scoala de specialitate!

Totul despre tehnologia sunetului

scoala de specialitate!

Mesajde dadius » Sâm Apr 26, 2003 1:45 pm

am primit nu stiu de unde si cu ce ocazie o revista care se numeste: Recording ( http://www.recordingmag.com ) care m-a pus in cur.Am primit numarul din martie fara sa-l cer.Pur si simplu a venit pe numele meu dar pe adresa studioului.Oricum....e bestiala revista.Exact ce mi-as dori eu sa fie in Romania.Printre multe reclame la diverse chestii am descoperit un curs de 5 saptamani la ce mai tare scoala de sunet (se lauda ei) din lume ( http://www.recordingworkshop.com ). Costa 2500$ numai cursul la care mai adunam si restul (drum ,cazare,mancare,viza e.t.c.)
Rugamintea mea este sa intrati pe acest site sa cititi si voi exact despre ce e vorba si sa va dati cu parerea aici pe acest thread.
Gabi ,parerea ta conteaza mult tinand cont ca stai in USA si poate stii despre ce este vorba.
Mie personal mi se pare o scoala adevarata din ce am citit acolo.Daca as avea banii necesari cred ca as face acest curs.Din ce scrie acolo in acest curs te invata absolut tot ce ai nevoie.
Hai ca nu ma mai lungesc....astept parerile voastre.

P.S. Acest thread poate continua si cu discutii despre alte scoli adevarate de sunet de oriunde din lume (chiar si din Romania daca e vreuna:D :D :D )
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: scoala de specialitate!

Mesajde SoniQLab » Sâm Apr 26, 2003 5:13 pm

Initial trimis de dadius
am primit nu stiu de unde si cu ce ocazie o revista care se numeste: Recording ( http://www.recordingmag.com ) care m-a pus in cur.Am primit numarul din martie fara sa-l cer.Pur si simplu a venit pe numele meu dar pe adresa studioului.Oricum....e bestiala revista.Exact ce mi-as dori eu sa fie in Romania.Printre multe reclame la diverse chestii am descoperit un curs de 5 saptamani la ce mai tare scoala de sunet (se lauda ei) din lume ( http://www.recordingworkshop.com ). Costa 2500$ numai cursul la care mai adunam si restul (drum ,cazare,mancare,viza e.t.c.)
Rugamintea mea este sa intrati pe acest site sa cititi si voi exact despre ce e vorba si sa va dati cu parerea aici pe acest thread.
Gabi ,parerea ta conteaza mult tinand cont ca stai in USA si poate stii despre ce este vorba.
Mie personal mi se pare o scoala adevarata din ce am citit acolo.Daca as avea banii necesari cred ca as face acest curs.Din ce scrie acolo in acest curs te invata absolut tot ce ai nevoie.
Hai ca nu ma mai lungesc....astept parerile voastre.

P.S. Acest thread poate continua si cu discutii despre alte scoli adevarate de sunet de oriunde din lume (chiar si din Romania daca e vreuna:D :D :D )


m-am uitat putin la continutu curslui si mi se pare destul de complet. INSA, in 5 saptamini mi se pare foarte foarte scurt pentru a "pune mina" pe tot. sau poate se explica totu dar nu se intra in dtalii...de exemplu, eu din septembrie viitor voi face o formatie de inginer de sunet (http://www.sae.edu): 20 ore pe saptamina din care 5 teoretice si 15 practice, si asta pe durata de un an si jumate...atunic da, dupa parerea mea ai ce sa inveti! dar are pretu ei: 10000$. E adevarat ca 2500 e doar un sfert din ce o sa platesc eu, dar mie nu pretu mi-ar face frica in situatia ta ci faptu ca nu prea vad ce poti sa-nveti in 5 saptamini (180 ore contra, ia fa socoteala : 20 ore pe zii-5 zile pe saptamina-18luni de zile)
SETUP : Mac G4 768ram, Logic Pro 6, TC Works SparkME 2.5, M-audio Delta 44, TC Works Powercore, Emagic EXS24 MK2, reFX Vanguard, Emagic ES1 & 2, Reason 2 via ReWire, Access Virus C, Emu Orbit-3, Yamaha DX200, Emagic MT4 midi, Behringer MX1808 14chan mixer, Alesis M1 monitors, Evolution midi controlers, 2x Technics MK2, Ecler smac PRo20 djmixer
SoniQLab
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 13, 2003 8:23 pm
Localitate: Swiss, Geneva

Re: Re: scoala de specialitate!

Mesajde soulviasound » Mie Apr 30, 2003 10:52 am

Initial trimis de SoniQLab


m-am uitat putin la continutu curslui si mi se pare destul de complet. INSA, in 5 saptamini mi se pare foarte foarte scurt pentru a "pune mina" pe tot. sau poate se explica totu dar nu se intra in dtalii...de exemplu, eu din septembrie viitor voi face o formatie de inginer de sunet (http://www.sae.edu): 20 ore pe saptamina din care 5 teoretice si 15 practice, si asta pe durata de un an si jumate...atunic da, dupa parerea mea ai ce sa inveti! dar are pretu ei: 10000$. E adevarat ca 2500 e doar un sfert din ce o sa platesc eu, dar mie nu pretu mi-ar face frica in situatia ta ci faptu ca nu prea vad ce poti sa-nveti in 5 saptamini (180 ore contra, ia fa socoteala : 20 ore pe zii-5 zile pe saptamina-18luni de zile)



si sa vezi pe ce ai sa pui mana acolo la sae!!!in ce tara il vei face?
(depinde mult)
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde SoniQLab » Mie Apr 30, 2003 1:11 pm

in elvetia, dar mie ce-mi importa e sa reusesc examenu final ca ala e acelasi la toate scolile SAE. Daca-l reusesc atunci cred ca voi fi la acelasi nivel cu cei care-l fac ori la Londra, Berlin sau Sydney
SETUP : Mac G4 768ram, Logic Pro 6, TC Works SparkME 2.5, M-audio Delta 44, TC Works Powercore, Emagic EXS24 MK2, reFX Vanguard, Emagic ES1 & 2, Reason 2 via ReWire, Access Virus C, Emu Orbit-3, Yamaha DX200, Emagic MT4 midi, Behringer MX1808 14chan mixer, Alesis M1 monitors, Evolution midi controlers, 2x Technics MK2, Ecler smac PRo20 djmixer
SoniQLab
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 13, 2003 8:23 pm
Localitate: Swiss, Geneva

Exista cursuri de inginer sunet in Romania ?

Mesajde Smoooke_It » Joi Iul 03, 2003 5:30 pm

Vreau sa aflu daca exista o scoala, un curs (cit de mic), de inginerie sunet in Romania. Sunt nebun dupa asta (am cosmaruri)..oricit am cautat pe internet, n-am gasit nimic.
Smoooke_It
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 03, 2003 5:14 pm
Localitate: Buzau

Mesajde Pizzi » Mar Oct 07, 2003 12:04 pm

nici no sa gaseshti......cred ca un facator de negative si inginer de sunet sunt trecuti in cartea de munca drept functionari sau operator calculator ha ha
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde dadius » Mar Oct 07, 2003 1:21 pm

Initial trimis de Pizzi
nici no sa gaseshti......cred ca un facator de negative si inginer de sunet sunt trecuti in cartea de munca drept functionari sau operator calculator ha ha


eu sunt ca ELECTRICIAN:o :o :o
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Pizzi » Mie Oct 08, 2003 3:13 pm

hahahahahahahaha.......fi serios mah. eu cand am lucrat la k1 nici navea carte de munca sau ceva de genu asta.......o cacanareala
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde dadius » Joi Oct 09, 2003 7:11 am

Initial trimis de Pizzi
hahahahahahahaha.......fi serios mah. eu cand am lucrat la k1 nici navea carte de munca sau ceva de genu asta.......o cacanareala


eu am carte de munca.Pe bune vorbesc.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Sunny Morning » Joi Oct 16, 2003 7:20 pm

Ban (si cita mai banu'!) dat degeaba, as zice eu de cursul asta de 5 saptamini. Nu poti sa inveti productia si ingineria in 5 saptamini, dupa cum bine au remarcat si antevorbitorii mei, iar daca deja le stii, s-ar putea sa te plictisesti al naiba. Bine, mai vezi si tu ultimu' racnet de scule, mai afli niste smecherii utile, dar tot trist te intorci acasa, dupa ce vezi cum si pe ce lucreaza aia acolo! De unde si vorba ca stiinta te face nefericit!
I'm singing and dancing in the rain...
Avatar utilizator
Sunny Morning
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Sunny Morning » Joi Oct 16, 2003 7:39 pm

Anyway, ca tot veni vorba de cursuri, daca stii germana si mai ai si 260 de euro pe luna +drum, cazare,masa s.a., du-te la MSG. E adevarat ca la sfirsit nu-ti scrie SAE pe diploma, dar e mai ieftin si iesi mai cistigat la capitolul experienta, fiindca grupele de studiu sint mai mici, examenele mai multe, si lucrezi cu aparatura adevarata si din greu, pe cind la SAE vezi mixerul doar de departe, peste umarul celorlalti 40 de colegi! Un curs dureaza 3 sau 6 luni, depinde ce vrei sa studiezi (asistenta, tehnica sau inginerie de sunet, compozitie, productie, etc.)
Adresa lor e http://www.musicsupportgroup.com.
S-auzim de bine!
I'm singing and dancing in the rain...
Avatar utilizator
Sunny Morning
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Re: scoala de specialitate!

Mesajde soundman » Mar Ian 06, 2004 7:28 am

Salut. Locuiesc in US si cunosc revista cu pricina, am si fost abonat la ea. E misto , nu zic nu, dar poate te intereseaza "Mix Magazine" si o gasesti on line la http://www.mixonline.com . E taticul lor...
soundman
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Dec 28, 2003 2:39 am
Localitate: New York

Re: scoala de specialitate!

Mesajde soundman » Mar Ian 06, 2004 7:35 am

Si apropos de scoala. E interesant pretul, dar cum stii , cat dai atata face.Oricum , cheltuielile totale sunt mult mai mari si e din ce in ce mai greu sa obtii viza de scolarizare , mai ales acum cand e "oarange alert" in toata America si toti turistii care vin din tari care necesita viza sunt scanati la ochi si li se iau amprente digitale. Nasol.Revenind la scoala, cele mai bune sunt pe langa 3 mari orase de aici si renumite in industria audio:New York, Nashville (multi grei aici incep, ca de ex. Elvis) si evident Los Angeles. La New York sunt mai tari in reclame, mix si muzica Nashville si mastering LA, Holliwood.
soundman
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Dec 28, 2003 2:39 am
Localitate: New York

Mesajde soundlessdawn » Vin Ian 05, 2007 5:03 pm

stiti cumva cum pot sa aflu preturile pentru fiecare filiala SAE? am vrut sa ma inscriu sa imi trimita brosura acasa, si daca prin absurd fac rost de bani, as fi vrut sa primesc brosura de la cea mai ieftina. As aprecia si alte sfaturi, gen care e mai buna si pe ce, etc (m-ar fi interesat in mod special electronic music production). Thanks
soundlessdawn
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iul 08, 2006 11:44 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Vin Ian 05, 2007 7:16 pm

Exista si in Romania. E vorba de modulul numit "Regie muzicala de sunet" (dupa terminologia adoptata in Radiodifuziune) de la conservatorul din Cluj (practic singurul curs oficial de inginerie de sunet care a existat vreodata in Romania, care tine 3 ani) si sectia "Multimedia" de la ATF, care imbina partea de sunet de film cu cea de montaj.

Nu stiu exact ce se face la ATF, insa la Cluj se studiaza Acustica Muzicala, Tehnica si logistica inregistrarii si Regie muzicala de sunet.

Si dupa parerea mea scolile astea de o luna-doua nu ofera decit o gustare, nimic mai mult. Practica, elementul esential, care inseamna acumularea unei anumite experiente in citiva de ani de lucru, nu are cum sa fie compensata prin prezentarea sumara a anumitor notiuni si scule.

Ce ciudatenie faza cu scanarea la americani. Incredibil cit de departe se merge cu prostirea oamenilor.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde FLOOD_MUSIC » Joi Ian 25, 2007 3:38 am

In curand se vor deschide unele particulare. Citeste si pe forum pe undeva de una sau vorbeste cu Reel1 sau Soulviasound de detalii.
FLOOD_MUSIC
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 23, 2007 2:10 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Reel1 » Sâm Ian 27, 2007 7:19 pm

soundlessdawn scrie:stiti cumva cum pot sa aflu preturile pentru fiecare filiala SAE? am vrut sa ma inscriu sa imi trimita brosura acasa, si daca prin absurd fac rost de bani, as fi vrut sa primesc brosura de la cea mai ieftina. As aprecia si alte sfaturi, gen care e mai buna si pe ce, etc (m-ar fi interesat in mod special electronic music production). Thanks


Exista cateva aspecte pe care ar trebui sa le ai in vedere inainte de a opta sa urmezi cursurile aceste scoli . Cunostinte temeinice ( nu bazice ) ale limbii engleze. Nu e o conditie absolut obligatorie,deoarece exista filiale SAE deschise in majoritatea oraselor din Europa. Din nefericire nu in Romania . Cursurile " ieftine" , se desfasoara intr-un timp relativ redus . Asa cum a spus si Catalin , aceste cursuri de o luna sau doua nu iti sunt de ajuns pentru a iti forma o imagine coerenta a lucrurilor . Aceste cursuri scurte sunt mai mult un " moft " pentru cei care vor sa obtina o recunoastere palpabila ca au absolvit o scoala de specialitate . :D Ceea ce insa iti poate fi de ajutor , este o autoanaliza sincera . Motivul pentru care vrei sa urmezi aceste cursuri ? Ce iti doresti sa inveti urmand colegiul SAE ? Cu ce crezi ca te-ar putea ajuta in cariera ? Iti doresti o diploma de la un colegiu celebru sau un bagaj solid de cunostinte ? Scrie aceste lucruri pe acest forum si vom incerca sa te indumam fara a-ti irosi banii si timpul .

Toate bune , Reel1
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde soundlessdawn » Dum Ian 28, 2007 3:32 am

Reel1 scrie:Exista cateva aspecte pe care ar trebui sa le ai in vedere inainte de a opta sa urmezi cursurile aceste scoli . Cunostinte temeinice ( nu bazice ) ale limbii engleze. Nu e o conditie absolut obligatorie,deoarece exista filiale SAE deschise in majoritatea oraselor din Europa. Din nefericire nu in Romania . Cursurile " ieftine" , se desfasoara intr-un timp relativ redus . Asa cum a spus si Catalin , aceste cursuri de o luna sau doua nu iti sunt de ajuns pentru a iti forma o imagine coerenta a lucrurilor . Aceste cursuri scurte sunt mai mult un " moft " pentru cei care vor sa obtina o recunoastere palpabila ca au absolvit o scoala de specialitate . :D Ceea ce insa iti poate fi de ajutor , este o autoanaliza sincera . Motivul pentru care vrei sa urmezi aceste cursuri ? Ce iti doresti sa inveti urmand colegiul SAE ? Cu ce crezi ca te-ar putea ajuta in cariera ? Iti doresti o diploma de la un colegiu celebru sau un bagaj solid de cunostinte ? Scrie aceste lucruri pe acest forum si vom incerca sa te indumam fara a-ti irosi banii si timpul .

Toate bune , Reel1


Vad ca deja sunt banuit de neseriozitate :). Sa o iau pe rand

1. Nu ma intereseaza neaparat SAE. Daca stiti si alte scoli bune, v-as fi recunoscator pentru niste recomandari. Nu vreau sa fac chestia asta nici din snobism nici de dragul unei diplome, ci de dragul ei. Imi pare rau ca am lasat impresia asta.

2. Nu vreau un curs scurt. Nu am zis mai ieftin cu orice pret. As vrea sa stiu care din scoli ar face banii, si de ce, si cam ce scoli credeti voi ca ar oferi un bun raport calitate/pret (sunt total nou in domeniu).

3. Si ca sa clarific si care e "chestia" de la punctul 1: as vrea sa invat despre productia muzicii electronice. Despre MIDI, sequencing, editare audio, aplicarea de efecte, samd. Evident ca aceste lucruri se pot face si cu altfel de muzici. Pe mine ma intereseaza sa invat despre aceste tehnici (electronice) de manipulare a sunetului (electronic sau nu). Si motivul pentru care vreau sa fac asta la o scoala este pentru ca in domeniul asta sunt multe lucruri care se invata lucrand propriu-zis, iar astfel as putea sa si lucrez cu diferite scule, nu doar sa citesc despre ele. Pe langa asta as vrea sa stiu si cum functioneaza chestiile astea, de exemplu ce se intampla la nivel fizic cand la nivel fenomenal noi auzim efectul de distors sau de reverb.

4. Sincer nu m-am gandit cum m-ar ajuta (sau cum as vrea sa ma ajute) in cariera sa urmez o scoala de profil. Nici facultatea pe care o fac acuma nu stiu cu ce o sa ma ajute in cariera, o fac pur si simplu pentru ca imi place disciplina respectiva. Nu vreau totusi sa exclud in mod absolut o "cariera" in muzica sau in productia muzicala. Dar, ca sa raspund totusi la intrebare, primul mod in care m-ar ajuta niste cursuri sa am o cariera este oferindu-mi cunostintele necesare pentru a o putea avea (incluzand abilitatile practice).

Multumesc mult pentru raspuns, si sper sa mai vina unul :).
soundlessdawn
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iul 08, 2006 11:44 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Dum Ian 28, 2007 6:21 am

Interesant ca termenul de muzica electronica sau de manipulare electronica e in mare parte depasit, mai corect ar fi sa zicem informatic (desi suna oribil) sau virtual (desi sa zici "muzica virtuala" suna a cu totul altceva), pentru ca se practica manipularea c software, in domeniul realitatii virtuale. In aceeasi directie este acceptat si folosit termenul de digital.

Din cite stiu eu cu SAE mergi la sigur. Insa costa si, in plus, presupune sa studiezi in strainatate, ceea ce implica niste cheltuieli enorme. Ori sa faci scoala asta ca hobby mi se pare un lux. Daca iti permiti atunci sigur ca nu e nici o problema. O sa inveti meserie.

La noi va mai dura pina se va putea face la modul oficial ceva. Baietii de la RMS se pare ca intentioneaza sa faca ceva online, asta insa nu ajuta la partea de "pus mana" pe scule, lucru care se poate petrece, de exemplu, daca faci pe ucenicul intr-un studio cit de cit dotat. Si eu o sa tin in viitorul apropiat un curs care va fi oferit de Apple Romania pentru cei care doresc sa mearga pe configuratii software/hardware de la Apple in productia audio. Avantajul va fi ca se face pe viu cu "sculele" in fata. Dezavantajul este ca se adreseaza doar celor care vor sa lucreze pe mac.

Dincolo de cursuri sau scoli, cei mai multi ingineri au invatat meseria propriu-zisa de la un alt inginer. Facand abstractie de studiile tehnice sau lipsa lor. Sint destui ingineri in strainatate care nu sint propriu-zis ingineri cu diploma si sint meseriasi, au succes etc.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Reel1 » Dum Ian 28, 2007 11:35 am

Salutare din nou .

soundlessdawn

Nu te-am acuzat nicidecum de neseriozitate !
"daca prin absurd fac rost de bani, as fi vrut sa primesc brosura de la cea mai ieftina " . Asta ai spus ... Eu nu am facut decat sa presupun ca iti doresti un curs care sa se incadreze intr-un buget redus .

Catalin

RMS intentioneaza sa faca in prima instanta un curs online DOAR in prima faza . Am raspuns acestei intrebari intr-un alt thread . Am si specificat clar ca scoala va functiona in regim intern, " cu mana pe scule " incepand din luna septembrie a acestui an.

Toate bune
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin Truta » Dum Ian 28, 2007 1:05 pm

M-ai prins la asta cu regim intern, nu am auzit-o pina acum :cool2:
Is foarte curios de detalii, am citeva lucruri de intrebat. Cum aici nu e "timp si spatiu" sper sa mi le lamuriti pe viu ;)
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Reel1 » Dum Ian 28, 2007 3:14 pm

[quote="Catalin Truta"]M-ai prins la asta cu regim intern, nu am auzit-o pina acum :cool2:
Is foarte curios de detalii, am citeva lucruri de intrebat. Cum aici nu e "timp si spatiu" sper sa mi le lamuriti pe viu ]

Cel mai bine :)! Detaliile vor fi afisate oricum , in scurt timp pe site-ul nostru .
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde soundlessdawn » Dum Ian 28, 2007 5:03 pm

Reel1 scrie:Salutare din nou .



RMS intentioneaza sa faca in prima instanta un curs online DOAR in prima faza . Am raspuns acestei intrebari intr-un alt thread . Am si specificat clar ca scoala va functiona in regim intern, " cu mana pe scule " incepand din luna septembrie a acestui an.

Toate bune


In care thread?
soundlessdawn
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iul 08, 2006 11:44 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Reel1 » Dum Ian 28, 2007 7:34 pm

soundlessdawn scrie:In care thread?


In principiu nu va fi vorba de un singur curs ci de mai multe in functie de stadiul la care se va afle cursantul . Vor exista mai multe segmente si in functie de aplicatii . Vom pune la dispozitia potentialilor cursanti niste teste grila din care ne vom da seama de stadiul la care se afla. Scoala va functiona totodata si in regim intern dar asta se va intampla incapand cu 1 septembrie . Sunt mai multe de spus dar vom reveni cu amanunte pe masura ce avansam cu lucrarile la studio si la site .

Online mastering - 17-01-2007, 19:33

Reel1
Reel1
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde crossroads777 » Mar Feb 20, 2007 4:05 pm

dadius scrie:am primit nu stiu de unde si cu ce ocazie o revista care se numeste: Recording ( http://www.recordingmag.com ) care m-a pus in cur.Am primit numarul din martie fara sa-l cer.Pur si simplu a venit pe numele meu dar pe adresa studioului.Oricum....e bestiala revista.Exact ce mi-as dori eu sa fie in Romania.Printre multe reclame la diverse chestii am descoperit un curs de 5 saptamani la ce mai tare scoala de sunet (se lauda ei) din lume ( http://www.recordingworkshop.com ). Costa 2500$ numai cursul la care mai adunam si restul (drum ,cazare,mancare,viza e.t.c.)
Rugamintea mea este sa intrati pe acest site sa cititi si voi exact despre ce e vorba si sa va dati cu parerea aici pe acest thread.
Gabi ,parerea ta conteaza mult tinand cont ca stai in USA si poate stii despre ce este vorba.
Mie personal mi se pare o scoala adevarata din ce am citit acolo.Daca as avea banii necesari cred ca as face acest curs.Din ce scrie acolo in acest curs te invata absolut tot ce ai nevoie.
Hai ca nu ma mai lungesc....astept parerile voastre.

P.S. Acest thread poate continua si cu discutii despre alte scoli adevarate de sunet de oriunde din lume (chiar si din Romania daca e vreuna:D :D :D )


in primul rind ca sa faci o scola de 5 saptamini tre sa fi deja in zeama respectiva de mai multi ani aia e doar de perfictionare... nu va amagiti ca in 5 saptamini iau gagii ep unul si il fac mare inginer de sunet...
In Romania nu e nici o scoala...
Make Music, Not Noise!
Avatar utilizator
crossroads777
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Mesajde Catalin Truta » Mie Feb 21, 2007 11:36 am

Exista dupa cum spuneam, una singura, care tine 3 ani. Deci cei care vor sa asimileze cu ce se maninca meseria asta au o baza destul de serioasa dupa absolvirea cursului.

Sigur ca nu e la nivelul Berklee University. Din pacate e mai mult teorie decit practica datorita resurselor logistice modeste (cursul nu se face la Radio, unde ar fi destule scule, ci la Conservator). Iar acum ca perioada studiilor universitare s-a redus prosteste, chiar si asimilarea teoretica e problematica in anumite cazuri.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

maestru de sunet

Mesajde djPhanatik » Lun Apr 23, 2007 1:51 pm

cea mai apropiata forma de a invata despre sunet este in timisoara...si este un curs de 2 ani 130 de euro pe an cred ca e acum...si cand termini esti maestru de sunet...primesti si o diploma recunoscuta de ministerul muncii la noi...eu am terminat-o anul trecut si lucrez in domeniu...si sunt trecut in cartea de munca "maestru de sunet" altceva nu cred ca s-ar putea face in romania mai mult din pacate...

cat despre SAE si eu intentionam sa ma inscriu am auz multe despre institut insa si pretul e cum e :) sunt sectii de audio engineering, electronic music producer, si in rest nu prea tin de sunet...game designer etc etc...

daca suneti interesat de acest curs din Timisoara mail me at dj_phanatik@yahoo.com e cel mai apropiat lucru de un ing de sunet care dupa cate stiu eu se poate face la noi...bafta
djPhanatik
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Aug 24, 2006 10:28 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde Catalin Truta » Mie Apr 25, 2007 7:17 pm

CIne tine cursu asta? Ce materii se predau?
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Mie Apr 25, 2007 8:12 pm

in rom nu exista nici un fel de scoala sau de curs pentru ingineri de sunet sau designeri de lumini. orice curs de asa ceva e o vrajeala ieftina.
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Catalin Truta » Mie Apr 25, 2007 11:55 pm

De la curs la vrajeala ieftina e o distanta. Mai bine sa vorbim in cunostinta de cauza.
Avatar utilizator
Catalin Truta
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Următorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron