scoala de specialitate!

Totul despre tehnologia sunetului

Mesajde Rockeru'Somer » Joi Apr 26, 2007 11:38 am

e o distanta... cam de la nivelul solului pana la genunchiul broastei. cam atat de mare. numeste-mi un sunetist care a facut cursul ala si e si recunoscut de catre artisti sau companiile care se ocupa cu asta.
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde djPhanatik » Vin Apr 27, 2007 12:21 am

Rockeru'Somer scrie:in rom nu exista nici un fel de scoala sau de curs pentru ingineri de sunet sau designeri de lumini. orice curs de asa ceva e o vrajeala ieftina.


de unde sti tu ca nu exista nici un curs ... vi la mine si iti arat dimploma si vb dupaia...eu m-am angajat pe baza acelei diplome ca maestru de sunet intr-un studio si am si carte de munca...sau si cartea de munca e o vrajala? acest curs e in timisoara te init sa vi sa te convingi si tu...si e relativ nou nu s-a facut reclama pt asa ceva oricum...sunetistii care sunt la noi nu au nici un curs facut sau daca au au facut afara...asa ca sa nu ne mai exprimam in necunostiinta de cauza despre acel curs...
djPhanatik
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Aug 24, 2006 10:28 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde djPhanatik » Vin Apr 27, 2007 12:24 am

Catalin Truta scrie:CIne tine cursu asta? Ce materii se predau?


Catalin acest la aces curs studiezi sunet e un curs nu o scoala cu materii...cursul se tine de domnul Sorin Barca are studioul la Scoala de Arte din Timisoara
djPhanatik
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Aug 24, 2006 10:28 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde Catalin Truta » Vin Apr 27, 2007 10:18 am

Sa inteleg ca e un fel de curs practic? adica totu se petrece in studio?

Io am absolvit modulu de regie de sunet de la Cluj si acolo se studiaza trei discipline: acustica, tehnica si logistica inregistrarii si regia de sunet.

somerule, chestia cu "la noi nu sint scoli etc" nu poate tine la nesfarsit, dupa cum vezi, incet, i-adevarat, da sigur, lucrurile se misca. Exista un interes din ce in ce mai mare de a avea cursuri pe domeniu ingineriei de sunet si e doar o chestiune de timp pina cand ele vor fi din ce in ce mai serioase.

Pe de alta parte faza cu scoala nu e obligatorie. Cel putin jumatate din marii ingineri de sunet de pe lumea asta nu au nici o scoala in privinta asta. Au insa o "ucenicie" facuta linga un inginer cu experienta, lucru care compenseaza, ca sa nu zic ca face mai mult decit o scoala.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Apr 27, 2007 4:48 pm

djPhanatik scrie:de unde sti tu ca nu exista nici un curs ... vi la mine si iti arat dimploma si vb dupaia...eu m-am angajat pe baza acelei diplome ca maestru de sunet intr-un studio si am si carte de munca...sau si cartea de munca e o vrajala? acest curs e in timisoara te init sa vi sa te convingi si tu...si e relativ nou nu s-a facut reclama pt asa ceva oricum...sunetistii care sunt la noi nu au nici un curs facut sau daca au au facut afara...asa ca sa nu ne mai exprimam in necunostiinta de cauza despre acel curs...


in primul rand, tie, ti-ar trebui un curs de gramatica, da' asta e alta treaba.
cursul tau sustin in continuare ca este unul facut doar pentru o hartie. iar, acea hartie este egala cu zero. la urmatorul drum la timisoara, o sa te invit sa ne arati si noua calitatile tale minunate de inginer de sunet, doar daca accepti provocarea asta.

stiu ca nu poate tine la nesfarsit asta cu nu sunt scoli la noi, si ar trebui si ne-ar prinde bine sa fie scoli de asa ceva la noi si sa nu se mai plateasca sume enorme pentru statu'-n germania, da' cele care sunt acum sunt doar sa fie acolo, sa nu zicem ca nu avem asa ceva.

si daca tot e sa fie o scoala, zi-ne si noua prostilor, unde sa mergem.
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Catalin Truta » Vin Apr 27, 2007 10:20 pm

Ce-am scris pina acum n-am scris numa de dragu de a scrie. Alege ce crezi de cuviinta.

Daca ai bani exista cursuri online la Berklee University of Music, cam 1000$ "bucata", adica materia. Sint citeva variante foarte tentante acolo, din punctu meu de vedere.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Sâm Apr 28, 2007 9:34 am

sincer e mult mai ieftin cursul de la tm, nu stiu cat de bun este, iar daca profesorii de acolo acopera toate materiile ce trebuie predate, voi va limitati la sunetu' de studio, da' la cel de live? acolo eu zic ca nu face fata un om ce tocmai a terminat acel curs.

nu am chef de sa fiu gica-contra, da' nu cred ca in calitatea acelui curs.
pe de alta parte, vreau detalii despre el, sunt destui care sunt trecuti in cartea de munca la capitolul meserie - un cacat, si ar trebui sa fie incadrati cinstit la maestru de sunet sau ceva asemanator.
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde djPhanatik » Dum Apr 29, 2007 9:47 am

Somerule acum stam sa ne legam de gramatici cand nu avem nimik special de zis ? ==D
Chiar mai sus am spus ca sunt trecut in cartea de munca la Maestru de sunet pe baza acelei diplome de ce ar fi inutil daca ma ajuta sa fiu trecut ca maestru de sunet...eu sustineam ca am facut acel curs si exista asa ceva la noi in romania daca lumea nu invata acolo asta e altceva dar sunt oameni care vor sa invete si isi dau silinta...nu ma laudam ca eu sunt cel mai bun sunetist din lume si vreau sa ma intrec cu careva de aici de pe forum de unde pana unde " la urmatorul drum la timisoara, o sa te invit sa ne arati si noua calitatile tale minunate de inginer de sunet, doar daca accepti provocarea asta. " :nop: i primul rand eu m-am axat mai mult pe partea de creatie, de compozitie de muzica...chiar nu ma intereseaza sunet live sunt altii care s-au axat pe asa ceva

eu am terminat acel curs anul trecut si sunt inca la inceput si eu si ma intereseaza aces domeniu si invat...in fine vad ca la noi nu se poate vorbi fara a se intrece in abilitati ca el e cel mai bun si restu nu stiu nimic
la noi in romania la forta de munca sau nu stiu cum se numeste nu mai retin e trecut ori inginer de sunet ori maestru de sunet si ca inginer am inteles ca trebe sa ceva facultate facuta desi la noi nu prea este asa ceva...

nu se poate sa vb civilizat fara a ne arunca in gatul celuilat pt ceea ce sustine ?
djPhanatik
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Aug 24, 2006 10:28 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Apr 30, 2007 9:50 pm

djPhanatik scrie:Somerule acum stam sa ne legam de gramatici cand nu avem nimik special de zis ? ==D
Chiar mai sus am spus ca sunt trecut in cartea de munca la Maestru de sunet pe baza acelei diplome de ce ar fi inutil daca ma ajuta sa fiu trecut ca maestru de sunet...eu sustineam ca am facut acel curs si exista asa ceva la noi in romania daca lumea nu invata acolo asta e altceva dar sunt oameni care vor sa invete si isi dau silinta...nu ma laudam ca eu sunt cel mai bun sunetist din lume si vreau sa ma intrec cu careva de aici de pe forum de unde pana unde " la urmatorul drum la timisoara, o sa te invit sa ne arati si noua calitatile tale minunate de inginer de sunet, doar daca accepti provocarea asta. " :nop: i primul rand eu m-am axat mai mult pe partea de creatie, de compozitie de muzica...chiar nu ma intereseaza sunet live sunt altii care s-au axat pe asa ceva

nu se poate sa vb civilizat fara a ne arunca in gatul celuilat pt ceea ce sustine ?


dragul meu,
am vb civilizat.
te-ai dat tare cu ceea ce scrie in cartea ta de munca si tu ne-ai demonstrat singur ceea ce ziceam eu, ca e doar hartie fara valoare in spate, tocmai de aia vruiam sa te invit la un eveniment, multi dj stiu sa compuna, sunt mari maestri blablabla, da' nu stiu sa cableze o consola la un rack de efecte sau orice altceva ce implica mai mult de 2 intrari. invitatia ramane in picioare, iar in scurt timp o sa ti-o trimit pe pm , iar tu vei fi liber sa o accepti sau nu. macar ne cunostem si imi dai detalii despre scoala pe care ai terminat-o tu, sunt multi care ar dori si ei diploma aceea. tu vezi un razboi pe care eu nu-l vad.
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde djPhanatik » Mar Mai 01, 2007 2:16 pm

nu neaparat hartie fara valoare valoarea e in cel care a facut cursul...daca a invatat sau nu ceva acolo...daca e sa luam asa orice hartie e inutila daca nu stim nimik din ceea ce atesta...eu nu m-am laudat ca sunt bun sau nu ci sunt inca in stadiu de invatare adika vreau sa spun ca imi cam lipseste experienta...la acel curs am facut si nu am facut orele pt ca mereu nu erau toti prezenti pt a tine cursul din pacate...dar daca mergi poti invata...nu am nici o problema sa ne intl :) sa iti spun despre curs poate mergem si la acel studio sa vezi...dar nu ma intalnesc ca sa fac o demonstratie cuiva...numai bine
djPhanatik
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Aug 24, 2006 10:28 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde gigibecalul » Joi Mai 17, 2007 12:34 pm

Ma bag si eu ca musca in... Chiar ma intereseaza cursul ala, si ceea ce vreau sa te intreb, dj. este: proful de acolo e ok?, are cunostinte de specialitate, ai ce invata la modul serios de acolo? sau se tin cursuri doar asa dupa ureche?
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Salut

Mesajde DJ SCHMAARK » Dum Iun 03, 2007 2:33 pm

gigibecalul scrie:Ma bag si eu ca musca in... Chiar ma intereseaza cursul ala, si ceea ce vreau sa te intreb, dj. este: proful de acolo e ok?, are cunostinte de specialitate, ai ce invata la modul serios de acolo? sau se tin cursuri doar asa dupa ureche?



Profu de Sunet are 35 de ani de experienta ca sunetist, il cheama Sorin Barca.
Am participat cu el la numeroase sonorizari LIVE, inregistrari de Cor si Instrumente, si vreau sa zic ca 35 de ani e ceva sa te ocupi in acest domeniu !Eu studiez in primul an de curs, acestea se tin in cadrul Scolii de Arte din Timisoara de pe libertatii unde e si un Studio de inregistrari.
Daca te pasioneaza si chiar vrei sa inveti in domeniu poti sa inveti foarte multe, asta de tine depinde daca vrei!
SALUTARI la Cosmin (DJ PHANATIC) prin ajutorul caruia am ajuns in timi sa invat ceace mi-am dorit!!!
DJ SCHMAARK
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 03, 2007 2:17 pm
Localitate: TIMISOARA;)

Mesajde djPhanatik » Dum Iun 03, 2007 2:46 pm

hehe salyz SHMAARK da deci cine vrea invata...gigibecalu cam asta ai putea sa faci daca asta iti doresti...faculta din pacate inca nu exista la noi de sunet...
djPhanatik
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Aug 24, 2006 10:28 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde gigibecalul » Mar Iun 05, 2007 7:21 am

djPhanatik scrie:hehe salyz SHMAARK da deci cine vrea invata...gigibecalu cam asta ai putea sa faci daca asta iti doresti...faculta din pacate inca nu exista la noi de sunet...

din pacaaaaaaaaate!
Sa auzim (de) bine!
gigibecalul
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 15, 2007 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron