Diverse intrebari

Totul despre tehnologia sunetului

nu are legatura cu ce era inainte...

Mesajde Florin244 » Dum Iun 08, 2003 12:28 pm

Fac pian de 10 ani la un lic de arta si vreau sa ma apuc de facut muzica pe calculator. Insa nu stiu cum sa incep. Am E-jay Dance 5 si cred ca o sa-l arunc pe fereastra. Nu ma intereseaza pt ca e bazat pe generatoare. Vreau zilele astea sa imi iau o tast. midi (de cel putin 4 octave) si un program. Trebuie sa aiba in afara de clape si alte butoane neaparat? Care e cea mai buna (pana in 2 milioane)? si ce program e bun pt muzica de jazz?
Florin244
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 07, 2003 9:37 pm
Localitate: Romania-Constanta

Re: nu are legatura cu ce era inainte...

Mesajde dadius » Lun Iun 09, 2003 7:22 am

Initial trimis de Florin244
Fac pian de 10 ani la un lic de arta si vreau sa ma apuc de facut muzica pe calculator. Insa nu stiu cum sa incep. Am E-jay Dance 5 si cred ca o sa-l arunc pe fereastra. Nu ma intereseaza pt ca e bazat pe generatoare. Vreau zilele astea sa imi iau o tast. midi (de cel putin 4 octave) si un program. Trebuie sa aiba in afara de clape si alte butoane neaparat? Care e cea mai buna (pana in 2 milioane)? si ce program e bun pt muzica de jazz?


Pana in 2 milioaNE mi-e greu sa cred ca ai sa gasesti un controller ca lumea. Ca program iti recomand cu incredere Cubase SX.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: nu are legatura cu ce era inainte...

Mesajde soulviasound » Lun Iun 09, 2003 11:51 am

Vreau zilele astea sa imi iau o tast. midi (de cel putin 4 octave) si un program. Trebuie sa aiba in afara de clape si alte butoane neaparat? Care e cea mai buna (pana in 2 milioane)? si ce program e bun pt muzica de jazz?


La clape poate gasesti ceva pe ebay dar numai daca gasesti pe cineva care iti plateste shipping-ul. La programe eu iti recomand sa te apuci de Cubase Sx si Reason(gasesti si sample-uri de jazz pentru Reason) si inceraca sa-ti faci rost de VSTi-uri (Halion 2.0 cu care poti incarca banci de AKAI,*.GIG,etc.,). Parerea mea.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: Re: nu are legatura cu ce era inainte...

Mesajde Florin244 » Lun Iun 09, 2003 8:23 pm

OK. N-am de gand sa-mi iau o clapa din strainatate, n-am cum. M-am uitat pe e-buy, am vazut si preturile si m-am hotarat:nu imi iau una noua. Stiti cum imi iau din Ct ? Sa-mi zica cineva un site. Merci la amandoi!



Aaa.. si cubase pe cate cd-uri e?
Florin244
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 07, 2003 9:37 pm
Localitate: Romania-Constanta

Re: Re: Re: nu are legatura cu ce era inainte...

Mesajde dadius » Mar Iun 10, 2003 7:27 am

Initial trimis de Florin244
OK. N-am de gand sa-mi iau o clapa din strainatate, n-am cum. M-am uitat pe e-buy, am vazut si preturile si m-am hotarat:nu imi iau una noua. Stiti cum imi iau din Ct ? Sa-mi zica cineva un site. Merci la amandoi!



Aaa.. si cubase pe cate cd-uri e?


Cubase SX e pe u singur cd ....si iti mai intra inca o gramada pe el.

Cat despre controller intra pe threadul "Link'uri" si vezi ca e o adresa de la audiosys sau ceva de genul asta.aia aduc controllere de la M-audio.si vand si on-line.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori