Informatii despre constructia studiourilor audio

Totul despre tehnologia sunetului

Informatii despre constructia studiourilor audio

Mesajde jforos » Mar Dec 02, 2003 7:55 pm

Salut,

Pentru cei pasionati de productia de sunet, daca veti vizita pagina mea (http://www.jfstudiodesign.ro) sunt sigur ca veti gasi niste chestii utile. Este versiunea unu, ca sa zic asa, pana la sfarsitul anului sper insa sa o refac cu mai multe informatii, asa ca reveniti si dupa sarbatori.

Si apropos de un thread mai vechi in care era vorba de reviste dedicate productiei de sunet, a aparut o noua revista ( Hi-Fi&Multimedia) care pe langa subiectile dedicate HiFi (mult mai apropiate insa situatiei din tara noastra) are si un articol foarte bun (si destul de practic) despre utilarea unui studio personal. Plus, in acelasi numar (primul de fapt) mai gasiti un articol scris de mine despre amenajarea si tratarea acustica a unei camere audio/video, informatiile putand fi cu succes adaptate & aplicate si la constructia unui studio mai serios.

Lectura placuta :-)
Flaviu
Avatar utilizator
jforos
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 02, 2003 12:00 am

Mesajde jforos » Mie Dec 03, 2003 1:38 am

Abia acum am descoperit ca stiati de adresa mea, si ca Andrei de la Hi-Fi&Multimedia va anuntat de aparitia revistei, asa ca se pare ca mesajul meu e putin redundant. Sorry :->
Avatar utilizator
jforos
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 02, 2003 12:00 am

Mesajde £ucas » Sâm Dec 06, 2003 5:46 am

Site foarte educativ, util in mod special incepatorilor. Singurul minus vine de la faptul ca este prea "basic" dar dupa cum recunoaste si autorul:

"Precizez inca odata ca acest site este doar o timida incercare de prezentare a artei studio design-ului, facuta de un pasionat, constient ca acesta este doar virful icebergului si cu speranta ca cei cu mai multa experienta si autoritate in materie sa faca urmatorii pasi."

Totusi niste exemple cu aparatura utilizata sau recomandata in diverse setup-uri, fotografii din diferite studiouri ar fi binevenite.
Concluzia mea: 9 puncte pt prezentare, 10 puncte pt calitatea materialului.
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Bine facut!!!

Mesajde august00 » Sâm Ian 31, 2004 11:07 pm

Bun site Simplu si la obiect bravo tie am aflat multe din el sper sa ii dai un upgrade cat de curand.Numai bine!!!
august00
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Ian 31, 2004 3:48 pm
Localitate: Bucuresti

Mersi pt informatii!

Mesajde Danishere » Lun Mar 29, 2004 12:06 pm

jforos scrie:Salut,

Pentru cei pasionati de productia de sunet, daca veti vizita pagina mea (http://www.jfstudiodesign.ro) sunt sigur ca veti gasi niste chestii utile. Este versiunea unu, ca sa zic asa, pana la sfarsitul anului sper insa sa o refac cu mai multe informatii, asa ca reveniti si dupa sarbatori.

Si apropos de un thread mai vechi in care era vorba de reviste dedicate productiei de sunet, a aparut o noua revista ( Hi-Fi&Multimedia) care pe langa subiectile dedicate HiFi (mult mai apropiate insa situatiei din tara noastra) are si un articol foarte bun (si destul de practic) despre utilarea unui studio personal. Plus, in acelasi numar (primul de fapt) mai gasiti un articol scris de mine despre amenajarea si tratarea acustica a unei camere audio/video, informatiile putand fi cu succes adaptate & aplicate si la constructia unui studio mai serios.

Lectura placuta :-)
Flaviu


;w Salve si vreau sa-ti spun ca e interesanta ocupatia ta, chiar m-ar interesa o colaborare de viitor... Mai vorbim si mult respect.
Avatar utilizator
Danishere
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde Pizzi » Mar Mar 30, 2004 9:55 am

interesant site-ul. ar mai trebui niste link-uri catre studiouri celebre (gen cel al lui Usher care este absolut incredibil....studioul), preturi estimative.....etc
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator