Un pic de ajutor daca se poate

Totul despre tehnologia sunetului

Un pic de ajutor daca se poate

Mesajde goe » Mar Noi 18, 2003 12:07 am

Salutare tuturor, cei care scriu p-aicea.

Sunt un incepator in lumea asta. Ash vrea sa mentzionez ca am citit cam tot ce atzi postat pe aici. Nu pot sa nu observ ca nu prea mai sunt subiecte interesante, cred io, vad ca nu prea mai postatzi.In fine am shi io nishte intrebari pentru cine se pricepe:

Am intzeles ca cele mai bune programe de creat muzica sunt Reason 2.5 si Cubase SX 2.5 (cred ca astea sunt ultimele versiuni) Cate CD-uri au cele doua programe(in varianta FULL)? Imi trebuie o placa cu cerintze minime pentru a putea folosii aceste programe? Io momentan am o placa integrada(AC'97) care shtiu ca e varza.
In placile "ieftine" am vazut M-Audio Revolution 7.1 shi Audigy 2 bulk. Care credetzi voi ca este mai buna pentru creat muzica? Sau daca mai shtitzi voi altele va rog sa-mi spunetzi(Philips sau altele). Oricum pretzul sa nu depasheasca 100$(fara TVA) ca mai mult nu prea pot sa fac rost. Eu ash vrea sa invatz programele astea. Care este mai ushor de invatzat pentru un incepator ca mine? Sper sa nu inceapa iar sa comenteze aiurea aia "shmecherii" care zic ca "unii vor sa se apuce de muzica ca de basket". Io personal n-am nimic cu ei, dar nimeni nu se nashte invatzat shi nu vad nimic greshit in a cere ajutor. Daca se poate.

Cam atat am avut de zis pentru moment. Ashtept raspunsuri.

P.S: Ce alte programe mai sunt bune de facut muzica pe pc?
goe
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 13, 2003 10:46 pm
Localitate: salajan

Re: Un pic de ajutor daca se poate

Mesajde DjCre8or » Sâm Noi 22, 2003 12:19 am

Initial trimis de goe
Salutare tuturor, cei care scriu p-aicea.

Sunt un incepator in lumea asta. Ash vrea sa mentzionez ca am citit cam tot ce atzi postat pe aici. Nu pot sa nu observ ca nu prea mai sunt subiecte interesante, cred io, vad ca nu prea mai postatzi.In fine am shi io nishte intrebari pentru cine se pricepe:

Am intzeles ca cele mai bune programe de creat muzica sunt Reason 2.5 si Cubase SX 2.5 (cred ca astea sunt ultimele versiuni) Cate CD-uri au cele doua programe(in varianta FULL)? Imi trebuie o placa cu cerintze minime pentru a putea folosii aceste programe? Io momentan am o placa integrada(AC'97) care shtiu ca e varza.
In placile "ieftine" am vazut M-Audio Revolution 7.1 shi Audigy 2 bulk. Care credetzi voi ca este mai buna pentru creat muzica? Sau daca mai shtitzi voi altele va rog sa-mi spunetzi(Philips sau altele). Oricum pretzul sa nu depasheasca 100$(fara TVA) ca mai mult nu prea pot sa fac rost. Eu ash vrea sa invatz programele astea. Care este mai ushor de invatzat pentru un incepator ca mine? Sper sa nu inceapa iar sa comenteze aiurea aia "shmecherii" care zic ca "unii vor sa se apuce de muzica ca de basket". Io personal n-am nimic cu ei, dar nimeni nu se nashte invatzat shi nu vad nimic greshit in a cere ajutor. Daca se poate.

Cam atat am avut de zis pentru moment. Ashtept raspunsuri.

P.S: Ce alte programe mai sunt bune de facut muzica pe pc?


Asa e. Nimeni nu se naste invatzat. Despre Reason 2.5 itzi pot spune ca e pe 3 Cd-uri. De cubase 2.5 nu pot spune nimic. Am doar sx 1.0 care e pe unu singur.
Incearca si Fruity Loops 3.5 sau 4.0. Eu cu ala am inceput sa lucrez. Daca esti incepetor sigur ai sa te chinui mult cu reasonul pana ai sa intzelegi ce e cu el, dar merita chinuiala.
Bafta la invatzat si mai vb.
DjCre8or
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 21, 2003 11:53 pm
Localitate: Bucuresti

Salut tipule

Mesajde Trendroid » Sâm Feb 14, 2004 9:36 pm

goe scrie:Salutare tuturor, cei care scriu p-aicea.

Sunt un incepator in lumea asta. Ash vrea sa mentzionez ca am citit cam tot ce atzi postat pe aici. Nu pot sa nu observ ca nu prea mai sunt subiecte interesante, cred io, vad ca nu prea mai postatzi.In fine am shi io nishte intrebari pentru cine se pricepe:

Am intzeles ca cele mai bune programe de creat muzica sunt Reason 2.5 si Cubase SX 2.5 (cred ca astea sunt ultimele versiuni) Cate CD-uri au cele doua programe(in varianta FULL)? Imi trebuie o placa cu cerintze minime pentru a putea folosii aceste programe? Io momentan am o placa integrada(AC'97) care shtiu ca e varza.
In placile "ieftine" am vazut M-Audio Revolution 7.1 shi Audigy 2 bulk. Care credetzi voi ca este mai buna pentru creat muzica? Sau daca mai shtitzi voi altele va rog sa-mi spunetzi(Philips sau altele). Oricum pretzul sa nu depasheasca 100$(fara TVA) ca mai mult nu prea pot sa fac rost. Eu ash vrea sa invatz programele astea. Care este mai ushor de invatzat pentru un incepator ca mine? Sper sa nu inceapa iar sa comenteze aiurea aia "shmecherii" care zic ca "unii vor sa se apuce de muzica ca de basket". Io personal n-am nimic cu ei, dar nimeni nu se nashte invatzat shi nu vad nimic greshit in a cere ajutor. Daca se poate.

Cam atat am avut de zis pentru moment. Ashtept raspunsuri.

P.S: Ce alte programe mai sunt bune de facut muzica pe pc?


Deci daca vrei cateva sfaturi despre Reason 2.5 cred ca ti le-as putea da.. asta din perspectiva unuia care-l foloseste de cateva luni, deci nici eu nu sunt mai departe ca tine, caci in lunile astea d`abia am invatzat sa "misc" pe el, reultatele poate intr-un an sa se vada, e destul de misto, mie-mi place, iar daca vrei sa invetzi ceva misto fa-o direct pe ceva bun, nu incepe cu porcarii de genu e-jay sau alte tentative din astea care-ti fac o impresie total gresita despre "facut muzica".Daca vrei sa tzinem legatura da-mi un mail la: PiratesOfTribal@yahoo.com Cheers
Trendroid
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Noi 07, 2003 9:15 pm
Localitate: Pitesti

Mesajde terapie » Lun Feb 16, 2004 1:17 pm

Exista un tutorial video Reason 2.5. Super la obiect facut. Intzelegi imediat cum sta treaba cu soft-ul.. in fapt reason-ul e super simplu de folosit... shi super profesionist... cel putzin pentru muzica electronica nu-tzi mai trebe altceva..
terapie
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mar 05, 2003 2:06 pm
Localitate: Romania / Bucuresti

Mesajde terapie » Lun Feb 16, 2004 1:21 pm

Dintre cele doua placi mentzionate, mergi linishtit pe Revolution, cu toate ca itzi recomand cu toata inima un Audiophile, tot de la M-Audio..

Cu softurile, depinde ce vrei sa faci. Cubase SX rupe, shi potzi incarca o gramada de VST-uri in el (synth-uri, samplere etc) shi constituie un sistem de productzie completa.. potzi shi inregistra.. tzi-l recomand... e ceva de invatzat, dar dupa ce te prinzi, merge lejer..
terapie
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mar 05, 2003 2:06 pm
Localitate: Romania / Bucuresti

Mesajde Pizzi » Mar Feb 17, 2004 11:53 am

Nu am lucrat niciodata pe Cubase SX dar am vazut in niste studiouri negative mergang pe acest program. Eu folosesc la greu de cand a aparut Reason, 1, 2, 2.5 dar cubase sx nu l-am folosit niciodata. cum se foloseste, care e diferesta. cum se face muzica pe el. aaaaaaaaaaaaaa.........mai bine iau cd-ul si il incerc si eu :D :t
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde terapie » Joi Feb 19, 2004 3:10 pm

Pizzi scrie:Nu am lucrat niciodata pe Cubase SX dar am vazut in niste studiouri negative mergang pe acest program. Eu folosesc la greu de cand a aparut Reason, 1, 2, 2.5 dar cubase sx nu l-am folosit niciodata. cum se foloseste, care e diferesta. cum se face muzica pe el. aaaaaaaaaaaaaa.........mai bine iau cd-ul si il incerc si eu :D :t


cel mai bine asha....

oricum, conceptzia este clar diferita fatza de reason.. e multitracker, practic...
terapie
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mar 05, 2003 2:06 pm
Localitate: Romania / Bucuresti

Mesajde radu25 » Mie Feb 25, 2004 7:41 pm

Salutare, daca ai putin talent cred ca te-ai putea descurca admirabil shi cu un FuityLoops.Vreau sa zic ca programelul are ceva efecte faine,sintetizatoare o gramada si tot ce trebuie.Cat despre placa de sunet,trebuie sa ai ceva cat de cat(Creative).
goe scrie:Salutare tuturor, cei care scriu p-aicea.

Sunt un incepator in lumea asta. Ash vrea sa mentzionez ca am citit cam tot ce atzi postat pe aici. Nu pot sa nu observ ca nu prea mai sunt subiecte interesante, cred io, vad ca nu prea mai postatzi.In fine am shi io nishte intrebari pentru cine se pricepe:

Am intzeles ca cele mai bune programe de creat muzica sunt Reason 2.5 si Cubase SX 2.5 (cred ca astea sunt ultimele versiuni) Cate CD-uri au cele doua programe(in varianta FULL)? Imi trebuie o placa cu cerintze minime pentru a putea folosii aceste programe? Io momentan am o placa integrada(AC'97) care shtiu ca e varza.
In placile "ieftine" am vazut M-Audio Revolution 7.1 shi Audigy 2 bulk. Care credetzi voi ca este mai buna pentru creat muzica? Sau daca mai shtitzi voi altele va rog sa-mi spunetzi(Philips sau altele). Oricum pretzul sa nu depasheasca 100$(fara TVA) ca mai mult nu prea pot sa fac rost. Eu ash vrea sa invatz programele astea. Care este mai ushor de invatzat pentru un incepator ca mine? Sper sa nu inceapa iar sa comenteze aiurea aia "shmecherii" care zic ca "unii vor sa se apuce de muzica ca de basket". Io personal n-am nimic cu ei, dar nimeni nu se nashte invatzat shi nu vad nimic greshit in a cere ajutor. Daca se poate.

Cam atat am avut de zis pentru moment. Ashtept raspunsuri.

P.S: Ce alte programe mai sunt bune de facut muzica pe pc?
radu25
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Feb 22, 2004 7:22 am
Localitate: bacau

Mesajde George900 » Dum Apr 25, 2004 8:33 pm

Eu cred ca FL Studio 4.5 e cel mai tare ..program de facut muzica...
George900
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 14, 2004 6:03 pm
Localitate: Moinesti

Mesajde Dreamer » Lun Apr 26, 2004 11:35 am

" scrie:Eu cred ca FL Studio 4.5 e cel mai tare ..program de facut muzica...


HAHA (mai mult voiam cum se pune quote) :)
Viata e facuta ca sa muncesti! Pt odihna ai timp dupa...
Dreamer
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Apr 20, 2004 10:32 pm
Localitate: Iasi

:))

Mesajde Trendroid » Joi Iun 24, 2004 9:32 pm

George900 scrie:Eu cred ca FL Studio 4.5 e cel mai tare ..program de facut muzica...



"Eu cred ca cea mai frumoasa femeie e Zoe Petre" :D
Trendroid
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Noi 07, 2003 9:15 pm
Localitate: Pitesti

Mesajde moldofunker » Sâm Iun 26, 2004 3:26 am

Arrgh! Pun aici mesajul pe care l-am scris pe alt forum la chestia cu FL Studio:

FL Studio is DOPE for DnB (Dance Music). Concord Dawn use it, Black Sun Empire use it, I use it (my first track was made only in Soundforge on a P166 MMX - you can imagine it sucked but i did it!)
It matters only WHO use the tool, not the tool itself because nowadays the software is more powerfull than we need it to be.

Those who "FL is for kids" are just suckers who (want to) belive that everything powerfull must be hard to work with

Of course every app has its his and lows. But i see FL as the best groove machine ever made and since they made it VST I S D O P E !

There's one thing i don't like @ FL and that's the sequencer (Playlist) But you can load it in cubase(or other seq), make some patterns in it then return to cubase and use its powerfull tools. You can use fx on every beat, you can change pattern @ every time, replace or tune samples, then use some fx on the entire groove in cubase. You can even load it in trackers who support VSTis (i like Renoise).

Is just a matter of arranging&tuning sounds and the faster you do it you have more time to be creative. About the "sounds nice" issue.. c'mon THIS IS BULLSHIT. The samples sounds, the synth sounds not the software you put them in ! :con:

O course there's an issue with FL if you want to make country music or something that needs the 'human' feeling. In this case you can go buy a guitar or drum set and kick the neighbours ears :dir:


Reason e f. puternic dar nu mai puternic decat FL Studio + o tona de VST-uri. Ca si jucarie e frumos, poti face chestii cool dar esti limitat dpdv al soundului pt ca el foloseste DOAR module interne. Ceea ce inseamna ca nu poti sa te bucuri de sound-ul unui VSTi gen Arturia MoogModular sau Novation V-Station sau sa faci o comprestie gen Waves C4.

Cubase SX/Nuendo si LogicAudio sunt programe ceva mai greu de invatzat pt ca-s facute pt oameni care stiu ce fac, adica adaptate la workflow-ul lor. Normal ca daca stai 1-2 luni pe ele cu tutoriale & stuff poti sa-ti faci piese chiar misto in ele dar sunt tot feliu' de fineturi care pot face diferenta la un moment dat. Toate au tot ce trebuie (ba mult mai mult) pt a pune un aranjament la punct.

Dar viitorul e VSTi (daca n-ai bani de hardware) asa ca programe modulare gen Reason vor ramane puternice la ce stiu ele sa faca cel mai bine: Il instalezi pe laptop si ai intreg studioul acolo, mergi la mare si cu coaiele la soare scutzi "Numa' nu ma iei 2" ;-) Puterea de procesare creste aproape exponential si e doar o chestiune de timp pana cand emularea unui TB 303 de ex. va fi perfecta.

Liam Howlet (Prodigy) a folosit Reason pt ultimul album dar numai pt compozitii pe plaja :) Cand ajunge acasa transfera totul pe ProTools si de-acolo incepe distractia :rulz:

Eu zic GO Fruity si dupa ce-l stapanesti ia un cubase/logic eventual si poti face piese care sa fie lansate si de Sony Music (ultimul album JayZ are groovurile facute in FL)
----------------------------

Ca si placa de sunet poti sa folosesti cu succes orice creative (cu drivere de ASIO de la kxproject.com). Mai bine-ti pastrezi banii pt un controller midi pt ca alta e treaba cand pui mana direct pe sunet.

Setup-ul meu e:

Creative Live Value 5.1 (kx)
Roland D50 Keyb.
Nuendo 2
FL Studio 4.5
Wavelab 4 / Sound Forge 6
+ multe VST-uri

Si uite si un pattern facut in 15 min. (rename in .rar)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dreptatea e de dreapta
Avatar utilizator
moldofunker
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Lun Iun 28, 2004 6:06 pm

[quote="moldofunker"]Arrgh! Pun aici mesajul pe care l-am scris pe alt forum la chestia cu FL Studio:

FL Studio is DOPE for DnB (Dance Music). Concord Dawn use it, Black Sun Empire use it, I use it (my first track was made only in Soundforge on a P166 MMX - you can imagine it sucked but i did it!)
It matters only WHO use the tool, not the tool itself because nowadays the software is more powerfull than we need it to be.

Those who "FL is for kids" are just suckers who (want to) belive that everything powerfull must be hard to work with

Of course every app has its his and lows. But i see FL as the best groove machine ever made and since they made it VST I S D O P E !

There's one thing i don't like @ FL and that's the sequencer (Playlist) But you can load it in cubase(or other seq), make some patterns in it then return to cubase and use its powerfull tools. You can use fx on every beat, you can change pattern @ every time, replace or tune samples, then use some fx on the entire groove in cubase. You can even load it in trackers who support VSTis (i like Renoise).

Is just a matter of arranging&tuning sounds and the faster you do it you have more time to be creative. About the "sounds nice" issue.. c'mon THIS IS BULLSHIT. The samples sounds, the synth sounds not the software you put them in ! :con:

O course there's an issue with FL if you want to make country music or something that needs the 'human' feeling. In this case you can go buy a guitar or drum set and kick the neighbours ears :dir:


Reason e f. puternic dar nu mai puternic decat FL Studio + o tona de VST-uri. Ca si jucarie e frumos, poti face chestii cool dar esti limitat dpdv al soundului pt ca el foloseste DOAR module interne. Ceea ce inseamna ca nu poti sa te bucuri de sound-ul unui VSTi gen Arturia MoogModular sau Novation V-Station sau sa faci o comprestie gen Waves C4.

Cubase SX/Nuendo si LogicAudio sunt programe ceva mai greu de invatzat pt ca-s facute pt oameni care stiu ce fac, adica adaptate la workflow-ul lor. Normal ca daca stai 1-2 luni pe ele cu tutoriale & stuff poti sa-ti faci piese chiar misto in ele dar sunt tot feliu' de fineturi care pot face diferenta la un moment dat. Toate au tot ce trebuie (ba mult mai mult) pt a pune un aranjament la punct.

Dar viitorul e VSTi (daca n-ai bani de hardware) asa ca programe modulare gen Reason vor ramane puternice la ce stiu ele sa faca cel mai bine: Il instalezi pe laptop si ai intreg studioul acolo, mergi la mare si cu coaiele la soare scutzi "Numa' nu ma iei 2" ]

Sal.
Eu nu stiu de unde atata cearta cu programele astea. Fiecare program are un atu. ProTools are atuul lui-cel mai beton hardware. Nuendo sau Cubase - un workstation bine gandit si foarte profesionist, dedicat zic eu home usererilor si pentru studio-uri cu bugete reduse pentru ca nu-ti impune un harware scump.(de aceea este asa de mult folosit la noi). Reason - dedicat compozitoriilor profesionisti. FL- un program foarte usor de folosit. In primul rand daca observi Reason si FL nu sunt limitate.
Reason il poti controla complet MIDI via Rewire plus ca track-uriile acestuia le POTI TRIMIT IN NUENDO, CUBASE, PROTOOLS, LOGIC AUDIO, MOTU,SADIE SAU ABELTON ASTEFEL ORICE PLUG-IN POATE FI FOLOSIT ASUPRA UNUI INSTRUMENT DIN REASON (deci te-ai cam inselat la treaba asta, poti folosi Reason + o tona de vsti-uri+ o tona de plug-in-uri via Rewire ).
FL il poti controla la fel MIDI via FLmultiVSTi doar in platforma VST (deci ii mai limitat putin decat Reson la faza asta).

Eu zic sa facem pace care ce program foloseste. Daca preferi FL e alegerea ta si inseamna ca tu acolo iti poti exprima mai bine ideiile si nu te limiteaza nimic (pe mine de exemplu in ce fac ma cam limiteaza) dar asta nu inseamna ca e un program de copii. Tu esti cel care face arta in nici un caz programul care il folosesti.

In ceea ce priveste faptul ca Liam compune muzica cu Reason doar pe plaja mi se pare un lucru rautacios.(bine-nteles ca nu va duce un intreg studio cu el). Un om passionat de synth-uri nu este limitat de astfel orizonturi ci cauta si exploreaza noi sunete indiferent daca sunt emulate sau nu. Poate lui ii place ceva la Malstrom (na-i de unde sa stii). Sunt sigur ca prefera synth-uri hardware dar tot la fel de sigur sunt ca gusta si din cele software si nu doar Reason.

Salut
Numai bine
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori