timp mi-l petrec in fata mixerului si computerului. Despre programe ce sa zic ti le trimit da nu stiu cand. Sa-mi mai aduci aminte ca sigur am sa uit.
Sa nu crezi ca nu vreau sa ti le dau ca doar tu le folosesti mai mult ca mine. Mai vorbim
sal



mersi din nou de informatii.
zi cam cat m-ar costa softurile care poti sa mi le dai.
adresa mea ii baia mare,b-dul unirii,11/62,maramures Stoenescu Vlad
si zi-mi te rog caretea lui Max Keller pe unde o gasesc si in ce limba
?
salve amiga
altarius
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 07, 2003 12:52 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde marian jan » Lun Dec 15, 2003 4:55 pm

e-n engleza,nu stiu unde o gasesti.incearca pe la bibleoteci.ie-te-o : http://www.amazon.com/gp/reader/3791321625/ref=sib_dp_pt/104-0276260-4453548#reader-link
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde altarius » Lun Dec 15, 2003 8:58 pm

Initial trimis de marian jan
e-n engleza,nu stiu unde o gasesti.incearca pe la bibleoteci.ie-te-o : http://www.amazon.com/gp/reader/3791321625/ref=sib_dp_pt/104-0276260-4453548#reader-link

mersi de info
daca crezi ca mai ma poti ajuta cu ceva te rog sa o faci!
incodata mersi
altarius
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 07, 2003 12:52 am
Localitate: Baia Mare

nu mai scrie nimeni?

Mesajde altarius » Mie Ian 07, 2004 4:08 pm

nu mai scrie nimeni nimic?
de nu stiu cand nu mai zice nimeni nimic.
pt. soulviasounc: cum te poti angaja la o scena?
altarius
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 07, 2003 12:52 am
Localitate: Baia Mare

Următorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator